Kasım 2008

Ö T E S İ

 

24.06.2024 2008 | 2007 | 2006 | 2005 | 2004 | 2003 | 2002


ARŞİV : Ocak - 2008

 
 

Köşe Yazıları


Zekice :  PKK terör örgütünün mali kaynakları -  Zeki Hacı ibrahimoğlu
1975 yılında Ankara’nın Dikmen semtinde yapılan bir toplantıda ideolojik ve askeri kadro oluşumunun tamamlandığı sonucuna varılarak 1976’dan itibaren faaliyetlerin Doğu ve Güneydoğu illerinde sürdürülmesi kararı alınır. Öcalan, 1975 yılında gurubun manifestosu veya örgütün program taslağı sayılan 68 sayfalık “Kürdistan Devriminin Yolu” isimli broşürü kaleme alır.
(11795)
TeknoVizyon :  Küresel Rekabet -  Nilüfer Yalçın
Hangi sektörde olursa olsun, günümüzün hızla değişen ve artan rekabet koşullarında klasik rekabet kavramının yanında, küresel rekabet kavramı ortaya çıkmıştır. Küresel rekabet firmalar arasındaki basit rekabetin dışında bir oluşumdur. Yaşadığımız yüzyılda ekonomik, sosyal ve teknolojik alanda meydana gelen gelişmeler pazarların küreselleşmesine, uluslararası rekabetin yapısal ve boyutsal olarak şekil değiştirmesine neden olmuştur.
(8589)
. :  Orhan Şaik Gökyay anıldı -  Yard. Doç. Dr. Erdoğan  Altınkaynak
Hepimizin en azından birkaç mısrasını bildiği ve Türkiye’de İstiklal Marşımızdan sonra en fazla okunan ‘Bu Vatan Kimin’ şiirinin şairi Orhan Şaik Gökyay, vefatının 13. yıldönümünde Giresun Üniversitesi ve Piraziz Kaymakamlığı tarafından ayrı ayrı etkinliklerle anıldı. Bu anılmaya vesile olan, vefakârlık örneği iki kişiyi kutlamak gerek. Birincisi merhum üstadın eşi Ferhunde Gökyay Hanımefendi, ikincisi ise merhumun öğrencisi ve manevi oğlu emekli öğretmen Kudret Ünal.
(7370)
. :  Bulgaristan’da Türk Gücü -  Mehmet Türker
Bulgaristan’da son yerel seçimlerde Türklerin çoğunlukta olduğu Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) bir önceki seçimlerde Türkiye’ye göç eden ve çifte vatandaş statüsünde bulunan soydaşların katılımıyla 2003 yılında kazandığı 30 belediye başkanlığı sayısını 35’e çıkararak Türklerin güçlendiğini ispatladı.
(6629)
Yakın Takip :  Yeldeğirmenleriyle Don Kişotlar -  Dr. Ünal Metin
Kendilerine bilim adamı, münevver, aydın, ulema, yazar, çizer süsü verenler aslında rüzgârın estiği güçlü tarafa dönen birer yeldeğirmenidir. Geriye kalanlar da Don Kişotlar. Yeldeğirmenleri görünüşte azametli olurlar. Görünüşlerine aldanırız. Bu görünüşün tersine, yeldeğirmenleri rüzgâr hangi yönden eserse o yöne dönmek zorundadırlar. Rüzgâra boyun eğmeyen yeldeğirmeni yoktur.
(5645)
- :  Rodos’ta Türk izleri-2 -  Dr. Orhan  Gedikli
Yunanistan AB fonlarından dünya kültür mirasının korunması çerçevesinde ülkesindeki Türk – İslam eserlerinin tamiratı için ciddi paralar almaktadır. AB tamirat yapılıyor düşüncesi ile sesini çıkarmıyor. Ancak Rumlar bu eserlerin etrafını çevrilerek tamirat yapılıyor gibi göstermektedirler. Yıllar geçmesine rağmen hiçbir şey yapılmamakta, yapılanlar da ibadete açılmamaktadır. Bu eserlerin yıkılıp kaybolması beklenmektedir.
(5086)
Tutanak :  Kraliçenin uşağı, bakkalların lordu! -  Hüseyin Özbek
