Kasım 2008

Ö T E S İ

 

16.06.2024 2008 | 2007 | 2006 | 2005 | 2004 | 2003 | 2002


ARŞİV : Ağustos - 2004

 
 

Köşe Yazıları


Gerçek :  Uyanıyoruz -  Özdemir Özsoy
Bir gün birisinin çıkıp da “Sen bizim düşüneceğimizi bildin o halde öleceğimiz günü de bilirsin; söyle!” demesi onun hiç değişmediğini gösterir. Çünkü daha önce de yani bindiği dalı kesmekte iken uyarıldığı zaman ahmakça gülmüş ve hiç aldırmamıştı. Şimdi de ancak Tanrı’nın bileceği bir olayı senin bilmeni istiyor. Hep aynı zavallı adam... Değişeceği de yok. Onulmaz bir hastalık. Bizim bezirgânların «serbest piyasasındaki» ilaçlarla tedavisi mümkün değil. İyisi mi bunu bir köşede oturtup çevreye zarar vermemesi için zararlı oyuncaklarını da elinden alarak onun yerine bir başkasını yetiştirmek lâzım.
()
Sözün Özü :  Türk Toprakları Satılıyor! -  Alptekin Cevherli
Türkiye'nin yönetiminde söz sahibi olmuş ve olan hükümetlerin Tapu ve Köy Kanunlarında AB'ye uyum adı altında değişiklikler yapması sonucu yabancıların Türkiye'nin değişik illerinde satın aldığı arsa ve arazilerin toplamının 305 bin 545 dönümü aştığı bildirildi.
()
Milli Sıtrateji :  Hakimiyet Düzleminde, Düşünceler... -  Dr. Alptürk Ünlü
Mücadele edilen alanda, size rakip olanların ya da size karşı kötü niyet besleyenlerin, kısaca düşmanlık edenlerin, kuvvet ve güç durumunu bilmekten ziyade, karşınızdaki o malum kuvvet ve güçlerin işletilmesine engel olmak, en büyük başarı olur ve bu durum sizi, mücadelenizde kesin bir zafere götürür. Tüm savaşların, her çağ ve ortamda kazanılmasındaki en pıratik güzergah ve geçerli olan yol budur. Düşmanı tanı, bil ve ne olursa olsun onun hareket yeteneğini daralt!..
()
Evrak-ı Perişandan :  2003 yılında Türkçeye giren yeni kelimeler –6- -  Doç. Dr. Fethi Gedikli
Çöydürmek: “Bizim Başkan da yaralı parmağa çöydürmez, muhtemel bir seçim öncesi, halkla tüpgazcıların karşı karşıya gelmesinden tırstığından, benden ricacı oldu.”, Erkan Goloğlu, “Tandemde çağdaş roman etkileri”, 7 Ekim 2003 salı, Radikal Futbol, s. 8. Taykonot: “Yetkililer taykonotların dönüşte indikleri alanda olası vahşi hayvanlara karşı silahla uzaya gönderileceklerini belirtti.”, Milliyet, “Taykonotlar uzaya silahla gidecek”, 11 Ekim 2003, arka sayfa.
()
Bamteli :  Yazı Yazmak Üzerine -  Aydil Erol
“Yaz!..” diye başlıyorlar, devam edip soruyorlar: “Niçin yazmıyorsun?..” Yazıyı okuması birkaç dakika; ya yazması?!! Evet yazmalı, yazmalı ama ne yazmalı ve nasıl yazmalı; neden söz etmeli?.. Lâf kıtlığında asmalar budayıp, İspanya’da şatolar kurup, işkembe-i kübradan atıp bütün dünyayı güldürüp, ele güne rezil mi olmalı?.. Yoksa bugünkü yazınıza on yıl sonra imza atamayacak olduktan sonra niçin yazıyor ve neden yayınlıyorsunuz?... Odun bile kesseniz “Bu kapıdan içeriye odunun bile eğrisi giremez!” deyip onu bile severek, isteyerek keseceksiniz.
()
Net P@no :  ADSL 'den Haberiniz Var mı ? -  Baki Günay
İnternet'te ADSL ile erişenler gün geçtikçe artıyor. ADSL ile internete bağlanmanın kullanıcıya birçok faydası var. ADSL, şu an ülkemizdeki fiyat ve performans oranı en iyi internet bağlantı şekli. Bu durumu korumak için ise piyasadaki en iyi modemin seçilmesi de şart. Asimetrik Sayısal Abone Hattı'nın (Asymmetric Digital Subscriber Line) kısaltmalarından oluşan ADSL, basit anlatımla 'telefon hattı üzerinden hızlı ve kesintisiz internet bağlantısı' demek ADSL, veri alırken 1.5 ile 9 Mbps arasında veri transfer kapasitesine sahip. Veri gönderme kapasitesi ise 16 ile 640 Kbps arasında. Bütün dünyada 1997'den bu yana kullanılmaya başlayan, Türkiye'de ise 1999 yılından bu yana kullanılan ancak telekom alanında yaşanan serbestleşmeyle birlikte gündeme gelen hızlı ve kesintisiz internet bağlantısı ADSL talep gittikçe artıyor.
