Kasım 2008

Ö T E S İ

 

14.07.2024 2008 | 2007 | 2006 | 2005 | 2004 | 2003 | 2002


ARŞİV : Ekim - 2007

 
 

Köşe Yazıları


Net P@no :  MSN şifreleri nasıl kırılıyor? -  Baki Günay
Karşılıklı görüntülü ve yazılı görüşme olanağı sağlayan MSN (messenger) hayatımızı kolaylaştırdığı gibi kişisel olarak da bazı açık tehlikelere maruz kalabiliyor. Bu tehlikelerin başında ise MSN şifrenizi ele geçirmek için peşinizde koşan kişilerin yaptığı işler geliyor. Son yıllarda MSN şifreleri çalınan pek çok kişi duyuyoruz. Bu şifreler çalındığında, MSN kontak listesindeki arkadaşlarından kontör istemek gibi doğrudan dolandırıcılığa yönelik işlemler de yapılıyor.
(19204)
- :  Yunanistan’da Türk izleri-2 -  Dr. Orhan  Gedikli
Kavala, Drama ve Serez bölgesinden Türkiye'de çok kişi vardır. Pek çok türkülerimize konu olmuş Drama'da Osmanlı'dan fazla iz bulmak mümkün değil. Buna rağmen aramaya devam ediyoruz. Bulabildiğimiz küçük bir sokaktan ibaret oldu. Bu sokakta Osmanlı Bankasının ilk kurulduğu bina şimdi kafe olarak kullanılıyor. Birkaç resim aldıktan sonra Drama'yı bırakıp Serez’e doğru yola çıkmaya karar veriyoruz.
(13195)
Zekice :  Yağcılık ve yalakalık üzerine -  Zeki Hacı ibrahimoğlu
Gazeteci çalıştığı gazetede yükselmek için gazetenin genel yayın yönetmenine yağcılık yapar, eğer gerçekten iyi yağ çekebilmiş ise yükselir. Televizyoncular da aynı yolu denemek zorundadırlar. Bilgi ve becerileri önemli değildir. Yağcılığı iyi yapamazlarsa işten kovulmaları kaçınılmazdır. Bürokraside beceri ve konusunda kariyer sahibi olmak önemli değildir. Önce yağcı olacaksın, üstlerine yağ çekerek, el etek öperek yükselmenin yollarını arayacaksın.
(12365)
Seyran :  “TÖVBE ETTİM, ÂRİYET HİÇ KİMSEYE VERMEM KİTÂB” -  Hayri Ataş
Geçen gün kitaplığımda yana döne bir kitap arıyordum fakat bir türlü bulamıyordum. Onun yerine farklı raflarda aynı kitaptan iki hatta üç tane buluyordum ancak bir türlü aradığım kitabı bulamıyordum. Tam pes etmek üzereydim ki bir kolinin içinde de bir şeyler olduğunu fark ettim ve son bir umutla koliye sarıldım, kolinin içinden başka birçok kitapla beraber bir sürü kitap, defter, kâğıt çıktı ancak aradığım kitap yoktu. Fakat bunca kitap ve kâğıt içinde bir ajanda dikkatimi çekti.
(7354)
Göğe Merdiven :  Mangala nasıl yaygınlaşır? -  Aybars Fırat
Türk Milletinin binlerce yıllık bir oyunu olan Mangala oyununu ne yazık ki unutmuş bulunuyoruz. Oyunu bizden başka neredeyse bütün milletler bildiği, oynadığı halde biz, oynamadığımız için unuttuk. Oyunu hatırlayan orta kuşak kurallarını bilmiyor, kurallarını da bilen yaşlı kuşak ise gün geçtikçe aramızdan ayrılıyor. Bu gidişle, öz ve öz bizim oyunumuz olan Mangala oyununu kurallarıyla bilenleri bırakın, hatırlayan da kalmayacak.
(7318)
- :  ABD üsleri ve Türkiye üzerindeki etkileri -  Mehmet  Gözay
ABD dış politikasının askerileştirilmesi sonucu, Pax Americana /Amerikan Barışı yeni bir boyut kazanmış durumdadır. ABD’nin 737 adet denizaşırı üssü, atmış üç ülkede konuşlanmış bulunuyor. 11 Eylül 2001’den günümüze yedi ülkede, yeni üsler kurulmuş durumdadır. Bu üslerin 38 adedi büyük ve orta ölçekli hava ve deniz üssü halindedir. (1) ABD üsleri, 120,000 Km.lik (30 milyon acres x 4047 m² ) arazi işgal etmektedir.
(6545)
. :  Kırım’ın son kahramanları (2) -  Yard. Doç. Dr. Erdoğan  Altınkaynak
