Kasım 2008

Ö T E S İ

 

24.06.2024 2008 | 2007 | 2006 | 2005 | 2004 | 2003 | 2002


ARŞİV : Ağustos - 2007

 
 

Köşe Yazıları


. :  Azerbaycan’a Kürt göçü -  Sevil İrevanlı
Azerbaycan’da Ermeni sorunu henüz bitmeden, topraklarımız Ermeni teröristlerin işgali altında inlerken Azerbaycan’ın zaten kolay olmayan haritasının üzerine, kalın ve koyu vuruşlarla yeni bir boya lekesi; yani Kürtler de ekleniyor. Sadece 2007 yılının ilk altı ayı içerisinde, Türkiye’nin doğu illerinden İran ve hatta Irak’tan 70 binden fazla Kürt Azerbaycan’a göç etti. Gizli himaye altında göç ettirilen Kürtler ilerde Azerbaycan Türkleri için çok ciddi sorunlar yaratabilir.
(14256)
Tutanak :  Keloğlan’la Dev karısı -  Hüseyin Özbek
Televizyonun insanları aldatmadığı, madrabazların pişmiş aşa su katmadığı, beleşi görünce amuda kalkmadığı, kolanın ayrana fark atmadığı, Kırk Haramilerin memleketi bu kadar kuşatmadığı, üçkâğıtçıların ortalıkta cirit atmadığı, hortumcuların bankaların içini boşaltmadığı... masal dünyasının okyanuslarında kulaç attığımız yılların bitmez kış gecelerinde masalcının dizi dibine ağzına girecek gibi sıralandığımızda başlardı anlatmaya:
(8990)
Seyran :  Tek başına bir kütüphane: Hanefi Ağabey ve Kubbealtı Fotokopi -  Hayri Ataş
1980’li yılların ortalarına kadar sahaflık yapan Hanefi Ağabey, eline geçen bazı nâdir kitapları ayırmış böylece bir arşiv oluşturmuş. 80’lerin ortalarında da fotokopi işine girmiş ve Kapalıçarşı’da kubbeli bir yer açmış. İsmi de sanırım oradan geliyor. Kendisine fotokopi için getirilen kitaplardan, sahibinin izniyle bir nüsha da kendisine çoğaltmış. Böylece Hanefi Ağabeyin arşivi bilhassa dil, edebiyat, tarih konularında geniş bir kütüphane halini almış.
(7134)
. :  GENERAL DR. YAKOV KEFELİ (7.11.1876 - 6.07.1962) -  Yard. Doç. Dr. Erdoğan  Altınkaynak
Karaylar, değişik milletlerin hizmetinde ve hanedanların muhafızlığında bulunmuşlardır. Bunun sebebi klasik Türk mantığına bağlıdır ki o da verdiği sözden dönmemek, yalan söylememek, adil olmak, yönetime itaat ve ihanet etmemek gibi vasıflardır. Türk soylu olduğunun şuurunda olan Kefeli’nin kaleme aldığı metinler, günlüğünden değil, olaydan yaklaşık otuz sene sonra yazdığı anılarından meydana gelmektedir.
(5902)
Net P@no :  Nüfus cüzdanları artık tarih oluyor -  Baki Günay
Nüfus cüzdanını kaybettiğiniz vakit başınıza neler gelebileceğini tahmin edebiliyor musunuz? Eğer kötü niyetli birisinin eline geçerse isminiz birçok yolsuzluğa bulaşabiliyordu. Artık yeni nüfus cüzdanları ile bu tür korkulara gerek kalmayacak.
(5365)
Bamteli :  Urfa Mutasarrıfı Şehit Nusret Beğ (?-5.8.1920) -  Aydil Erol
Vatanseverlik uzun ince bir yoldur. Vatansever, bu uzun ince yolda, dehrin çeşitli kahrına yüksünmeden göğüs gerecek, (örnekleri günümüzde de görüldüğü gibi) nankörlüklere aldırmayacak, feleğin her türlü esbâb-ı cefasını soğukkanlılıkla karşılayacak, kimseden alkış, takdir beklemeyecek, hak bildiği yolda tek başına da olsa gidecek, belâ tufanları altında memleketi için, milleti için mutluluk çiçekleri toplamaya devam edecektir.
(5131)
TeknoVizyon :  Yerelden Ulusal Kalkınmaya… -  Nilüfer Yalçın
