Kasım 2008

Ö T E S İ

 

22.07.2024 2008 | 2007 | 2006 | 2005 | 2004 | 2003 | 2002


ARŞİV : Nisan - 2005

 
 

Köşe Yazıları


Pusula :  MİLLET, ULUS VE BAYRAK -  Bayram Akcan
Millet; aynı duygu, aynı anlayış, aynı kültür, aynı inanç sahibi insanlardan meydana gelir. Yine başa dönelim: Kimler Türkiyeli? Bayrağı yakanlar Türkiyeli. Kıbrıs’ı Rum’a satmaya çalışanlar Türkiyeli. 1 milyon Ermeni’yi kestik diyenler Türkiyeli. Ekmeğini yediği ülkeyi elin gavuruna yani Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine şikayet eden Hayrünisa ve Abdullah Gül Türkiyeli.
()
Bamteli :  Tuğralar-Lâleler Sergisi -  Aydil Erol
Lâleyi öylesine sevip o derecede benimsemişizdir ki, sevgili kızlarımıza ad olarak verip “Lâle” demişiz, “Lâlehan” demişizdir. Bununla da kalmayıp bir boyumuzun adını onunla anmış, bir devrimize onun adını vermiş; 2000’e yakın türünü yetiştirmiş, İstanbul Lâlesi adında bakmalara doyulmayan cinsini üretmişizdir. “Lâleli Baba” diye kişi, “Lâleli” diye semt, “Lâleliçeşme” diye çeşme adı yapmışız.
()
Tutanak :  KÖLE TİCARETİ BİTTİ Mİ ? -  Hüseyin Özbek
Geçen yüzyılların zencileri en azından köle olduklarının bilicindeydiler. Sömürücü kremanın dışında günümüzün zencileşen dünyasında ise çağdaş köleler kendilerini dünyanın efendisi saymaktalar...Dünyayı talan eden soyguncu takım başta İNSAN HAKLARI MASALI olmak üzere,toplum mühendisliğinin tüm verilerini kullanarak yarattığı sanal özgürlük dünyasında ÇAĞDAŞ BİNBİR GECE MASALLARI ‘ yla kitleleri uyutmaya devam ediyor.
()
Gerçek :  NASIL OLMALI? -  Özdemir Özsoy
Bu nasıl bir manzaradır? Sanki, başka başka devletlerin kamu çalışanlarından söz ediyoruz. Aynı devletin memurları arasında hakça bir personel kanunu yapmak ve hepsinin gelirlerini tatmin edici bir düzeye çıkarmak bu kadar zor mu? Zordur; ivazsız garazsız (bedel ödemeden ve bir şey beklemeden) objektif kıstaslarla hareket etmek nedense bu ülkede meşru hükümetler için zorlaştırılmıştır. Ülkemizde sosyal güvenlik kurumlarının durumu gülünç ve acıklıdır.
()
Aykırı Bakış :  Objektif, diyalektik ve tarafsız düşünebilmek -  Dr. Yusuf Gedikli
Kişi, gerektiğinde bulunduğu ağacın dibinden ayrılıp bir tepeye çıkabilmeli, ormanı 180 değil, 360 derecelik açıyla tarassut edebilmelidir. Bu da yetmez. Gökyüzünü müşahede etmeli, yerin içini tedkik etmeli, meselelere pirizmatik bakabilmelidir. Mevcut bilgiyi ve elde edilen gözlem verilerini tahlilci, çift hatta çok taraflı bir tahlile tabi tutmalı, nesnel bir muhakeme yapmalı ve ondan sonra karar vermelidir. Meseleyi saptırmamalı, “ne ise o” demeyi bilmelidir.
()
Milli Sıtrateji :  DEDİĞİMİZ GERÇEKLEŞİRKEN -  Dr. Alptürk Ünlü
Dikkat buyurunuz! Üç yıl önceki tespitimiz ne yazı ki yerine gelmektedir. Afganistan’dan sonra, Orta Doğu’da Irak’a ve nihayet Orta Asya’ya da el atıldı. Sonuçta o bölgede de ilk gündeme gelen ülke Kırgızistan oldu. Güneyimizdeki Suriye yönetimi de sallanmaya başlandı. Suudi Arabistan’da bile, yeni yeni bazı birimlerde seçim çalışmaları yapılmaya çalışılıyor.
()
Sağlık Meridyeni :  YİN- YANG DENGESİ HAKKINDA -  Dr. İsmail  Maraş