()
Çapraz Ateş :  Fethin sembolü Ayasofya -  Kemal Çapraz
Sadece iç duvarlarında kullanılna beyaz taşlar Marmara Adası’ndan, damarlı pembe olan mermerler Afyonkarahisar’dan, porfirleri Mısır’dan, yeşil somakiler Tesalya’dan, sarı mermerler Cezayir’den, kırmızı sütunlar ise muhtelif eski mâbedlerden getirilen Ayasofya’dayız bu ay. İnşa edilmeye başladığı tarihten günümüze kadar içinden tam 1650 yıldır ustası, mimarı, işçisi eksik olmayan yeryüzündeki tek eser Ayasofya Camii olsa gerek. Bu durum temelinin atıldığı günden itibaren başlayıp günümüze kadar gelen efsanelerle de hakkını vermektedir.
()
Pusula :  Buhranlarımız -  Bayram Akcan
Bizi bu karşılıksız ve ihtiraslı aşk yıktı. Gözümüze sanki bir perde indi. Ne önümüzü görebildik, ne de düşmanımızı. Bir maymun gibi taklit etmekle herşeyi halledeceğimizi zannettik. Sonunda sirk maymunu yaptılar bizi. Çünkü zaaflarımız vardı. Hep onlar gibi olmak istedik. Batılı gibi. Medeni, Batılı desinler dedik. Hiç araştırmadık, üzerinde kafa patlatmadık bu gidişin sonu için. Çocukça bir inatla hep olsun diledik. Aslımızı inkar ettik, hokkabaz gibi kılıktan kılığa girdik, şimdi Batı alkış tutuyor ve biz oynuyoruz. Bu ay ki yazımızı Said Halim Paşa’nın ‘Buhranlarımız’ isimli muhteşem kitabına ayırdık. Osmanlı’daki Batılılaşma meselesini çok güzel analiz eden Paşa, nerede hata yaptığımızı ayrıntılı bir şekilde anlatmaktadır. Kitap, Osmanlı aydınları için yazılmıştı fakat o yıllardan bu zamana kadar -devletin isminin ve sınırının dışında- değişen hiçbir şeyin olmadığından, kitap halâ tazeliğini korumaktadır.
()
Ölçü :  Çanakkale Biziz -  Cem  Sökmen
“Çanakkale biz kimiz” sorusuna verilecek en güzel cevaptır. Tarihimizin kalesidir ve bu ölüm kalım savaşına son yıllarda ilginin arttığı gözlenmektedir. Anzakların torunlarının senelerdir her 24 Nisan’da Çanakkale’ye gelerek dedelerini anmaları da bunda pay sahibidir muhakkak. 253 bin şehit verdiğimiz bu büyük çarpışma, gözünü kırpmadan ölüme koşan feragat ve fedakarlık timsali kahramanlarını layıkıyla anmadığımız halde son zamanlarda bazı cahiller tarafından tartışma konusu haline getirildi. Bu konu gündeme geldiğinde belki de cevabı aranması gereken ilk soru 253 bin şehidin verildiği böyle bir ölüm kalım mücadelesinin neden hala doğru dürüst bir filminin olmadığıdır.
()
Tutanak :  Büyük Ortadoğu Stratejisi -  Hüseyin Özbek
ABD Ulusal Güvenlik Konseyi Danışmanı Condolezza Rice, 2003’ün son aylarında Waşıngton Post’ta yayınlanan “Ortadoğu’yu Değiştirmek” başlıklı makalesinde “Fas’tan Basra Körfezi’ne kadar Ortadoğu’da 22 devletin değiştirileceğini” söyledi.
()
Göğe Merdiven :  Türkçe Düşünmek -  Aybars Fırat
Uzunca bir aradan sonra bir tatile çıkma imkanı buldum. Bu yazımı Alanya’da bulunduğum otelin danışmasında yazıyorum. Epeyce yüklü bir parayı verince istediğiniz şekilde tatil yapabileceğiniz her türlü seçeneğin bol olduğu zengin bir memlekette yaşıyoruz. Kaldığımız otelde fazladan sunulan imkan bayanlar için özel havuzunun da bulunması. Neyse, sohbetimizin konusu o değil. Bin iki yüz kişinin kaldığı otelde kalanların çoğu gurbetçi.
()
Çapraz Ateş :  Başkalarının Aklına Güvenmek -  Kemal Çapraz