Eğer bir toplum var ise onun kültürü, sanatı, dili ve tarihi de vardır. Bir toplum, diline, kültürüne, sanatına ve tarihine sahip çıkmıyorsa, o toplumun yok olması mukadderdir. Ve tabi bilim. Şeyh Edebali, Türkler arasında kendisi için asker arayan Orhan Beye der ki ‘Başkalarından senin için savaşacak asker bulabilirsin ama senin milletin için bilim yapacak kimseyi bulamazsın. Bu milletin elinden bilimi alma.’
(6398)
Pusula :  Şimdi ihanet moda! -  Bayram Akcan
Türk milletine ve onun milli-manevi değerlerine hakaretlerin yağdırıldığı, aşağılandığı şu günlerde, üç buçuk soysuzun ardında zağarlık yapanlar Türk Milletinin tahammülünü sınamaya kalkmasınlar. Zira bu en son yapılacak, çok tehlikeli bir iştir! 301. maddeyi kaldırtarak meydanı boş bulacaklarını zannediyorlarsa yanılıyorlar çünkü Türkoğlu her zaman seller gibi akan kanına, dağlar gibi yatan kemiğine, vatanına, ecdadına, bayrağına layık olacaktır!
(6316)
. :  Şelale, mağra, bin metre yükseltiye ulaşan kanyonlarıyla tabiat harikası: Küre Dağları -  Mine Özgür
Karlı, bembeyaz kışın ardından ilkbahar; çiçeklerle gelir, Küre Dağlarına…İlk yaz sürgün verirken ağaçlarda, doğa tomurcuklarıyla yeniden gülümser yaşama. Dünya Koruma Vakfının (WWF) acil korunması gereken yüz ormandan biri olarak belirlediği Küre Dağları, ormanlarının büyüklüğünün yanı sıra ağaçların yaşlılığı ve doğallığı ile de önem kazanıyor.
(5658)
Yansıma :  Eyfel -  Gülay Özmen
Bir tahmin edin bakalım; elin ham maddesi, üst maddesi, bir inşaatta var olması gereken tüm malzemelerinin yerine sadece demir kullanılarak yaptığı, adına da sanat eseri dedikleri bu yapının yılda ne kadar turist çektiğini. Edin edin, yüz binleri geçin ama, 1 milyon, iki milyon mu? Yok yok, sizi fazla meraklandırmayayım, yılda 6 milyon turist çekiyor bu demir yığını.
(5099)
Sözün Özü :  Soydaşlara sanki gâvur eziyeti -  Alptekin Cevherli
Önce Balkan faciasını yaşadılar yetmedi, ardından Bulgar zulmünü gördüler yetmedi, Komünizmin en acısını yaşadılar yetmedi, ana dilleri yasaklandı yetmedi, isimleri ellerinden alındı yetmedi, şimdi de Türkiye mi sınır dışı ediyor? Komünizm döneminde önce tarlalarını ellerinden aldılar. Daha sonra her 10 yılda bir kısım kısım ülkelerinden kovuldular. Daha sonra Türkçe konuşmaları yasaklandı, cezalandırıldılar, işlerinden kovuldular.
(4857)
Bamteli :  Dereden tepeden -  Aydil Erol
Ramazan dolayısıyla televizyonlarda (“tiii viii”lerde değil!!!) çeşitli konuşmalar dinledik. Bilenler anlattı, bilmeyenler öğrendi… Bilenlerse, bildiklerini pekiştirdi. Bunlardan biri de şu idi: “Efendim Sultan 2’nci Mehmed Istanbul’a şuradan girdi. İlk Cuma namazını şurada kıldı. Ayasofya’nın kubbesine çıkıp bir tur attı. (Yanındaymış gibi en ince ayrıntısına varana dek anlatıyor!!!)
(4835)
Direnç Noktası :  60. hükümet AKP, icraatları ve ulusal para fonu (IMF) ilişkisi -  Arzu Erdem
Geçmiş 4,5 yıllık iktidar dönemini incelediğimizde AKP hükümetinin özelleştirmeler, asgari ücret, sosyal sigortalar ve genel sağlık sigortası yasası, bütçe ve benzeri konularda IMF’nin emirlerini yerine getirdiğini görmekteyiz. IMF emrediyor, AKP yerine getiriyor IMF heyeti işte sözüm ona “yeni” hükümette görev alan ekonomi yetkilileri ile “tanışmak ve istişarede bulunmak üzere” 11 Eylül 2007’de Ankara’ya gelmişti. Tabi “tanışma” inandırıcı bir kelime değil, çünkü kendileri 60.hükümeti çok yakından tanıyorlardı.
