Kasım 2008

Ö T E S İ

 

14.07.2024 Yakın Takip

 
Dr. Ünal Metin

Ahrete Ulaştırma Bakanlığı


TARİH : 10 TEMMUZ 2004 YER : ÇEŞME LİMANI AÇIKLARI OLAY : MAZOTU BİTEN FERİBOT İtalya’nın Brindisi Limanından 900 yolcu ile yola çıkan 30 yaşındaki “ İstanbul S “ adlı feribot Çeşme Limanına 150 metre kala arızalandı. Feribot bozulan makinelerini kendi imkanlarıyla onarmaya çalışırken yakıtını tüketti. Feribotta 900 yolcu mahsur kaldı, fenalık geçiren 6 yolcu Sahil Güvenlik Komutanlığının sayesinde limana getirilerek hastaneye kaldırıldı.

Gemide yiyecek kalmadığından Sahil Güvenlik botları mahsur kalan yolculara su ve yiyecek taşıdılar. Aliağa’dan gelen iki çekici gemi feribotu limana yanaştırdılar ama bu seferde geminin kapakları açılmadığından yolcular 18 saat daha içeride mahkum kaldılar.

ARA NOT :
İstanbul S feribotunu işleten İstanbul Denizcilik, Santour firmasına bağlı bir kuruluş. Santour ise geçtiğimiz yıl Brindisi ile Çeşme arasında sefer yapmak için 1.5 trilyona feribot alan Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım'ın oğlu Erkan Yıldırım'a 200 bin euro borç vererek maddi destek sağlayan firma. Ulaştırma Bakanlığı'na bağlı Denizcilik işletmeleri'nden geçtiğimiz yıl ihalesiz şekilde Ankara feribotunu kiralayan Santour, basının konuyu gündeme taşımasının ardından bu sezon için 2 milyon euro ödeyerek İtalya'dan İstanbul S adını verdiği 30 yaşındaki gemiyi satın aldı.

TARİH : 22 TEMMUZ 2004
YER : MEKECE KÖYÜ - PAMUKOVA
OLAY : 38 YOLCUNUN HAYATINI KAYBETTİĞİ HIZLI TREN KAZASI
Avrupa Birliği trenini kaçırmak istemeyen hükümet Haziran 2004’ te “Hızlı Tren” adı altında iki ekspresi sefere koydu. Daha sonra bu trenlere “Hızlandırılmış” dediler. ( Başbakanın trenlerin sefere başladığı gün yapılan törendeki pankartlarda “Hızlı Tren” yazıyordu ama hükümet kaza sonrası ısrarla Hızlandırılmış ifadesini kullandı. )
Hızlı Tren seferlere başladıktan sonra bilim adamları bu trenin raydan çıkarak felakete yol açacağını söylemesine rağmen hükümet ısrar ederek trenlerin seferlerini iptal etmedi. 22 Temmuz günü Yakup Kadri adlı Hızl(ı)-andırılmış Tren Mekece köyü yakınlarında raydan çıktı. Vagonlar devrildi, 38 can gitti. Yüzlerce yaralı, onlarca ağır yaralı hastanelere yerleştirildi.
Amerikalı zenci korumalar karşısında ellerini kontrol ettirmek için hazırola geçen hükümetin bakanları, 38 Türk vatandaşın öldüğü kaza sonrası öyle her olay sonrasında istifa edilmeyeceğini belirterek Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım’ı savundular. Binali Yıldırım da olay sonrası yaptığı basın toplantısında Hızlı trenin hızlı gittiği için raydan çıktığını belirtti. Bakan göre Hızlı Tren; Yavaş (!) gitmeliydi.

ARA NOT:
TCDD Genel Müdürü Hayrettin Karaman Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım’ın halasının oğlu. Demiryolları konusunda hiçbir bilgisi olmayan Hayrettin Karaman, İstanbul Büyükşehir belediyesinde bürokrat olarak çalışmıştı. Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım da 1994-2000 yılları arasında Deniz Otobüsleri İşletmeleri Genel Müdürü idi. Dayıoğlu Bakan olunca halaoğlunu Genel Müdür yaptı.