18 ve 19. yüzyılların süper gücü İngiltere, 20. yüzyılın ilk çeyreğine kadar bu durumunu sürdürdü. 2. Dünya Savaşı sonrası emperyalizmin amiral gemisi olma görevi ABD’ye geçse de klasik sömürgecilik döneminden sanayi kapitalizmine, oradan da günümüzün küresel emperyalizmine uzanan birkaç yüzyıllık sömürü tecrübesinin mirasçısı İngiltere asla yabana atılacak bir güç değildir!
(5080)
- :  Milletlerin serveti ve ekonomik kalkınma -  Mehmet  Gözay
Bir Milletin sahip olduğu ilk ve en önemli varlık , “Nitelikli İnsan Gücü”dür. Çağdaş uygarlığın mesleklerine sahip uygar insan stokunun azlığı veya çokluğu, milletin fakirlik veya zenginliğini belirleyen ilk unsuru oluşturmaktadır. Milletin sahip olduğu diğer varlıklar; Mali/Taşınabilir (Para, parasal değerli evrak, kıymetli metal ve taş) Varlıklar ile Mali olmayan / Maddi Varlıklar olarak tanımlanmaktadır. Üretilmemiş Maddi Varlıklar, Araziler, topraklar, ormanlar, madenler, akarsular, göl ve denizlerden oluşur.
(5063)
Bamteli :  Balyanlar palavrası ve Kemaleddin Beğ gerçeği!.. -  Aydil Erol
Osmanlı mimarlığının 19’uncu yüzyılı, nedendir bilinmez, gerek sanat tarihçileri ve gerekse mimarlık tarihçilerince ihmal edilen bir dönemdir Son yıllarda bu dönem üzerine yapılan çalışmalar artmış görünse de birbirinin yanlışını tekrarlamaktan öteye geçmez. Oysa, Osmanlı Arşivlerindeki binlerce belge, şaşırtıcı bilgiler sunmaktadır. Bu dönem Osmanlı mimarlığının teşkilât yapısı iyi araştırılmalı, iyi bilinmeli ve teşkilât içindeki Ermenilerin durumu açık seçik ortaya konulmalıdır.
(5061)
Çapraz Ateş :  Bu belgeyi herkes okumalı -  Kemal Çapraz
“Arşiv bir milletin hafızasıdır.” Bir milleti millet yapan, onun kültür değerleri, tarihî mirası ve bu mirastan aldığı güçle geleceğe emin adımlarla yürümesidir. Ufuk Ötesi gazeteniz bu sayısında tarihî bir belgeyi Türk basınında ilk defa yayınlamanın gururunu taşıyor. Basınımız etnik ayrımcılık yapadursun, aydınlarımız “Etnik tuzağın” birer parçası oladursun, biz doğru bildiğimiz yoldan yürümeye ve bu milletin tarih boyunca ortaya koyduğu kültür mirasına salip çıkmaya devam edeceğiz.
(4810)
Seyran :  MÁRİA T. NYÍRİ: BENİM MÁRİA ABLAM -  Hayri Ataş
Gabor Tamasy her zamanki gibi arkadaşlarıyla oturmuş sohbet ediyordu. Söz kadınlardan açıldığında arkadaşlarından birisi “Senin eşin Mária çok beceriksiz. Yemek yapmasını bilmiyor, ev işlerinden de anlamıyor.” dediğinde Gabor Tamasy onlara şu cevabı verir: Olsun, bu işleri bilmiyor ama benim eşim Türkçe biliyor.
(4754)
Köşe Taşı :  ÖZENTİ BAĞLAMI -  Prof Dr. Ali Osman Özcan
Düşünce düzlemindeki eylem ve söylemler, her şeyi tüketim okyanusuna doğru sürüklüyor. “Tak takıştır, kes yapıştır, sök tak, yap boz, kopyala, parçala birleştir, fotokopisini çek, örnek çıkar vb.” sözcükler, günlük yaşamı yönlendiriyor. Kavramlar, kavramsızlaştırılarak yeni kavramlar denilerek piyasaya sürülüyor. Hukuk, din, ahlak, gelenek-görenek, örf ve adet, töre ve teamül alanları dilimiz de dâhil olmak üzere kavramsızlaştırıldıktan sonra pazara çıkarılıyor.
(4661)
Aykırı Bakış :  PKK’yi tasfiye operasyonu -  Dr. Yusuf Gedikli
TSK, 16 aralık 2007 gününün ilk saatlerinde, yani gece yarısında, PKK’nin üslendiği Kandil dağı ve civarına başarılı bir hava harekâtı düzenleyerek, PKK’nin alt yapısına mühim bir darbe indirdi. Harekât daha sonra karadan ve havadan sürdürüldü, 25 aralık 2007’de Genelkurmay Başkanlığınca yapılan açıklamada 150-175 teröristin saf dışı edildiği belirtildi. Böylece PKK’nin üst yapısına da önemli bir darbe vuruldu.