(4673)
Yakın Takip :  Ahıska Türkleri ile dayanışma yılı -  Dr. Ünal Metin
Refahyol hükümeti zamanında bir grup Türkiye Cumhuriyeti milletvekili Rusya’yı ziyaret etmektedir. Milletvekillerinin kaldıkları otele dertlerini anlatmak için, kendileri gibi aynı dili konuşan insanlar gelir. Refah Partili bir milletvekili yanında bulunanlara bu insanların kim olduklarını sorar. Ahıska Türkleri oldukları cevabını alınca hayret ederek “Yav kardeşim, hakkaten de bu Türkler dünyanın her tarafına yayılmış. Baksana Alaska Türkleri bile varmış!” diye aldığı kültürün hakkını veriverir.
(4641)
Kültür-Sanat :  Takva Filmi Oscar Aday Adayı Gösterilmeli miydi? -  Coşkun Çokyiğit
Doğrusunu söylemek gerekirse, o jüride olsaydım, bazı sinema yazarı arkadaşlarımın yazdığı gibi ben de Takva filminin Oscar’a aday adayı gösterilmesi için oy kullanmazdım. Çünkü bu filmin dili her ne kadar yetki bir dil gibi görünüyorsa da, hikâyedeki derinlik, anlatımdaki ustalık yine bazı sinema yazarı arkadaşlarımın buyurduğu gibi “Batı zekâsına” göre değildi...
(4610)
Geniş Açı :  'Malız ya' yedik gitti -  Ali Arif Esatgil
Telaşa gerek yok! Türkiye, Malezya olmaz. Olmaz, çünkü bu aşure kıvamındaki takım öyle sanıldığı gibi can ciğer kuzu sarması değildir. İkincisi de para ve makamın tadını aldı bunlar. Ki, bu para işi öteden beri beni haklı çıkaran bir durumdur. Bu bir yerde sistemin rüşvetle ayakta kalma prensibidir: Küpü doldur, kenara çekil. Şimdi sorabilirsiniz, 'Kenara çekilirler mi?' Evet, çekilirler. Zira, dışarıyla bu denli içli-dışlı olmaları, tüyme kapısını açık bırakma endişesindendir...
(4553)
Gerçek :  Aklın yolu birdir -  Özdemir Özsoy
Bilgi seviyesi ve bilim onuru bakımından bugünün bazı üniversite fakültelerinden hiç de eksiği olmayan elli yıl öncesinin liselerinde, o eli öpülesi hocalar ahlaktan bahsederken “işte bu kara kaplı kitapta böyle yazıyor” diye büyük mütefekkirlerin (düşünürlerin değil büyük düşünenlerin) görüşlerini kendi güzel üsluplarıyla yansıtırlardı. Bu işi severek, inanarak yaptıkları için çok da sevimli olurlardı.
(4521)
Kuşbakışı :  PKK’lılara kardeşimiz demek suç değil mi? -  Şahin Zenginal
Beytüşşebap’ta 12 masum insanın katledildiğinin hemen ertesi günü Diyarbakır’da bir gösteri düzenleniyor. Bu gösteride terör örgütü PKK’nın lanetlendiğini düşünüyorsanız, yanılıyorsunuz. Bu gösteride terör örgütü elebaşı Abdullah Öcalan’a destek verildi ve özgür bırakılması istendi. DTP’li belediyeler, devletin parasıyla, devletin aracıyla teröristlerin cenazelerini taşıyor. Teröristlerin ailelerine gidip başsağlığı diliyor. Hatta Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, ölen teröristler için, “Acımız 14’tü 16 oldu” diyor.
(4003)
Çapraz Ateş :  Türklüğe saldırı projesi -  Kemal Çapraz
1944’de Türk milliyetçilerinin savunduğu fikirleri zindanlara atanlar 1990’larda bu fikirler gerçekleşince devletin en üst kademesinden “Hazırlıksız yakalandık” diyebilmişlerdir. İşte o davaların tortuları bugün de Türk milliyetçilerine karşı psikolojik bir harp uygulayanlara malzeme olmaya devam etmektedir. Kitle iletişim araçlarını ele geçiren, kendi milletine yabancılaşmış, kiralık ve satılık kalemler, küresel güçlere karşı son kale olarak mücadele veren Türk milliyetçilerini hedef seçtiler.
(4002)