Kalkınma medeni ve ortak ihtiyaçların karşılanabileceği fizikî ortamları oluşturmak, demokratik hak ve özgürlükleri geliştirmek; bireylerin bilgi ve becerilerini artırmak; fırsat eşitliği ve adaleti tesis etmek yoluyla ekonomik, sosyal ve kültürel gelişimin sağlanması olarak tanımlanabilir. Sürdürülebilir, sağlıklı ve dengeli bir kalkınma sadece ekonomik parametreler üzerine inşa edilemez. Kalkınma planları genel olarak merkezîdir, merkezden planlamaya ve uygulamaya dayanır.
(4617)
Göğe Merdiven :  Sigara kanser yapar -  Aybars Fırat
Bugün Türkiye’nin maddi ve manevi açıdan en büyük meselesi sigarayı bırakmaktır. "Bana dokunmaz!" demeyi bırakmalıyız. Sigaraya başlamamalıyız. Hadi başladık, bana dokunmaz dememeliyiz. Ne kadar dokunduğunu öğrenmeli, bizi çabuk yaşlandırdığını, ömrümüzü kısalttığını bilmeliyiz. Korkunç gerçeği çeşitli sebeplerle bilmek istemiyorsak bile "Bana dokunmaz, hiçbir şey olmaz" dememeliyiz. Çünkü olur kardeşim, olur.
(4569)
- :  İran’da Türk izleri -3 -  Dr. Orhan  Gedikli
Isfahan’da son olarak Cuma camisine gidiyoruz. Bu Selçuklu eseridir ve İran’daki en büyük camidir. Dünyanın en büyük camilerinden biridir. 21 bin metre kare alana sahiptir. İki özelliğinden biri en büyük cami olması, diğeri ise her gelen şahın camiye bir minare ve ilave yaptırmasıdır. Önce kerpiçten yapılan bina daha sonra değişimlere uğramış.
(4466)
gezi :  Ruslar Akdeniz’de-2 Cezayirli Hasan Bey Aleksi Orlof’a karşı -  Nazan Sezgin
Çeşme kalesi görülmeye değer bir müze, kapalı bölümlerindeki tarihimizle ilgili ayrıntılardan bahsetmeden geçmeyelim. Galerilerden birinde Derya Beyleri adı altında Çaka Bey ve Aydınoğlu Gazi Umur Bey’in büstleri ve altında açıklamaları var. Çaka Bey, malumunuz Bizans sarayında üç yıl esir kalan Selçuklu kumandanı.1096’da Çeşme’de öldüğü, 1090’da birleşik Haçlı –Bizans donanmasına karşı Koyun adaları deniz savaşını kazandığı, bu tarihin Türk Deniz Kuvvetleri’nin kuruluş tarihi olarak kabul edildiği yazılı.
(4416)
Gezinti :  Rüzgâr ve suyun hünerli elleriyle oluşturduğu cennet belde: Ürgüp-Göreme -  Ebru Tenli Günaydın
Eee! Kapadokya’ya gidip de “Asmalı Konak”ı görmemek olur mu? 2 lira ücret ödeyerek içeri girebilirsiniz. (Basın mensubu olduğum için benden para almadılar.) Sümbül Sultan’ın konağını geziyorum. İlk olarak da tüm entrikaların döndüğü mutfaktan başladım. Dizide gördüğümüz gibi öyle kocaman bir mutfak değil, aksine çok küçük. Mutfağın hemen yan tarafında evin tüm odalarının kapılarının açıldığı avlu.
(4394)
Hedef :  Güleriz ağlanacak halimize… -  Ünal  Bolat
Peki, Hariri Telekom yönetime geçtikten bir müddet sonra nasıl bir uygulama başlattı? Dakika bazında fiyat değişikliğine gitmeden, (şehirlerarası, uluslar arası ve cep telefonu aramalarında) ücretlendirme periyodu değişikliğiyle yeni ''gelir kapısı'' oluşturdu. Ne demek bu? Ücretlendirme periyodunda değişiklik yaptı. Elektrik Mühendisleri Odası’ndan yapılan yazılı açıklamaya göre seçimlerden bir gün önce yürürlüğe koyduğu yeni tarifesinde yargı kararına da uymadı.
(4189)
- :  Yunanistan Türkçe radyoyu yasaklıyor -  Kurthan Reyizoğlu