(4582)
Kültür-Sanat :  Klasik eşkıya ile organik eşkıyanın savaşı! -  Coşkun Çokyiğit
Başoyunculuklarını Şener Şen ve Kenan İmirzalıoğlu’nun paylaştığı Kabadayı, seyirci aklının işleyişi gereği, ilk izlendiğinde, “Eşkıya’nın bir devamı” düşüncesini doğuruyor. Böyle düşünen seyircilerin pek çok haklı sebebi var. İlk olarak filmin senaryosunu yazan kişi ile ve başrolü paylaşanlardan biri Eşkıya’nınki ile aynı. Yavuz Turgul ve Şener Şen Eşkıya ile neredeyse bir bütün olmuşlardı.
(4571)
Geniş Açı :  Dursun'a ders notları -  Ali Arif Esatgil
Hayat böyledir 'hocam'... Bilirsiniz, zindanın bir adı da Yusufiye Medresesi... Ha karatahta başında, ha taş döşeli bir hücrenin demir kapıları arkasında... Yaşam insanı yoğurur, yorar, sonra bir başına bir kenara koyar.
(4474)
Net P@no :  İlk istihbarat uydumuz Göktürk olacak -  Baki Günay
Millî imkânların en üst düzeyde kullanımı ile temin edilmesi planlanan "Göktürk Keşif ve Gözetleme Uydu Sistemi" için ilk adım atıldı. Türk Silahlı Kuvvetleri, Türk adını tarihte ilk kez kullanan Göktürk Devleti’nin adını ilk istihbarat uydusuna verdi. Uydunun üç ay içinde fırlatılması planlanıyor.
(4447)
Yansıma :  Ağladım -  Gülay Özmen
Boğazı öylesine düğümlenmişti ki genç kızın adeta yumruk oluşmuştu. Sevgilinin onun belini sarmasıyla koyuvermişti kendini. Yutkunmaya zorlanan genç kız, gözyaşlarına boğulmuştu. Bir anda gözlerimi alamamıştım onlardan. Bırakıverdim kendimi, yaşlar süzülüverdi birden farkında olmadan, düğümlenen boğazım açılmaya başlamıştı.
(3678)
Kulvar :  Amerika planında rütuş -  Cihangir Arık
Çok yakın gelecekte bölgenin haritası değişecek. Türkiye’nin bu politikayla buna engel olma ihtimali çok zayıf. Mevcut iktidar için ‘Türk’ kimliği önemli değil zaten. Onlar için Türkiyelilik kimliği önemli. Bu yüzdende millî politika, millî devlet, misak-ı millî kavramları o kadar önemli değil. En yakın sınırımızda olan bitene seyirci kalmak ve olacaklara müdahale etmek onların yapacağı iş değil. Amerika Irak’ta tek başına mücadele edemeyeceğini anladı. Oradaki ganimeti yemek için kendisinin Türkiye gibi güçlü bir devlete ihtiyacı var.
(3657)
Pusula :  Her sakallı dedemiz mi? -  Bayram Akcan
Türkiye’de istismar denilince akla ilk önce yüce dinimiz İslamiyet’in istismarı gelmektedir. Yani İslam ile kurtulmak yerine İslam’ı kurtarmaya çalışan sözde dindarlar ile İslam’ı yalnızca birkaç ibadetten ibaret görenler…Ne hikmettir bilinmez ama bu siyasal İslamcılar tıpkı kızıl komünistler gibi milletim ‘nev-i beşer, vatanım ruy-i zemin’ yani “milletim; bütün insanlık, vatanım; bütün yeryüzü” inancındadırlar. Yani onlar için vatan mefhumu dini inançlarını yaşadıkları her yerdir.
(3651)
Sözün Özü :  Pakistan’dan Türkistan’a esen sıcak rüzgârlar… -  Alptekin Cevherli
Özbekistan’da gerçekleşen seçimlerde halk istikrar demiştir. Evet, seçimlerin çok da demokratik olmadığı iddia edilebilir. Ama bu iddialara karşı şu soruyu sormak sanırım kaçınılmazdır: Nerede demokrasi tam uygulanıyor ki? Fransa’da mı? Öyleyse faşizmi çağrıştıran tutumuyla Sarkozy nasıl seçildi? ABD’de mi? Peki Başkan Bush’un aslında rakibi Al Gore karşısında daha az oy aldığı mahkeme kararıyla sabitken nasıl oluyor da iki dönemdir üst üste Beyaz Saray’da oturuyor?
