Kasım 2008

Ö T E S İ

 

22.07.2024 2008 | 2007 | 2006 | 2005 | 2004 | 2003 | 2002


ARŞİV : Mayıs - 2005

 
 

Köşe Yazıları


Son nokta :  KADİFE DEVRİMLERİN PERDE ARKASI RUSYA’YI VE TÜRKİYE’Yİ KUŞATMA PROJESİ -  Hüseyin  Adıgüzel
Irak’ın işgaliyle başlatılan ve kadife devrimlerle devam ettirilen “Kuşatma projesi” bütün hızıyla, gizli ve açık ortamda sürdürülüyor. Projenin amacı; yer altı ve yer üstü zenginlikleriyle bir dünya devi olmaya çok yakın görülen Rusya’yı ve olası bir Türk birliği ile çok güçlenecek bir Türkiye’yi kontrol altında tutmaktır.
()
Bamteli :  KENDİNİ UNUTAN ADAM* -  Aydil Erol
Dünyada gözü olmamış, ölmeden evvel ölmüş; başka bir dünyada, başka bir gezegende yaşamış ve belki de başka bir yerlerden geldiği için dünyaya ve dünyalılara ayak uyduramamıştır. Hiç almamış, hep vermiş; kendisi için hiçbir şey istememiş ve hep başkaları için yaşamıştır.
()
- :  İstanbul ve Fatih -  Ahmet Özdemir
“Asker yürüyüş gününü öğrenince, pazartesi günü abdest alıp temiz çamaşır ve esvaplarını giydiler, vasiyetnamelerini yazdırıp gaza niyetine hazır durdular. Akşam olunca Orduyu Humâyunda dahi şenlikler oldu. Bütün asker çadırlarının önünde meşaleler yanıp her köşede tehlil ve tekbir âvâzı göklere direk direk yükseldi.
()
Köşe Taşı :  ÇOKLU ZEKÂNIN SAHTE İNCİLERİ -  Prof Dr. Ali Osman Özcan
Çoklu zekânın sahte incileri oyuncak pazarında satılmaya başlamış. Artık her okul ve evde bu sahte inciden yapılmış oyuncaklarla oynamayı öğreneceğiz. Yatkınlıklarımız bir çırpıda yetkinliğe dönüştürülüp pazarlanıvermiş. Herkesin ilgi alanlarının farklı olduğunu herkes bilirken, çoklu zekâ alanları diye sahte bir kuram, bu bilgiyi yok saymayı hüner zannetmiş.
()
Sözün Özü :  Türkistan’da bozulan dengele ne olacak? -  Alptekin Cevherli
Kazakistan Devlet Başkanı Nursultan Nazarbey çok net bir çağrı da bulundu: “Nazarbayev, parlamentonun bileşik oturumunda, 6 Kazak televizyon kanalından canlı yayınlanan yıllık ‘ulusa sesleniş’ konuşmasında, Orta Asya Türk ülkelerine çağrıda bulunarak, Asya ülkeleri birliği kurmayı teklif etti.
()
Ünlem ! :  BİR İSTANBUL MASALI -  Asuman Özdemir
Günümüzde çok sevilen, Nasıl anlatmam ki?
benimse kısmet olup ta bir bölümünü dahi izleyemediğim bir televizyon dizisinin adı “Bir İstanbul Masalı” imiş. Nasıl anlatmam ki?
Benimse, gözümü açtığım, doğduğum, büyüdüğüm, ilk tanıdığım hali ile kentimi yeni nesile anlatmaya çalıştığımda sözüm “Bir İstanbul Masalı anlatma!” diye kesiliyor. Nasıl anlatmam ki?

