Kasım 2008

Ö T E S İ

 

31.05.2020 Kulvar

 
Cihangir Arık

İt izi, at izi


Yıl 2005, oynanan oyun ve senaryoya dikkat! Kasım 2005 yılında Şemdinli’de patlayan bir bomba. Hedefi ne kitapçı ne de kitapevi sahibi. Asıl amacın ne olduğu zaten bilinmesi gereken birimler ve şahıslar tarafından biliniyor. Oradaki bombalamanın kimler tarafından ve ne amaçla yapıldığını bütün basın bilmesine rağmen olayları saptırmakta üstüne olmayan medya yine yapması gerekeni (!) yaptı.

Tarih 19 Nisan 1919. Boğazlıyan Kaymakamı Kemal Bey… Oynanan oyun yine aynıydı. 8 Nisan 1919’da idama mahkûm olmuş, ancak Padişah Sultan Vahdettin kararı imzalamamış. Buna rağmen Şeyhülislam’ın fetvası ve İngilizlerin baskısı ile Kemal Bey İstanbul’a getirilerek, Beyazıt Meydanı’nda idam sehpasına çıkarılırken son sözü sorulduğunda; halka dönerek: “Sevgili vatandaşlarım, ben bir Türk memuruyum. Aldığım emri yerine getirdim. Vazifemi yaptığıma vicdanım emindir. Sizlere yemin ederim ki, ben masumum. Son sözüm bugün de budur, yarın da budur. Ecnebi devletlere yaranmak için beni asıyorlar. Eğer adalet buna diyorlarsa, kahrolsun adalet” demiştir. Bunun üzerine halk “Kahrolsun böyle adalet” diye bağırmaya başlamıştır. Kemal Bey sözlerine devamla: “Benim sevgili kardeşlerim, asil Türk Milletine çocuklarımı emanet ediyorum. Bu kahraman millet, elbette onlara bakacaktır. Allah, vatan ve milletimize zeval vermesin. Amin. Borcum var, servetim yok, üç çocuğumu, millet uğruna yetim bırakıyorum. Yaşasın Millet...” demiştir. Yıl 1984, terör örgütünün 1984 yılında Eruh ve Şemdinli’de başlattığı kanlı eylemlerinin o günkü pilanlayıcısı ve uygulayıcılarından birisi Seferi Yılmaz. Olaydan sonra yakalandı ve hainliğinin cezasını yaklaşık on beş yıl yatarak ödedi, bedeli on beş yıl mı olmalı! Üstelik bu malum şahıs 22 Temmuz 2007 seçimlerinde milletvekili aday adayı. O ve onun gibi onlarcası var, gerçi aday adayı veya aday. Hatta milletvekili seçilen bunun gibi onlarca. Türk askerine kurşun sıkmanın, bu ülkeyi bölmeye çalışmanın ödülü milletvekilliği mi olmalı?! Yazık hem de çok yazık! Bu ülke için canını veren insanlara da ödül 40 yıl hapis cezası! Gerçi Seferi Yılmaz milletvekili olamadı ama birçok yandaşı milletvekili şimdi. Bir yanda bölücü teröristlerin uzantısı dokunulmazlık zırhında, diğer yanda da zırhlıların uzantısı dağda ve her gün askerimize kurşun sıkıyor, mayın patlatıyor. En son bu yazı yazılırken aynı gün üç şehidimiz vardı. Ne yapılmak isteniyor gayet açık. Bakın bize istediğimizi verin biz bu eylemleri durdururuz. Ne istiyorsunuz? Valla çok şey istemiyoruz; ABD’nin dediğini yapın, Güneydoğu’yu bölün ABD için Karadeniz’e bir koridor açın. Zaten akepe’nin politikası da teslimiyetçilik politikası olduğuna göre her şey daha kolay olur.
Biz şimdi devam edelim. Yıl 2005, oynanan oyun ve senaryoya dikkat! Kasım 2005 yılında Şemdinli’de patlayan bir bomba. Hedefi ne kitapçı ne de kitapevi sahibi. Asıl amacın ne olduğu zaten bilinmesi gereken birimler ve şahıslar tarafından biliniyor. Oradaki bombalamanın kimler tarafından ve ne amaçla yapıldığını bütün basın bilmesine rağmen olayları saptırmakta üstüne olmayan medya yine yapması gerekeni (!) yaptı. Aksi bir şeyi beklemek ya da düşünmek hayalcilik olurdu. Direkt olarak ordu ve hatta ordunun yeni komutanı hedef alınmıştı. Bu düşünce görülmemiş bir şekilde savcının başını yedi zaten. Peki hal böyleyken gerekenler daha geniş kapsamlı neden yapılmadı? Devam edelim..Olaylar öyle bir hal aldı ki kahraman Türk askeri ile onlarca Türk askerinin şehit olmasına sebep olan bir terörist aynı kefeye konuldu. Sözde sanıklar Astsubay Ali Kaya ve Astsubay Özcan İldeniz. Bu arada Astsubaylardan Ali Kaya Kürt, Bitlis-Mutki doğumlu ve vatanı canı pahasına seven bir kahraman. Ama malum satılık medya ve kalemler tarafından Kürt düşmanı ilan edildi, üstelik kendisi de Kürt. Hatta neredeyse 1984 yılında onlarca askerimizin şehit olmasının sebebi o malum şahıs değil de başkası gibi yaygara kopartıldı. Seferi Yılmaz ve terör örgütünün aralarında geçen konuşmalar çarşaf çarşaf ortaya döküldü. Hatta birçok tanık vardı olayların ne olduğunu ortaya çıraktan. En son olarak olaya bizzat karıştığı iddia edilen bir teröristin İran’da yakalanıp Türkiye’ye teslim edildiği de söylendi. Şu anda merak ettiğimiz şey iki astsubayın şu andaki akıbeti. Bu iki Türk askerinin suçlu olduğuna inanan kim var? Oradaki olaylar bütün detayları ile bilindiği halde neden gereken yapılmıyor? Ordumuz o olayla ilgili bütün gerçekleri neden açıklamıyor? Bunu bütün Türk milleti bilmek zorunda çünkü orada zan altında kalan iki kahraman Türk askeri. At izini ve it izini birbirinden ayırmanın zamanı gelmedi mi?
Cihangir_arik@yahoo.com


