Kasım 2008

Ö T E S İ

 

20.04.2024 .

 
Mehmet Türker

Bulgaristan’da Türk Gücü


Bulgaristan’da son yerel seçimlerde Türklerin çoğunlukta olduğu Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) bir önceki seçimlerde Türkiye’ye göç eden ve çifte vatandaş statüsünde bulunan soydaşların katılımıyla 2003 yılında kazandığı 30 belediye başkanlığı sayısını 35’e çıkararak Türklerin güçlendiğini ispatladı.

Kırcaali-Bulgaristan’da yerel seçimlerden Türklerin çoğunlukta olduğu Haklar ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) bir önceki seçimlerde elde ettiği belediye başkanlık sayısını artırarak büyük zafer elde etti. Özellikle Türkiye’ye göç eden ve çifte vatandaş statüsünde bulunan soydaşların katılımıyla 2003 yılında kazandığı 30 belediye başkanlığı sayısını son seçimde 35’e çıkararak Türklerin güçlendiğini ispatladı.
BULGARLARIN İTTİFAKI SÖKMEDİ
On sekiz yıl önce Jivkov’un totaliter rejiminden kurtulup demokrasi rejimine geçen komşumuz Bulgaristan’da dört yılda bir düzenlenen yerel seçimler her dönemdeki gibi yine çekişmeli geçti. Son yerel seçimlerde ülkedeki kamuoyunun dikkati özellikle Türk-Bulgar adaylarının savaş sahnesine dönüşen Kırcaali’ye odaklanmıştı. Seçimlerden önce Kırcaali’de Türk belediye başkanı istemeyen Bulgar partilerinden ırkçı Ataka partisinin desteklediği Bulgar Sosyalist Partisi (BSP)’nin adayı Paşinov’u eski belediye başkanı Hasan Aziz’in karşısına çıkararak ve ildeki diğer altı belediyenin başkanlarının Türk olmasını kabullenemeyip bölgeye nifak soktular. Bulgarların ve yandaşlarının merkezden destekli çalışmalarına rağmen Kırcaali’de geçen seçimlerdeki gibi yine Hak Ve Özgürlükler Hareketi adayı, eski başkan Dr. Hasan Aziz oyların yüzde 61’ini alarak koltuğunu korumayı başardı. Kırcaali’nin ilçelerinden Ardino’da HÖH’den yeni aday gösterilen Resmi Murat yüzde 53, Cebel’de eski başkan Bahri Ömer yüzde 100, Krumovgrat’ta Sabihan Mehmet yüzde 80, Momçilgrat’ta Erdinç Hayrullah yüzde 66, Çernooçene’de Aydın Osman yüzde 82 ve Kirkovo’da Şükran İdris yüzde 65 oy alarak daha ilk turda birinci çıkarak başkanlık koltuklarına sahip oldular.

GÖÇMEN SEÇMENLERE MÜTEŞEKKİRİZ
Son seçimleri değerlendiren Hak ve Özgürlükler Hareketi Kırcaali İl Başkanı ve aynı zamanda üçüncü dönem Cebel Belediye Başkanı Bahri Ömer, HÖH’ün başta Türklerin parti olarak kurulmuş olsa da daha sonra ulusal parti statüsünde faaliyet yürüttüğünü belirterek, “21. asrın başında ırkçılığın yeri yoktur. Günümüz insanının enternasyonalist duygular taşıma zamanı geldiğini herkes bilmelidir. Seçimlerde galip gelmemizin sırrına gelince, öncelikle belirtmem gereken birinci etken Kırcaali ilimizde yaşamakta olan Türk, Bulgar, Çingene, Pomak, Ermeni, Yahudi, Tarar, Rus seçmenin her biri yeni belediye başkanı arkadaşımızı kendi başkanı olarak kabul etmektedir. Bir de Cenab-ı Allah çalış kulum, ben vericiyim demiş. Arkadaşlarımız çalıştılar, kazandılar. Üçüncü yerde de Anavatanları Türkiye’ye göç eden hemşerilerimizin bu kez bizleri her zamankinden daha fazla desteklemelerinin önemini de zikretmemiz gerektir. Bu vesileyle Türkiye’deki Bulgaristan Türkleri dernekleri yönetimlerine de ayrıca şükranı bir borç biliriz.” şeklinde ifade etti.
Birinci tur sonunda ülke genelinde 30 belediye başkanlığını kazanan Hak ve Özgürlükler Hareketi Pazar günü yapılan ikinci tur seçimlerde Şumnu ili Vırbitsa, Smolyan ili Borino ve Devin, Burgas ili Sungurlare ve Varna ili Dılgopol belediyelerini de kazanarak toplam 35 belediyede söz sahibi oldu.