Tutanak :  PHILIP MORRIS’in gölgesinde basın özgürlüğü -  Hüseyin Özbek
Osmanlı döneminden başlayarak 1970’lere kadar basın dünyamız ağırlıklı olarak yazarlıktan gazete sahipliğine geçenlerden oluşmaktaydı.İlkel baskı tekniğinden rotatife uzanan süreçte, matbaa gürültülerinin tınısıyla her gün gazete idarehanesine gelip başyazısını kaleme alan, kağıt, mürekkep kokusuna,hurufata aşina kalem sahipleriydi Babıali patronları. Köşe yazarlığının icat edilmediği o dönemin gazetecilerinin bazıları aynı zamanda tanınmış edebiyatçılardı.
(3932)
Kulvar :  Eskiden ramazan vardı… -  Cihangir Arık
Bir ramazan daha geldi geçti. Öyle bir ramazandı ki anlamakta zorlandık. Ramazan sanki geleneksel bir faaliyet gibiydi. Manevi havasından uzak. İnsanlarda tuhaf haller. Manevi bir ay olmaktan ziyade geleneksel festival ve panayır havası. O manevi hazzından uzak. İftar çadırları, insanların birbirine karşı saygısız davranışları, birbirini iten kakanlar. Böyle mi olmalıydı ramazan ayının insanı etkileyen derin maneviyatı?
(3834)
. :  Dünyaya vizörden bakıyor -  Nilgün Asil
Magazin fotoğrafçılığının piri olarak da bilinen Özsoy ile ilk karşılaşmam, Ayasofya Müzesi’nde açtığı sergi vesilesiyle oldu. Söyleşi talebimize yine aynı tevazu ve sanatkâr hassasiyeti ile yanıt verirken, meslek aşkını ilk günkü gibi koruduğu her haliyle kendini hissettiriyordu… İlk fotoğraf, ilk usta, sergiler, ödüller… Hiçbir yorgunluk ve yılgınlık belirtisi göstermeden, bir ömrü fotoğraf sanatına adayan Özsoy’un aslında sanatın bir başka dalı, müzik ile haşır neşir olduğunu duyunca, hayretimiz daha da artıyor.
(3638)
- :  AKP’den itiraf: İstesek türban sorununu hemen çözerdik -  Kurthan Reyizoğlu
Bırakın başörtülü kızları, peruk takan kızlar bile üniversitelere alınmıyor. Buna rağmen AKP Genel Başkan Yardımcısı Dengir Mir Mehmet Fırat, dalga geçer gibi; “Biz isteseydik türban sorununu hemen çözerdik” diyebiliyor… Hiç kimse de “Bu iş bu kadar kolay ise bizi niye mağdur ediyorsunuz?” diye AKP’den hesap sormuyor. Hesap sormak bir yana AKP’ye yine destek veriliyor…
(3626)
Köşe Taşı :  Sözcük Aynası -  Prof Dr. Ali Osman Özcan
Düşünce dünyasına sözcük aynası tutmak, içeriklerin hallerini görmek istemektir. İçeriklerin kendi çevrelerini güzelleştirmeden yoksun bilinçleriyle koltuk değnekleriyle gezer görünmeleri, düşünce hayatımızın içinde bulunduğu durumu gözler önüne serer. Milli sorunlarımızdan çözdüğümüzü zannettiğimiz sorunların başka sorunlar ürettiğini görmek ise daha da acıdır.
(3272)
- :  Çapulcuya söz geçiremedik -  Elif Nur Deniz
Irak ile terörle, özellikle terör örgütü PKK ile mücadele için antlaşma imzalanacaktı. Antlaşmada, Türkiye ısrarla sıcak takip için yetki istiyordu, yani istediği zaman Irak’ın kuzeyine girecek ve terör örgütünün kafasını ezecekti. Çapulcuların elebaşı Mesut Barzani buna karşı çıktı. Masaya yumruğunu vurduğu zaman yeri göğü inletmesi gereken Türkiye, çapulcuya söz geçiremedi ve abuk sabuk bir mutabakat metnine imza attı.
(3203)
Hedef :  Siz de sorgular mısınız? -  Ünal  Bolat
Sorgulama sizi hayal dünyasından gerçeğe döndürür. “Hayalde mi yaşıyorum, gerçekte mi?” dediğinizde adeta bir turnusol kâğıdı gibidir. Sorgulama bu kadar katı kurallıdır. Ama inanılmaz faydaları vardır. Hata yaptırmaz… Hayal kırıklığı yaşatmaz.
(3075)
Öteki UFUK :  Öteki Ufuk -  Süleyman Özkonuk
-
(2907)