(3567)
Ölçü :  Ezber ve internet mezunları -  Cem  Sökmen
Son zamanlarda bir “ezber bozmak” lafıdır gidiyor. Hayatında birikim denen şeyin ne demek olduğunu hiç aklına getirmemiş internet mezunları da dahil olmak üzere büyük bir kalabalık “ezber bozmak”tan bahsediyor. Ezber bozmaktan bahsedenlerin çoğunun dilinde rasyonellik, çağı yakalama, akılcılık gibi ifadeler dönüp duruyor.
(3497)
Direnç Noktası :  2008 yılında sektörler bıçak sırtında mı? -  Arzu Erdem
2008 yılı tam anlamı ile bir belirsizlik yılı olacak. Sadece ekonomi ve sektörler değil birçok konu bıçak sırtında... Neyin ne tarafa düşeceği belli değil! Tüketici yüksek borçlanmalar dolayısı ile karamsar, ABD ekonomisinin enflasyonist baskıların nereye oturacağı, piyasalardaki tedirginliğin nasıl gelişeceği, AB’nin Çin’e uyguladığı kotaların kalkması ve etkileri, petrol ve enerji fiyatlarının durumu gibi konular tam anlamı ile bıçak sırtında...
(3413)
Göğe Merdiven :  Sahip olduklarını “bilmek” -  Aybars Fırat
Cahilliğime veriniz, dünyada kaç millet ve kaç dil olduğunu bilmiyorum. Üç bin kadar olmalı. Kaç millet vardı, ne kadarı eriyip gitti, yok oldu bilemiyorum. Bilmesem de hissedebildiğim bir husus var; bugün dünyanın gidişatına yön veren belli başlı milletler, millet olmanın gereği olan kendi hafızalarına sahip bulunuyorlar. Dillerini, tarihlerini, kültürlerini, sanatlarını, halklarını yakından tanıyor ve biliyorlar.
(3328)
Kuşbakışı :  Düşün yakamızdan -  Şahin Zenginal
Bir de başka eskiler var… Adını duydukça bile tiksiniyorum… Son zamanlarda daha sıklıkla gazete ve televizyonlarda kendilerine yer bulmaya başladı… Hiç hak etmedikleri bir etiketi yakalarına takıp, bir dönem hasbelkader aralarında bulundukları veya hiç tanımadıkları halde nemalandıkları kişilere hakaret yağdırırlar… Güya güleç yüzlü iyimserdirler… Gençlere “ağabey” olarak yaklaşırlar, akıllarınca nasihat verirler… Her şeyi onlar bilir, çok tecrübelidirler (!)…
(3250)
Hedef :  Sosyal devlet anlayışına doğru -  Ünal  Bolat
Herkesin temennisi idi yeni yılın barış ve kardeşlik getirmesi. Ama ne acıdır ki, yeni yılda da hem dünya hem ülkemiz terörden başını alamıyor. Hele saldırıda ölen masum insanların hazin öyküleri yürek dağlıyor. Teröre karşı, devletin kararlılığını ve halkıyla birlikte olduğunu sergilemesi bakımından Genelkurmay Başkanının ve Başbakanın bölgeye gitmesi sorumlu devlet anlayışına denk düşmesi açısından takdir edilen bir durumdur.
(3175)
Gerçek :  Nasihat -  Özdemir Özsoy
Bütçe müzakereleri, izleyenler için ne kadar sıkıcıysa konuşmacılar için de o kadar rahatlatıcıdır. Onun için birçok milletvekili bu fırsattan yararlanarak söz alıp eteğindeki taşları dökmek ister. Gerçekten de –bakarsınız- sözcü, aklına gelen her şeyi (konuyla ilgisi olsun, olmasın) sayıp döktükten sonra ferahlamış bir insanın yüz ifadesiyle geçip yerine oturur. Sıra arkadaşları her ne kadar toka edip kutlasalar da öyle pek fazla bir alkış sesi duyulmaz.
(3034)
Öteki UFUK :  Öteki Ufuk -  Süleyman Özkonuk
-
(3030)

