Kasım 2008

Ö T E S İ

 

22.07.2024 Yakın Takip

 
Dr. Ünal Metin

Tibet’e var da Doğu Türkistan’a yok mu?


Çin’in Tibet’i işgal altında bulundurmasını protesto eden Batılı ülke vatandaşları adeta birbirlerine nazire yapıyorlar. Londra’da yapılan gösterilerden daha fazlasını Parisliler yapmak istiyorlar. Tibet’in ruhani lideri (ne demekse ) Dalay Lama’nın magazin basınında devamlı haber olmasının etkisiyle insancıl (!) Batılılar, Tibet için neredeyse canlarını verecekler. Her olayda olduğu gibi ikiyüzlü, çok köşeli Batı burada da kendini gösteriyor.

Çin’in başkenti Pekin’de bu yaz yapılacak olan olimpiyat oyunları için Atina’dan yola çıkarılan meşale Çin hükümetinin görevlendirdiği “bodyguard”ların korumasında dünyadaki önemli merkezleri dolaşıyor. Barış için yakılan meşale dolaştırıldığı şehirlerde protesto gösterilerine hedef oluyor. Çinliler meşalenin başına bir şey gelmesin diye özel operasyonlar için yetiştirilmiş, yakın dövüş uzmanı, mavi beyaz eşofmanlı elemanlarına her türlü yetkiyi vermişler. Öyle ki; kısa boylu bilinen Çinlilerin aksine iri yarı görünümleriyle dikkat çeken özel tim görevlileri, Çin’i protesto eden yabancı ülkelerdeki sivil halkı dövmekten bile çekinmiyor.
Çin’in Tibet’i işgal altında bulundurmasını protesto eden Batılı ülke vatandaşları adeta birbirlerine nazire yapıyorlar. Londra’da yapılan gösterilerden daha fazlasını Parisliler yapmak istiyorlar. Tibet’in ruhani lideri (ne demekse ) Dalay Lama’nın magazin basınında devamlı haber olmasının etkisiyle insancıl (!) Batılılar, Tibet için neredeyse canlarını verecekler. Her olayda olduğu gibi ikiyüzlü, çok köşeli Batı burada da kendini gösteriyor.
Film artistlerinin, şarkıcı tayfasının pompalamasıyla Budistleri baş tacı yapan, inanç boşluğundaki Batı dünyası Tibet için kendini parçalarken, 1949’dan beri işgal altında bulunan medeniyetin beşiği Doğu Türkistan’ı ise bilinçli bir şekilde görmezden geliyor.
Çin 1949 yılında işgal ettiği Doğu Türkistan’da yaşayan 15 milyon Müslüman Türk’ü inim inim inletirken ikiyüzlü, çok köşeli Batı nedense bunu hiç umursamıyor.
Tamam. İkiyüzlü, çok köşeli Batı fıtratına uygun davranıyor. Bunun böyle olacağını biliyoruz.
Bizim isyan ettiğimiz 15 milyon kardeşi inim inim inlerken, her türlü kültürel hakları yok sayılırken, üzerlerinde tıbbi deneyler uygulanırken bizlerin de bu olaya ilgisiz ve duyarsız kalmamızdır.
Çin’de yapılacak olan olimpiyat oyunları nedeniyle bizim ülkemizde doğru dürüst bir protesto yapıldı mı? Büyük harfle HAYIR! Protestoyu bırakalım hepimiz Çin yapımı tapon malların müptelası olmuşuz. Çoluğumuza çocuğumuza sağlıksız Çin mallarını almaktan sakınmıyoruz.
Belediye başkanlarımız, üst düzey memurlarımız Çin’e gitmek, Çin’le iş yapmak için yırtınıyorlar. Tabii ki Çin’le ortaklıklar yapacağız ama Çin ile iş yapacağız diye kardeşlerimizi de unutmamamız gerekir. En azından beğenmediğimiz Batılılar kadar duyarlı olalım.
Batı kamuoyunda Çin’in işgal politikası tartışılırken biz beklerdik ki, kamuoyu oluşturacak (!) Türk Basını (!) da Doğu Türkistan meselesini gündeme taşısın.
Ne gezer.
Bizim basın Batı basınından daha fazla Budist propagandası yapıyor. Dalay Lama’nın adını her Türk vatandaşına ezberleten (!) Türk Basını (!) Bir Osman Batur’u, bir İsa Yusuf Alptekin’i görmezden geliyor.
İnsan düşünmeden edemiyor, Çinliler birgün Türkiye’yi işgal etse acaba bizim basının umurunda olur mu?


unalmetin11@yahoo.com

Bu yazı toplam 3548 defa okunmuştur.

Ufuk Ötesi Gazetesi'nde yayınlanan yazı, haber ve fotoğraflar kaynak gösterilerek iktibas edilebilir.

UFUK ÖTESİ.COM

BU YAZIYI TAVSİYE EDİN

Adınız  Soyadınız

E-posta adresiniz
Arkadaşınızın e-posta adresi

 

Yazdır  - Sayfanın Başına Dön 

 

 Sayı :79

 KÜNYE
 
 ARŞİV
 
 ABONELİK
 
 REKLAM
 
 
  YAZARLAR
 Ali Arif Esatgil
Bayrak gibi yaşamak...
 Alptekin Cevherli
En zor yazım…
 Doç. Dr. Fethi Gedikli
Şimşek gibi çakıp geçen ülkücü
 Dr. Yusuf Gedikli
Sevgili Kemalciğim, candaşım, kardaşım, arkadaşım…
 Kemal Çapraz
Son söz...
 Olcay Yazıcı
Asil Neslin Son Temsilcisi: Kemâl Çapraz
 Bayram Akcan
“BOZKURT” Kemal ÇAPRAZ
 Aydil Erol
Bu çapraz, kimin çaprazı?!!
 Şahin Zenginal
Sensiz hayat zor olacak
 Ünal  Bolat
Sevdiğini Türk için seven Alperen
 Hayri Ataş
“YA BÖYLE ÖLÜM DEĞİL Mİ ERKEN”
 Mehmet Türker
Türk Dünyasının dervişi
 Mehmet Nuri Yardım
Kemal Çapraz diye bir kahraman
 Prof Dr. Ali Osman Özcan
Ufuk Ötesinde Çapraz Ateş
 Orhan Seyfi Şirin
Çapraz doğuştan ‘Reis’ti
 Rasim Ekşi
Kardeşim Kemal’in Vasiyeti
 Dr. Orhan  Gedikli
Sevgili Kemal Kardeşimin Ardından
 Özdemir Özsoy
Seni unutamayız
 Dr. Ünal Metin
“Ufuk Ötesi” yaşıyor
 Aybars Fırat
Kastamonu Beyefendisi
 Süleyman Özkonuk
Öteki Ufuk
 Coşkun Çokyiğit
Kemal Çapraz “Tek Ağaç”lardandı
 Zeki Hacı ibrahimoğlu
30 yıllık dostumdu
 Baki Günay
Kırım Meclisinde Kemal Çapraz sesleri
 Ahmet Tüzün
İz Bırakan
 Cem  Sökmen
Metropoldeki dâvâ adamı: Kemal Çapraz
 Hüseyin Özbek
Kemal Bey
 Asuman Özdemir
Sermayeye kurban gittin…
           
       
 
   

Karahan 2002