()
Tutanak :  YER EKSİ İKİ -  Hüseyin Özbek
Hakan Evrensel’ in YER EKSİ İKİ romanı Alfa Yayınları’ndan Nisan ayında çıktı. okuru sarsan,etkileyen, düşündüren GÜNEYDOĞUDAN ÖYKÜLER’ inden sonra bu ilk romanının da üzerinde çok tartışılacak. Evrensel’in Yüzbaşı Tayfun, gazeteci Ufuk ve Salman ekseninde geliştirdiği roman aslında bizim trajedimiz.
()
Göğe Merdiven :  SON ŞOVALYE RUHLU SAVAŞ MI? -  Aybars Fırat
İngilizler Çanakkale'de hiç ama hiç dürüst ve şerefli olmadılar. Benim milletim, bir Kızılhaç katırına yanlışlıkla değen bir şarapnel için bile özür dilemiştir. Ama kahpe İngiliz ne yapmıştır? En büyük sargı yerimizi topa tutmuş, kendi askerinin bile tedavi edildiği bu mekanda binlerce yaralının kanına girmiştir.
()
Net P@no :  Sanal Gruplar Yayılıyor -  Baki Günay
E-grup kişiler arasında bir e-mail zinciri kurarak haberleşme olanağı sağlaması mail atmak isteyecekler için büyük kolaylık sağlamaktadır. Grubundan size verilecek olan adrese attığınız bir e-mail, listede bulunan bütün insanlara ulaşır.Örneğin üye olduğunuz grubunuzda 500 kişi var sizin attığınız bu mesaj 500 kişiye birden gidecektir.
()
Pusula :  AT İZİ İT İZİNE KARIŞINCA… -  Bayram Akcan
Türkiye’nin manzarasının ifadesi ne yazık ki başlıktaki gibidir. Bildiğiniz üzere Mersin’de bir süre önce Türk Bayrağına yapılan çirkin saldırı vardı. Vatan evlatları ellerine al-yıldızlı bayrağını alarak sokaklara çıkmış, hainler güruhuna lanetler yağdırıyorlardı. Kimileri de evlerinin balkonuna Türk bayraklarını asarak olayı protesto etmişti.
()
Ölçü :  SİVİL TOPLUM NE DEMEK ? -  Cem  Sökmen
Yıllardır bölücü terörün organize ve finanse ettiği sivil toplum örgütlerine özgürlük diye bağıranlar, elinde Türk bayrağı ile yürüyen ve halis, muhlis ‘sivil’ olan toplumdan rahatsız olmuştur. Sivil toplum ve sivil tepki istiyorsanız, bunda gerçekte samimiyseniz işte sivil toplum elinde bayrağıyla şehidinin cenazesindeydi:
()
Milli Sıtrateji :  ERMENİ SOYKIRIMI YOKTUR! -  Dr. Alptürk Ünlü
Yine varsayalım tutukladı ve ceza verdi. Ceza bitti, yine Türkler bir daha aynı kelimeleri söyledi, bir daha mı tutuklayacak? Bakınız bu yasa, İsviçre için çıkmaz bir sokaktır. Biz Türkler, çıkmaz sokakta bizi yakalamaya, kıstırmaya çalışan bu İsviçre’yi ve Ermeni Soykırımı ile ilgili yasasını etkisiz kılmak için, hep beraber onların çıkmaz sokağına hücum etmeliyiz.
()
Çapraz Ateş :  Hukuksuzluk hukuku -  Kemal Çapraz
Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, terörist başı hakkındaki kararı verdi. Bu karara hiç mi hiç şaşırmadım. Aklı başında hiç kimsenin de şaşırdığını zannetmiyorum. Bu beklenen bir karardı. Yanlışlık zaten böyle bir kararı ciddiye almak ve bu karar doğrultusunda hareket etmektir. Avrupa’da düzen hukuksuzluk üzerine kurulmuştur.
()
Evrak-ı Perişandan :  AZERBAYCAN’DA NEVRUZ BAYRAMI -  Doç. Dr. Fethi Gedikli
Handiyse bir haftadır Novruz heyecanı ve coşkusu var! Burada Novruz diyorlar. Nevruz Bayramı 20-21 Mart Pazar ve Pazartesi günü. Ama 15 Mart Salı günü, şair dostumuz Nizami Zöhrabi “Ahır Çarşamba”mı kutladı. Gene Salıdan beri şehirde semeniler satılmaya başlandı. Semeni buğdayın bir kapta çimlendirilmesiyle elde ediliyor.
()
Geniş Açı :  Anayasal budun boyu... -  Ali Arif Esatgil
"Düştü de kaleler tek tek Tınmadı ne kulak, ne yürek" Sığ sulara vurdu kendini... Hoş o vurmasa, dalgalar sürükleyecekti. Gecenin bir vakti, dolunay ürpertisi ışıdı gözlerinde. Denizin tuzlu tadı gezindi dudaklarında. Ha gayret, bir kaç kulaç daha... Son bir çaba, bir kaç metre ötedeydi kıyı. Gözleri karardı. Genzi sızlıyordu.
()
Türk Ekonomisi :  BORÇLARIN YENİDEN YAPILANDIRILMASINDA NELER OLUYOR? -  İ.Orkun  Atalay
Bugünün temelleri, 1980 sonrasında Türkiye’de yapılması en kolay şeyin banka kurma veya özelleştirme adı altında kamu bankalarını satın alma şeklinde atılmıştır. Hiçbir denetime tabi olmadan çalıştırılan bu bankalar o dönemde yeni filizlenmeye başlayan holding imparatorluklarının “finansörü” olmuştur.
()
Şiir :  Anacım -  Orhan Seyfi Şirin
