Kasım 2008

Ö T E S İ

 

20.04.2024 2008 | 2007 | 2006 | 2005 | 2004 | 2003 | 2002


ARŞİV : Mayıs - 2008

 
 

Köşe Yazıları


Aykırı Bakış :  AKP'nin yanlışları -  Dr. Yusuf Gedikli
AKP'nin en büyük yanlışı; aldığı yüksek oyun kendisine her şeyi yapma yetkisi verdiği sanısına kapılmasıdır. Demokrasilerde ne kadar yüksek oy alırsanız alın, her şeyi yapamazsınız, yapmamalısınız. Aksi takdirde dikta rejimine yönelirsiniz ki, kuvvetler ayrılığı pirensibi ve kurumları, demokrasilerin dikta rejimine dönüşmemesi için konulmuştur.
(9828)
TeknoVizyon :  Geleceğin Enerjileri… -  Nilüfer Yalçın
Dünya kimya sanayisinde son yıllarda küresel olaylar, daha iyi çevre için artan talep, artan tüketici beklentileri gibi nedenlerle büyük değişimler yaşanmaktadır. Günümüzde sürdürülebilir gelişme, iklim değişiklikleri, kimyasallarla ilgili yasal düzenlemeler, enerjinin dinamik yapısı ve teknolojinin sürekli biçimde gelişmesi kimya sanayisinde değişimin ve rekabetçi olmanın tetikleyicileridir.
(9273)
- :  Türkiye tarım ekonomisi ve yapılması gerekenler -  Mehmet  Gözay
21. yüzyılda dünya tahıl pazarının karakteri değişmektedir. İnsanların beslenme düzeni değişmekte ve tahıl kullanımı azalmaktadır. Küresel iklim değişikliği ve dünyanın tahıl satan ülkelerinde de nüfus artışı nedeniyle, tahıl ihracatı giderek azalacaktır. Bunun anlamı, gıda fiyatlarının petrol fiyatları gibi tırmanacağıdır. Dünyada 2007 yılı tahıl üretimi 2 milyar ton/yıl olmasına rağmen yüzde 20’ye ulaşan bir ürün yetersizliği bulunuyor.
(8772)
- :  Kosova’da Türk izleri – 2 -  Dr. Orhan  Gedikli
Murat Hüdaverdigar’ın ziyaretinden sonraki durağımız Kosova Türkleri için büyük önem arzeden Pirizren şehri oldu. Pirizren Kosova’da en çok Türk izlerini taşıyan şehirdir. Camileri, çeşmeleri, hamamları, kuran kursları, tekkeleri, köprüleri, Osmanlı çarşısı, evleri ve meşhur köfteleri ile tam bir Osmanlı Türk şehridir Pirizren. Kendinizi adeta bir Anadolu şehrinde hissedersiniz.
(6053)
Kültür-Sanat :  ‘Bereketli Topraklar Üzerinde’ki karanlık ve “Teneke” kaymakamların aydınlığı -  Coşkun Çokyiğit
Yıllar önce sunuculuğu, yönetmenliği ve kameramanlığı dışında hemen her işini üstlendiğim Karizma TV programı için rahmetli Aydın Bolak ile bir ön röportaj yapmıştım. Sohbette, hem iş dünyasında önemli bir yere sahip hem de Türk fikir hayatının kanaat önderlerinden biri olan Bolak’ın pek çok önemli meziyetlerini öğrenmiştim.
(5424)
gezi :  Bir müzikal oyunun düşündürdükleri: REMBETİKO -  Nazan Sezgin
Girit mübadillerinin hakaret görmesin diye ölülerinin kemiklerini bile torbaya koyarak getirdikleri bilinir. Hem gelenlerin geride bıraktıkları tarlalar, bağlar, koyun sürüleri, konaklar, işyerlerinden, tütün işletmelerinden tek kelime yok, sanki kaya kovuğundan çıkmış gibi tanıtılmaktalar. Tütüncü nüfusun Anadolu’ya göçüyle Yunanistan’da tütün tarımının çökme noktasına geldiğini kaç kişi biliyor...