*

Haberler


Yumuşak doku romatizması -  Ufuk Ötesi
Bizi en çok rahatsız eden, yaşam kalitemizi bozan, ruhsal durumumuzu ve aile yaşantımızı olumsuz etkileyen şikâyetlerin başında yaygın boyun, sırt ve bel ağrıları gelir. Bunlara neden olan hastalıklardan bir tanesi de kısaca (FMS) dediğimiz fibromiyalji sendromudur.
(8830)
Tarihi belgeyi ilk defa Ufuk Ötesi yayınlıyor: Kürtlerden Lozan Konferansına tokat gibi cevap -  Ufuk Ötesi
Lozan Konferansında İngiliz Delegasyonu’nun Kürtlere bağımsızlık verilmesi fikrini ortaya atması üzerine, Umûm Kürt Amele ve Esnâf Cem‘iyyeti Re’isi Salih Kahyâ nâmına Erzurumlu İsa-zâde Ahmet İstanbul'da Umûm Kürtler nâmına Lolan Aşîreti Re’isi ve sâbık Kürt Gençler Cem’iyeti Re’isi [Düzer]-zâde Dersimli Mehmet Sabri’nin tarihi mektubunu Türk Arşivciler Derneği Araştırma komisyonu ortaya koydu.
(7217)
Ağrı Dağı’nın eteği -  Ufuk Ötesi
Zirveye bakmaktan gözümüzün önündeki güzellikleri görmeyiz çoğu zaman. Ağrı deyince de aklımıza dağı gelir o yörenin. Oysa türküleri bilir, bir tek dağında olmadığını güzelliklerinin. Pek çok güzelliği ıskalamayalım diye ünlü türküde de bahsedildiği gibi anlatmak istediğim gerçek cevher sizlere...
(6300)
Yıldızlılardan vefa: Yıldız’ın ilk şehidi Levent Baykay mezarı başında anıldı -  Ufuk Ötesi
Yıldız Teknik Üniversitesi’nin ilk şehidi Levent Baykay, İzmir Karşıyaka’daki mezarı başında anıldı. Yıldız Teknik Üniversitesi Türk Milliyetçileri, Levent Baykay’ın şahadetinin 30. yılı sebebiyle kabri başında buluştu.
(5748)
TRT’den muhteşem bir yapım: Gönülden gönüle -  Ufuk Ötesi
Yapımcılığını, metin yazarlığını ve sunuculuğunu Bünyamin Aksungur’un yaptığı Gönülden Gönüle programı, Türk Dünyası’nın ortak müzik birlikteliğini ortaya koyuyor.
(4072)
Arvasi Hoca anıldı! -  Ufuk Ötesi
Türk-İslâm ülküsünün abide şahsiyetlerinden, mütefekkir, eğitimci, sosyolog, Seyyid Ahmed Arvasi, vefatının 19'ncu yıldönümünde Edirnekapı Şehitliği’nde bulunan kabri başında anıldı.
(3328)
İpekyolu Hizmet Kervanı Nişanı Topçuoğlu’na -  Ufuk Ötesi
Avrasya Ekonomik İlişkiler Derneği’nin her yıl vermeyi kararlaştırdığı “İpekyolu Hizmet Kervanı Nişanları” sahipleri belirlendi. Ekonomik etkinliklere sosyal ve kültürel boyutu da ihmal etmeden destek veren kurumlar ve kişiler arasında Kastamonu Belediye Başkanı Turhan Topçuoğlu görülerek, 2007 yılı İpekyolu Hizmet Kervanı Nişanı ödülü verilmesi kararlaştırıldı.
(3252)