Aynı ailenin iki çocuğundan biri daha çok anneye, biri daha çok babaya benzese de, anneye benzeyen çocuk babayı da andırmakta, babaya benzeyen çocuk anneyi de andırmaktadır. Çünkü aslında o çocukta hem annenin hem de babanın genleri vardır. Fakat birinde annenin genleri diğerinde babanın genleri ağır basmıştır. “Yin” ve “yang” organlarını sınıflandırırken de bu mantıkla kategorize etmek gerekir.
()
Tarih Bilinci :  ÇANAKKALE CEPHESİNDEKİ KAHRAMAN: ATATÜRK-1 -  Rasim Giresunlu
Mustafa Kemal Atatürk, Türk tarihinin en şerefli, en onurlu, en mümtaz simalarının başında gelen Türk büyüklerinden birisidir. Bir Türk olarak, böyle bir insanın benim milletime mensup olması bana gurur, onur ve şeref vermektedir. Onun şerefli onurlu ve mümtaz siması, hayal ya da ütopyayı içermez. Onun yaşantısı, hedefleri ve düşünceleri; zekanın, aklın ve Türklüğün zaferi olarak tarihimizde, altın harflerle yer almıştır.
()
Gezi :  İpek gibi bir şehir; Ödemiş -  Banu Erkmen
Kuzey Afrikalı seyyah İbni Batuta’nın ayrı bir yazı konusu olan Birgi’yi seyahat edip, Ödemişi anlatmadığı gibi, pirîmiz Evliya Çelebi’de seyahatnamesinde Ödemiş’ten bahsetmez. Ama bizler Ödemiş’i hep beraber gezeceğiz. Küçücük sevimli evleri ne kadar deforme olursa olsun, arka sokaklara saklansalar da her tarafı parklarla süslü, geniş caddeleri olan planlı bir kentte gezdiğimizi asla unutmamalıyız.
()
Yakın Takip :  BULGARİSTAN SEÇİMLERİ VE ESKİ HASTALIĞIMIZ -  Dr. Ünal Metin
240 üyeli Bulgaristan parlamentosuna Ahmet Doğan liderliğindeki HÖH geçen seçimlerde 21 milletvekili sokmayı başarmıştı. HÖH seçim sonucunda hiçbir partinin tek başına hükümeti kuramaması üzerine kilit parti haline gelmişti. Ahmet Doğan, partisinin bu anahtar özelliğini değerlendirerek koalisyon hükümetinin kurulmasını sağlamış ve büyük bir avantaj yakalamıştı.
()
Göğe Merdiven :  UYUYANLARA AĞIT -  Aybars Fırat
Memleketimizin bin bir davası var. Nizamımızı yıkmak isteyen düşman kuvvetler sayılamayacak kadar çok. Diken üzerindesiniz. Fakat dikenli bir yolda ayağınızı yaralamadan yürümenin mümkün olmayacağını unutuyorsunuz. Tehlikeyi görünce, korkulu bir rüya görmüşçesine, sırtınızı dönüyor, yeni ve eskisinden daha derin bir uykuya dalıyorsunuz. Canınıza kastedenler, her geçen gün yatağınıza daha fazla yaklaşıyor, korunma imkânlarınızı gittikçe azaltıyorlar.
()
Reymanca :  Ekrandaki Lâf Fabrikatörleri... -  Reyman Eray
Tüm Türk dünyasının bahar bayramı olan Nevruz, şımartıldıkça şımartılanların “pisliklerini saçma bayramı”na dönüştü... Onbinlerin katili olan Öcalan’ın posteri, yeşil-sarı-kırmızı bez parçaları eşliğinde Mersin alanındaydı... Birkaç gün sonra, güvenlik güçlerimizin öldürdüğü bir silahlı teröristin cenazesi “biji / şehit” bağırtılarıyla kaldırıldı... Teröristin kalaşnikoflu posteri, aynı ne idüğü belirsiz bez parçaları, “zılgıt”lar ve “anayasal suç” olan sloganlarla yürütüldü...
()
Çapraz Ateş :  Ufkun Ötesinde dört yıl -  Kemal Çapraz
Aziz okuyucularımız önce Yüce Allah’a sonra sizlere dayanarak çıktığımız bu yolda her zaman sizlerin desteğini hep hissettik. Üç senelik bu zorlu maratonu beraber yürüdük. Bu kutlu yürüyüşümüzde bizlere destek olanları, gönül verenleri hiçbir zaman mahcup etmedik, etmeyeceğiz. Üç yıl içinde 36 sayı ile üç büyük cilt oluşturduk. Bu geçen zamanda yazdıklarımızın kehanet olmadığına ve gündemin ne kadar ilerisinde koşarak milletimize bu tehlikeleri işaret ettiğimize her sayımız şahitlik edecektir.
