Kasım 2008

Ö T E S İ

 

11.12.2023 -

 
Mehmet Gözay

ABD üsleri ve Türkiye üzerindeki etkileri


ABD dış politikasının askerileştirilmesi sonucu, Pax Americana /Amerikan Barışı yeni bir boyut kazanmış durumdadır. ABD’nin 737 adet denizaşırı üssü, atmış üç ülkede konuşlanmış bulunuyor. 11 Eylül 2001’den günümüze yedi ülkede, yeni üsler kurulmuş durumdadır. Bu üslerin 38 adedi büyük ve orta ölçekli hava ve deniz üssü halindedir. (1) ABD üsleri, 120,000 Km.lik (30 milyon acres x 4047 m² ) arazi işgal etmektedir.

Üslerdeki sabit yatırımlar toplamı 845,441 farklı bina ve tesisten oluşmaktadır. Görevli askeri personel 300 bin kişiyi aşmaktadır. ( 2 )
ABD’nin 2006 yılı gerçekleşen askeri harcamaları 550 milyar dolara çıkmıştır. 2007 yılı askeri harcamaları 626 milyar dolar olarak öngörülmekte, 2008 yılı askeri giderleri ise 640 milyar dolar olarak planlanmaktadır. Üslerin askeri faaliyetleri için yapılan harcalar; 125 milyar USD ile 140 milyar USD arasında değişmektedir. (Baknz ABD Savunma Bütçeleri ve Gerçekleşmeler - Defense Budgets of the US )
Roma, İngiltere adasından Mısır’a, İspanya’dan İran’a uzanan sahalarda 117 yılına kadar 27 askeri üs-garnizon ile eski dünya imparatorluğunu kurmuştu. İngiltere 1750’den 1889 yılına 36 adet büyük deniz üssü kurarak “Dünya Denizleri İmparatorluğu”nu kurmuştu.
ABD Savunma Bakanlığı, Varşova Paktı ve Sovyetler Birliği’nin yıkılışı sonrası barış yerine düşük ve orta yoğunluklu savaşlar öngören projeler geliştirmektedir ( 3 ) ABD öngörüleri içinde bölgesel çapta taktik nükleer savaş dahi yer almakta ve hazırlık yapılmaktadır. ( 4 )
ABD’nin dış politikasının başlıca unsuru askeri tehdit ve güç kullanımı olmuştur. BOP’da öncelikli konunun enerji olduğu ve askeri üs konuşlanmasının da buna uygun olduğu görülmektedir.
BOP’un Irak Projesi ( savaşı) için toplam harcaması 01,10,2007 itibariyle 456,2 milyar dolardır. ABD yönetim tarihinde George Walker Bush’un girişimleri, Amerikalılar için taşınamaz maliyet olma yolunda hızla ilerlemektedir.
ABD üsler ve askeri politikası ile tek kutuplu “Dünya İmparatorluğu” kurma projesini uygulamaya başlamıştır. Bu makro projenin en önemli ve kapsamlı bölümünü BOP oluşturmaktadır.
Proje enerji kaynakları ve yolları ile, bölgesel güçlerin kontrolünü ve gerektiğinde tasfiye edilmelerini amaçlamıştır. Projenin parasal boyutu , ABD yöneticilerinin öngörü boyutlarını aşacağı gibi , ABD için bir felaket senaryosuna dönüşmeyeceğini kimse garanti edemeyecektir.

TÜRKİYE’YE YÖNELİK TEHDİT VE YAPTIRIMLAR
Ekonomik ve Sosyal Yaptırımlar
ABD’nin tek kutuplu askeri dış politikasında Türkiye , yeniden yapılandırılması gereken bir ülke olarak görülmekte ve öne çıkarılmaktadır. BOP’un en önemli engeli olarak değerlendirilen Türkiye’nin , öncelikle ekonomisi ile ulusal dokusunun zayıflatılması amaçlanmıştır.
1990 yılından beri ekonomik savaş alanı olan Türkiye ; GATT ve Gümrük Birliği yanı sıra , İMF öngörüleri ve yönetiminde ekonomisi yabancıların denetimine ve yönetimine geçmiş durumdadır.
Ekonomik felaketten kurtuluşu AB’de gören siyasi partiler ve siyasetçiler, AB’nin Kopenhag kriterleri de esas alınarak oluşturulan Uyum Yasaları ile; özgürlük ve bağımsızlık özelliklerini de kaybederek sömürgelerdeki kukla partiler ve siyasetçiler haline dönüşmüştür.
Türk halkının dini ve etnik farklılıklar üzerinden birbirine düşmanlaştırılması projelerinin dış ve iç kaynaklı olarak fikrî bazda üretilmesi ve sosyal alanda AB ve ABD destekli ve dayatmalı olarak uygulanmaya sokulması, en kapsamlı savaş girişimdir.

