Kasım 2008

Ö T E S İ

 

31.05.2020 Çapraz Ateş

 
Kemal Çapraz

Zihinlerimizi bombalayan ekranlar


Türk insanının kültür kodlarının değiştirildiğini ifade etmiştim. Artık toplumcu insan yerine bireyci, insan tipi oluşmuştur. Toplum menfaatlerini her türlü menfaatin üstünde tutan insanımız gitmiş, her şeyi kendi faydasına endekslemiş bir insan tipi ortaya çıkmıştır. Batı tarzı bir kültür yapısında yetişen insanımız bencil, egoist, maddeci olmaya başlamış onun için küçük menfaatler toplumun ileri menfaatlerinin önüne geçmiştir.

“Türkiye’nin ufkunda ne var” diye sorarsanız inanın ben bilmiyorum. Türkiye, cumhuriyet tarihinin en önemli seçimini geçirdi. Halkımızın neredeyse her iki kişisinden bir tanesi AKP iktidarına oy verdi. Peki bu netice Türkiye’yi nereye götürür? Türkiye gerçekte iyi mi yönetiliyor? İyi yönetiliyor da biz mi görmüyoruz? Yoksa, bu seçimin sonuçlarını etkileyen başka başka faktörler mi var? Bu soruları tabi ki, en ince ayrıntılarıyla araştırmak ve seçimin doğru bir tahlilini yapmak gerekir. Teşhisi doğru yapmazsanız, tedaviyi yapamazsınız. O zaman bu sonuçların iyi bir şekilde tahlil edilmesine ihtiyaç var.
Öncelikle milletin verdiği karara hepimiz saygılı olmalıyız. Ama millete bu kararı aldırtan sebepler nelerdir? Milletimizin öncelikleri değişmiş midir? Milletimizin karar vermesindeki önemli etkenleri değiştiren kuvvetler nelerdir? Bu seçim sonuçlarının Türkiye’nin geleceğine ve sosyal yapımıza ne gibi değişimler sağlayacağı da daha kestirilememektedir.
Öncelikle şunu ifade etmek gerekir ki, Türk milliyetçilerinin seçim boyunca dile getirdiği çok önemli hususların toplumumuzda yeteri kadar ilgi görmediği anlaşılmıştır. Yani, ya Türk milliyetçileri kendilerini anlatamamış ya da gerçekten ülke insanımızın tehdit algılamalarında çok önemli değişmeler yaşanmıştır.
Daha önce birçok yazımda ifade ettim, ama yine ifade etmeden geçemeyeceğim. Toplumumuz kitle iletişim araçları vasıtasıyla uyuşturulmaktadır. İnsanımızın tehdit algılamaları değişmektedir. Türkiye yeni bir kültür kuşağının içine doğru hızla sürüklenmektedir. Bu sürüklenmede kültür kodlarımız hızla değişime uğramaktadır. Böyle olunca da vatandaşın tercihlerindeki öncelikleri farklılaşmaktadır. Siz istediğiniz kadar Türkiye parsel parsel satılıyor, Türkiye’nin bütün birikimleri peşkeş çekiliyor, Türkiye’nin kırmızıçizgileri yok oluyor, Kıbrıs elden gidiyor, Irak’ın kuzeyinde bir kukla devlet kuruluyor, meclise terör örgütünün siyasî uzantıları giriyor diye feryat edin, kimsenin umurunda olmaz. Çünkü toplumun gündeminden maalesef bu maddeler çıkarılmış. Artık insanlar kitle iletişim araçlarının pembe tablolarına inanır hale gelmişler. Sosyolojik ve psikolojik olarak toplumu tamamen etkisi altına alan bir propaganda yöntemi ile vatandaşlarımız yönlendirilmişlerdir.
Vatandaşlar üzerinde en etkili kitle iletişim aracı bugün televizyondur. Televizyonları, gazeteleri, radyoları, internet sitelerini iyi kullananlar bu başarıyı göğüslemişlerdir. Tabi ki, seçim çalışmalarında bunlar da yeterli değildir. Kapı kapı dolaşan, vatandaşlara en iyi ulaşan teşkilatlar da çok önemlidir. Çünkü en etkili iletişim, yüz yüze iletişimdir. Yüz yüze iletişimde AKP çok önemli bir yol katetmiştir.
CHP’nin seçimi etkileyen faktörler olarak sıraladığı maddelerin hepsi doğrudur. Ama bu maddelere karşı muhalefet partilerinin ne gibi çalışmalar yaptığı da önemlidir. Evet, AB, ABD, Türkiye’de köşe başını tutmuş ikinci cumhuriyetçiler, ABD’nin ılımlı İslam projesinin Türkiye temsilcileri bu seçimde önemli roller oynamışlardır. Ama bu oyunu muhalefet bozamamıştır. Adeta, seçim AKP’nin istediği kulvarda yönlendirilmiştir. AKP, Türkiye’de seçimi laik-antilaik kavgasına çekmek istiyordu, bunda da başarılı oldu. Hâlbuki bu seçim millî olanla gayri millî olan arasında bir tercihe çekilebilseydi bu sonuçlar çok daha farklı çıkabilirdi. Ayrıca bu seçimde cumhurbaşkanlığı seçimindeki kriz de etkili olmuştur. Açık ve net bir şekilde görülmüştür ki, millet meclise yapılacak hiçbir dayatmayı kabullenmemektedir. O zaman halkın iradesiyle seçilmiş olan meclise dış dayatmalar yapılmamalıdır.
Türk insanının kültür kodlarının değiştirildiğini ifade etmiştim. Artık toplumcu insan yerine bireyci, insan tipi oluşmuştur. Toplum menfaatlerini her türlü menfaatin üstünde tutan insanımız gitmiş, her şeyi kendi faydasına endekslemiş bir insan tipi ortaya çıkmıştır. Batı tarzı bir kültür yapısında yetişen insanımız bencil, egoist, maddeci olmaya başlamış onun için küçük menfaatler toplumun ileri menfaatlerinin önüne geçmiştir. Bir torba kömür, belki de onun için Kıbrıs’ın peşkeş çekilmesinden daha önemli hale gelmiştir.
Bu insan tipinin kültürel yapısını kitle iletişim araçları oluşturmaktadır. Eğer siz kitle iletişim araçlarına sahip olamazsanız, geleceği düşünen değil bugünü yaşayan insanların verdiği oylarla seçilenlere tabi olursunuz.
Yani seçim stratejileri üretilirken bu hususları öncelikle ele almak gerekmektedir. AKP iktidarı satılacak bir şey kalmayıncaya kadar başımızdadır. Çünkü anı yaşayan insanlar bırakın Ufkun ötesini görmeyi ufku bile görememektedirler.
Bu seçim sonuçları bizlere çok daha sorumluluk yükledi. Bu sorumluluğun idrakinde olarak çalışmalarımızı çok daha yaygınlaştırmak zorunda olduğumuzu da bir kez daha belgeledi.
Demek ki, Ufuk Ötesi’nin ulaşmadığı il, ilçe, belde, köy kalmamalı...
Kolayı herkes başarır, mühim olan zoru başarmaktır. Zoru hep birlikte başarmaya var mısınız?


