Kasım 2008

Ö T E S İ

 

02.06.2020 Kuşbakışı

 
Şahin Zenginal

Susuzluk Allah’tan başarı AKP’den!


Son bir yıldır susuzluk tehlikesinden söz ediliyor. İstanbul ve Ankara’nın AKP’li belediye başkanları niçin hiçbir ciddi tedbir almadı? “Efendim, hiç böyle kuraklık olmadı, ne yapsınlar?” deniyor. Yöneticilikte asıl başarı olan sorunları çözmektir. Yağmur yağsa, kuraklık olmasa zaten sorun yoktu. Bir yıldır kuraklıktan bahsediliyor, buna rağmen tedbir almamak en büyük dirayetsizliktir.

Son bir yıldır Türkiye’yi büyük bir kuraklığın beklediği söylendi. Kuraklık, adeta davul zurnadan daha gür ses çıkararak geliyorum diye haber verdi. Kimisi su kesilecek korkusuyla bidon almaya koştu, kimisi depo yaptırdı. Hiçbir şey yapamayan garibanlar da “inşallah kuraklık gelmez” diye dua etti. Bu sesi herkes duydu. Bir tek çözüm makamındaki yetkililer bu sesi duymadı. Veya duymazdan geldi.
Beklenen kuraklık geldi. Ankara kurudu, İstanbul kurumak üzere…
Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, adamlarını salmış, park ve bahçeleri sulayan bekçileri kovalıyor. Sokakta halı veya araba yıkayanlara ceza yazdırıyor. Amaç su tasarrufu!
İstanbul’da da benzer manzara var. Halı ve araba yıkamak yasak… Yakalarlarsa ceza yazıyorlar… Bir de su tasarrufunu özendirmek için her tarafı afişlerle donatmışlar, internette yayın yapıyorlar.
Kuraklık, “geliyorum” diye bangır bangır bağırıyor, Ankara ve İstanbul Büyükşehir belediyelerinin aldığı tedbirler bunlar… Bir de haklarını yememek lâzım, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden yapılan açıklamaya göre, birkaç yerde kuyu açma çalışması var. Eğer suya rastlarlarsa sorun çözülecek! Ve tabii ne hikmetse bir türlü bitmek bilmeyen Melen suyu projesi… İki yıl önce bitmesi gerekiyordu, ama hâlâ devam ediyor. Güya 20 Ekim’de bitecek…
Son bir yıldır susuzluk tehlikesinden söz ediliyor. İstanbul ve Ankara’nın AKP’li belediye başkanları niçin hiçbir ciddi tedbir almadı?
“Efendim, hiç böyle kuraklık olmadı, ne yapsınlar?” deniyor. Yöneticilikte asıl başarı olan sorunları çözmektir. Yağmur yağsa, kuraklık olmasa zaten sorun yoktu. Bir yıldır kuraklıktan bahsediliyor, buna rağmen tedbir almamak en büyük dirayetsizliktir.
İstanbul’un eski Belediye Başkanı Nurettin Sözen zamanında da kuraklık vardı. Bu sebeple Sözen koltuğundan oldu. Kadir Topbaş’ın Sözen’den ne farkı var? Tek fark AKP’li olması mı? İstanbul ve Ankara’yı son 14 yıldır AKP ve onların içinde bulunduğu partiler yönetmiyor mu? Başarı olunca AKP’nin hanesine yazacaksınız, (Hoş pek başarı yok ortada ama) kuraklık olunca da “Allah’tan, biz ne yapalım” diyeceksiniz…
El insaf…
Halka sürekli tasarruf yapın çağrıları yapılıyor. Halk ne kadar tasarruf yaparsa yapsın, barajlara yeni su ilave edilmedikçe su kesintileri yine olacak. Önemli olan yeni su kaynakları bulup barajlara akıtmaktır, tasarruf edebiyatıyla sorun çözülmüyor.
Bir de tasarrufu teşvik etmek için komik duruma düşüyorlar. Her tarafı afişlerle donatmışlar. 4 kişilik bir aile, yılda 140 ton su tasarrufu yapabilirmiş… Duy da inanma… Biz de 4 kişilik bir aileyiz. Merak ettim, bütün faturaları kontrol ettim. Son bir yılda 140 ton su zaten tüketmemişiz… Nasıl 140 ton su tasarrufu yapabiliriz?
Sadece diş fırçalarken ve tıraş olurken 48 ton su tasarrufu yapılabilirmiş... Türkiye’de çoğu insan zaten dişini hiç fırçalamayarak tasarruf yapıyor! Afişlerde bari biraz inandırıcı olun da halk da sizi ciddiye alsın…
Kaldı ki, o afişler için yaptığınız harcamayla İstanbul’a su için yatırım yapmış olsanız daha çok hayır işlerdiniz…
Seçim öncesinde işini gücünü bırakıp kanal kanal dolaşarak AKP’nin propagandasını yapan Melih Gökçek, seçimin hemen akabinde su kesintilerine başladı…
Niye seçim öncesi su kesintisi yapmadın diye sormuyorum. AKP’li Gökçek’ten başka türlüsü beklenmezdi zaten…
Hele hele Gökçek’in çözüm için okulların geç açılmasını önermesini ayakta alkışladım! Ben çözüm diye buna derim!