Asimetrik Savaş Yaptırımı
Türkiye’ye karşı yürütülen asimetrik Savaş, günümüzdeki tehdit ve yaptırımlar düzeyine çıkartılmıştır. 1986 yılından beri AB’nin, 1990 yılından beri ABD’nin de katılımı ile, giderek genişletilen bu savaşın amacı ; Türkiye’nin kurumsal yapı taşlarının kırdırılarak , BOP’un düşük maliyet ile gerçekleşmesini sağlamaktır.
Irak Projesinin ikinci aşaması olan Koloni Devletçikler Projesi ile; Kürt ırkçılığı yapan silahlı katil sürüleri, Türk halkına saldırtılmaktadır.
Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral İlker Başbuğ’un açıklamalarına, organizatörler “Türkiye sınırları içindeki vatandaşını da koruyamaz” eylemini yaptırırken; TBMM içindeki PKK yandaşı militanlar “ Bu işlerin sorumlusu Devlettir” yalan ve iftirası ile saldırıya ortak olmaktadırlar.
ABD silahları ile donatılan terörist sürüleri; Barzani ve Talabani aşiretlerinin yaşadığı yerlerde; eğitilmekte ve Türkiye’ye karşı dozajı ve kapsamı giderek arttırılan asimetrik savaşın unsurları olarak kullanılmaktadır.
Asimetrik savaşın silah boyutu, hafif silahlardan, uzaktan kumandalı geliştirilmiş patlayıcılar ve özel iletişim gereçleri boyutuna geçmiştir.
Asimetrik savaş unsurlarının konuşlandırıldığı Kuzey Irak bölgesini işgal etmiş olan Barzani ve Talabani aşiret mensupları da ( 400,000 milis ) ağır makineli tüfekler, top ve zırhlı araçlar ile tanklardan oluşan ağır silahlarla, uçak ve helikopter savunması için alçak irtifa menzilli top ve füzelerle donatılmaktadırlar.
Bütün bunların esas nedeni ve hedefi; Türkiye’nin Kuzey Irak’ta yerleşik teröristlere karşı muhtemel askeri harekatını engellemek ve kırmaktır.

Askeri Üs Politikaları ve Yaptırımlar
Irak’ı işgal eden ABD, BOP’un askeri hedefleri doğrultusunda 7 üs ve 106 garnizonda konuşlanmış durumdadır. Kent içlerinde 200 bin polis, 300 bin peşmerge 40 bin müttefik askerle 172 bin Amerikan askerinden oluşan işgal ordusu; ABD’li General David Petraus komutasında işgali sürdürmektedir.
Bu işgal ordusu; gerek Suriye ve İran için resmi saldırı tehdidini, Türkiye için de örtülü saldırı ve savunma tehdidini oluşturmaktadır.
Suriye ve İran üzerinde estirilen ABD tehdit rüzgarının, amacına ulaşır ulaşmaz Türkiye üzerinde estirileceğine kuşku bulunmamaktadır. Bu konuda Ön Asya için hazırlatılan haritalar ve Türkiye toprakları üzerinde oluşturulan istekler, çok ciddi seviyede sıcak savaşın habercisidir.
SONUÇ
Türk vatandaşları, geçim sıkıntıları, su kıtlığı ve deprem sorunları yanı sıra; hemen her gün suikasta uğrayan çocuklarının naşına ağlarken, yeni sorunlar karşısında hükümetinden, siyasi partilerinden ve ordusundan çare bulmasını beklemektedir.
Halk; gerçek sorunlarına hiç bir çözüm üretmeyen aydınların, siyasal özgürlük ve demokrasi laflarından bıkmış ve usanmış bir durumdadır.
Kurtuluşunu Allah’a sığınmakta ve dindarlıkta gören fakir halk , AKP’nin kendisini yanıltmasına asla tahammül edemeyecek ve inanç dünyasını yıkanları lanetleyecektir.
Hükümete ve sorumlu kurumlara düşen görev; Türk halkının fakirliğini yok eden ve vatan topraklarını koruma azim ve iradesini ortaya koyan proje yaptırımlarını uygulamaktır.