2008


OCAK

ŞUBAT

MART

NİSAN

MAYIS

HAZİRAN

TEMMUZ

AĞUSTOS

EYLÜL

EKİM

KASIM

ARALIK

2007


OCAK

ŞUBAT

MART

NİSAN

MAYIS

HAZİRAN

TEMMUZ

AĞUSTOS

EYLÜL

EKİM

KASIM

ARALIK

2006


OCAK

ŞUBAT

MART

NİSAN

MAYIS

HAZİRAN

TEMMUZ

AĞUSTOS

EYLÜL

EKİM

KASIM

ARALIK

2005


OCAK

ŞUBAT

MART

NİSAN

MAYIS

HAZİRAN

TEMMUZ

AĞUSTOS

EYLÜL

EKİM

KASIM

ARALIK

2004


OCAK

ŞUBAT

MART

NİSAN

MAYIS

HAZİRAN

TEMMUZ

AĞUSTOS

EYLÜL

EKİM

KASIM

ARALIK

2003


OCAK

ŞUBAT

MART

NİSAN

MAYIS

HAZİRAN

TEMMUZ

AĞUSTOS

EYLÜL

EKİM

KASIM

ARALIK

2002


NİSAN

MAYIS

HAZİRAN

TEMMUZ

AĞUSTOS

EYLÜL

EKİM

KASIM

ARALIK

 

 Sayı :79

 KÜNYE
 
 ARŞİV
 
 ABONELİK
 
 REKLAM
 
 
  YAZARLAR
 Ali Arif Esatgil
Bayrak gibi yaşamak...
 Alptekin Cevherli
En zor yazım…
 Doç. Dr. Fethi Gedikli
Şimşek gibi çakıp geçen ülkücü
 Dr. Yusuf Gedikli
Sevgili Kemalciğim, candaşım, kardaşım, arkadaşım…
 Kemal Çapraz
Son söz...
 Olcay Yazıcı
Asil Neslin Son Temsilcisi: Kemâl Çapraz
 Bayram Akcan
“BOZKURT” Kemal ÇAPRAZ
 Aydil Erol
Bu çapraz, kimin çaprazı?!!
 Şahin Zenginal
Sensiz hayat zor olacak
 Ünal  Bolat
Sevdiğini Türk için seven Alperen
 Hayri Ataş
“YA BÖYLE ÖLÜM DEĞİL Mİ ERKEN”
 Mehmet Türker
Türk Dünyasının dervişi
 Mehmet Nuri Yardım
Kemal Çapraz diye bir kahraman
 Prof Dr. Ali Osman Özcan
Ufuk Ötesinde Çapraz Ateş
 Orhan Seyfi Şirin
Çapraz doğuştan ‘Reis’ti
 Rasim Ekşi
Kardeşim Kemal’in Vasiyeti
 Dr. Orhan  Gedikli
Sevgili Kemal Kardeşimin Ardından
 Özdemir Özsoy
Seni unutamayız
 Dr. Ünal Metin
“Ufuk Ötesi” yaşıyor
 Aybars Fırat
Kastamonu Beyefendisi
 Süleyman Özkonuk
Öteki Ufuk
 Zeki Hacı ibrahimoğlu
30 yıllık dostumdu
 Coşkun Çokyiğit
Kemal Çapraz “Tek Ağaç”lardandı
 Baki Günay
Kırım Meclisinde Kemal Çapraz sesleri
 Ahmet Tüzün
İz Bırakan
 Cem  Sökmen
Metropoldeki dâvâ adamı: Kemal Çapraz
 Hüseyin Özbek
Kemal Bey
 Asuman Özdemir
Sermayeye kurban gittin…
           
       
 
   

Karahan 2002