TARİH : 25 TEMMUZ 2004
YER : ATATÜRK HAVA LİMANI
OLAY : TEKERLEĞİ KOPAN UÇAK PİSTTEN ÇIKTI
Türk özel havacılık şirketlerinden İnter Eksprese ait bir uçağın iniş sırasında tekerleğinin kopmasından dolayı 110 kişi ölümden döndü. Bu sefer Allah korudu. Hiç kimse ölmedi, yaralanmadı.
Türkiye’de şu anda yolcu taşımak amacıyla kurulmuş birçok özel havacılık şirketi bulunuyor. Fakat şirket sayısı artarken uçuş güvenliğinde bir azalma var. Hava limanında uçakların bakımından sorumlu arkadaşlardan öğrendiğime göre yeni personel alınmadığı gibi bir çok şirket elemanlarını işten çıkartıyor. Daha çok kar, daha çok para için insanımız tehlikeye atılıyor.

SON NOT:
TANRI TÜRKÜ ( yolculuktan ) KORUSUN.


unalmetin11@yahoo.com

Bu yazı toplam defa okunmuştur.

Ufuk Ötesi Gazetesi'nde yayınlanan yazı, haber ve fotoğraflar kaynak gösterilerek iktibas edilebilir.

UFUK ÖTESİ.COM

BU YAZIYI TAVSİYE EDİN

Adınız  Soyadınız

E-posta adresiniz
Arkadaşınızın e-posta adresi

 

Yazdır  - Sayfanın Başına Dön 

 

 Sayı :79

 KÜNYE
 
 ARŞİV
 
 ABONELİK
 
 REKLAM
 
 
  YAZARLAR
 Ali Arif Esatgil
Bayrak gibi yaşamak...
 Alptekin Cevherli
En zor yazım…
 Doç. Dr. Fethi Gedikli
Şimşek gibi çakıp geçen ülkücü
 Dr. Yusuf Gedikli
Sevgili Kemalciğim, candaşım, kardaşım, arkadaşım…
 Kemal Çapraz
Son söz...
 Olcay Yazıcı
Asil Neslin Son Temsilcisi: Kemâl Çapraz
 Bayram Akcan
“BOZKURT” Kemal ÇAPRAZ
 Aydil Erol
Bu çapraz, kimin çaprazı?!!
 Şahin Zenginal
Sensiz hayat zor olacak
 Ünal  Bolat
Sevdiğini Türk için seven Alperen
 Hayri Ataş
“YA BÖYLE ÖLÜM DEĞİL Mİ ERKEN”
 Mehmet Türker
Türk Dünyasının dervişi
 Mehmet Nuri Yardım
Kemal Çapraz diye bir kahraman
 Prof Dr. Ali Osman Özcan
Ufuk Ötesinde Çapraz Ateş
 Orhan Seyfi Şirin
Çapraz doğuştan ‘Reis’ti
 Rasim Ekşi
Kardeşim Kemal’in Vasiyeti
 Dr. Orhan  Gedikli
Sevgili Kemal Kardeşimin Ardından
 Özdemir Özsoy
Seni unutamayız
 Dr. Ünal Metin
“Ufuk Ötesi” yaşıyor
 Aybars Fırat
Kastamonu Beyefendisi
 Süleyman Özkonuk
Öteki Ufuk
 Zeki Hacı ibrahimoğlu
30 yıllık dostumdu
 Coşkun Çokyiğit
Kemal Çapraz “Tek Ağaç”lardandı
 Baki Günay
Kırım Meclisinde Kemal Çapraz sesleri
 Ahmet Tüzün
İz Bırakan
 Cem  Sökmen
Metropoldeki dâvâ adamı: Kemal Çapraz
 Hüseyin Özbek
Kemal Bey
 Asuman Özdemir
Sermayeye kurban gittin…
           
       
 
   

Karahan 2002