Kasım 2008

Ö T E S İ

 

22.07.2024 Kültür-Sanat

 
Coşkun Çokyiğit

Erkek olmak için bedel ödemek gerek!


Afgan yazar Khaled Hosseini’nin (Halid Hüseyin) aynı adla yazdığı çok satan romanı The Kite Runner - Uçurtma Avcısı’ndan uyarlanan filmi izlerken inanılmaz biçimde etkilendim. Bu film sadece bir Afganistan hikâyesi değil, insanın içindeki çocuk üzerine çok güçlü bir metni de içeren, derinlikli bir hikâyeydi.

Bir yandan “din kardeşi” diye bildiğimiz insanların hayatındaki yoksulluk ve zulümler, diğer yandan Atatürk’ün çok önem verdiği bir coğrafyanın biraz sonra Sovyetlerce işgal edileceğinin gittikçe hızlanan bir kalp atışı gibi hissedilmesi… Tabii bütün bunların üzerinde, Halid Hüseyin’in samimiyeti. Romanı ve elbette filmi olumlu yönde etkileyen en önemli faktör de bu samimiyet.
Bütün çocukluk hayatı boyunca kendisine arka çıkan arkadaşına inanılmaz bir ihanetle cevap veren; böylece ta derinden borçlanan Amir, babasının dirayeti sayesinde gidebildiği Kaliforniya’daki konforlu hayatından vazgeçerek Taliban yönetimindeki Afganistan’a dönmek zorunda kalır. Aslında yaşadığı şeylerin tümü birer bahanedir. Önemli olan Amir’in burada ertelediği erkeklik sınavını vermek zorunda oluşudur. Çünkü bundan önceki bütün hayatı boyunca ya babasının ya da bir Hazara olan Hasan’ın gölgesi altında yaşamak durumunda kalmış; Hasan’ın erkek olma sınavlarını birer birer geçtiği o dönemde daima gölgelik yerlere sığınmıştır.
Halid Hüseyin’in Uçurtma Avcısı hikâyesini içimize işleyen bir film haline getiren şey, tam burada yatmaktadır. Hayatımız boyunca ertelediğimiz, yüzleşmekten korktuğumuz, “Ya karşılaşırsak!” diye içimizin titrediği durumları hep yaşamışızdır. Hayatın, “gerçekle alışverişleri” olan bu yüzleşmeleri kimi zaman tıpkı Amir’in yaptığı gibi tüm yüküyle başkalarının üzerine yıkarak başka diyarlara kaçmışızdır.
Ama hayat çoğu zaman bu tür yan çizmeleri kabul etmez. Bir dönüşüm, dönüştüren vaka yaşamadan bir oğlan çocuğu asla erkek olamaz. Üstelik kendine, kendini yetiştiren çevreye (gerçekliğe) borcunu ödemeden asla iç huzuru bulamaz.
Bir diğer konu da, etrafındaki musibetler kaçış için çoğu zaman bir bahane teşkil eder. Bu kimi zaman Taliban olur, kimi zaman başka bir bahane. Asıl olan bizim “kim” olduğumuzdur. Nereden geldiğimizi, nerede durduğumuzu sorgulamamız; neden oradan geldiğimizi ve neden orada durduğumuzu bilmemizdir. Bunlara neden katlandığımız da çok önemlidir (iyi veya kötü, güzel veya çirkin gibi değerler kattığımızı düşünün). Bütün bunların toplamında ne yapacağımıza, ne için yapacağımıza karar verebilme kudretini gösterdikten sonra, bunu nasıl yapacağını tayin etme gücünü kendimizde bulup içimizden dışarı (eskilerin deyimi ile kuvveden file) çıkartabilmektir.
İşte Amir bu yüzden hikâyenin sonuna kadar bir çocuk gibi himayeye muhtaç kalmakta ama babasının da yardımı ile “kim olduğunu” bulabilme dirayetini gösterdikten sonra yüzleşmesini gerçekleştirebilmekte…
Uçurtma Avcısı bu yüzden insanın içine işleyerek seyredilen ve aynı zamanda kimlik sorunsalını ciddi biçimde irdeleyen bir film olarak seyredilmeyi hak ediyor.

Filmin Hikâyesi: Marc Forster’ın yönettiği ve Wall Razaqi, Said Taghmaoui, Shaun Toub ile Nasser Memarzia’nın oynadığı Uçurtma Avcısı (The Kite Runner) iç burkucu bir muhtevaya sahip... Kaliforniya’da yaşayan Amir, ülkeye Taliban rejiminin gelmesinden sonra Amerika’ya göç eden Kabilli zengin bir tüccar ailenin oğludur. Yıllar sonra çocukluk arkadaşı Hassan ve karısının Taliban tarafından öldürüldüğü haberini alır. Arkadaşının başı dertte olan oğlunu bulmak ve onu kurtarmak için Afganistan’a geri döner.


ufuk@ufukotesi.com

Bu yazı toplam 4067 defa okunmuştur.

Ufuk Ötesi Gazetesi'nde yayınlanan yazı, haber ve fotoğraflar kaynak gösterilerek iktibas edilebilir.

UFUK ÖTESİ.COM

BU YAZIYI TAVSİYE EDİN

Adınız  Soyadınız

E-posta adresiniz
Arkadaşınızın e-posta adresi

 

Yazdır  - Sayfanın Başına Dön 

 

 Sayı :79

 KÜNYE
 
 ARŞİV
 
 ABONELİK
 
 REKLAM
 
 
  YAZARLAR
 Ali Arif Esatgil
Bayrak gibi yaşamak...
 Alptekin Cevherli
En zor yazım…
 Doç. Dr. Fethi Gedikli
Şimşek gibi çakıp geçen ülkücü
 Dr. Yusuf Gedikli
Sevgili Kemalciğim, candaşım, kardaşım, arkadaşım…
 Kemal Çapraz
Son söz...
 Olcay Yazıcı
Asil Neslin Son Temsilcisi: Kemâl Çapraz
 Bayram Akcan
“BOZKURT” Kemal ÇAPRAZ
 Aydil Erol
Bu çapraz, kimin çaprazı?!!
 Şahin Zenginal
Sensiz hayat zor olacak
 Ünal  Bolat
Sevdiğini Türk için seven Alperen
 Hayri Ataş
“YA BÖYLE ÖLÜM DEĞİL Mİ ERKEN”
 Mehmet Türker
Türk Dünyasının dervişi
 Mehmet Nuri Yardım
Kemal Çapraz diye bir kahraman
 Prof Dr. Ali Osman Özcan
Ufuk Ötesinde Çapraz Ateş
 Orhan Seyfi Şirin
Çapraz doğuştan ‘Reis’ti
 Rasim Ekşi
Kardeşim Kemal’in Vasiyeti
 Dr. Orhan  Gedikli
Sevgili Kemal Kardeşimin Ardından
 Özdemir Özsoy
Seni unutamayız
 Dr. Ünal Metin
“Ufuk Ötesi” yaşıyor
 Aybars Fırat
Kastamonu Beyefendisi
 Süleyman Özkonuk
Öteki Ufuk
 Coşkun Çokyiğit
Kemal Çapraz “Tek Ağaç”lardandı
 Zeki Hacı ibrahimoğlu
30 yıllık dostumdu
 Baki Günay
Kırım Meclisinde Kemal Çapraz sesleri
 Ahmet Tüzün
İz Bırakan
 Cem  Sökmen
Metropoldeki dâvâ adamı: Kemal Çapraz
 Hüseyin Özbek
Kemal Bey
 Asuman Özdemir
Sermayeye kurban gittin…
           
       
 
   

Karahan 2002