Kasım 2008

Ö T E S İ

 

10.12.2023 Kuşbakışı

 
Şahin Zenginal

Orada kimse var mı?


Buna rağmen bazı çevrelerin bayrak yakma girişimini bile hafife alması ve “Bu iktidara karşı bir tezgâhtır” diye bundan bile iktidara nimet çıkarması akıl alır gibi değil. Bu iktidar, bayrak yakma girişimine karşı “cek cak”lı açıklamalardan başka bir şey yaptı mı ben hatırlamıyorum. Yakalanan iki çocuğun bu işin plânlayıcıları olduklarını düşünmek akıl işi değil. Bu rezilliği plânlayanlar, ellerini kollarını sallayarak dolaşıyor. Hatta belki yeni yeni hesaplar yapıyor.

Komplo senaryoları üretmek konusunda üstümüze yok. Sokakta önünüze çıkana sorun, en az 3-5 komplo teorisi anlatır. Anlatacağı komplo teorileri de dünyayı ters yüz edecek cinsten…
Bu kadar yoğun komplo teorilerinin dolaştığı bir ülkede yaşıyoruz. Bir çok ülkenin veya ekonomik devin iştahını kabarttığı ve üzerimizde sayısız plânlar yaptığı komplo teorisi değil, yüzde yüz denecek kadar kesin. Beni asıl hayrete düşüren, bu kadar komplo teorisi üreten ve komplo teorisi ile yaşayan insanlardan çıt çıkmaması…
Bu komplo teorileri gerçekse biz niye bunları film seyreder gibi seyrediyoruz veya ölü sessizliğinde bekliyoruz. Gerçek değilse, niye insanımızın kafasını bulandırıyoruz.
Aslında sessizliğimiz ve tepkisizliğimiz komplo teorileriyle ilgili de değil. Sessizliği ve tepkisizliği alışkanlık haline getirmişiz. Daha da acı olanı vurdumduymaz olduk, hiçbir şeye aldırmıyoruz.
Son zamanlarda gördüğüm en güzel tepki bayrağımızı yakmaya cüret eden hainlere karşı yapılanıydı. Evlerin pencerelerinde, balkonlarda, işyerlerinin kapılarında Türk bayraklarını gördükçe yüreğim kabardı. Bu hainlere en güzel cevap bu şekilde verilebilirdi.
Buna rağmen bazı çevrelerin bayrak yakma girişimini bile hafife alması ve “Bu iktidara karşı bir tezgâhtır” diye bundan bile iktidara nimet çıkarması akıl alır gibi değil. Bu iktidar, bayrak yakma girişimine karşı “cek cak”lı açıklamalardan başka bir şey yaptı mı ben hatırlamıyorum. Yakalanan iki çocuğun bu işin plânlayıcıları olduklarını düşünmek akıl işi değil. Bu rezilliği plânlayanlar, ellerini kollarını sallayarak dolaşıyor. Hatta belki yeni yeni hesaplar yapıyor.
Tepki göstermek kafa göz kırmak, sokaklara çıkıp dükkânların camlarını indirmek ve arabaları yakmak değildir. Tepki göstermenin en güzel yolu yapılan yanlışlara, olumsuzluklara karşı hoşnutsuzluğu dile getirmektir.
Ancak biz bu tepkiyi hiç göstermiyoruz. Vurdumduymaz olduk, hiçbir şeye aldırmıyoruz. Bana dokunmayan yılan bin yıl yaşasın diyoruz ve dönüp bakmadan geçiyoruz. Gerçekte ise yılan yılandır. Nerede görülürse görülsün başı ezilmelidir. Bugün başı ezilmezse, yarın bizim başımıza bela olmayacağını kim garanti edebilir.
Hele siyasi konularda tepkiyi sıfıra indirdik. Sıfıra indirmek ne kelime neredeyse yolsuzlukları, soygunları ve hırsızlıkları alkışlıyoruz. “Adam çalıyor ama iş de yapıyor” sözünü Türkiye’nin dışında Afrika’nın üçüncü sınıf kabilelerinde bile duyamazsınız. Çalmayı bile mübah kılacak noktaya geldik, getirildik. Ne yaparsa yapsın, devlet hazinesini soysa bile kendi partimizi ve liderimizi ölümüne savunuyoruz. Savunmakta aciz kaldığımızı anladığımızda da “Sanki daha öncekiler bundan iyi miydi?” diye kötülükten bile teselli buluyoruz.
Küçük olaylardan umudu kestik, ama hiç olmazsa büyük olaylarda, ülkenin kaderini etkileyecek, geleceğimize ipotek koyacak kararlar alınırken sessiz kalmayalım. En azından, televizyonlardaki yarışmalarda gelinlere-kaynanalara veya maçlarda hatalı bayrak kaldıran yardımcı hakemlere gösterdiğimiz tepkiyi yanlış kararlar alan siyasi iktidarlara da gösterelim.