Kanımız sebildi döktük anacım! Feleğin bileğin büktük anacım! Manga olduk diyar diyar savrulduk, Karanlığı yırta yırta sivrildik Kışlada bilendik, piştik kavrulduk...
()
Gerçek :  BIKTIK -  Özdemir Özsoy
Devletin şekli üzerindeki tartışmalar uzayıp giderse ülkenin şekli üzerinde de konuşmaya başlarız. O zaman iş çığırından çıkar. Bitmez tükenmez “Bizans tartışmaları” gündemden düşmez olur. Hoş, bunun da bir faydası (!) vardır. İşsizlik, gelir dağılımındaki korkunç bozuklu, mali ve ekonomik perişanlık unutulur gider.
()
Tarih Bilinci :  ATATÜRK: ÇANAKKALE CEPHESİNDE -  Rasim Giresunlu
Türk insanın başına ya da önüne gerçekten aklı başında lider gibi bir lider geçtiği anda, Türk insanını kimse tutamaz. O lider tarihte bazen; Mete Kağan, bazen Atilla, bazen Bumin Kağan, bazen Sultan Alpaslan, bazen de Timurlenk, olmuştur. Çanakkale’de de o lider, Mustafa Kemal’dir... Önündeki lidere göre giden bu milleti, Allah çapsız, bilgisiz ve ufuksuz liderlerden ve lider bozuntularından korusun!
()
Kuşbakışı :  Arınç, AB’ye de kızsın -  Şahin Zenginal
Anayasa Mahkemesi Başkanı Mustafa Bumin ile TBMM Başkanı Bülent Arınç arasında yaşanan tartışmayı hepimiz gördük. Bu tartışmada herkes takım tutar gibi doğru ve yanlış olup olmadığına bakmaksızın kendi görüşündeki tarafı tuttu. Onların safında yer aldı. Oysa gözden kaçan veya kaçırılan o kadar önemli noktalar vardı ki, hiç kimse bunlara temas etmedi.
()
SİZDEN GELENLER :  size önem veriyoruz -  Ayhan ÇİFTÇİ
Eğer bu globalleşme sözcüğüyle, bütün dünyanın tek bir serbest piyasa ekonomisinde buluşması, demokrasi denilen tek bir siyasi rejimde birleşmesi ve liberalizm bayrağı altında yaşama rejimi kastediliyorsa, bugünkü insanlarla, bugünkü şartlar altında bunun gerçekleşme ihtimali sıfır.
()
Serbest Atış :  MAYIS AYI RAPOR AYI -  Tuncay Yıldız
Aslında öğrencilerimiz kendi açılarından haklılar. Hayatlarının dönüm noktası diyebileceğimiz bir sınava giriyor genç beyinler. Son 1-1,5 aylarını sadece ÖSS’ye odaklanarak geçirmek istemeleri normal. Okul derslerinden sıyrılıp sınav atmosferine girmek, sınavdan başka hiçbir şeyi düşünmemek mantıklı bir taktik gibi.
()
Hedef :  FOTOĞRAFIN BÜTÜNÜNÜ GÖRMEK -  Ünal  Bolat
Bu bağlamda isterseniz, bu ayki yazımızda ülkede yaşanan özelleştirme mücadelesiyle, öte yanda yolsuzlukları sebebiyle hükümet(lerimiz) tarafından millet adına hesap sorulan iş dünyasının ve belli isimlerinin geldiği nokta arasında, kimsenin aklına getirmediği veya getirtilmek istenmeyen ne gibi bir münasebet olabilir, bunu irdelemeye çalışalım.
()
Yakın Takip :  PSİKOLOJİK KARAR -  Dr. Ünal Metin
AİHM’nin kararı psikolojiktir. Türk milletinin yüreğinde yaşattığı direnci kırmaktır. Türk milleti emperyalizme karşı direniyor. Haçlılar Türk milletini yok etmek için her türlü yolu deniyorlar. Ekonomik, siyasi, kültürel baskının envai çeşidini pervasızca uyguluyorlar. Türk halkı direndikçe baskının dozu artıyor.
()
Aykırı Bakış :  Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkökün konuşması -  Dr. Yusuf Gedikli
Bu vesileyle bir daha belirtelim ki, Türkiyenin Kıbrıs politikası temelinden yanlıştır. Lakin düzeltme şansı hâlâ mevcuttur. Yapılacak iş bağımsızlık yönünde bir politika belirlemek ve uygulamaya koymaktır. Karşı taraf güya demokrat, aslında pirimitif milliyetçi, şövenist bir devlet ve millet olduğu ve anlaşmadan kaçındığı için zaman ve zemin tamamem lehimizdedir.
()
Zekice :  ABİDE İNSAN RAUF DENKTAŞ -  Zeki Hacı ibrahimoğlu
Hedefi Enosis olan bu plan bütün teferruatı ile ilk günden tatbik edilmiş ve bugünkü netice alınmıştır. Bu gün Türk hükümetinin Kıbrıs için bir planı var mıdır? Bir hedef tayin edilmiş midir? Bunların cevabı bizce ve Kıbrıs’ta mesuliyeti omuzlamış olan arkadaşlarımızca meçhuldür.
()
Sağlık Meridyeni :  Kabızlık ve akupunktur tedavisi -  Dr. İsmail  Maraş
Bağırsak çalışmadığı zaman enerji kanalları tıkanır. Bağırsakta gaz şişkinliği olur. Atılamayan toksinler tekrar kana karışmaya başlar. Kandaki bu kirlenme bütün vücudu etkiler ve oksijenleşmeyi azaltır. Bu aksama sebebiyle, karaciğere mesaj sağlıksız gider, o enzimleri salgılayamaz ve karaciğer görevini yapamaz olur.
()