AB, Kürtçe yayından sonra, Kürtçe eğitim için de Türkiye’ye sürekli baskı yapıyor. Buna karşılık AB üyesi Yunanistan, ülkesinde Türkçe yayın yapan radyoları kapatmak için yeni yasa çıkarıyor. AB’ciler ise Yunanistan’ı neredeyse alkışlayacak. Yunanistan’da 19 Temmuz 2007'de Resmi Gazete’de yayımlanan yasa ile Yunanistan'daki tüm özel radyolara “öncelikle Yunanca” şartı getirildi.
(4152)
Yakın Takip :  Özür dileriz -  Dr. Ünal Metin
Millete balon, plastik top, elma şekeri dağıtan belediye başkanlarının partisi seçim gününe kadar kesmedikleri suyu seçim sonrası kesmiştir. Ama halkımız yağmur duasına çıkacak cumhurbaşkanı istediği için 1’e 2 oy vermiştir. İnşallah dindar cumhurbaşkanımız yağmur duasıyla sağanak yağmurlar yağdıracaktır. Dindar cumhurbaşkanı sayesinde artık baraj yapmaktan kurtulacağız. Kuvvetli nefesi sayesinde evlerimizde sular gürül gürül akacak.
(3508)
Sözün Özü :  Yanlışlıkla Kerkük’e girsek ne olur?.. -  Alptekin Cevherli
Bu ABD’liler de çok sakar ve başıbozuk canım… ABD Savunma Sekreterliği’nden bir memur açıklıyor: “PKK’lı teröristlerden ele geçen silahlar, Irak’ta ordudan firar eden ABD askerlerinin olabilir. Konu araştırılacak…” Daha önce de askerlerimizin başına çuval geçirdiklerinde yanlışlık oldu demişlerdi. Çekiç Güç PKK’ya lojistik destek sağlarken de, ne hikmetse silah sandıkları ve ilaçlar yanlışlıkla PKK kamplarının yanlarına düşüyordu…
(3471)
- :  Türkler, savaş ve spor -  Dilaver Cebeci
Eski Türkçe de “Erkek” “güç” ve “kuvvet” demektir. “Erk Türkleriniz” veya “Erkek Türkler” gibi... Türk sözü, yani “güçlü” karşılığıdır. “Olgunluk” da “Türklük” idi. Alpaslan, Türklük şuuru tam olarak “Türk adını Ulu Tanrı vermiştir” dedi. Anadolu’nun içlerine yayılan Türkler’in hepsine birden, yalnızca “TÜRK” demişlerdi. 1071 Malazgirt savaşında Anadolu’ya girmişlerdi. Anadolu’nun tamamını Türkleştirerek sağlama almışlardır.
(3409)
Kuşbakışı :  Susuzluk Allah’tan başarı AKP’den! -  Şahin Zenginal
Son bir yıldır susuzluk tehlikesinden söz ediliyor. İstanbul ve Ankara’nın AKP’li belediye başkanları niçin hiçbir ciddi tedbir almadı? “Efendim, hiç böyle kuraklık olmadı, ne yapsınlar?” deniyor. Yöneticilikte asıl başarı olan sorunları çözmektir. Yağmur yağsa, kuraklık olmasa zaten sorun yoktu. Bir yıldır kuraklıktan bahsediliyor, buna rağmen tedbir almamak en büyük dirayetsizliktir.
(3405)
- :  Türkçe yabancı dil, Türklük de yokmuş (!) -  Elif Nur Deniz
DTP’li milletvekilleri Meclis’e adımını atar atmaz Türkçeyi yabancı dil olarak gördüklerini beyan ederek, Anayasal düzene ve Türkiye’ye adeta meydan okudular. Diğer kanattan bir kendini bilmez de Türklük diye bir şey yok diyerek, iyice zırvaladı ve Türkiye’de kendine göre etnik gruplar türetti.
(3400)
Kulvar :  İt izi, at izi -  Cihangir Arık
Yıl 2005, oynanan oyun ve senaryoya dikkat! Kasım 2005 yılında Şemdinli’de patlayan bir bomba. Hedefi ne kitapçı ne de kitapevi sahibi. Asıl amacın ne olduğu zaten bilinmesi gereken birimler ve şahıslar tarafından biliniyor. Oradaki bombalamanın kimler tarafından ve ne amaçla yapıldığını bütün basın bilmesine rağmen olayları saptırmakta üstüne olmayan medya yine yapması gerekeni (!) yaptı.
(3347)
Zekice :  Geçerliliği olmayan gerçekler -  Zeki Hacı ibrahimoğlu
