Kasım 2008

Ö T E S İ

 

14.07.2024 Net P@no

 
Baki Günay

ADSL 'den Haberiniz Var mı ?


İnternet'te ADSL ile erişenler gün geçtikçe artıyor. ADSL ile internete bağlanmanın kullanıcıya birçok faydası var. ADSL, şu an ülkemizdeki fiyat ve performans oranı en iyi internet bağlantı şekli. Bu durumu korumak için ise piyasadaki en iyi modemin seçilmesi de şart. Asimetrik Sayısal Abone Hattı'nın (Asymmetric Digital Subscriber Line) kısaltmalarından oluşan ADSL, basit anlatımla 'telefon hattı üzerinden hızlı ve kesintisiz internet bağlantısı' demek ADSL, veri alırken 1.5 ile 9 Mbps arasında veri transfer kapasitesine sahip. Veri gönderme kapasitesi ise 16 ile 640 Kbps arasında. Bütün dünyada 1997'den bu yana kullanılmaya başlayan, Türkiye'de ise 1999 yılından bu yana kullanılan ancak telekom alanında yaşanan serbestleşmeyle birlikte gündeme gelen hızlı ve kesintisiz internet bağlantısı ADSL talep gittikçe artıyor.

Teknoloji izlemek gerçekten çok zor. Mağazadan aldığınız bir cihazı eve götürünceye kadar neredeyse eskiyor. Çünkü dünyanın farklı bölgesindeki birçok insan az önce aldığınız cihazın son sürümünü yapmak için gece gündüz çalışıyorlar. Cihazlar gelişirken internete erişimlerde yavaş yavaş değişiyor. Önümüzdeki dönem için bilim adamları elektrik ile birlikte internete bağlanacak mekanizmalar düşüne dursun biz büyük şehirlerde yavaş yavaş yaygınlaşan ADSL hizmetlerinden bahsedelim.

İnternet'te Adsl İle Sorun Yok
Ticari bir şirket iseniz ve interneti de sık sık kullanıyorsanız size en yakın zamanda ADSL geçmenizi tavsiye ederim. Çünkü normal modemle İnternet bağlanmakta sık sık sorunlarla karşılaşmak olası biri durum. Artı net üzerinden dosya transferi ve büyük dosyaların aktarımı ise çok zor. Çünkü her modemin belli bir kapasitesi bulunduğundan dolayı kısıtlı imkanları var. Fakat bunlar size yetiyorsa ADSL geçmenizin bir anlamı yok .Bizim sözümüz daha çok iş hacmini büyüten kişilere.ADSL hizmetinin henüz çok kısıtlı miktarda olmasından dolayı her yerde yaygın değil. Sayılı şehirde ve bazı ilçelerde ADSL mevcut. Buna ek olarak evinizin santrale olan mesafesi de çok önemli. Çünkü santrale uzaklaştıkça hız da düşüyor, hatta kullanılan bakır kabloların kalınlığı 0.4 mm olduğundan 3 kilometreden uzaktaki telefonların ADSL hizmetinden tam kapasite faydalanamayacağı da teoride biliniyor.

Adsl’ye Geçersem Ne Kazanırım
Türkiye'deki birçok kullanıcı 56K dial-up bağlanıyor. Son özelleştirme ilede birçok firma fiyatlarında büyük indirimlere gitmesi bu dial-up bağlantının önemi azalıyor. sitemin cazipliğini arttırıyor. En düşük ADSL hızı olan 128/32Kb'lik bağlantı için ayda sadece 49 milyon TL ödeyerek saniyede 16KB download ve 4KB upload hızlarına kavuşabiliyorsunuz. Üstelik de başka hiçbir ek ücret ödemeden ve 24 saat sınırsız olarak bu hizmetten yararlanabiliyorsunuz. Karşılaştırma yapabilmeniz için en iyi 56K modem ile telefon üzerinden ortalama 5KB download yapabileceğinizi de aktaralım. Bir tarafta 16 KB bir download bir tarafta ise 5 KB download bunun yanına hiç kesilmeden internet bağlantısını da eklemekte fayda var. Bu sistemin parasal durumunu da incelersek karşımıza söyle bir tablo çıkıyor: Günde sadece bir saat internet kullanan bir kullanıcıyı düşünelim ki;.bu da ayda sadece 30 saat eder. Çok az internet kullanan bir kullanıcı bile rahatlıkla bu toplam saati geçebilir. Eğer dial-up 56K modem kullanılıyorsa bunun için 0822'li telefon hatlarına ortalama 35 milyon TL, kaliteli bir servis sağlayıcıya da 20 milyon TL ödemek gerekecektir. Bu şekilde küçük bir hesapla,çok az internet kullanan birinin bile internet için ayda cebinden 55 milyon TL çıkacağı görülüyor. ADSL aboneliği için ise ilk önce bir modem parası ile ayda 40-45 milyon ödemenizden başka bir ödeme bulunmuyor. Ayrıca internete 24 saat bağlanırken aynı hat üzerinden telefon görüşmesi de yapılabiliyor. İnternet bağlantısı aktif iken, telefonunuz meşgul tonu vermiyor. ADSL ile bağlantı şu an kullanılan normal modemlere göre 5 ila 50 kat daha hızlı bir bağlantı hızını kullanıcılara sunuyor. Kullanıcı, aylık sabit bir ücret ödeyerek, ödediği bu ücretin dışında, internet bağlantısı için hiç bir telefon faturası ödemeden sınırsız ve hızlı internetin zevkini çıkarabilir. Diğer bir avantaj ise bir ADSL ile çok sayıda bilgisayarın aynı anda aynı hızla İnternet'e bağlanabilmesi. Fiyatlar konusunda ise Türk Telekom, 128 Kbps'lik ADSL bağlantısı için özel şirketlere 47 milyon lira fiyat verdi. Türk Telekom'un ADSL satış fiyatı ise 49 milyon lira. Aradaki 2 milyon liralık fark ile iş yapmanın mümkün olmadığını söyleyen özel sektör temsilcileri, durumu Telekomünikasyon Kurumu'na bildirdi. Kurumdan çıkacak karar ile ADSL yaygınlaşması Türkiye’de hız kazanacak.

