Kasım 2008

Ö T E S İ

 

24.06.2024 Net P@no

 
Baki Günay

MSN şifreleri nasıl kırılıyor?


Karşılıklı görüntülü ve yazılı görüşme olanağı sağlayan MSN (messenger) hayatımızı kolaylaştırdığı gibi kişisel olarak da bazı açık tehlikelere maruz kalabiliyor. Bu tehlikelerin başında ise MSN şifrenizi ele geçirmek için peşinizde koşan kişilerin yaptığı işler geliyor. Son yıllarda MSN şifreleri çalınan pek çok kişi duyuyoruz. Bu şifreler çalındığında, MSN kontak listesindeki arkadaşlarından kontör istemek gibi doğrudan dolandırıcılığa yönelik işlemler de yapılıyor.

Emniyet yetkilileri de bu konuda insanları uyarıyor ve şöyle diyorlar : ‘Tanıdığınız birileri, MSN üzerinden cep telefonuna kontör göndermeniz talebinde bulunuyorsa, dikkatle bakın, arkadaşınızın böyle bir alışkanlığı yoksa, bu talebi yapan, arkadaşınızın MSN hesabını hack eden birileridir’.Yani sizin her zaman görüştüğünüz arkadaşınızın MSN adresi başkaları tarafından ele geçirilmiş ve sizi kandırmaya çalışmaktadır. İlk yaptıkları da Emniyet yetkililerinin bahsettiği gibi;
-Abi benim cep telefonuma kontör gönderir misin? İhtiyacım var.
Şimdiye kadar hiç böyle talep görmediğiniz arkadaşınıza ‘Niye kontöre ihtiyacın var?’ sorusunu sorup ikinizin bildiği ortak sorular sormakta fayda var. Bu sorulara cevap veremiyorsa anlayın ki o arkadaşınız, bildiğiniz birisi değil.
BU TÜR DOLANDIRICILIK ÇOK YAYGIN
Bu yolla yapılan dolandırıcılığın bir hayli yüksek olduğu biliniyor. Bunun yanında yine arkadaşınızdan geldiğini varsaydığınız bir programı açmanız isteniyor. Kontör dolandırıcılığının yanında durup dururken arkadaşınız bildiğiniz kişi size MSN’de bir program gönderiyor ‘Bunu aç, bak’ diye.
Siz de yine emin olmadığınız için bazı sorular sorarsanız bunun yine bir aldatmaca olduğunu anlayabilirsiniz. O yüzden arkadaşınızda olsa exe. uzantılı programları kabul etmeyin. Bunlar sizin bilgisayarınızı kontrol etmeye kadar giden Trojan programlar olabilir. Aynı zamanda sizin MSN listenizi kullanarak birçok kişiye de sizden gittiğini varsayarak hem kontör isteyebilirler hem de exe programını almalarını isteyebilirler sizin adınıza.
ŞİFRE NASIL ELDE EDİLİYOR?
Peki o zaman bu şifreler nasıl elde edilebiliyor sorusunun cevabı da aslında yine sizde.
MSN şifreleri kırılıyor mu? Yoksa millet şifresi ve kullanıcı adını kuzu kuzu kendisi mi veriyor? Kırılan veya ele geçirilen MSN şifresi ne işe yarar? Dolandırıcılık için, eşlerin, sevgililerin ve arkadaşların özel hayatlarını tespit etmek için, haksız menfaat elde etmek için, tehdit ve şantaj için yani her türlü amaçla kullanılabiliyor. MSN şifrelerinin çalınmasının tek cevabını ‘insan zaafı’ olarak tanımlamak mümkün aslında. İlk zaaf internette dolaşan bir mail. ‘Online alanda kimin sizi blokladığını/engellediğini görmek istiyorsanız verdiğimiz şu adres girin ve hotmail hesabınızı ve şifrenizi girin sizi kim block yapmış görün.
Sanki çok önemli bir olay gibi!!!
Ama bu tuzağa çoğu kişi düşüyor. Ve hotmail.com sayfasına benzer bir sayfa ile insanlar aldatılmaya başlanıyor.
Piyasada da "Seni Bloklayanı gör" şeklinde yüzlerce site bulunuyor. Ve insanlar kuzu kuzu gidip MSN hesapları ve şifrelerini yazıyorlar. Yani bu yolla, arkasında kimin olduğunu bilmediğiniz bir siteye kendi ellerinizle "MSN kullanıcı adınızı ve şifrenizi" vermiş oluyorsunuz.
İşte örnek siteler:
Tamamen ücretsiz servisimizle MSN’den sizi kimlerin engellediğini veya sildiğini görebilirsiniz.
http://www.engelleyen.net/
MSN'de seni kim yasaklamış?
http://www.kimengellemis.com/
Bu da yabancı bir versiyon. Ama Türk forumlarında oltayı bu linkle atıyorlar.
http://www.blockstatus.com/MSN/delete-checker
Bunun yanında mesela bir cep telefonu operatörü ARAN-KAZAN kampanyası yaparsa, kendi telefonlarına kontör kazandırmak üzere aranmak için gazetelere ucuz ev, araba ilanları veriyor ve binlerce kontör kazanıyorlar.
Ya da ‘ben polisim hakkında şikâyet var, bana olayları anlat sonra da karakola gel.’
Sorusu ile muhatap olan kişi saatlerce böyle bir şey olmadığını cep telefonu ile anlatmaya kalkıyor. Tabi ki karşı tarafa bir sürü kontör kazandırıyor.
SİZİ KİM ENGELLEMİŞ GÖREBİLİRSİNİZ
MSN’de sizi kim silmiş öğrenmek istiyorsanız hiç bir programa gerek kalmadan öğrenebilirsiniz. Nette MSN’de engelleyenleri bulma diye bir sürü başlık çıkabilir, bunların hepsi yalan. Sizi silenleri şu şekilde öğrenebilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken ise şu işlem. MSN programınızı açın ve şu yolları takip edin. MSN>>>araçlar>>>seçenekler>>>gizlilik>>>daha sonra oradaki listede herhangi bir ismin üstüne gel, sağ tuş yap, eğer sil aktifse seni silmiş, aktif değilse her şey yolunda.
MSN de olsa dikkati elden bırakmayın. Siz dikkatli de olsanız listenizdeki arkadaşınızın dikkatsizliği sizi etkileyebilir. Aman dikkat…