Biz vatan, millet aşkıyla Türkiye bölünmesin, bayrak inmesin diye hiçbir şekilde makam ve mevki düşünmeden yüce Atatürk’ün Gençliğe Hitabesi’nde belirtilen tavsiye ve tehlikelere karşı uyanık davranmaya çalışırken bir de baktık ki etrafımızda ulaşılmaz, vazgeçilmez, kendisini hayranlıkla seyreden insanlara tepeden bakan insanlar doluvermiş. Ama ben bu insanların benzerlerini Karacaahmet Mezarlığı’ndan geçerken çok gördüm.
(3310)
Geniş Açı :  46: Hep beraber başardık -  Ali Arif Esatgil
Misyonerler gemi azıya aldı… Buna karşı kim duruyor? Kendi inanç ikliminden bile haberi olmayan bir takım zevat… Mali operasyonlarla, yandaşlara para aktarılıyor… Kim bu tezi kamuoyunda afişe etmeye ve halkı aydınlatmaya memur? Kendi kazancı şaibe taşıyan ve evine götürdüğü ekmeğin hesabını veremeyen birileri…
(3282)
Çapraz Ateş :  Zihinlerimizi bombalayan ekranlar -  Kemal Çapraz
Türk insanının kültür kodlarının değiştirildiğini ifade etmiştim. Artık toplumcu insan yerine bireyci, insan tipi oluşmuştur. Toplum menfaatlerini her türlü menfaatin üstünde tutan insanımız gitmiş, her şeyi kendi faydasına endekslemiş bir insan tipi ortaya çıkmıştır. Batı tarzı bir kültür yapısında yetişen insanımız bencil, egoist, maddeci olmaya başlamış onun için küçük menfaatler toplumun ileri menfaatlerinin önüne geçmiştir.
(3218)
Köşe Taşı :  Zaferleri Taçlandırma -  Prof Dr. Ali Osman Özcan
Zaferler üstüne zaferler kazanma bilinci, geçmişi şimdide ortaya koyarken, geleceğin ve ebediyetin ışıklarını yakarak millî beka duygusuna da temel oluşturur. Adalet ve asaletle üstünlük karakterini dünya milletlerine öğreten milletimiz, onların düşmanlık, hasımlık ve kin duygularını da ateşlemiştir. Ancak zaferin ne olduğunu da onlara göstermiştir. Karakterindeki asalet nişanını ebediyete kadar taşıma sorumluluğunu kimseye kaptıracak da değildir.
(3108)
Pusula :  Seçim ve sonrası -  Bayram Akcan
Bu seçim, Türk Milliyetçiliği hareketinin, vahşi kapitalizm ile Türkiye’deki ilk ciddi demokratik savaşıdır. 1980 öncesi Türkiye’deki komünizm tehlikesinden ötürü “kapitalizm” ile savaşını ertelemek zorunda kalan Türk Milliyetçileri, komünizm belasını def ettikten sonra, her türlü imkâna sahip kapitalist zihniyet ile bu dönemde mücadele etme imkânına kavuşmuştur.
(3090)
Gerçek :  Yanlışımız nerede? -  Özdemir Özsoy
Açık konuşalım; küreselleşme adı altında tek bir devletin, daha doğrusu finans kapitalin “küresel egemenliğini” dayatmaya çalışanların yanında onursuzca yer alanlar, artık edepleriyle ortadan çekilseler yalnız ülke için değil kendileri için de hayırlı bir iş yapmış olurlar. Bunlar insanı yalnızca güdülebilecek herhangi bir yaratık olarak düşünmeyip bu şerefli varlığın sosyal bir yapısı olduğunu kabul edenleri “çağdaş” olarak görmek istememişlerdir.
(3081)
Ölçü :  Güce değil, Hakka bağlı olmak gerek… -  Cem  Sökmen
Hangi televizyonu açsanız onlar karşınıza çıkıyorlar. Belki 30 belki de 40 kişiler. Onlar liberal görünümlü küresel hegemonya aydınları… İçindeki yaşadıkları toplumla paylaştıkları bir şey yok. Bu topraklar için ızdırapları da yok. Buna rağmen bu ülkeyi ilgilendiren her türlü meselede en fazla onlar konuşuyorlar.
(3070)
Öteki UFUK :  Öteki Ufuk -  Süleyman Özkonuk
-
(2808)