(4766)
Sözün Özü :  ‘Balkan Birleşik Devletleri’ne doğru… -  Alptekin Cevherli
Ana unsur olarak aslında bölgede 4 millet yaşıyor. Bölgede adlandırılan diğer millet ve devletler ise bu ana milletlerin alt unsurları. Üstelik bu alt unsurlar da hızla daha alt unsurlara ayrılmaya devam ediyorlar... Bölgede yaşayan alt etnik unsurlarla ilgili konular o kadar girift bir hal almış ki; din, mezhep, dil ve antropolojik ırk kavramları hepsi birbirine girmiş. Bu nedenle alt unsur olan milletler en kısa sürede üst kimliklerinde bir araya gelmek zorundadırlar.
(4656)
İmge Boyutu :  ÇAĞI TÜRKÇE OKUMAK -  Yusuf Bilge
-
(4588)
Düşün/ce :  Son Sultan -  Olcay Yazıcı
-
(4095)
Geniş Açı :  Deniz bitti… -  Ali Arif Esatgil
Ben ekonomiden anlamam… İlle de tüyo istiyorsanız, bulup, buluşturun birer 'şerif yıldızı' edinin… Türkiye'de yemlenip, Amerika'da yumurtlamak en cari eylem… Dolayısıyla Teksas'ın şirin bir kasabasında, malikânenize kurulup, mutlu günler geçirebilirsiniz…Helvanın dibi tuttu, deniz bitti…
(3915)
Pusula :  AKePe küreselci mi, muhafazakâr mı? -  Bayram Akcan
AKePe’ye “laiklik karşıtı eylemlerin odağı” olduğu gerekçesiyle açılan kapatma davası ile birlikte, AkePe’nin muhafazakârlığı daha sert bir şekilde tartışılmaya başlanmıştır. Gerçi AKePe’nin muhafazakârlığının tartışılması ta kuruluş aşamasından başlamaktadır. Biz de bu tartışmalara AKePe’nin muhafazakârlığını sorgulayarak katılalım.
(3864)
Çapraz Ateş :  Medya kuruluşları satılırken -  Kemal Çapraz
Bir yanda Soros vakıfları ve AB fonlarıyla beslenen “Besleme” medya… Diğer yanda kalemini satmamak için direnen fakat direnç noktaları tek tek kırılan gazeteciler. Bütün bunlar olurken bizler de hiç mi suç yok? Bunu sorgulamanın zamanı gelmedi mi? Bizler kendi sesimiz ve nefesimiz olan medya kuruluşlarına yeteri kadar destek verebiliyor muyuz? Onların güçlenmesi için elimizden geleni yapıyor muyuz?
(3862)
Seyran :  Ufuk Ötesi’nde sansür var yahut “Aydil Ağabey 7O yaşında” yazısının macerası -  Hayri Ataş
Sevgili okurlarım, biliyorsunuz bu sahifelerde bendeniz daha çok dostlarımı tanıtan hatıra yazıları yazıyorum. Tabii ki Aydil ağabeyi de yazacağım, hatta, yazının taslağı o günlerde bitmiş vaziyetteydi. Bunu Aydil ağabey nereden öğrendi bilmiyorum fakat, sohbet ettiğimiz mekânlardan birisinde bana “Sırada kim var?..” diye sordukları vakit “Mayıs ayında Aydil ağabeyin 70. yaşını kutlayacağım bir yazıyla…” dediğimi hatırlıyorum.
(3683)
Bamteli :  İbret Alınacak Davranışlar -  Aydil Erol