()
Azerbaycan Haber :  Azerbaycan Muhalefetinin Rino abisi… -  Orhan Hasanoğlu
Günlerdir Azerbaycan’ın Özerk Cumhuryeti olan Nahcivan’dan başlayarak gezimize Azerbaycan’ın başkenti Bakü’ye doğru devam ediyorum. İzlediklerimden sonra Sayın Gedikli’ye söylediklerinin çok çok gerçekçi olduğunun ve bu isimlerini açıkladığı kuruluşların maalesef Azerbaycan’da artık çalışmalarında “başlat düğmesi”ne bastıklarının şahidi oluyorum.
()
SİZDEN GELENLER :  size önem veriyoruz -  Ayhan ÇİFTÇİ
Değerli okuyucular, Türkçe’nin bayraklaşan şairinin de ifade ettiği gibi her şeysiz kalabiliriz fakat bayraksız kalmamız mümkün değildir. Bildiğiniz gibi halkımızın tepkisini ölçmek amaçlı, milli değerlerimize karşı saldırılar her geçen gün artarak devam ediyor. En son Mersin’de gerçekleşen rengini aziz şehitlerimizin kanından alan al yıldızlı bayrağımıza yapılan çirkin saldırıya halkımızın tepkisi ağır oldu.
()
Ölçü :  LİFESTYLE GAZETECİLİĞİYLE NEREYE KADAR? -  Cem  Sökmen
-
()
Ünlem ! :  TÜRKİYE’NİN KIYAMETİ -  Asuman Özdemir
-
()
Son nokta :  KIRGIZİSTAN -  Hüseyin  Adıgüzel
Önce Gürcistan’da Şvardnadze, sonra Ukrayna’da Kuçma ve şimdi de Kırgızistan’da Akayev... Akla hemen bir soru geliyor; sıra kimde? ABD, 1994 yılından itibaren Kırgızistan ile yakından ilgilenmeye başladı. 1995 yılında küçücük Kırgızistan’daki büyük elçilik mensuplarının sayısı yüzden fazlaydı ve bunların hepsi, iyi derecede Kırgız Türkçesi ve Çin’ce biliyorlardı. Aslında Kırgızistan pek o kadar ilgi duyulacak bir ülke değildi.
()
Hedef :  BU ÜLKENİN SADECE “LİDERE” İHTİYACI VAR… -  Ünal  Bolat
Gerçeği söylemek gerektiğinde ülkenin bugünkü hali, son elli yıllık yanlış politikalar sonucunda gelinen haldir. Ve bu yanlış politikalardan kurtulabilecek bir milli irade ise maalesef henüz gelememiştir. Elektronik postada bana gönderilen ve ülke sınırlarımızdan bir bölümünü de içine alır şekilde çizilen haritayı, daha 2000 yılında ABD’de yayınlanan New York isimli bir Amerikan dergisinde okumuş ve tehlikenin boyutlarının ne kadar önceye dayandığını görmüştük.
()
Net P@no :  GELECEĞİN EVLERİ ‘AKILLI’ OLACAK -  Baki Günay
Teknolojik gelişimin bu hızla gitmesi ile en yaygın ve en verimli şekilde kullanmaya, 2010 yılları arasındaki dönemde başlayacağımızı öngörüyor. Çünkü henüz dünyanın büyük bir kısmı dijital teknolojilerden yeterince yararlanamıyor. Dijital teknolojilerle tanıştığımız yeni olanaklar, yeni hizmetler elektrik, su, tv yayını gibi standart olarak kabul ettiğimiz, çoğu kez varlığını düşünmediğimiz altyapı hizmetlerine dönüşmemiş durumda.
()
Köşe Taşı :  UFUK ÖTESİ EVRENİ -  Prof Dr. Ali Osman Özcan
Verilen kararın güzel bir eyleme dönüşmesi ne güzeldir. Bilinçlerdeki ciddiyet, kararlılık, çalışkanlık ve metanetin somutlaşmış örneğidir Ufuk Ötesi. Geçen üç yıl içinde zihinlerin boş içerik ve hiçten sorularla meşgul edilmemesi, ufuk ötesi evrendeki sıra, düzen, düzey ve ölçülerdeki tutarlılığın somut göstergesidir. Bu evrende tavuklarla tilkiler aynı kümese kapatılmamış, ufuk ötesi evrene açılma iradesi, daima yönlendirici olmuştur.