Hasan Aziz-Kırcaali Belediye Başkanı
“Her zaman deliller konuşur. HÖH’nin ulusal bir parti olduğu en belirgin şekilde son seçimlerde Kırcaali’de ispatlandı. İlçe nüfusu şehir merkezi de dahil yarı yarıya Türk-Müslüman olmasına rağmen HÖH atılan oyların yüzdesi 50 değil, 62’yi buldu. Yani ilçedeki Türklerin dışında partimize Bulgar, Pomak ve Çingenelerin de oy kullandığı bir gerçek. Biz HÖH’nin sadece Kırcaali’de, sadece Bulgaristan’da değil, dünyada bir etnik model kimliği olduğunu ispatlamaya çalışıyoruz. Bu etnik modelin en açık şekilde görüldü yer ise Kırcaalidir. Ayrımcılık yaparak hiçbir yere varılmayacağını bildiğimiz için bir önceki seçimlerde de halkımıza belediye yönetiminde Türk, Bulgar ve Pomak ayrımı yapılmadan, yani Müslüman ve Hristiyanları temsil edenlerin yöneteceğine söz verdik ve sözümüz de tuttuk. Son seçimlerle ilgili fazla söze gerek yok, lâfın kısacası: Geçen dönem şehrimiz için yaptıklarımız seçmenlerimiz tarafından gelecek dönemde yapacağımızın teminatı olarak kabullenilmiştir. Gerçekler meydanda: Sözümüzü tuttuk, çalıştık ve kazandık. Bu başarı, ben Hasan Aziz’in şahsına ait değil, ekibimin başarısıdır.”

HÖH Belediye Başkanları – Yerel Seçimler 2007

Blagoevgrad

1. Belitsa
2. Satovça
3. Yakoruda

Burgas

4. Ruen
5. Sungurlare

Varna

6. Dılgopol

Dobriç

7. Kruşari
Kırcaali

8. Ardino
9. Cebel
10. Kirkovo
11. Krumovgrad
12. Kırcali
13. Momçilgrad
14. Çernooçene

Razgrad

15. Zavet
16. İsperih
17. Kubrat
18. Loznitsa
19. Tsar Kaloyan

Ruse

20. Vetovo

Silistra

21. Dulovo
22. Glavinitsa

Smolyan

23. Dospat
24. Borino
25. Devin

Tırgovişte

26. Antonovo
27. Omurtag
28. Opaka

Haskovo

29. Mineralnı Bani
30. Stambolovo

Şumen

31. Venets
32. Hitrino
33. Kaolinovo
34. Nikola Kozlevo
35. Vırbitsa


KOALİSYON

Vidin

1. Dimovo
2. Rujintsi
3. Çuprene

Köstendil

4. Bobov Dol
5. Koçerinovo

Ruse

6. Tsenovo

Sliven

7. Kotel
8. Tvırditsa


ufuk@ufukotesi.com

Bu yazı toplam 6609 defa okunmuştur.

Ufuk Ötesi Gazetesi'nde yayınlanan yazı, haber ve fotoğraflar kaynak gösterilerek iktibas edilebilir.

UFUK ÖTESİ.COM

BU YAZIYI TAVSİYE EDİN

Adınız  Soyadınız

E-posta adresiniz
Arkadaşınızın e-posta adresi

 

Yazdır  - Sayfanın Başına Dön 

 

 Sayı :79

 KÜNYE
 
 ARŞİV
 
 ABONELİK
 
 REKLAM
 
 
  YAZARLAR
 Ali Arif Esatgil
Bayrak gibi yaşamak...
 Alptekin Cevherli
En zor yazım…
 Doç. Dr. Fethi Gedikli
Şimşek gibi çakıp geçen ülkücü
 Dr. Yusuf Gedikli
Sevgili Kemalciğim, candaşım, kardaşım, arkadaşım…
 Kemal Çapraz
Son söz...
 Olcay Yazıcı
Asil Neslin Son Temsilcisi: Kemâl Çapraz
 Bayram Akcan
“BOZKURT” Kemal ÇAPRAZ
 Aydil Erol
Bu çapraz, kimin çaprazı?!!
 Şahin Zenginal
Sensiz hayat zor olacak
 Ünal  Bolat
Sevdiğini Türk için seven Alperen
 Hayri Ataş
“YA BÖYLE ÖLÜM DEĞİL Mİ ERKEN”
 Mehmet Türker
Türk Dünyasının dervişi
 Mehmet Nuri Yardım
Kemal Çapraz diye bir kahraman
 Prof Dr. Ali Osman Özcan
Ufuk Ötesinde Çapraz Ateş
 Orhan Seyfi Şirin
Çapraz doğuştan ‘Reis’ti
 Rasim Ekşi
Kardeşim Kemal’in Vasiyeti
 Dr. Orhan  Gedikli
Sevgili Kemal Kardeşimin Ardından
 Özdemir Özsoy
Seni unutamayız
 Dr. Ünal Metin
“Ufuk Ötesi” yaşıyor
 Aybars Fırat
Kastamonu Beyefendisi
 Süleyman Özkonuk
Öteki Ufuk
 Zeki Hacı ibrahimoğlu
30 yıllık dostumdu
 Coşkun Çokyiğit
Kemal Çapraz “Tek Ağaç”lardandı
 Baki Günay
Kırım Meclisinde Kemal Çapraz sesleri
 Ahmet Tüzün
İz Bırakan
 Cem  Sökmen
Metropoldeki dâvâ adamı: Kemal Çapraz
 Hüseyin Özbek
Kemal Bey
 Asuman Özdemir
Sermayeye kurban gittin…
           
       
 
   

Karahan 2002