Yıldız sarayında yangın çıktığı sırada bekçibaşı üzüntüsünü göstermek maksadıyla hüngür hüngür ağlamaya, yapmacık üzüntü eseri göstermeye çalıştığı sırada Sultan Vahideddin şöyle der: “Benim milletimin evi yanıyor; ben onu düşünüyorum. Kendi evim yanmış ne ehemmiyeti var?..” (Ali Fuad Türkgeldi, Görüp İşittiklerim, Türk Tarih Kurumu yay., 2.b. 226.s., Ankara 1951)
(3616)
Kuşbakışı :  Komploya komplo kuruldu -  Şahin Zenginal
Enflasyon fırladı… AKP’ye kurulan komplodan… Dolar arttı, Euro fırladı, borsa düştü; kesin komplo… Bölücü terörün artması başlı başına bir komplo zaten… İETT’deki yolsuzluk, söylemeye gerek yok zaten; kesin komplo… Sabah-atv olayı, çekemeyenlerin uydurması. Sermaye ırkçısı faşistlerin (!) kışkırtması… Haliyle komplo…
(3613)
Zekice :  Kuvvetlinin zayıfı yediği dünya -  Zeki Hacı ibrahimoğlu
Nice insanlar vardır ki, milletleri inek gibi sağan emperyalist güçlerin kendiliklerinden çekilip gideceğine inanırlar. Hâlbuki bu emperyalist güçler hiçbir zaman bir şeyi hak ve adalet olduğu için değil, kendisi gibi bir kuvvetin gücünü görünce ve onunla başa çıkamayacağını anlayınca kabul ederler. Kuvvetlinin zayıfı yok etmesi kaidedir, yerde, havada, denizde bu savaş geçerlidir.
(3501)
Direnç Noktası :  Dünya ve kırılgan Türkiye ekonomisi… -  Arzu Erdem
Hepimiz, bundan birkaç sene önce, ülke içinde ve yakın ülkelerde yaşanan dalgalanmaların etkisi altında iken, bugün artık her sabah dikkatle dünya piyasalarını ve dünyadaki dalgalanmaları takip etmekteyiz. Küresel dalgalanmaların da henüz dip noktasına gelmediği gerçeğini de unutmamalıyız. Yani Türkiye en az sene sonuna kadar dünyadan gelecek olumsuz haberlerden etkilenecek.
(3451)
Göğe Merdiven :  Ilımlı İslam yayıncılığı -  Aybars Fırat
TRT Genel Müdürü İbrahim ŞAHİN, tek parti iktidarının güçlü yetkilerle göreve getirdiği bir bürokrat. Türk Milleti TRT’nin Türk Kültürüne, örf ve adetlerine, geleneklerine göreneklerine, ahlakına, İslam’a uygun bir yayın yapmasını bekliyordu. Daha İbrahim ŞAHİN göreve başlamadan Devlet Bakanı “Ermenice yayın yapacağız”, Başbakan “Kürtçe yayın yapacağız” demeye başladılar.
(3249)
Net P@no :  Cep’iniz mi önemli sağlığınız mı? -  Baki Günay
Bağımlılık açısından 21. yüzyılın sigarası olarak kabul edebileceğimiz cep telefonu insanlık için bir tehdit olabilir mi? Sigaranın zararlı oluşu gibi teknoloji nimeti cep telefonları da zararlı mı? Cep telefonu artık hayatımızın olmazsa olmazları arasına girmiş bulunmakta. İşimizi bu kadar kolaylaştıran bu cihaz sağlımızı acaba nasıl etkiliyor biliyor muyuz?
(3248)
Gerçek :  Keşke bilselerdi -  Özdemir Özsoy
Devleti kuranlar ülkücü bir ruh taşıdığından “devlet-i ebed müddet” idealine içtenlikle bağlı olduğundan cumhuriyetimizin “ilelebed payidar” kalacağından hiç kimse şüpheye düşmezdi. Bilinir ki, gerçek manada bir devlet adamı olabilmek için yalnız iyi bir tahsil görmek yetmez, aynı zamanda yaratıcı bir zekâya sahip olmak gerekir. Deha dediğimiz üstün bir zeka ve ileri görüş yeteneği budur