*

Haberler


TAŞLARIN RUHU -  Ufuk Ötesi
Siz, sokakta yürürken yahut bir deniz kenarında dolaşırken ayağınıza takılan küçücük bir çakıl taşının sergi salonlarına taşınabileceğini düşündünüz mü hiç? Veya bir tuvalin üzerinde renklerle birleşerek bir sanatçının hislerini ifade edebileceğini?..
()
AYHAN YÜKSEL’E JÜRİ ÖZEL ÖDÜLÜ -  Ufuk Ötesi
Giresun Gazeteciler Derneği’nin kuruluşun 25. yılında düzenlenen kuruluş yıldönümü ve ödül dağıtım töreni Giresun Başar Oteli’nde yapıldı.
()
19 Mayıs Üniversitesi’nde yetmişbeş akademisyene tuzak -  Ufuk Ötesi
Ondokuz Mayıs Üniversitesi’nde doktorasını tamamlamış ve uzun süredir yardımcı doçent kadrosu bekleyen, fakat ataması yapılmayan 75 doktor ve araştırma görevlisinin işine son veriliyor
()
Türk Eğitim-Sen'den tepki -  Ufuk Ötesi
Türk Eğitim-Sen'li başkanlar, MEB tarafından uygulamaya konulmak istenilen 'Sözleşmeli personel' uygulamasına sert tepki gösterdi.
()
UFUK ÖTESİ GAZETESİNİN 4. YILDÖNÜMÜ -  Ufuk Ötesi
Türk basınının 2.5 yıldır Kıbrıs davası konusunda sansür uyguladığını, Kıbrıs Türklerinin feryadını Türk milletine duyurmadığını söyledi. KKTC kurucu Cumhurbaşkanı, Ufuk Ötesi gazetesinin 3 yılı geri de bırakmasının önemini vurgulayarak şunları ifade etti: “Ufuk Ötesi gazetesi 4. yaşına bastı önemli olan 1. yılı atlatmaktır. Bunu başardığına göre inşallah kırkları bulacaktır.”
()