Ulus olarak başkalarını kendimizden daha akıllı görmekteyiz. Kendi aklının gölgesinin korkan ödlekler gibi davranmaktayız. Ancak kendi aklımızla akıllı olabileceğimizi aklımıza getirmiyoruz. Ah! Kendi aklımıza bir güvenebilsek! Başkalarının bilgileriyle bilgi sahibi olabiliriz. Fakat akıl derecemize göre akıllı davranabiliriz. Sorunlar karşısında yaptığımız betimlemeler ve karşılaştırmaları, akıllıca davranıp davranmayacağımızı belirleyici bir işlevi vardır. Endişelenerek, tasalanarak, korkarak yapılan eylem ve etkinliklerimiz, aklın gösterdiği yoldan sapmaya sebep olurlar. Kuvvet kullanılarak çözülmesi gereken sorunlarda korkaklık göstermek özgürlüğü, özerkliği başkalarına teslim etmektir. Korkak komutanların savaş kazanmadığını herkes bilir. Yani, başkalarının aklına güvenmek, kendi aklına ihanettir.
()
Ünlem ! :  Eşkıya Padişah Olursa! -  Asuman Özdemir
Eğer, ben Van’da olsaydım CHP heyetini bir saat bile durdurmazdım. Mustafa Bayram'a siyasi amaçlı herhangi bir harekette bulunulduğu takdirde, aşiretlerle beraber müdahale etmeye hazırız'' deyip, Van’da basın toplantısı düzenleyerek karakol basıp, oğlunu polisin elinden alan eroinci, Şerefhan aşireti reisi Mustafa Bayrama’a sahip çıkmış. Sahip çıkarken de ortada tehdit var. Ayrıca, Mustafa Bayram’la “geçmiş olsun” görüşmeleri yapan bakanlara ve bürokratlara dolayısı ile hükümete de sahip çıkma var.
()
Tarih Bilinci :  “Bir Garip Öldü Diyeler!..” -  Rasim Giresunlu
Bu ay rahmetli Mustafa Ruşen’in aramızdan ayrılışının sekizinci yılı...İnsanlık tarihinin sekiz koca yılı daha, Türk milletinin üzerinde çeşitli oyun ve baskılarla geçti. Belirli güçlerin esareti altında geçirilen bu karamsar yılları, Mustafa Ruşen göremedi. Acaba, bu onun adına olumlu bir durum mudur? Gerçekten de bilemiyorum....
()
Reymanca :  Çıkarcılık ve Duyarsızlık -  Reyman Eray
Tanrı, güzel Türkiyemin güzel insanlarını sayısız erdemle, “değer”le donatmıştır. Ne yazık ki her dönemde birileri çıkmış, -günlük çıkar hasabıyla- en duyarlı olunması gereken konulardaki “duyarsız”lığı ve “aymaz”lığıyla, bizi biz eden özelliklere “ihanet” etmiştir, etmektedir...
()
Kuşbakışı :  Amerikan Filmi Değil Gerçek -  Şahin Zenginal
Amerikan filmlerini hepiniz seyretmişsinizdir. Abartmada ve sallamada bizim uçuk bulduğumuz Cüneyt Arkın’ın filmlerine beş basar… Olaylar bazen o kadar abartılır ki, “Bu kadarı da olmaz” dersiniz ama çoğu zaman başka çareniz olmadığı için seyretmek zorunda kalırsınız… Türkiye’de son birkaç aydır yaşananlar, Amerikan filmlerindeki abuk sabuk ve uçuk sahneleri aklıma getirdi. Bu kadarı da olmaz dedim ama olmuş. Hem de Türk yapımı… Daha da beteri film değil, maalesef hepsi gerçek…
()
Serbest Atış :  Öss ve Lgs Sınavları -  Tuncay Yıldız
2004 ÖSS’ye bir milyon sekizyüzbine yakın öğrenci katıldı. Bunların sadece üçyüzbini dört yıllık üniversiteleri tercih edebildi. Otuzbine yakın öğrenci sınavda sıfır puan aldı. Milli eğitim bakanımızın dediği gibi sıfırcıların çokluğu eğitim sistemimizde bir şeylerin yolunda gitmediğinin göstergesi.
()
Hedef :  Türkiye Elden mi Gidiyor! -  Ünal  Bolat
Uluslar arası bir siyasi satrancın hamleleri tamamlandıkça, ülke “mat” olmaya doğru sürükleniyor... Meclis, yapılan hatalardan ders alacağı yerde kendini aklamakla meşgul. Hükümet içte ve dışta, gerek ekonomik, gerek sosyal yönden ve gerekse can güvenliği ve asayiş yönünden vatandaşına istenilen güveni henüz sağlayabilmiş değil.
()
Aykırı Bakış :  Türkiyenin Milli (!) Politikası: -  Dr. Yusuf Gedikli