()
Türk Ekonomisi :  BOĞAZLAYAN KAYMAKAMI KEMAL’İN BAŞINI VERDİK, MUSTAFA KEMAL’İN BAŞINI VERMEYELİM! -  İ.Orkun  Atalay
İşgal kuvvetlerini memnun etmek için, bir hukuk cinayeti işlenmek suretiyle, yargılama sırasında zorla hakimi değiştirerek idama mahkum eden ve 10 Nisan 1919 tarihinde İstanbul Beyazıt meydanında Boğazlayan Kaymakamı Kemal Bey’i asan Osmanlı devleti, aslında kendini ipe çekmişti! Milletinden tamamen kopmuş, Avrupa’ya yaranmak için, Türkleri ve Türk devletini korumakla görevli ve yetkili olan bir Kaymakamı’nı asmıştı.
()
Sözün Özü :  Dünya yeniden kurulurken, -  Alptekin Cevherli
İsmet Paşa’nın kendisini sıkıştıran Batılı devlet adamına karşı söylediği belirtilen bir söz vardır: “Dünya yeniden kurulur ve Türkiye bu dünyada yerini alır!” Ne kadar doğru bir lâf. Sanki günümüzü anlatıyor. Dünya yeniden kuruluyor, ve biz de yerimizi alıyoruz… Ancak önemli bir ayrıntı var. Yeni dünyadaki konumumuz ne oluyor? Lider ülke miyiz? Yoksa büyük güçlerin arasındaki tampon devlet miyiz?
()
Geniş Açı :  Kutlarız şerif! -  Ali Arif Esatgil
Büyük Şerif, Zat-ı alilerinizi tebrik için kuyruktayız. Aşiret reisi, besleme, ABD piyonu ve daha birçok benzetmeyi unuttuk, yakanızda parıldayan rozetiniz önünde, kıvancımızı, sevincimizi paylaşmak istiyoruz. Kolay olmadı Şerif... Çok uzun bir süreçti... Acılar, cefalar, kıyımlar... İpi göğüslediniz nihayet, o rozet pek de şık durdu göğsünüzde.
()
Zekice :  YENİ TÜRK CEZA YASASI... -  Zeki Hacı ibrahimoğlu
Nisan 2005 tarihinde yürürlüğe girmesi gerekirken büyük boşluklar sonucu 1 Hazirana kadar ertelenen 5237 sayılı yeni Türk ceza yasası hakkında görüşlerimizdir. Avrupa Birliğine girmek için uyum yasaları doğrultusunda tamamen değiştirilen Türk ceza yasası tam bir hilkat garibesi gibi olmuştur. Kanunlar ihtiyaçtan doğar ve bir memleketin örfüne âdetlerine gelenek ve göreneklerine uygun olarak hazırlanır. Yeni Türk ceza yasasında kavram ve terim birliği sağlanamamıştır.
()
Sözün Özü :  Dünya yeniden kurulurken, -  Alptekin Cevherli
İsmet Paşa’nın kendisini sıkıştıran Batılı devlet adamına karşı söylediği belirtilen bir söz vardır: “Dünya yeniden kurulur ve Türkiye bu dünyada yerini alır!” Ne kadar doğru bir lâf. Sanki günümüzü anlatıyor. Dünya yeniden kuruluyor, ve biz de yerimizi alıyoruz… Ancak önemli bir ayrıntı var. Yeni dünyadaki konumumuz ne oluyor? Lider ülke miyiz? Yoksa büyük güçlerin arasındaki tampon devlet miyiz?
()
Kuşbakışı :  Orada kimse var mı? -  Şahin Zenginal
Buna rağmen bazı çevrelerin bayrak yakma girişimini bile hafife alması ve “Bu iktidara karşı bir tezgâhtır” diye bundan bile iktidara nimet çıkarması akıl alır gibi değil. Bu iktidar, bayrak yakma girişimine karşı “cek cak”lı açıklamalardan başka bir şey yaptı mı ben hatırlamıyorum. Yakalanan iki çocuğun bu işin plânlayıcıları olduklarını düşünmek akıl işi değil. Bu rezilliği plânlayanlar, ellerini kollarını sallayarak dolaşıyor. Hatta belki yeni yeni hesaplar yapıyor.
()