(3238)
. :  Türkiye’de bir ilk -  Yard. Doç. Dr. Erdoğan  Altınkaynak
Proje bundan sonraki yıllarda çevre vilayetleri kapsayacak şekilde genişletilecek ve tüm Doğu Karadeniz bölgesini kapsayacaktır. Halen Eynesil, Görele ve Çanakçı ilçe ve köyleri taranmış olup, alan taraması 2008 Ekim ayında tamamlanması hedeflenmiştir. Çalışma, alana çıkmadan bir hafta önce köy ve mahalle muhtarlarının kaymakamlık duyurusuyla toplanarak öngörüşme yapılan köy ve mahalle muhtarlarının rehberliğinde yürütülmektedir.
(3194)
Köşe Taşı :  Zaman düzlemi -  Prof Dr. Ali Osman Özcan
Ülkemizin ve dünyanın gidişatındaki değişmeler, insana çivisi çıkan zamane düzleminde yaşadığını hissettiriyor. Haddini aşan ölçüsüzlüğü, kural olarak geçerli kılınıyor. Aşılık ve ölçüsüzlüğün istilası altında kalan kamuoyu, afallamış bir halde, olan bitenleri üzüntü ve ümitsizlikle seyrederken milli değerlerdeki bozulma sürecini de izlemek zorunda kalıyor. Zamanın çivisinin çıktığından şikâyet edenler, çivileri çakılı olan bir zamanın düzeninin hasretini çekiyor.
(3192)
Tutanak :  Fener’i tahkim etmek -  Hüseyin Özbek
Bu ziyaretlerle verilen mesajların Patrikhane’nin ve patriğin konumunun, Lozan’la çizilen sınırların dışına taşırılmasının amaçlandığı görülmektedir. Devlet protokolüne dahil olmayan, Türkiye Cumhuriyeti yurttaşı Rum azınlığın dini işleriyle sınırlanan bir yetkinin sahibi olan Fener sakini, küresel güç odaklarınca uluslar arası politikanın vazgeçilmez bir aktörü olarak yeniden tanımlanmak istenmektedir.
(3074)
Yakın Takip :  İstikrar masalının sonu -  Dr. Ünal Metin
Malumlara bakarsak AKP’ye bir şey olursa mahvolacağız, yatacak yerimiz, alacak nefesimiz kalmayacak. Döviz düşsün, paracıklarımız artsın diye her mihnete katlandık. Aman eski zenginlerimizin, sonradan görmelerimizin, AKP beslemelerinin malına mülküne bir şeyler olmasın diye her türlü aşağılanmaya gülüp geçtik. Kıbrıs’tan vazgeçtik. Türkmenleri kaderlerine terk ettik. Ülkemizde istikrar var nanesini yutarak efendileri yüzde 47’lerle ödüllendirdik.
(3038)
Hedef :  Karşılıksız ziyaret -  Ünal  Bolat
Yirmibeş yıllık arkadaşımdı sözünü ettiğim kimse. Onunla en az oniki sene omuz omuza, kol kola çalışmıştık. Sonra tayinim çıkmış başka bir yere atanmıştım. Ardından da görevimden ayrılmış özel bir şirkette çalışmaya başlamıştım. Arkadaşım ise, zaten önemli bir görevdeydi. Bir koltuğa iki karpuz sığmaz deseler de onun koltuğunda dört beş karpuz birden duruyordu. Bu bakımdan olacak, insanlar ondan hep bir şeyler istemeye geliyorlardı.
(2974)
Öteki UFUK :  Öteki Ufuk -  Süleyman Özkonuk
-
(2917)