AB’ye Girme veya AB’mani Türkiye Cumhuriyetinin AB’ye girmek istemesi aslında 1938’de İnönü ile başlayan yeni dönemde şekillenen batıcı politikanın son aşamasıdır. Avrupa Birliğinin Avrupa dilllerindeki esas adı, Avrupa Birliği değil, Avrupalı Birliğidir (Union of European). Türkiyede belki tepki doğacağı hissedildiğinden ötürü sonundaki –lı takısı çıkarılmış ve Avrupa Birliği şeklinde lanse edilmiştir. Türkiyenin batıcı (batılı değil) politikaları, Türkiyeyi her alanda batıya bağlama amacını gütmüştür. Batılılaşma, batıcı olmakla paralel yürütülerek tam batılılaşma, hatta .... hedeflenmiştir. Ancak bu batıcı milli (!) politika Türkiyeye çok pahalıya mal olmuştur ve olmaya da devam edecektir. Türkiyenin siyasi, askerî, iktisadi, kültürel, mali, adli, diplomatik ve sair vaziyeti dediklerimizi tamamiyle doğrular niteliktedir.
()
Zekice :  “Konuşursam Yer Yerinden Oynar” -  Zeki Hacı ibrahimoğlu
“Yanlış anlaşıldım”, “Konuşursam Yer Yerinden Oynar” bu iki cümleden çok rahatsız olurum, Bu cümlelere sığınanlardan da nefret ederim İnsanlar kamuoyu önünde konuşurken çok dikkatli olmalıdırlar. Kurdukları cümleleri düşünmelidirler. Yani söz ağızdan çıkana kadar senindir, ağızdan çıktıktan sonra artık onu değiştirme imkanın yoktur. Varacağın yere nasıl söylemişsen öyle varır.
()
Çapraz Ateş :  Ülke Raydan Çıktı -  Kemal Çapraz
Hızlı trenin Sakarya’nın Pamukova ilçesinde raydan çıkması sonucu 39 vatandaşımız hayatını kaybetti. Peşinden Gebze'de bir başka kaza ve 9 ölü daha... Kamuoyu günlerce bu haber üzerine yoğunlaştı. Olması gereken de buydu zaten. Ama herkesin gözünden kaçan bir nokta var. Sadece hızlı tren mi raydan çıktı? Bugün ülkemiz raydan çıkmış durumda. Diktatörlüklerde bile görülmeyecek şekilde basına baskılar yoğunlaşmış, iktidar gazetecilerin soru sormalarına bile tahammül edemez hale gelmiş. Başbakan, gazetecilerin soru sormasını “Haddinizi aşmayın” diye tehditkâr bir üslûpla tersliyor. Hatta “sen hangi gazetedensin” diye sorarak da, gazetecileri adeta patronlarına şikâyet etmekle korkutuyor. Meslektaşlarımızı bu sütunlardan defalarca eleştiren bir kişi olarak rahatlıkla yazabilirim ki, basın kendi yanlışlarını kendi içersinde zamanla düzeltmeyi bilmelidir, bilir de...
()
Yakın Takip :  Ahrete Ulaştırma Bakanlığı -  Dr. Ünal Metin
TARİH : 10 TEMMUZ 2004 YER : ÇEŞME LİMANI AÇIKLARI OLAY : MAZOTU BİTEN FERİBOT İtalya’nın Brindisi Limanından 900 yolcu ile yola çıkan 30 yaşındaki “ İstanbul S “ adlı feribot Çeşme Limanına 150 metre kala arızalandı. Feribot bozulan makinelerini kendi imkanlarıyla onarmaya çalışırken yakıtını tüketti. Feribotta 900 yolcu mahsur kaldı, fenalık geçiren 6 yolcu Sahil Güvenlik Komutanlığının sayesinde limana getirilerek hastaneye kaldırıldı.
()
Sağlık Meridyeni :  Bizi Bu Kampanyalar Mahvetti! -  Dr. İsmail  Maraş
“Yazılı ve görsel medyada belirli aralıklarla "Açık süte karşı kamuoyunu bilinçlendirmeye(!)" yönelik haberler yayınlanıyor. Böylesi haberler beni çok farklı duygulara ve endişelere sevk eder. "Niçin?” diyenler olabilir. İşte “neden” ve “niçin” i ülkeme ve ülke insanıma olan sevgim ve saygım gereği, kamuoyuyla paylaşmayı vicdani görev bilmekteyim. Örneğin, açık süt satışı ve bu satışa karşı çıkanların özde ne istediklerini iyi anlamak gerektiğini, dolayısıyla konuyu tek taraflı değil çok taraflı incelemek, diğer bir deyimle, konuya bir de madalyonun öbür yüzüyle bakmak gerektiğini hatırlatmak isterim.
()