*

Haberler


Avrupa'daki Türk kavimlerinin izini süren belgesel:ÖZÜTÜRK -  Ufuk Ötesi
Özü-Türk belgeseli, Litvanya'dan Polonya'dan Macaristan'dan ve Finlandiya'dan, unutulan Türk kavimlerinden ekrana sevgiler taşıyor... Yüzyıllar önce ayrıldığımız akraba topluluklarından selam getiriyor...
(6048)
İletişimin sihirli kutusu: Radyo -  Ufuk Ötesi
Bilim ve teknoloji çağını yaşadığımız 21. yüzyılda, Kitle İletişim araçlarının etkinliği her geçen gün artmakta, hızlı ve etkili iletişim kurmanın önemi daha iyi anlaşılmaktadır. Bu gerçeğin en açık delili hızla artan yazılı ve görüntülü basının varlığı olsa gerek. Televizyon, gazete, dergi, radyo artık hayatımızın vazgeçilmez unsurları oldu. Biz de radyo dünyasının başarılı genç ismi, nam-ı değer Hareket Saati Kürşat” ile radyoculuk ve televizyon üzerine söyleşi yaptık. Biz sorduk, o sizler için cevapladı…
(4889)
Akciğer Kanseri, Sigara, Erken Teşhis ve Merak Ettikleriniz -  Ufuk Ötesi
Akciğer kanseri özellikle Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelerde yükselme gösteren ve doğrudan sigara içimine bağlı bir kanserdir. Uzun yıllar yapılan çalışmalar akciğer kanserinin küçük hücreli tipi ve skuamöz hücreli tipi ile sigara içiminin doğrudan ilişkili olduğunu göstermiştir.
(4804)
KOCAV 20. yılını kutluyor -  Ufuk Ötesi
Kültür Ocağı Vakfı kuruluşunun 20. yılını geniş etkinliklerle şölen havası içinde kutlayacak. 20 yıldır Türk kültürüne hizmet eden KOCAV’ın bu kutlamalarına Türk Dünyası’ndan da önemli misafirler katılacak.
(3135)
Arşivcilerden Çapraz’a ödül -  Ufuk Ötesi
Türk Arşivciler Derneği, gazetemizin sahibi ve Basın Birliği Başkanı Kemal Çapraz’a, Türk Arşivciler Derneği’ne verdiği destek ve hizmetlerinden dolayı ödül verdi.
(2841)

