Kasım 2008

Ö T E S İ

 

8.12.2021 Zekice

 
Zeki Hacı ibrahimoğlu

YENİ TÜRK CEZA YASASI...


Nisan 2005 tarihinde yürürlüğe girmesi gerekirken büyük boşluklar sonucu 1 Hazirana kadar ertelenen 5237 sayılı yeni Türk ceza yasası hakkında görüşlerimizdir. Avrupa Birliğine girmek için uyum yasaları doğrultusunda tamamen değiştirilen Türk ceza yasası tam bir hilkat garibesi gibi olmuştur. Kanunlar ihtiyaçtan doğar ve bir memleketin örfüne âdetlerine gelenek ve göreneklerine uygun olarak hazırlanır. Yeni Türk ceza yasasında kavram ve terim birliği sağlanamamıştır.

Anlam ve kapsam kısmında kişiden kişiye değişebilecek, karışıklık yaratabilecek bulanık ve soyut kavramlara, terimlere ve sözcüklere yer verilmiştir. Yasa dilinde de zaafiyet bulunduğu açıktır. Bu yasayı hazırlayanlar kamu düzenini korumak ve suça göre ceza prensibinden hareket etmemişlerdir.
Kamunun, olay karşısındaki tepkisi ve olayın kamu üzerindeki vahametinin ceza yönünden bir kriter oluşturması gerekirken böyle davranılmamış ve kendilerini etkileyen olaylara veya kendilerine göre vahamet arzeden suçlara daha ağır cezalar koymuşlardır.
Bu sebeple de kamu vicdanını tatmin yerine kendilerinin tatmin olması öncelikli düşünceleri olmuştur. Bu düşünce de kamu düzenini bozacak boyutlarda gelişmeler kaydedecektir. Bu yasa Anayasal düzene karşı suçlar, devletin egemenlik alametlerine karşı suçlar, kamu barışına karşı suçlar, kamunun sağlığına karşı suçlar, çevreye karşı suçlar, aile düzenine karşı suçlar, Ekonomi, Sanayi ve Ticarete karşı suçlar, Kamu güvenine karşı suçlar, millete ve devlete karşı suçlar, Adliyeye karşı suçlar, Milli savunmaya karşı suçlar, devlet sırlarına karşı suçlar, mal varlığına karşı suçlar, özel hayata ve hayatın gizli alanına karşı suçlar, şerefe karşı suçlar, hürriyete karşı suçlar, hayata karşı suçlar, başlık altında yazılan bu suçlara verilecek cezalar tespit edilirken kamu vicdanını tatmin yerine yasayı hazırlayanlar kendilerini ve birilerini tatmin için hazırladıkları kanaatindeyim.
Cezaların alt sınırı ile üst sınırı arasında çok büyük dengesizlikler vardır. Mesela 2 seneden 15 seneye kadar ceza isterken hangi kriterlere dayanılmıştır. İnsan mantığını zorlayan dengesizlikler mevcuttur. 1 Haziranda bu kanun yürürlüğe girdikten sonra
bilhassa büyük şehirlerde kapkaç, gasp, soygun hırsızlık, kundaklama ve adam kaçırma olayları daha çok artacak insanlar artık sokaklarda yürüyemez hale geleceklerdir. Güneydoğu Anadolu’dan getirilen yaşları küçük çocuklar bu işler için özel yetiştirilip büyük şehirlerin sokaklarına salınacak ve yeni suç tipleri üretilecektir. Bu yasanın uygulanmasında ceza hâkimleri de büyük sıkıntı yaşayacaklardır. Anlaşılmaz maddeleri kendilerine göre yorumlama zorunda kalacaklar, değişik mahkemelerde değişik yorumlar sebebiyle çok değişik kararlar verilecek kavram kargaşası sebebiyle adliyelere güven azalacaktır.
Bu saatten sonra yapılacak en anlamlı davranış bu kanunu hiç yürürlüğe koymadan iptal etmek ve rahmetli hocamız, hocaların hocası Ordinaryüs Prof. Dr. Sulhi Dönmezer’in komisyon başkanı iken hazırladığı yasa taslağının yeniden gözden geçirilerek yasa haline getirilmesi en sağlıklı yol olacaktır.


ufuk@ufukotesi.com

Bu yazı toplam defa okunmuştur.

Ufuk Ötesi Gazetesi'nde yayınlanan yazı, haber ve fotoğraflar kaynak gösterilerek iktibas edilebilir.

UFUK ÖTESİ.COM

BU YAZIYI TAVSİYE EDİN

Adınız  Soyadınız

E-posta adresiniz
Arkadaşınızın e-posta adresi

 

Yazdır  - Sayfanın Başına Dön 

 

 Sayı :79

 KÜNYE
 
 ARŞİV
 
 ABONELİK
 
 REKLAM
 
 
  YAZARLAR
 Ali Arif Esatgil
Bayrak gibi yaşamak...
 Alptekin Cevherli
En zor yazım…
 Doç. Dr. Fethi Gedikli
Şimşek gibi çakıp geçen ülkücü
 Dr. Yusuf Gedikli
Sevgili Kemalciğim, candaşım, kardaşım, arkadaşım…
 Kemal Çapraz
Son söz...
 Olcay Yazıcı
Asil Neslin Son Temsilcisi: Kemâl Çapraz
 Bayram Akcan
“BOZKURT” Kemal ÇAPRAZ
 Aydil Erol
Bu çapraz, kimin çaprazı?!!
 Şahin Zenginal
Sensiz hayat zor olacak
 Ünal  Bolat
Sevdiğini Türk için seven Alperen
 Hayri Ataş
“YA BÖYLE ÖLÜM DEĞİL Mİ ERKEN”
 Mehmet Türker
Türk Dünyasının dervişi
 Mehmet Nuri Yardım
Kemal Çapraz diye bir kahraman
 Prof Dr. Ali Osman Özcan
Ufuk Ötesinde Çapraz Ateş
 Orhan Seyfi Şirin
Çapraz doğuştan ‘Reis’ti
 Rasim Ekşi
Kardeşim Kemal’in Vasiyeti
 Dr. Orhan  Gedikli
Sevgili Kemal Kardeşimin Ardından
 Özdemir Özsoy
Seni unutamayız
 Dr. Ünal Metin
“Ufuk Ötesi” yaşıyor
 Aybars Fırat
Kastamonu Beyefendisi
 Süleyman Özkonuk
Öteki Ufuk
 Zeki Hacı ibrahimoğlu
30 yıllık dostumdu
 Coşkun Çokyiğit
Kemal Çapraz “Tek Ağaç”lardandı
 Baki Günay
Kırım Meclisinde Kemal Çapraz sesleri
 Ahmet Tüzün
İz Bırakan
 Cem  Sökmen
Metropoldeki dâvâ adamı: Kemal Çapraz
 Hüseyin Özbek
Kemal Bey
 Asuman Özdemir
Sermayeye kurban gittin…
           
       
 
   

Karahan 2002