*

Haberler


Ali Sezgin’den Bir Kaset Daha... -  Ufuk Ötesi
Kendine özgü şarkı sözleri, kendine özgü besteleri ve kendine özgü bir yorumu olan bir gitar hocası... Ali Sezgin, geçen günlerde yeni cd ve kasetini piyasaya çıkardı... Satış rekorları kırmayacak, liste başı olmayacak ama, yoz müzikten bıkmış birileri, beğeniyle dinleyecek... Sanatçının istediği de zaten bu!
()
Kıyı Emniyeti Genel Müdür Açıkladı: -  Ufuk Ötesi
“Boğazlarımız Güvende” Kıyı Emniyeti ve Gemi Kurtarma İşletmeleri Genel Müdürü Kaptan Barış Tozar, “Kıyı Emniyeti’nin zarar ettiği yönündeki haberler gerçeği yansıtmıyor” dedi.
()
Ahıska Acısını Paylaşmak -  Ufuk Ötesi
Bir söz vardır, “Paylaşılan mutluluklar artar, paylaşılan üzüntüler de azalır” diye... 1944 yılında Stalin tarafından sürülen, Kırımlılar, Karaçay-Balkarlar, Çeçenler ve Ahıskalılar tarihin en büyük açılarını çekmişlerdir. Bu sürgün bir soykırıma dönüşmüş, bu toplulukların büyük çoğunlu sürgün yollarında can vermişlerdir. Tarihin kara yaprakları arasında yer alan ve anneyi çocuktan, kardeşi kardeşten ayıran aileleri parçalayan bu korkunç sürgünün en acı tarafı ise insanları en kutsal saydıkları vatanlarından etmesi idi.
()
Kirli Dünyalardan Tuval Başına Geçtiler -  Ufuk Ötesi
Teşekkül halinde eroin ticareti yapmak suçundan 12 yıl 6 ay ağır hapis cezasına hükümlü Osman Nuri Nergün (53) ile adam öldürmeye azmettirmek suçundan tutuklu Hakan Özer (37) bulundukları İnebolu M Tipi Kapalı Cezaevi'nde ressam oldu.
()
Dr. Baymirza Hayit’e Fahri Doktora Verildi -  Ufuk Ötesi
Türkistan’ın meşalesi Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü, Dr. Baymirza Hayit’e Türkistan ve Türk Dünyası konusunda yazdığı bir birinden kıymetli çalışmaları için Fahri Doktora töreni düzenledi.
()
Çok Erkendi Be Canan... -  Ufuk Ötesi
Bütün ölümler, sevenleri için “erken”dir... Hele ölümcül bir hastalık, yaşamının baharındaki bir balerinin başına gelmişse... Canan Ünlü, İstanbul Devlet Opera ve Balesi’nin “kelebek”lerinden biriydi...
()
Ezine de Peynir Festivali -  Ufuk Ötesi
22-24 Temmuz 2004 tarihlerinde üçüncüsü gerçekleşen Ezine Peynir Festivali Mehter Takımı eşliğinde Ünlü manken İpek Tanrıyar , Tuğba Altıntop , Bahadır Karakuş ve Şovmen Yıldo eşliğinde yapılan yürüyüşle başladı. Manken ve sanatçıların katılımıyla yapılan yürüyüş sonunda Çanakkale Valisi Süleyman Kamçı ve Ezine Belediye Başkanı M. Kemal CENGİZ'in açılış konuşmalarının ardından standlar tanıtıma açıldı.
()
Sizden Gelenler -  Ufuk Ötesi