2008


OCAK

ŞUBAT

MART

NİSAN

MAYIS

HAZİRAN

TEMMUZ

AĞUSTOS

EYLÜL

EKİM

KASIM

ARALIK

2007


OCAK

ŞUBAT

MART

NİSAN

MAYIS

HAZİRAN

TEMMUZ

AĞUSTOS

EYLÜL

EKİM

KASIM

ARALIK

2006


OCAK

ŞUBAT

MART

NİSAN

MAYIS

HAZİRAN

TEMMUZ

AĞUSTOS

EYLÜL

EKİM

KASIM

ARALIK

2005


OCAK

ŞUBAT

MART

NİSAN

MAYIS

HAZİRAN

TEMMUZ

AĞUSTOS

EYLÜL

EKİM

KASIM

ARALIK

2004


OCAK

ŞUBAT

MART

NİSAN

MAYIS

HAZİRAN

TEMMUZ

AĞUSTOS

EYLÜL

EKİM

KASIM

ARALIK

2003


OCAK

ŞUBAT

MART

NİSAN

MAYIS

HAZİRAN

TEMMUZ

AĞUSTOS

EYLÜL

EKİM

KASIM

ARALIK

2002


NİSAN

MAYIS

HAZİRAN

TEMMUZ

AĞUSTOS

EYLÜL

EKİM

KASIM

ARALIK

 

 Sayı :79

 KÜNYE
 
 ARŞİV
 
 ABONELİK
 
 REKLAM
 
 
  YAZARLAR
 Ali Arif Esatgil
Bayrak gibi yaşamak...
 Alptekin Cevherli
En zor yazım…
 Doç. Dr. Fethi Gedikli
Şimşek gibi çakıp geçen ülkücü
 Dr. Yusuf Gedikli
Sevgili Kemalciğim, candaşım, kardaşım, arkadaşım…
 Kemal Çapraz
Son söz...
 Olcay Yazıcı
Asil Neslin Son Temsilcisi: Kemâl Çapraz
 Bayram Akcan
“BOZKURT” Kemal ÇAPRAZ
 Aydil Erol
Bu çapraz, kimin çaprazı?!!
 Şahin Zenginal
Sensiz hayat zor olacak
 Ünal  Bolat
Sevdiğini Türk için seven Alperen
 Hayri Ataş
“YA BÖYLE ÖLÜM DEĞİL Mİ ERKEN”
 Mehmet Türker
Türk Dünyasının dervişi
 Mehmet Nuri Yardım
Kemal Çapraz diye bir kahraman
 Prof Dr. Ali Osman Özcan
Ufuk Ötesinde Çapraz Ateş
 Orhan Seyfi Şirin
Çapraz doğuştan ‘Reis’ti
 Rasim Ekşi
Kardeşim Kemal’in Vasiyeti
 Dr. Orhan  Gedikli
Sevgili Kemal Kardeşimin Ardından
 Özdemir Özsoy
Seni unutamayız
 Dr. Ünal Metin
“Ufuk Ötesi” yaşıyor
 Aybars Fırat
Kastamonu Beyefendisi
 Süleyman Özkonuk
Öteki Ufuk
 Coşkun Çokyiğit
Kemal Çapraz “Tek Ağaç”lardandı
 Zeki Hacı ibrahimoğlu
30 yıllık dostumdu
 Baki Günay
Kırım Meclisinde Kemal Çapraz sesleri
 Ahmet Tüzün
İz Bırakan
 Cem  Sökmen
Metropoldeki dâvâ adamı: Kemal Çapraz
 Hüseyin Özbek
Kemal Bey
 Asuman Özdemir
Sermayeye kurban gittin…
           
       
 
   

Karahan 2002