kemalcapraz@ufukotesi.com

Bu yazı toplam 2556 defa okunmuştur.

Ufuk Ötesi Gazetesi'nde yayınlanan yazı, haber ve fotoğraflar kaynak gösterilerek iktibas edilebilir.

UFUK ÖTESİ.COM

BU YAZIYI TAVSİYE EDİN

Adınız  Soyadınız

E-posta adresiniz
Arkadaşınızın e-posta adresi

 

Yazdır  - Sayfanın Başına Dön 

 

 Sayı :79

 KÜNYE
 
 ARŞİV
 
 ABONELİK
 
 REKLAM
 
 
  YAZARLAR
 Ali Arif Esatgil
Bayrak gibi yaşamak...
 Alptekin Cevherli
En zor yazım…
 Doç. Dr. Fethi Gedikli
Şimşek gibi çakıp geçen ülkücü
 Dr. Yusuf Gedikli
Sevgili Kemalciğim, candaşım, kardaşım, arkadaşım…
 Kemal Çapraz
Son söz...
 Olcay Yazıcı
Asil Neslin Son Temsilcisi: Kemâl Çapraz
 Bayram Akcan
“BOZKURT” Kemal ÇAPRAZ
 Aydil Erol
Bu çapraz, kimin çaprazı?!!
 Şahin Zenginal
Sensiz hayat zor olacak
 Ünal  Bolat
Sevdiğini Türk için seven Alperen
 Hayri Ataş
“YA BÖYLE ÖLÜM DEĞİL Mİ ERKEN”
 Mehmet Türker
Türk Dünyasının dervişi
 Mehmet Nuri Yardım
Kemal Çapraz diye bir kahraman
 Prof Dr. Ali Osman Özcan
Ufuk Ötesinde Çapraz Ateş
 Orhan Seyfi Şirin
Çapraz doğuştan ‘Reis’ti
 Rasim Ekşi
Kardeşim Kemal’in Vasiyeti
 Dr. Orhan  Gedikli
Sevgili Kemal Kardeşimin Ardından
 Özdemir Özsoy
Seni unutamayız
 Dr. Ünal Metin
“Ufuk Ötesi” yaşıyor
 Süleyman Özkonuk
Öteki Ufuk
 Aybars Fırat
Kastamonu Beyefendisi
 Zeki Hacı ibrahimoğlu
30 yıllık dostumdu
 Coşkun Çokyiğit
Kemal Çapraz “Tek Ağaç”lardandı
 Baki Günay
Kırım Meclisinde Kemal Çapraz sesleri
 Cem  Sökmen
Metropoldeki dâvâ adamı: Kemal Çapraz
 Ahmet Tüzün
İz Bırakan
 Hüseyin Özbek
Kemal Bey
 Asuman Özdemir
Sermayeye kurban gittin…
           
       
 
   

Karahan 2002