ufuk@ufukotesi.com

Bu yazı toplam defa okunmuştur.

Ufuk Ötesi Gazetesi'nde yayınlanan yazı, haber ve fotoğraflar kaynak gösterilerek iktibas edilebilir.

UFUK ÖTESİ.COM

BU YAZIYI TAVSİYE EDİN

Adınız  Soyadınız

E-posta adresiniz
Arkadaşınızın e-posta adresi

 

Yazdır  - Sayfanın Başına Dön 

 

 Sayı :79

 KÜNYE
 
 ARŞİV
 
 ABONELİK
 
 REKLAM
 
 
  YAZARLAR
 Ali Arif Esatgil
Bayrak gibi yaşamak...
 Alptekin Cevherli
En zor yazım…
 Doç. Dr. Fethi Gedikli
Şimşek gibi çakıp geçen ülkücü
 Dr. Yusuf Gedikli
Sevgili Kemalciğim, candaşım, kardaşım, arkadaşım…
 Kemal Çapraz
Son söz...
 Olcay Yazıcı
Asil Neslin Son Temsilcisi: Kemâl Çapraz
 Bayram Akcan
“BOZKURT” Kemal ÇAPRAZ
 Aydil Erol
Bu çapraz, kimin çaprazı?!!
 Şahin Zenginal
Sensiz hayat zor olacak
 Ünal  Bolat
Sevdiğini Türk için seven Alperen
 Hayri Ataş
“YA BÖYLE ÖLÜM DEĞİL Mİ ERKEN”
 Mehmet Türker
Türk Dünyasının dervişi
 Mehmet Nuri Yardım
Kemal Çapraz diye bir kahraman
 Prof Dr. Ali Osman Özcan
Ufuk Ötesinde Çapraz Ateş
 Orhan Seyfi Şirin
Çapraz doğuştan ‘Reis’ti
 Rasim Ekşi
Kardeşim Kemal’in Vasiyeti
 Dr. Orhan  Gedikli
Sevgili Kemal Kardeşimin Ardından
 Özdemir Özsoy
Seni unutamayız
 Dr. Ünal Metin
“Ufuk Ötesi” yaşıyor
 Aybars Fırat
Kastamonu Beyefendisi
 Süleyman Özkonuk
Öteki Ufuk
 Coşkun Çokyiğit
Kemal Çapraz “Tek Ağaç”lardandı
 Zeki Hacı ibrahimoğlu
30 yıllık dostumdu
 Baki Günay
Kırım Meclisinde Kemal Çapraz sesleri
 Ahmet Tüzün
İz Bırakan
 Cem  Sökmen
Metropoldeki dâvâ adamı: Kemal Çapraz
 Hüseyin Özbek
Kemal Bey
 Asuman Özdemir
Sermayeye kurban gittin…
           
       
 
   

Karahan 2002