*

Haberler


Türk Arşivciler Derneği’nden önemli bir hizmet daha: Osmanlı Arşiv belgelerini okuma seminerleri -  Ufuk Ötesi
Türk Arşivciler Derneği uzmanları tarafından Osmanlı Arşivi belge serilerinden örnekleri ile yazı çeşitlerinin tanıtıldığı ve Osmanlı diplomatikasının anlatıldığı "Osmanlı Arşiv Belgelerini Okuma Seminerleri" 2008 yılında da bütün hızıyla devam ediyor.
(5151)
Özkan Yalçın’ın Ardından -  Aydoğdu Ersin
“Günümüzün İhtifalci Ziyası” diye anılan, “Tarihimizin Gülenyüzü”, “Edebiyatımızın Gülenyüzü”olan; “Âşina Çehreler”den Mehmet Nuri Yardım, göstermeye devam ettiği vefa örneklerine bir yenisini daha ekledi: “Özkan Yalçın’ı Anma Günü”.
(4494)
Prof. Dr. Yusuf Cemal Anadol’a saygı -  Ufuk Ötesi
Ünlü yazarımız Yusuf Cemal Anadol’a 1 Mart 2008 günü saat 18.00’de TYB İstanbul şubesinin bulunduğu Kızlarağası medresesinde saygı puroğramı yapıldı.
(3952)
Kırım’dan haber turu -  Ufuk Ötesi
Kırım'ın Kırım Türklerinin ay boyunca yaşadığı önemli olaylar, Qırım Haber Ajansı (QHA) tarafından derlendi. Kırım Haber Ajansı bölgeden en doğru haberleri anında dünyaya duyurmaya başladı.
(3724)
Kanaltürk’ün sürpriz satışı -  Ufuk Ötesi
Kanaltürk'ü Bugün gazetesinin sahibi olan Koza İpek Holding’e satın aldı. ATV ve Sabah’ı almaktan ümidini kesen Koza İpek Holding sonunda Kanalturk’ü aldı.
(3503)
Gündüz hastanesinin sanatçı müdavimleri -  Ufuk Ötesi
Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi bünyesinde yer alan Gündüz Hastanesi’nin tüm müdavimleri sanatsal etkinliklerle uğraşıyor. Kimi resim, kimi seramik, kimi boncuk yapan hastalar, akşama kadar sevdikleri işle uğraşmanın keyfini yaşıyor. Uğraşları ise doktorlara tedavilerinin seyri hakkında bilgi veriyor.
(3304)
Gazetemizden muhteşem kutlama: 7. YILA MERHABA -  Ufuk Ötesi
Ufuk Ötesi gazetemizin 7. kuruluş yıldönümü düzenlenen muhteşem bir törenle kutlandı. Kutlama yemeğine Batı Trakya Türklerinin şehit önderi Dr. Sadık Ahmet’in eşi Işık Ahmet, MHP İl Başkanı İhsan Barutçu, Şehit Süleyman Özmen’in annesi Emine Özmen, Türk Dünyası Araştırmaları Vakfı Başkanı Prof. Dr. Turan Yazgan, yazarlar, gazeteciler, Türk Dünyası’nın çeşitli bölgelerinden gelen sanatçılar katıldı.
(3168)
Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail KONCUK: Öğretmenlik ayaklar altında -  Ufuk Ötesi
Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, sözleşmeli öğretmen çalıştırılmasının hakka ve hukuka aykırı olduğunu ifade etti. Koncuk, Milli Eğitim Bakanlığı yaptığı açıklamada, resmi eğitim kurumlarının öğretmen ihtiyacını karşılamak amacıyla 2008-2 atama döneminde (Ağustos-2008) 14.000 kadrolu, 10.000 sözleşmeli olmak üzere toplam 24.000 öğretmen ataması gerçekleştireceğini belirtti.
(3074)
Ufuk Ötesi yılın gazetesi seçildi -  Ufuk Ötesi
Gümüşhanelilerin İstanbul’da çıkarttıkları Gündoğumu gazetesi okuyucuları 2007 yılının en başarılı kişi ve kuruluşlarını seçti. Ufuk Ötesi gazetesi, 2007 yılının en başarılı fikir gazetesi seçildi. Gazete sahibi Veli Yılmaz gecede yaptığı konuşmada, “Binlerce okuyucumuz ankete katılarak yılın en başarılı kişi ve kuruluşlarını seçti.
(2911)