ufuk@ufukotesi.com

Bu yazı toplam 19193 defa okunmuştur.

Ufuk Ötesi Gazetesi'nde yayınlanan yazı, haber ve fotoğraflar kaynak gösterilerek iktibas edilebilir.

UFUK ÖTESİ.COM

BU YAZIYI TAVSİYE EDİN

Adınız  Soyadınız

E-posta adresiniz
Arkadaşınızın e-posta adresi

 

Yazdır  - Sayfanın Başına Dön 

 

 Sayı :79

 KÜNYE
 
 ARŞİV
 
 ABONELİK
 
 REKLAM
 
 
  YAZARLAR
 Ali Arif Esatgil
Bayrak gibi yaşamak...
 Alptekin Cevherli
En zor yazım…
 Doç. Dr. Fethi Gedikli
Şimşek gibi çakıp geçen ülkücü
 Dr. Yusuf Gedikli
Sevgili Kemalciğim, candaşım, kardaşım, arkadaşım…
 Kemal Çapraz
Son söz...
 Olcay Yazıcı
Asil Neslin Son Temsilcisi: Kemâl Çapraz
 Bayram Akcan
“BOZKURT” Kemal ÇAPRAZ
 Aydil Erol
Bu çapraz, kimin çaprazı?!!
 Şahin Zenginal
Sensiz hayat zor olacak
 Ünal  Bolat
Sevdiğini Türk için seven Alperen
 Hayri Ataş
“YA BÖYLE ÖLÜM DEĞİL Mİ ERKEN”
 Mehmet Türker
Türk Dünyasının dervişi
 Mehmet Nuri Yardım
Kemal Çapraz diye bir kahraman
 Prof Dr. Ali Osman Özcan
Ufuk Ötesinde Çapraz Ateş
 Orhan Seyfi Şirin
Çapraz doğuştan ‘Reis’ti
 Rasim Ekşi
Kardeşim Kemal’in Vasiyeti
 Dr. Orhan  Gedikli
Sevgili Kemal Kardeşimin Ardından
 Özdemir Özsoy
Seni unutamayız
 Dr. Ünal Metin
“Ufuk Ötesi” yaşıyor
 Aybars Fırat
Kastamonu Beyefendisi
 Süleyman Özkonuk
Öteki Ufuk
 Zeki Hacı ibrahimoğlu
30 yıllık dostumdu
 Coşkun Çokyiğit
Kemal Çapraz “Tek Ağaç”lardandı
 Baki Günay
Kırım Meclisinde Kemal Çapraz sesleri
 Ahmet Tüzün
İz Bırakan
 Cem  Sökmen
Metropoldeki dâvâ adamı: Kemal Çapraz
 Hüseyin Özbek
Kemal Bey
 Asuman Özdemir
Sermayeye kurban gittin…
           
       
 
   

Karahan 2002