*

Haberler


Mide kanseri -  Ufuk Ötesi
Mide kanserinde radikal tedavi ameliyattır ve erken dönemde yapılacak tedavi ile daha kesin sonuçlar alınabilmektedir. Özellikle 60 yaşından sonra görülme sıklığı artar. Erkeklerde bayanlara oranla iki kat daha fazla görülür.
(5557)
Azerbaycan Edebiyatı Türkiye’de Toplu Olarak Yayınlanıyor -  Ufuk Ötesi
Avrasya Yazarlar Birliği’nin girişimleri ile başlatılan proje ile ilk etapta Azerbaycan edebiyatının klasik ve yaşayan yazarlarına ait on eseri Türkiye’de yayına hazırlanıyor.
(3858)
Kulübünü dolandırmaya kalktı -  Ufuk Ötesi
Kastamonuspor’un eski futbolcusu Barış Önder, 2007- 2008 sezonu için aldığı 25 bin YTL’lik çeki hak etmediği ve oynamadığı halde eski kulüp başkanı Ali Kartal’ı icraya vermesi büyük şaşkınlığa sebep oldu.
(3775)
Su depoda mikroplanıyor -  Ufuk Ötesi
İl Sağlık Müdürlüğü'nün başlattığı çalışmalar sonucunda uzmanlar tarafından depoların mikrop yuvası olduğu ortaya çıktı. İstanbul' da ki birçok hastane, okul, konut ve sosyal tesislerin depolarının hijyenden uzak olduğu sonucuna varıldı.
(3521)
Erol Sayan’dan unutulmaz gece -  Ufuk Ötesi
Türk Müziği’nin büyük bestekârlarından biri olan Erol SAYAN 16 Haziran 2007 cumartesi gecesi hemşehrileri ile buluştu. Kastamonu Belediye Başkanlığı tarafından Ankara Üniversitesi Meslek Yüksek Okulu Konser Salonu’nda Başkent Türk Müziği Derneği Türk Sanat Müziği Korosu tarafından seslendirilen tamamı Erol Sayan bestelerinden oluşan konsere katılım oldukça yüksek oldu.
(3457)
Lozan’ın rövanşı alınıyor -  Ufuk Ötesi
İstanbul Barosu Lozan Antlaşmasının 84. yıldönümünü kutlamak için bir panel düzenledi.Bu panel 20 Temmuz 2007 Cuma günü İstanbul Barosu Orhan Apaydın konferans salonunda yapıldı. Panelde Lozan Antlaşmasının çeşitli yönleri ele alındı.
(3301)
Bu beldenin 3 milletvekili var -  Ufuk Ötesi
İstanbul Eyüp'teki Göktürk beldesine talih kuşu kondu. 15 bin nüfuslu belde 3 vekil çıkarttı. Şimdi, köylerle birlikte 150 bin nüfuslu bir ilçe olmak istiyorlar.
(3299)
Cihat hocayı kaybettik -  Ufuk Ötesi
MHP İstanbul 3. Bölgeden milletvekili seçilen Prof. Dr. Mehmet Cihat ÖZÖNDER’i bir trafik kazası sonucu kaybettik. MHP milletvekili Prof. Dr. Mehmet Cihat Özönder Ankara-Esenboğa yolunda 06 AZK 93 plakalı aracının kontrolünü kaybetmesi sonucu olay yerinde hayatını kaybetti.
(3240)
Türk Arşivciler derneğinden yeni meclise çağrı: Milli arşiv kanunu çıkarılmalı -  Ufuk Ötesi
Türk Arşivciler Derneği Genel Başkanı Hacı Haldun Şahin, Cumhuriyetten bu tarafa 85 yıl geçtiği halde Türkiye Cumhuriyeti Parlamentosu bir türlü Millî Arşiv Kanunu’nu çıkararak uygulamaya koyamadığına dikkat çekerek, “yeni hükümetin ilk görevi milli arşiv kanununu çıkarmak olmalıdır” dedi.
(3079)