Sayın Kemal Bey, "Adam Gibi Adam Olmak" yazınızı internetten okudum, ALLAH razı olsun, çalışmalarınızda başarılar dilerim. Nihat Sami YILDIRIM- DÜZCE nihatsami67@mynet.com *************
()
AKP’liler Kaş Yapayım Derken Göz Çıkarıyor -  Ufuk Ötesi
Üniversitelerde türbanı serbest bırakmaya çabalayan AKP iktidarının hazırladığı yeni Türk Ceza Kanunu’nda, türbanlı öğrencilere 3 aydan 1 yıla kadar hapis cezası verilmesinin öngörüldüğü ortaya çıktı
()
Sıfır Puan Rezaletinin Sorumlusu İdarecilerdir -  Ufuk Ötesi
Eğitim sistemindeki çıkmaz ÖSS ve LGS’de sıfır puan rezaletini doğurdu. Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Şuayip Özcan, ÖSS’de 32 bin 177 öğrencinin, LGS’de de 64 bin 598 öğrencinin sıfır puan almasından idarecileri sorumlu tuttu
()
Batı Trakya’da 60 Bin Türk Vatandaşlıktan Çıkarıldı -  Ufuk Ötesi
Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, Yunanistan’ın 1995-1998 yılları arasında Yunan Vatandaşlık Yasası uyarınca yaklaşık 60 bin Batı Trakya Türkü’nü Yunan vatandaşlığından çıkardığını bildirdi. Bakan Gül, CHP Genel Başkan Yardımcısı Onur Öymen’in konuyla ilgili soru önergesini cevaplandırdı.
()
Hak Etmişti Doğrusu -  Ufuk Ötesi
Tevfik Gelenbe’yi gereğince anlatabilmek için, 1940’ta Şehir Tiyatrosundaki sanat yaşamından başlamak; “radyolu günler”in “Uğurlugiller”indeki “Bacı Kalfa”lı güzel yıllarda uzun uzun gezinmek; gazetecilik yıllarına, seslendirme yıllarına vb. değindikten sonra Kadıköy’de kurduğu tiyatroyu yıllar yılı nasıl yaşattığının romanını yazmak gerekir...
()
Türkiye Parsel Parsel Satılıyor! -  Ufuk Ötesi
AKP Hükümeti'nin Tapu ve Köy Kanunu'nda değişiklik yaptığı 3 Temmuz 2003 tarihinden bu yana yabancıların Türkiye'nin değişik illerinde satın aldığı arsa ve arazilerin toplamı 305 bin 545 dönüme ulaştı.
()
Türkmen Tv’si Uyduya Geçti -  Ufuk Ötesi
Körfez Savaşı sonrası BM kararıyla Irak’ın Kuzeyini güvenlik altına alan 36 Paralel (Güvenlik Bölgesi)olayı bölgedeki Iraklıları kısmen olsa da rahatlatmıştı. Erbil, Süleymeniye’deki Kürt, Türkmen gurupları demokratik bir sistem içinde çalışmalarını sürmeye yönelik gayret etmişlerdir.
()
Ahmet Özhan’la “Rüya” Görmek -  Ufuk Ötesi
Sayın Ahmet Özhan yönettiğiniz Kültür ve Turizm Bakanlığı İstanbul Tarihî Türk Müziği Topluluğu'nun her ayın üçüncü çarşambası TRT 4'te saat 21.00'de gayet güzel bir programı var. Zevkle seyrediyoruz. Kaçırmamaya çalışıyoruz. Aralık ayındaki programda Ö. Tuğrul İnançer "Sadelikle basitliği karıştırır olduk!..." dedikten sonra aşağı yukarı şöyle konuşmuştu: "Süleymaniye Camiini düşününüz. O görkemli abide sadedir ama basit midir?..
()