2008


OCAK

ŞUBAT

MART

NİSAN

MAYIS

HAZİRAN

TEMMUZ

AĞUSTOS

EYLÜL

EKİM

KASIM

ARALIK

2007


OCAK

ŞUBAT

MART

NİSAN

MAYIS

HAZİRAN

TEMMUZ

AĞUSTOS

EYLÜL

EKİM

KASIM

ARALIK

2006


OCAK

ŞUBAT

MART

NİSAN

MAYIS

HAZİRAN

TEMMUZ

AĞUSTOS

EYLÜL

EKİM

KASIM

ARALIK

2005


OCAK

ŞUBAT

MART

NİSAN

MAYIS

HAZİRAN

TEMMUZ

AĞUSTOS

EYLÜL

EKİM

KASIM

ARALIK

2004


OCAK

ŞUBAT

MART

NİSAN

MAYIS

HAZİRAN

TEMMUZ

AĞUSTOS

EYLÜL

EKİM

KASIM

ARALIK

2003


OCAK

ŞUBAT

MART

NİSAN

MAYIS

HAZİRAN

TEMMUZ

AĞUSTOS

EYLÜL

EKİM

KASIM

ARALIK

2002


NİSAN

MAYIS

HAZİRAN

TEMMUZ

AĞUSTOS

EYLÜL

EKİM

KASIM

ARALIK

 

 Sayı :79

 KÜNYE
 
 ARŞİV
 
 ABONELİK
 
 REKLAM
 
 
  YAZARLAR
 Ali Arif Esatgil
Bayrak gibi yaşamak...
 Alptekin Cevherli
En zor yazım…
 Doç. Dr. Fethi Gedikli
Şimşek gibi çakıp geçen ülkücü
 Dr. Yusuf Gedikli
Sevgili Kemalciğim, candaşım, kardaşım, arkadaşım…
 Kemal Çapraz
Son söz...
 Olcay Yazıcı
Asil Neslin Son Temsilcisi: Kemâl Çapraz
 Bayram Akcan
“BOZKURT” Kemal ÇAPRAZ
 Aydil Erol
Bu çapraz, kimin çaprazı?!!
 Şahin Zenginal
Sensiz hayat zor olacak
 Ünal  Bolat
Sevdiğini Türk için seven Alperen
 Hayri Ataş
“YA BÖYLE ÖLÜM DEĞİL Mİ ERKEN”
 Mehmet Türker
Türk Dünyasının dervişi
 Mehmet Nuri Yardım
Kemal Çapraz diye bir kahraman
 Prof Dr. Ali Osman Özcan
Ufuk Ötesinde Çapraz Ateş
 Orhan Seyfi Şirin
Çapraz doğuştan ‘Reis’ti
 Rasim Ekşi
Kardeşim Kemal’in Vasiyeti
 Dr. Orhan  Gedikli
Sevgili Kemal Kardeşimin Ardından
 Özdemir Özsoy
Seni unutamayız
 Dr. Ünal Metin
“Ufuk Ötesi” yaşıyor
 Aybars Fırat
Kastamonu Beyefendisi
 Süleyman Özkonuk
Öteki Ufuk
 Zeki Hacı ibrahimoğlu
30 yıllık dostumdu
 Coşkun Çokyiğit
Kemal Çapraz “Tek Ağaç”lardandı
 Baki Günay
Kırım Meclisinde Kemal Çapraz sesleri
 Ahmet Tüzün
İz Bırakan
 Cem  Sökmen
Metropoldeki dâvâ adamı: Kemal Çapraz
 Hüseyin Özbek
Kemal Bey
 Asuman Özdemir
Sermayeye kurban gittin…
           
       
 
   

Karahan 2002