Modem Çok Önemli
ADSL teknolojisinde kullandığınız modemi de değiştirmek zorundasınız. Çok farklı özelliklere sahip değişik modemler bulunduğundan acele etmemenizde, bağlantıyı nasıl kullanacağınızı belirtip ona göre modem istemenizde yarar vardır. Ev ve küçük orta ölçekli işletmeler için uygun modemlerin fiyatları ortalama 70 dolar ile 100 dolar arasında değişiyor. Modemlerde dikkat edeceğiniz bir diğer özellik de "firewall" yeteneğidir. Sürekli İnternet'e bağlı kalacağınızdan İnternet saldırganlarının hedefi olmanız daha kolaydır, zira uzun süre aynı İnternet adresini meşgul edersiniz. Windows ME ve öncesi kullanıcılar, eğer bağlandıkları ortamda bir ağ üyesi değillerse, dosya ve yazıcı paylaşımını mutlaka kapalı tutmalıdır. Bir kalkan ile daha güvende olursunuz. Ama modeminiz fiziksel bir firewall desteği vermiyorsa, ZoneAlarm, Norton İnternet Security gibi yazılım 'firewall'lar gerekli güvenliği sizin için sağlar.

Adsl İle Neler Yapılabilir?
- Tek bir ADSL bağlantısı ile evde ya da iş yerinde birbirine bağlı birçok bilgisayar İnternet'e çıkabilir.
- İnternet üzerinden görüntü ve ses yayınlarını anında izleyebilirsiniz.
- Dosya transferinde çok daha yüksek performans yaşarsınız.
- Hızlı İnternet bağlantısı gerektiren, süre ve içerik kalitesinin hayati olduğu iş uygulamalarını verimli kullanabilirsiniz.
-Şirketler farklı ofislerini birbirine daha ucuza bağlayabilir.
Bütün bunlar dışında sürekli ve hızlı İnternet bağlantısı ile sunucu hizmetleri verebilirsiniz. Örneğin başka bir şirkete hosting ücreti ödemektense, kendi sitenizi kendi bilgisayarlarınızdan yayınlayabilir, FTP ve mail server kurabilirsiniz.
Gelecek Aylarda ADSL sektörü etkileyecek gibi gözüküyor.


ufuk@ufukotesi.com

Bu yazı toplam defa okunmuştur.

Ufuk Ötesi Gazetesi'nde yayınlanan yazı, haber ve fotoğraflar kaynak gösterilerek iktibas edilebilir.

UFUK ÖTESİ.COM

BU YAZIYI TAVSİYE EDİN

Adınız  Soyadınız

E-posta adresiniz
Arkadaşınızın e-posta adresi

 

Yazdır  - Sayfanın Başına Dön 

 

 Sayı :79

 KÜNYE
 
 ARŞİV
 
 ABONELİK
 
 REKLAM
 
 
  YAZARLAR
 Ali Arif Esatgil
Bayrak gibi yaşamak...
 Alptekin Cevherli
En zor yazım…
 Doç. Dr. Fethi Gedikli
Şimşek gibi çakıp geçen ülkücü
 Dr. Yusuf Gedikli
Sevgili Kemalciğim, candaşım, kardaşım, arkadaşım…
 Kemal Çapraz
Son söz...
 Olcay Yazıcı
Asil Neslin Son Temsilcisi: Kemâl Çapraz
 Bayram Akcan
“BOZKURT” Kemal ÇAPRAZ
 Aydil Erol
Bu çapraz, kimin çaprazı?!!
 Şahin Zenginal
Sensiz hayat zor olacak
 Ünal  Bolat
Sevdiğini Türk için seven Alperen
 Hayri Ataş
“YA BÖYLE ÖLÜM DEĞİL Mİ ERKEN”
 Mehmet Türker
Türk Dünyasının dervişi
 Mehmet Nuri Yardım
Kemal Çapraz diye bir kahraman
 Prof Dr. Ali Osman Özcan
Ufuk Ötesinde Çapraz Ateş
 Orhan Seyfi Şirin
Çapraz doğuştan ‘Reis’ti
 Rasim Ekşi
Kardeşim Kemal’in Vasiyeti
 Dr. Orhan  Gedikli
Sevgili Kemal Kardeşimin Ardından
 Özdemir Özsoy
Seni unutamayız
 Dr. Ünal Metin
“Ufuk Ötesi” yaşıyor
 Aybars Fırat
Kastamonu Beyefendisi
 Süleyman Özkonuk
Öteki Ufuk
 Zeki Hacı ibrahimoğlu
30 yıllık dostumdu
 Coşkun Çokyiğit
Kemal Çapraz “Tek Ağaç”lardandı
 Baki Günay
Kırım Meclisinde Kemal Çapraz sesleri
 Ahmet Tüzün
İz Bırakan
 Cem  Sökmen
Metropoldeki dâvâ adamı: Kemal Çapraz
 Hüseyin Özbek
Kemal Bey
 Asuman Özdemir
Sermayeye kurban gittin…
           
       
 
   

Karahan 2002