2008


OCAK

ŞUBAT

MART

NİSAN

MAYIS

HAZİRAN

TEMMUZ

AĞUSTOS

EYLÜL

EKİM

KASIM

ARALIK

2007


OCAK

ŞUBAT

MART

NİSAN

MAYIS

HAZİRAN

TEMMUZ

AĞUSTOS

EYLÜL

EKİM

KASIM

ARALIK

2006


OCAK

ŞUBAT

MART

NİSAN

MAYIS

HAZİRAN

TEMMUZ

AĞUSTOS

EYLÜL

EKİM

KASIM

ARALIK

2005


OCAK

ŞUBAT

MART

NİSAN

MAYIS

HAZİRAN

TEMMUZ

AĞUSTOS

EYLÜL

EKİM

KASIM

ARALIK

2004


OCAK

ŞUBAT

MART

NİSAN

MAYIS

HAZİRAN

TEMMUZ

AĞUSTOS

EYLÜL

EKİM

KASIM

ARALIK

2003


OCAK

ŞUBAT

MART

NİSAN

MAYIS

HAZİRAN

TEMMUZ

AĞUSTOS

EYLÜL

EKİM

KASIM

ARALIK

2002


NİSAN

MAYIS

HAZİRAN

TEMMUZ

AĞUSTOS

EYLÜL

EKİM

KASIM

ARALIK

 

 Sayı :79

 KÜNYE
 
 ARŞİV
 
 ABONELİK
 
 REKLAM
 
 
  YAZARLAR
 Ali Arif Esatgil
Bayrak gibi yaşamak...
 Alptekin Cevherli
En zor yazım…
 Doç. Dr. Fethi Gedikli
Şimşek gibi çakıp geçen ülkücü
 Dr. Yusuf Gedikli
Sevgili Kemalciğim, candaşım, kardaşım, arkadaşım…
 Kemal Çapraz
Son söz...
 Olcay Yazıcı
Asil Neslin Son Temsilcisi: Kemâl Çapraz
 Bayram Akcan
“BOZKURT” Kemal ÇAPRAZ
 Aydil Erol
Bu çapraz, kimin çaprazı?!!
 Şahin Zenginal
Sensiz hayat zor olacak
 Ünal  Bolat
Sevdiğini Türk için seven Alperen
 Hayri Ataş
“YA BÖYLE ÖLÜM DEĞİL Mİ ERKEN”
 Mehmet Türker
Türk Dünyasının dervişi
 Mehmet Nuri Yardım
Kemal Çapraz diye bir kahraman
 Prof Dr. Ali Osman Özcan
Ufuk Ötesinde Çapraz Ateş
 Orhan Seyfi Şirin
Çapraz doğuştan ‘Reis’ti
 Rasim Ekşi
Kardeşim Kemal’in Vasiyeti
 Dr. Orhan  Gedikli
Sevgili Kemal Kardeşimin Ardından
 Özdemir Özsoy
Seni unutamayız
 Dr. Ünal Metin
“Ufuk Ötesi” yaşıyor
 Aybars Fırat
Kastamonu Beyefendisi
 Süleyman Özkonuk
Öteki Ufuk
 Zeki Hacı ibrahimoğlu
30 yıllık dostumdu
 Coşkun Çokyiğit
Kemal Çapraz “Tek Ağaç”lardandı
 Baki Günay
Kırım Meclisinde Kemal Çapraz sesleri
 Ahmet Tüzün
İz Bırakan
 Cem  Sökmen
Metropoldeki dâvâ adamı: Kemal Çapraz
 Hüseyin Özbek
Kemal Bey
 Asuman Özdemir
Sermayeye kurban gittin…
           
       
 
   

Karahan 2002