ufuk@ufukotesi.com

Bu yazı toplam 2673 defa okunmuştur.

Ufuk Ötesi Gazetesi'nde yayınlanan yazı, haber ve fotoğraflar kaynak gösterilerek iktibas edilebilir.

UFUK ÖTESİ.COM

BU YAZIYI TAVSİYE EDİN

Adınız  Soyadınız

E-posta adresiniz
Arkadaşınızın e-posta adresi

 

Yazdır  - Sayfanın Başına Dön 

 

 Sayı :79

 KÜNYE
 
 ARŞİV
 
 ABONELİK
 
 REKLAM
 
 
  YAZARLAR
 Ali Arif Esatgil
Bayrak gibi yaşamak...
 Alptekin Cevherli
En zor yazım…
 Doç. Dr. Fethi Gedikli
Şimşek gibi çakıp geçen ülkücü
 Dr. Yusuf Gedikli
Sevgili Kemalciğim, candaşım, kardaşım, arkadaşım…
 Kemal Çapraz
Son söz...
 Olcay Yazıcı
Asil Neslin Son Temsilcisi: Kemâl Çapraz
 Bayram Akcan
“BOZKURT” Kemal ÇAPRAZ
 Aydil Erol
Bu çapraz, kimin çaprazı?!!
 Şahin Zenginal
Sensiz hayat zor olacak
 Ünal  Bolat
Sevdiğini Türk için seven Alperen
 Hayri Ataş
“YA BÖYLE ÖLÜM DEĞİL Mİ ERKEN”
 Mehmet Türker
Türk Dünyasının dervişi
 Mehmet Nuri Yardım
Kemal Çapraz diye bir kahraman
 Prof Dr. Ali Osman Özcan
Ufuk Ötesinde Çapraz Ateş
 Orhan Seyfi Şirin
Çapraz doğuştan ‘Reis’ti
 Rasim Ekşi
Kardeşim Kemal’in Vasiyeti
 Dr. Orhan  Gedikli
Sevgili Kemal Kardeşimin Ardından
 Özdemir Özsoy
Seni unutamayız
 Dr. Ünal Metin
“Ufuk Ötesi” yaşıyor
 Süleyman Özkonuk
Öteki Ufuk
 Aybars Fırat
Kastamonu Beyefendisi
 Zeki Hacı ibrahimoğlu
30 yıllık dostumdu
 Coşkun Çokyiğit
Kemal Çapraz “Tek Ağaç”lardandı
 Baki Günay
Kırım Meclisinde Kemal Çapraz sesleri
 Cem  Sökmen
Metropoldeki dâvâ adamı: Kemal Çapraz
 Ahmet Tüzün
İz Bırakan
 Hüseyin Özbek
Kemal Bey
 Asuman Özdemir
Sermayeye kurban gittin…
           
       
 
   

Karahan 2002