2008


OCAK

ŞUBAT

MART

NİSAN

MAYIS

HAZİRAN

TEMMUZ

AĞUSTOS

EYLÜL

EKİM

KASIM

ARALIK

2007


OCAK

ŞUBAT

MART

NİSAN

MAYIS

HAZİRAN

TEMMUZ

AĞUSTOS

EYLÜL

EKİM

KASIM

ARALIK

2006


OCAK

ŞUBAT

MART

NİSAN

MAYIS

HAZİRAN

TEMMUZ

AĞUSTOS

EYLÜL

EKİM

KASIM

ARALIK

2005


OCAK

ŞUBAT

MART

NİSAN

MAYIS

HAZİRAN

TEMMUZ

AĞUSTOS

EYLÜL

EKİM

KASIM

ARALIK

2004


OCAK

ŞUBAT

MART

NİSAN

MAYIS

HAZİRAN

TEMMUZ

AĞUSTOS

EYLÜL

EKİM

KASIM

ARALIK

2003


OCAK

ŞUBAT

MART

NİSAN

MAYIS

HAZİRAN

TEMMUZ

AĞUSTOS

EYLÜL

EKİM

KASIM

ARALIK

2002


NİSAN

MAYIS

HAZİRAN

TEMMUZ

AĞUSTOS

EYLÜL

EKİM

KASIM

ARALIK

 

 Sayı :79

 KÜNYE
 
 ARŞİV
 
 ABONELİK
 
 REKLAM
 
 
  YAZARLAR
 Ali Arif Esatgil
Bayrak gibi yaşamak...
 Alptekin Cevherli
En zor yazım…
 Doç. Dr. Fethi Gedikli
Şimşek gibi çakıp geçen ülkücü
 Dr. Yusuf Gedikli
Sevgili Kemalciğim, candaşım, kardaşım, arkadaşım…
 Kemal Çapraz
Son söz...
 Olcay Yazıcı
Asil Neslin Son Temsilcisi: Kemâl Çapraz
 Bayram Akcan
“BOZKURT” Kemal ÇAPRAZ
 Aydil Erol
Bu çapraz, kimin çaprazı?!!
 Şahin Zenginal
Sensiz hayat zor olacak
 Ünal  Bolat
Sevdiğini Türk için seven Alperen
 Hayri Ataş
“YA BÖYLE ÖLÜM DEĞİL Mİ ERKEN”
 Mehmet Türker
Türk Dünyasının dervişi
 Mehmet Nuri Yardım
Kemal Çapraz diye bir kahraman
 Prof Dr. Ali Osman Özcan
Ufuk Ötesinde Çapraz Ateş
 Orhan Seyfi Şirin
Çapraz doğuştan ‘Reis’ti
 Rasim Ekşi
Kardeşim Kemal’in Vasiyeti
 Dr. Orhan  Gedikli
Sevgili Kemal Kardeşimin Ardından
 Özdemir Özsoy
Seni unutamayız
 Dr. Ünal Metin
“Ufuk Ötesi” yaşıyor
 Aybars Fırat
Kastamonu Beyefendisi
 Süleyman Özkonuk
Öteki Ufuk
 Zeki Hacı ibrahimoğlu
30 yıllık dostumdu
 Coşkun Çokyiğit
Kemal Çapraz “Tek Ağaç”lardandı
 Baki Günay
Kırım Meclisinde Kemal Çapraz sesleri
 Ahmet Tüzün
İz Bırakan
 Cem  Sökmen
Metropoldeki dâvâ adamı: Kemal Çapraz
 Hüseyin Özbek
Kemal Bey
 Asuman Özdemir
Sermayeye kurban gittin…
           
       
 
   

Karahan 2002