*

Haberler


Türkmenler çözüm arıyor -  Ayhan ÇİFTÇİ
Irak Türkleri’ne yapılan katliamların şimdiye kadar basında yer almaması düzenlenen bir toplantı ile masaya yatırıldı. Toplantıda başka Altunköprü katliamı olmak üzere Türkmenlere karşı yapılan birçok katliam dile getirilerek, Türk kamuoyunun bu konulara daha duyarlı hale getirilebilmesi için çalışmalar yapılması gerektiği ifade edildi.
()
Gencecik ve Başarılı Bir Balerin -  Reyman Eray
Vecihi Ofluoğlu, ülkemizin sayılı pandomim ustalarından biridir. Gösterilerini yıllarca ayakta alkışladığımız sanatçı, şimdilerde bale hocası ve beden dili uzmanı olarak İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarı’nda öğretim üyeliği yapıyor…
()
5 MHP'liye bayrak davası -  Ufuk Ötesi
Osmaniye'ye bağlı Kadirli'de bayrak direklerine izinsiz Türk Bayrağı çektikleri gerekçesiyle haklarında dava açılan 5 MHP'linin 6 ay hapsi isteniyor
()
2005 MODEL 'DENK KAYIĞI' -  Celal Bekiroğlu
İSTİKLÂL SAVAŞI'NDA CEPHANE TAŞIYAN İNEBOLU'DAKİ TARİHÎ KAYIKLARIN SONUNCUSU DA DENİZ MÜZESİNE VERİLİNCE YENİSİNİN YAPIMINA BAŞLANDI
()
CEYHAN BELEDİYESİ`NDEN KÜLTÜR HİZMETİ -  Ufuk Ötesi
Adana`nın Ceyhan liçesinde belediye tarafından gerçekleştirilen kültür hizmeti büyük ilgi gördü.Ceyhan Belediyesi`nin katkılarıyla düzenlenen liköğretim çocuklarına yönelik tiyatro gösterisi açılışının ilk gününde büyük bir ilgi gördü.
()
Gencecik ve Başarılı Bir Balerin -  Reyman Eray
Vecihi Ofluoğlu, ülkemizin sayılı pandomim ustalarından biridir. Gösterilerini yıllarca ayakta alkışladığımız sanatçı, şimdilerde bale hocası ve beden dili uzmanı olarak İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarı’nda öğretim üyeliği yapıyor…
()
Salıncakta İki Kişi -  Reyman Eray
Tiyatro Kedi, “Kamelyalı Kadın”la dönüşümlü olarak, William Gibson’ın “Salıncakta İki Kişi” adlı duygusal oyununu sergiliyor. Tiyatro dünyasının “önemli” adlarından Can Gürzap ve Nurseli İdiz’in başrol paylaştığı oyun, Profilo Kültür Merkezi’nde sergileniyor...
()
Kim Kimi Kimle -  Reyman Eray
“Körmükçü” soyadı, Türk Tiyatro tarihinde çok önemli bir addır... Şehir Tiyatrosu’nun “sessiz ve derinden” yeteneği olan genç Hikmet Körmükçü, sahne aldığı her oyunda ses getirmeyi bilmiştir. Sanatçı, şimdi “Kim Kimi Kimle” adlı Alan Ayckbourn güldürüsünde varlık gösteriyor...
()
Onlar da artık birer duman avcısı -  Ufuk Ötesi
Başak Şehir 4. Etap Ahmet Kabaklı İlköğretim Okulu’nda düzenlenen ve öğrencilere sigaranın zararlarının, tiyatro oyun ve çeşitli sunumlarla anlatıldığı programa Esenler Belediye Başkanı Mehmet Öcalan ve Başkan Yardımcıları da katıldı.
()
Türkiye'nin Kırım Fahri Konsolosluğu açıldı. -  Ufuk Ötesi
Türkiye Kırım'daki fahri konsolosluğunu 17 Mart 2005 tarihinde Akmescit’te törenle açtı. Fahri konsolosumuz Seyran Osman oldu.
Türkiye Büyükelçisi, konuşmasında son üç yılda iki tane Türkiye Fahri Konsolosluğunun, Odesa ve Dnepropetrovsk’ta, açıldığını kaydetti.
()
Öğretmenlere bilgisayar aldatmacası!.. -  Ufuk Ötesi
Eğitimcilerin büyük umutlarla beklediği diz üstü bilgisayar kampanyası fos çıktı. Bilgisayarlarda KDV yüzde 1 olacak dendi, yüzde 18’e oldu. Piyasa fiyatının yarısı ve taksitle satılacak dendi, olmadı. ADSL verilecek dendi o da yok
()

