Kasım 2008

Ö T E S İ

 

14.06.2024 Serbest Atış

 
Tuncay Yıldız

MAYIS AYI RAPOR AYI


Aslında öğrencilerimiz kendi açılarından haklılar. Hayatlarının dönüm noktası diyebileceğimiz bir sınava giriyor genç beyinler. Son 1-1,5 aylarını sadece ÖSS’ye odaklanarak geçirmek istemeleri normal. Okul derslerinden sıyrılıp sınav atmosferine girmek, sınavdan başka hiçbir şeyi düşünmemek mantıklı bir taktik gibi.

Mevcut müfredata göre okullardaki fiili eğitim Haziran ayının ortasına kadar devam etmelidir.
Bu kural lise-3 sınıfları hariç diğer sınıflarda uygulanabilmektedir. Üniversite sınavı nedeniyle lise-3’ üncü sınıf öğrencileri tamamen bize özgü bir metot olan rapor taktiğiyle Haziran’da değil Mayıs ayında eğitim sezonunu bitiriyorlar.
Aslında öğrencilerimiz kendi açılarından haklılar. Hayatlarının dönüm noktası diyebileceğimiz bir sınava giriyor genç beyinler. Son 1-1,5 aylarını sadece ÖSS’ye odaklanarak geçirmek istemeleri normal. Okul derslerinden sıyrılıp sınav atmosferine girmek, sınavdan başka hiçbir şeyi düşünmemek mantıklı bir taktik gibi. Okuldan kurtulmanı tek yolu ise rapor almak.
Milli Eğitim yetkilileri rapor olayının farkında. Bunu engellemek istediklerini eğitim sezonu başlarında söylemişler ve bir takım yönetmelikler çıkarmışlardı.
Ben o zaman bu köşemde bu yönetmeliklerin yaraya merhem olamayacağını yazmıştım. Öyle de oldu, evde yapılan hesap çarşıya uymadı.
Çünkü lise-3 öğrencileri Mayıs ayında yine raporlarını alıp okullarına gitmemeye başladılar.
O zaman yazmıştım şimdi yine tekrarlıyorum. Mayıs ayında alınan raporların engellenmesinin tek bir çözümü vardır. ÖSS sınavını lise-3 konularını içerecek şekilde genişletmek. Bunun haricindeki taktikler abesle iştigaldir.
Bir öğrencinin sınavda soru çıkmayan konuları dinlemek istememesi çok normaldir. ÖSS’de lise-3 konularından sorular çıkması okullardaki rapor meselesini kökünden çözer. Öğrenci sınavını vereceği konuları dinlemeden mezun olmak istemez. Aynı şekilde sınavını vermeyeceği konuları da öğrenmek istemez.
Aslında Mili Eğitim yetkililerinin yaptıkları eski açıklamaları hatırlarsak ÖSS için bu tür bir operasyon yapmak istediklerini anlıyoruz. Bunu bir paket program olarak çıkarmak istediklerinden çözüm gecikiyor. Çünkü paketin içinde bizim rejim tellallarının ekmeğinin yağı olan düzenlemeler de var. Meslek liselilerin üniversite katsayısı problemi bu paketle halledilmek isteniyor. İmam Hatip okullarının mevcut halinin rehabilitasyonu da paketin içinde var gibi.
Paketin içinde başbakanımızın tabiriyle bedel ödettiren maddeler var gibi. İşte bu nedenle ÖSS operasyonu erteleniyor bence.
ÖSS bu paketin dışında bir operasyonla rehabilite edilemez mi? Edilir tabiî ki ama paket içindeki meslek liseliler operasyonu hariç diğer maddeler önceden halledilirse rejim tellallarının ekmeğine yağ sürülmüş olacaktır. Pakette sadece meslek liselilerinin problemi kalırsa hükümet ağır eleştirilere tutulacak ve kuvvet dengeleri bu maddeye yüklenecektir ve paket mındar olup çıkacaktır.
Yapılmak istenen kamuoyunun ÖSS rehabilitasyonu gibi anlaşabileceği konular yanında meslek liselilerinin durumunu da düzeltmektir. Yani bu maddeler sünger görevini üstlenmektedir. Yapılacak tepkilerin azalmasını sağlayacak ilginin diğer operasyonlara dağılmasını sağlayacaktır bu maddeler. Akıllı bir taktik. Şah geride bekliyor diye piyonlar fütursuzca harcanmaz çünkü.
ÖSS rehabilite edilmelidir. Aynı zamanda meslek liselerinin katsayı problemi de mantık çerçevesine çözülmelidir. Bu konuda ki görüşlerimi daha önceki yazılarımda yazmıştım.
Sanırım eğitim alanındaki operasyonlar Cumhurbaşkanlığı seçimleri sonrasına saklanıyor. O güne kadar mevcut ÖSS devam edecek ve tüm zamanların rapor rekorları kırılmaya devam edecek gibi.


mr.fizik67@mynet.com

Bu yazı toplam defa okunmuştur.

Ufuk Ötesi Gazetesi'nde yayınlanan yazı, haber ve fotoğraflar kaynak gösterilerek iktibas edilebilir.

UFUK ÖTESİ.COM

BU YAZIYI TAVSİYE EDİN

Adınız  Soyadınız

E-posta adresiniz
Arkadaşınızın e-posta adresi

 

Yazdır  - Sayfanın Başına Dön 

 

 Sayı :79

 KÜNYE
 
 ARŞİV
 
 ABONELİK
 
 REKLAM
 
 
  YAZARLAR
 Ali Arif Esatgil
Bayrak gibi yaşamak...
 Alptekin Cevherli
En zor yazım…
 Doç. Dr. Fethi Gedikli
Şimşek gibi çakıp geçen ülkücü
 Dr. Yusuf Gedikli
Sevgili Kemalciğim, candaşım, kardaşım, arkadaşım…
 Kemal Çapraz
Son söz...
 Olcay Yazıcı
Asil Neslin Son Temsilcisi: Kemâl Çapraz
 Bayram Akcan
“BOZKURT” Kemal ÇAPRAZ
 Aydil Erol
Bu çapraz, kimin çaprazı?!!
 Şahin Zenginal
Sensiz hayat zor olacak
 Ünal  Bolat
Sevdiğini Türk için seven Alperen
 Hayri Ataş
“YA BÖYLE ÖLÜM DEĞİL Mİ ERKEN”
 Mehmet Türker
Türk Dünyasının dervişi
 Mehmet Nuri Yardım
Kemal Çapraz diye bir kahraman
 Prof Dr. Ali Osman Özcan
Ufuk Ötesinde Çapraz Ateş
 Orhan Seyfi Şirin
Çapraz doğuştan ‘Reis’ti
 Rasim Ekşi
Kardeşim Kemal’in Vasiyeti
 Dr. Orhan  Gedikli
Sevgili Kemal Kardeşimin Ardından
 Özdemir Özsoy
Seni unutamayız
 Dr. Ünal Metin
“Ufuk Ötesi” yaşıyor
 Aybars Fırat
Kastamonu Beyefendisi
 Süleyman Özkonuk
Öteki Ufuk
 Zeki Hacı ibrahimoğlu
30 yıllık dostumdu
 Coşkun Çokyiğit
Kemal Çapraz “Tek Ağaç”lardandı
 Baki Günay
Kırım Meclisinde Kemal Çapraz sesleri
 Ahmet Tüzün
İz Bırakan
 Cem  Sökmen
Metropoldeki dâvâ adamı: Kemal Çapraz
 Hüseyin Özbek
Kemal Bey
 Asuman Özdemir
Sermayeye kurban gittin…
           
       
 
   

Karahan 2002