2008


OCAK

ŞUBAT

MART

NİSAN

MAYIS

HAZİRAN

TEMMUZ

AĞUSTOS

EYLÜL

EKİM

KASIM

ARALIK

2007


OCAK

ŞUBAT

MART

NİSAN

MAYIS

HAZİRAN

TEMMUZ

AĞUSTOS

EYLÜL

EKİM

KASIM

ARALIK

2006


OCAK

ŞUBAT

MART

NİSAN

MAYIS

HAZİRAN

TEMMUZ

AĞUSTOS

EYLÜL

EKİM

KASIM

ARALIK

2005


OCAK

ŞUBAT

MART

NİSAN

MAYIS

HAZİRAN

TEMMUZ

AĞUSTOS

EYLÜL

EKİM

KASIM

ARALIK

2004


OCAK

ŞUBAT

MART

NİSAN

MAYIS

HAZİRAN

TEMMUZ

AĞUSTOS

EYLÜL

EKİM

KASIM

ARALIK

2003


OCAK

ŞUBAT

MART

NİSAN

MAYIS

HAZİRAN

TEMMUZ

AĞUSTOS

EYLÜL

EKİM

KASIM

ARALIK

2002


NİSAN

MAYIS

HAZİRAN

TEMMUZ

AĞUSTOS

EYLÜL

EKİM

KASIM

ARALIK

 

 Sayı :79

 KÜNYE
 
 ARŞİV
 
 ABONELİK
 
 REKLAM
 
 
  YAZARLAR
 Ali Arif Esatgil
Bayrak gibi yaşamak...
 Alptekin Cevherli
En zor yazım…
 Doç. Dr. Fethi Gedikli
Şimşek gibi çakıp geçen ülkücü
 Dr. Yusuf Gedikli
Sevgili Kemalciğim, candaşım, kardaşım, arkadaşım…
 Kemal Çapraz
Son söz...
 Olcay Yazıcı
Asil Neslin Son Temsilcisi: Kemâl Çapraz
 Bayram Akcan
“BOZKURT” Kemal ÇAPRAZ
 Aydil Erol
Bu çapraz, kimin çaprazı?!!
 Şahin Zenginal
Sensiz hayat zor olacak
 Ünal  Bolat
Sevdiğini Türk için seven Alperen
 Hayri Ataş
“YA BÖYLE ÖLÜM DEĞİL Mİ ERKEN”
 Mehmet Türker
Türk Dünyasının dervişi
 Mehmet Nuri Yardım
Kemal Çapraz diye bir kahraman
 Prof Dr. Ali Osman Özcan
Ufuk Ötesinde Çapraz Ateş
 Orhan Seyfi Şirin
Çapraz doğuştan ‘Reis’ti
 Rasim Ekşi
Kardeşim Kemal’in Vasiyeti
 Dr. Orhan  Gedikli
Sevgili Kemal Kardeşimin Ardından
 Özdemir Özsoy
Seni unutamayız
 Dr. Ünal Metin
“Ufuk Ötesi” yaşıyor
 Aybars Fırat
Kastamonu Beyefendisi
 Süleyman Özkonuk
Öteki Ufuk
 Zeki Hacı ibrahimoğlu
30 yıllık dostumdu
 Coşkun Çokyiğit
Kemal Çapraz “Tek Ağaç”lardandı
 Baki Günay
Kırım Meclisinde Kemal Çapraz sesleri
 Ahmet Tüzün
İz Bırakan
 Cem  Sökmen
Metropoldeki dâvâ adamı: Kemal Çapraz
 Hüseyin Özbek
Kemal Bey
 Asuman Özdemir
Sermayeye kurban gittin…
           
       
 
   

Karahan 2002