Kasım 2008

Ö T E S İ

 

24.05.2024 Tutanak

 
Hüseyin Özbek

Kraliçenin uşağı, bakkalların lordu!


18 ve 19. yüzyılların süper gücü İngiltere, 20. yüzyılın ilk çeyreğine kadar bu durumunu sürdürdü. 2. Dünya Savaşı sonrası emperyalizmin amiral gemisi olma görevi ABD’ye geçse de klasik sömürgecilik döneminden sanayi kapitalizmine, oradan da günümüzün küresel emperyalizmine uzanan birkaç yüzyıllık sömürü tecrübesinin mirasçısı İngiltere asla yabana atılacak bir güç değildir!

Dünün topraklarında güneş batmayan Birleşik Krallığı, Irak’ın işgalinde ABD’nin en büyük ve en iştahlı destekçiliğine boşuna soyunmamıştır. Birinci Dünya Savaşı’nda işgal ettiği Osmanlı toprağında, yüzyıllar sürecek etnik ve mezhepsel düşmanlıkların tohumunu ekerek masa başında yapay uluslar ve yapay devletçikler oluştururken bu günleri hesaplamıştır.
Kimi yerde cetvelle çizilmişçesine dümdüz, kimi yerde son derece karmaşık kıvrımlı haritalar bazılarınca kolay anlaşılmasa da geleceğin petrol coğrafyasını oluşturanlar ne yaptıklarını gayet iyi bilmekteydiler!
Günümüzün İngiltere’si (United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) Birleşik Krallık adasına sığacak kadar küçülmüş görünse de, sömürgeci geçmişinin ekonomik, siyasal, diplomatik ve kültürel mirasıyla dünyada hâlâ söz sahibi olduğunu her fırsatta göstermektedir. İngiliz Milletler Topluluğu adı altında eski sömürgeleriyle ekonomik, kültürel ilişkilerini sürdürmekte, İngiliz emperyalizminin sihirli iletkeni İngilizce, dünyanın büyük bir kesiminde okyanuslara ve karalara hükmettiği imparatorluk günlerinin kültürel sembolü olarak dalgalanmaktadır.
İngiltere, sömürgecilik deneyimleriyle kazandığı birikimleri geliştirerek yoluna devam etmektedir! Emperyal geçmişin hatırası her renkten, her dinden, her cinsten insanın Londra sokaklarındaki bolluğunun bir anlamı vardır. Kraliçelerinin devleti (Eskilerin deyimiyle İngiltere Devleti Fehimanesi), İngilizler dışında, işine yaramayacak kişilere topraklarında asla ikamet izni vermez!
Geçmişin görkemli imparatorluk coğrafyasının değişik yörelerinden gelenler, Britanya’da gerçek İngilizlerin bile gösteremeyeceği düzeydeki Anglosakson sadakatleri nedeniyle sömürge kontenjanından yararlanmaktadırlar!
Salman Rüşdi’nin, Teslime Nesrin’in, Nakşibendî Şeyhi Nazım Kıbrısi’nin, Irak Şiilerinin başı Ayetullah Sistani’nin, devam etsek sayfaların yetmeyeceği daha birçoklarının Londra’ya postu sermelerinin nedeni İngiliz yüksek çıkarları öyle gerektirdiği içindir. Sakla samanı, gelir zamanı her ne kadar çok bilinen bir Türk Atasözü olsa da, İngilizlerin bu sözün gereğini daha bir iyi yerine getirdikleri anlaşılıyor!
Ulusal direnişler ve antiemperyalist başkaldırılar sonucu sömürgelerini terk zorunda kaldığında, şeklen bağımsızlaşan eski sömürge halkını sonsuza kadar etnik ve mezhepsel boğazlaşmaya sürükleyecek zaman ayarlı sosyo psikolojik bubi tuzaklarını geride bırakır Büyük Britanya Krallığı!
Yüzyıllarca sömürdüğü İslam coğrafyasını terk ederken yaptığı da budur. Kıbrıs, Filistin, Hindistan, Pakistan, Keşmir, Afganistan, Irak, İngiliz mirası çatal kazıkların, zaman ayarlı tuzakların girdabında bunun için debelenmektedirler.
Birleşik Krallık, İslam coğrafyasından devşirdiği, sömürge kültürüyle yoğrulmuş, ruhen İngilizleşmiş, ılımlılaşmış, ılıtılmış Müslümanların kimine edebiyat, kimine barış ödülü vermekte, kimini insan hakları savunucusu, kimini yılın hukukçusu yapmakta, kimilerine de bol keseden asalet unvanları bahşetmektedir. Ödüllendirdiklerinin, lordluk bahşettiklerinin üzerinden, hem Britanya’da yaşayan, sömürge coğrafyasından kopup gelen sığıntıları denetlemekte, ödül rüyaları gördürerek sadakatlerini daim kılmakta, hem de eski sömürge halklarına Londra’yı asalet unvanlarının dağıtıldığı, küresel adaletin taksim edildiği bir demokrasi Kabe’si olarak yutturmaktadır!
Sömürge kontenjanından lord yapılıp parlamentoya sokulan, Lordlar Kamarası’nın (House of Lords) saygın üyesi Pakistan asıllı Lord Ahmet Nazir, kraliçenin hükümetinin kendisine verdiği görevleri eksiksiz yapmakta, tırışkadan kaptığı lord sanına layık olmak için gecesini gündüzüne katmaktadır. İskoçya, Galler, Kuzey İrlanda ve bilumum lord kadroları dolu olmalı ki, Kraliçe Ahmet’i bakkalların lordu yapmış! Bize aşırı sevgisinden olmalı, ikide bir Bakkalların Lordunu Türkiye’yi ilgilendiren bir etkinliğin içinde görüyoruz.
25-27 Ekim 2007 tarihlerinde İngiliz Parlamentosu ve London Scholl of Economics Fethullah Gülen konferansına ev sahipliği yaptılar. Konferansın konusu: “Tüm dünyadaki Müslümanları etkileyen dini bir entelektüel ve barış girişimcisi olarak Fethullah Gülen’in etkisini anlamak”. Konferansın düzenleyici kurulunun başında da İngiliz Parlamentosu adına Lord Ahmet Nazir bulunuyor. Konferansın konu başlıklarından birkaçını sıralayalım kısaca:
-Türkiye’de İslam ve laiklik konusunda değişen perspektifler: AKP ve Gülen hareketi.
-Gülen’in söylemi ve İngiliz Müslümanları üzerindeki etkisi.
-Fethullah Gülen Aleviler’e hitap edebilir mi?
-Fethullah Gülen ve barışın sağlanması.
Sömürge Lordunun İngiliz çıkarlarının yörüngesinde gelişen Türkiye’ye yönelik ilgisi elbette bu konferansla sınırlı değil! 10 Aralık 2007 Dünya İnsan Hakları Günü nde İngiliz Parlamentosu’nun duvarlarını terör örgütü lideri Apo posterlerinin süslediği 3 nolu komite odasında bir etkinlik düzenlendi. Ulusal Kaderi Tayin Hakkı Parlamenterleri Grubu ( PNS ) tarafından gerçekleştirilen konferansta ev sahibi sıfatıyla konuşan Lord Ahmet: “Ulusların kendi kaderlerini tayin hakkı ilkesel olarak kabul ettiğimiz bir hak. Bu gün burada söz konusu sorunu yaşayan Kürtler, Kosovalılar, Sihler ve Keşmirlilerin temsilcilerini dinledik” dedi. Konferansa Türkiye’den DTP milletvekilleri Sebahat Tuncel ve Özdal Üçer katıldılar ve konuya ilişkin görüşlerini açıkladılar.
Ulusların kaderlerini emperyalist çıkarlar doğrultusunda tayin etmeye yönelik konferansların bundan sonra da devam edeceği anlaşılıyor. Londra gibi emperyalist merkezlerde kadersizliğin tayin edileceğini anlayamayan, kadersizliğin kader olarak kabullenilmesi kulaklarına üflenen kadersizlere ne demeli? İngiliz Parlamentosunun çatısı altında özgürlük afyonuyla uyutulanların kaderinde İngiliz sicimiyle bir daha ayrılmayacak biçimde Birleşik Krallığa bağlanmak vardır!
Ne diyelim, kimilerinin kaderinde de İngiliz oltasının ucuna takılı Lord Ahmet yemine uzanıp yemlenelim derken yem olmak varmış!