2008


OCAK

ŞUBAT

MART

NİSAN

MAYIS

HAZİRAN

TEMMUZ

AĞUSTOS

EYLÜL

EKİM

KASIM

ARALIK

2007


OCAK

ŞUBAT

MART

NİSAN

MAYIS

HAZİRAN

TEMMUZ

AĞUSTOS

EYLÜL

EKİM

KASIM

ARALIK

2006


OCAK

ŞUBAT

MART

NİSAN

MAYIS

HAZİRAN

TEMMUZ

AĞUSTOS

EYLÜL

EKİM

KASIM

ARALIK

2005


OCAK

ŞUBAT

MART

NİSAN

MAYIS

HAZİRAN

TEMMUZ

AĞUSTOS

EYLÜL

EKİM

KASIM

ARALIK

2004


OCAK

ŞUBAT

MART

NİSAN

MAYIS

HAZİRAN

TEMMUZ

AĞUSTOS

EYLÜL

EKİM

KASIM

ARALIK

2003


OCAK

ŞUBAT

MART

NİSAN

MAYIS

HAZİRAN

TEMMUZ

AĞUSTOS

EYLÜL

EKİM

KASIM

ARALIK

2002


NİSAN

MAYIS

HAZİRAN

TEMMUZ

AĞUSTOS

EYLÜL

EKİM

KASIM

ARALIK

 

 Sayı :79

 KÜNYE
 
 ARŞİV
 
 ABONELİK
 
 REKLAM
 
 
  YAZARLAR
 Ali Arif Esatgil
Bayrak gibi yaşamak...
 Alptekin Cevherli
En zor yazım…
 Doç. Dr. Fethi Gedikli
Şimşek gibi çakıp geçen ülkücü
 Dr. Yusuf Gedikli
Sevgili Kemalciğim, candaşım, kardaşım, arkadaşım…
 Kemal Çapraz
Son söz...
 Olcay Yazıcı
Asil Neslin Son Temsilcisi: Kemâl Çapraz
 Bayram Akcan
“BOZKURT” Kemal ÇAPRAZ
 Aydil Erol
Bu çapraz, kimin çaprazı?!!
 Şahin Zenginal
Sensiz hayat zor olacak
 Ünal  Bolat
Sevdiğini Türk için seven Alperen
 Hayri Ataş
“YA BÖYLE ÖLÜM DEĞİL Mİ ERKEN”
 Mehmet Türker
Türk Dünyasının dervişi
 Mehmet Nuri Yardım
Kemal Çapraz diye bir kahraman
 Prof Dr. Ali Osman Özcan
Ufuk Ötesinde Çapraz Ateş
 Orhan Seyfi Şirin
Çapraz doğuştan ‘Reis’ti
 Rasim Ekşi
Kardeşim Kemal’in Vasiyeti
 Dr. Orhan  Gedikli
Sevgili Kemal Kardeşimin Ardından
 Özdemir Özsoy
Seni unutamayız
 Dr. Ünal Metin
“Ufuk Ötesi” yaşıyor
 Aybars Fırat
Kastamonu Beyefendisi
 Süleyman Özkonuk
Öteki Ufuk
 Coşkun Çokyiğit
Kemal Çapraz “Tek Ağaç”lardandı
 Zeki Hacı ibrahimoğlu
30 yıllık dostumdu
 Baki Günay
Kırım Meclisinde Kemal Çapraz sesleri
 Ahmet Tüzün
İz Bırakan
 Cem  Sökmen
Metropoldeki dâvâ adamı: Kemal Çapraz
 Hüseyin Özbek
Kemal Bey
 Asuman Özdemir
Sermayeye kurban gittin…
           
       
 
   

Karahan 2002