1. JOHNSON, C., 2007.. 737 U.S. Military Bases = Global Empire. February 19, 2007
2. GELMAN, J. 2007. Terratenientes. Rebelion. 26 de Febrero de 2007, http://www.rebelion.org/noticia.ph
3. TYLER , Patrick ,, “ Pentagon Paper Says Soviets Are Still a Threat in Tird World “ San Francisco Chronicle , February 13, 1992 A13
4. Baknz Chris Hables GRAY “ Post Modern Savaş “ Sh 337-338 Çeviri Derya Kömürcü , Alfa Yayınları Birinci Baskı Temmuz 2000 Sciense and Development Network Web Sitesinin yöneticisi gazeteci yazar David Dickson ‘un “The New Politics of Sciense , 1984 “ adlı çalışması Post Modern Savaş yazarı Chris Hables GRAY’e göre :Amerikan Soğuk Savaş Döneminin muhteşem bir değerlendirmesidir. (3 ) Yine GRAY’e göre ne yazık ki Varşova Paktı ve Sovyetler Birliği’nin yıkılışı, barışı getirmiyor.


ufuk@ufukotesi.com

Bu yazı toplam 6465 defa okunmuştur.

Ufuk Ötesi Gazetesi'nde yayınlanan yazı, haber ve fotoğraflar kaynak gösterilerek iktibas edilebilir.

UFUK ÖTESİ.COM

BU YAZIYI TAVSİYE EDİN

Adınız  Soyadınız

E-posta adresiniz
Arkadaşınızın e-posta adresi

 

Yazdır  - Sayfanın Başına Dön 

 

 Sayı :79

 KÜNYE
 
 ARŞİV
 
 ABONELİK
 
 REKLAM
 
 
  YAZARLAR
 Ali Arif Esatgil
Bayrak gibi yaşamak...
 Alptekin Cevherli
En zor yazım…
 Doç. Dr. Fethi Gedikli
Şimşek gibi çakıp geçen ülkücü
 Dr. Yusuf Gedikli
Sevgili Kemalciğim, candaşım, kardaşım, arkadaşım…
 Kemal Çapraz
Son söz...
 Olcay Yazıcı
Asil Neslin Son Temsilcisi: Kemâl Çapraz
 Bayram Akcan
“BOZKURT” Kemal ÇAPRAZ
 Aydil Erol
Bu çapraz, kimin çaprazı?!!
 Şahin Zenginal
Sensiz hayat zor olacak
 Ünal  Bolat
Sevdiğini Türk için seven Alperen
 Hayri Ataş
“YA BÖYLE ÖLÜM DEĞİL Mİ ERKEN”
 Mehmet Türker
Türk Dünyasının dervişi
 Mehmet Nuri Yardım
Kemal Çapraz diye bir kahraman
 Prof Dr. Ali Osman Özcan
Ufuk Ötesinde Çapraz Ateş
 Orhan Seyfi Şirin
Çapraz doğuştan ‘Reis’ti
 Rasim Ekşi
Kardeşim Kemal’in Vasiyeti
 Dr. Orhan  Gedikli
Sevgili Kemal Kardeşimin Ardından
 Özdemir Özsoy
Seni unutamayız
 Dr. Ünal Metin
“Ufuk Ötesi” yaşıyor
 Aybars Fırat
Kastamonu Beyefendisi
 Süleyman Özkonuk
Öteki Ufuk
 Coşkun Çokyiğit
Kemal Çapraz “Tek Ağaç”lardandı
 Zeki Hacı ibrahimoğlu
30 yıllık dostumdu
 Baki Günay
Kırım Meclisinde Kemal Çapraz sesleri
 Ahmet Tüzün
İz Bırakan
 Cem  Sökmen
Metropoldeki dâvâ adamı: Kemal Çapraz
 Hüseyin Özbek
Kemal Bey
 Asuman Özdemir
Sermayeye kurban gittin…
           
       
 
   

Karahan 2002