ufuk@ufukotesi.com

Bu yazı toplam 5074 defa okunmuştur.

Ufuk Ötesi Gazetesi'nde yayınlanan yazı, haber ve fotoğraflar kaynak gösterilerek iktibas edilebilir.

UFUK ÖTESİ.COM

BU YAZIYI TAVSİYE EDİN

Adınız  Soyadınız

E-posta adresiniz
Arkadaşınızın e-posta adresi

 

Yazdır  - Sayfanın Başına Dön 

 

 Sayı :79

 KÜNYE
 
 ARŞİV
 
 ABONELİK
 
 REKLAM
 
 
  YAZARLAR
 Ali Arif Esatgil
Bayrak gibi yaşamak...
 Alptekin Cevherli
En zor yazım…
 Doç. Dr. Fethi Gedikli
Şimşek gibi çakıp geçen ülkücü
 Dr. Yusuf Gedikli
Sevgili Kemalciğim, candaşım, kardaşım, arkadaşım…
 Kemal Çapraz
Son söz...
 Olcay Yazıcı
Asil Neslin Son Temsilcisi: Kemâl Çapraz
 Bayram Akcan
“BOZKURT” Kemal ÇAPRAZ
 Aydil Erol
Bu çapraz, kimin çaprazı?!!
 Şahin Zenginal
Sensiz hayat zor olacak
 Ünal  Bolat
Sevdiğini Türk için seven Alperen
 Hayri Ataş
“YA BÖYLE ÖLÜM DEĞİL Mİ ERKEN”
 Mehmet Türker
Türk Dünyasının dervişi
 Mehmet Nuri Yardım
Kemal Çapraz diye bir kahraman
 Prof Dr. Ali Osman Özcan
Ufuk Ötesinde Çapraz Ateş
 Orhan Seyfi Şirin
Çapraz doğuştan ‘Reis’ti
 Rasim Ekşi
Kardeşim Kemal’in Vasiyeti
 Dr. Orhan  Gedikli
Sevgili Kemal Kardeşimin Ardından
 Özdemir Özsoy
Seni unutamayız
 Dr. Ünal Metin
“Ufuk Ötesi” yaşıyor
 Aybars Fırat
Kastamonu Beyefendisi
 Süleyman Özkonuk
Öteki Ufuk
 Zeki Hacı ibrahimoğlu
30 yıllık dostumdu
 Coşkun Çokyiğit
Kemal Çapraz “Tek Ağaç”lardandı
 Baki Günay
Kırım Meclisinde Kemal Çapraz sesleri
 Ahmet Tüzün
İz Bırakan
 Cem  Sökmen
Metropoldeki dâvâ adamı: Kemal Çapraz
 Hüseyin Özbek
Kemal Bey
 Asuman Özdemir
Sermayeye kurban gittin…
           
       
 
   

Karahan 2002