ufuk@ufukotesi.com

Bu yazı toplam 2745 defa okunmuştur.

Ufuk Ötesi Gazetesi'nde yayınlanan yazı, haber ve fotoğraflar kaynak gösterilerek iktibas edilebilir.

UFUK ÖTESİ.COM

BU YAZIYI TAVSİYE EDİN

Adınız  Soyadınız

E-posta adresiniz
Arkadaşınızın e-posta adresi

 

Yazdır  - Sayfanın Başına Dön 

 

 Sayı :79

 KÜNYE
 
 ARŞİV
 
 ABONELİK
 
 REKLAM
 
 
  YAZARLAR
 Ali Arif Esatgil
Bayrak gibi yaşamak...
 Alptekin Cevherli
En zor yazım…
 Doç. Dr. Fethi Gedikli
Şimşek gibi çakıp geçen ülkücü
 Dr. Yusuf Gedikli
Sevgili Kemalciğim, candaşım, kardaşım, arkadaşım…
 Kemal Çapraz
Son söz...
 Olcay Yazıcı
Asil Neslin Son Temsilcisi: Kemâl Çapraz
 Bayram Akcan
“BOZKURT” Kemal ÇAPRAZ
 Aydil Erol
Bu çapraz, kimin çaprazı?!!
 Şahin Zenginal
Sensiz hayat zor olacak
 Ünal  Bolat
Sevdiğini Türk için seven Alperen
 Hayri Ataş
“YA BÖYLE ÖLÜM DEĞİL Mİ ERKEN”
 Mehmet Türker
Türk Dünyasının dervişi
 Mehmet Nuri Yardım
Kemal Çapraz diye bir kahraman
 Prof Dr. Ali Osman Özcan
Ufuk Ötesinde Çapraz Ateş
 Orhan Seyfi Şirin
Çapraz doğuştan ‘Reis’ti
 Rasim Ekşi
Kardeşim Kemal’in Vasiyeti
 Dr. Orhan  Gedikli
Sevgili Kemal Kardeşimin Ardından
 Özdemir Özsoy
Seni unutamayız
 Dr. Ünal Metin
“Ufuk Ötesi” yaşıyor
 Süleyman Özkonuk
Öteki Ufuk
 Aybars Fırat
Kastamonu Beyefendisi
 Zeki Hacı ibrahimoğlu
30 yıllık dostumdu
 Coşkun Çokyiğit
Kemal Çapraz “Tek Ağaç”lardandı
 Baki Günay
Kırım Meclisinde Kemal Çapraz sesleri
 Cem  Sökmen
Metropoldeki dâvâ adamı: Kemal Çapraz
 Ahmet Tüzün
İz Bırakan
 Hüseyin Özbek
Kemal Bey
 Asuman Özdemir
Sermayeye kurban gittin…
           
       
 
   

Karahan 2002