Kasım 2008

Ö T E S İ

 

28.11.2023 Köşe Taşı

 
Prof Dr. Ali Osman Özcan

UFUK ÖTESİ EVRENİ


Verilen kararın güzel bir eyleme dönüşmesi ne güzeldir. Bilinçlerdeki ciddiyet, kararlılık, çalışkanlık ve metanetin somutlaşmış örneğidir Ufuk Ötesi. Geçen üç yıl içinde zihinlerin boş içerik ve hiçten sorularla meşgul edilmemesi, ufuk ötesi evrendeki sıra, düzen, düzey ve ölçülerdeki tutarlılığın somut göstergesidir. Bu evrende tavuklarla tilkiler aynı kümese kapatılmamış, ufuk ötesi evrene açılma iradesi, daima yönlendirici olmuştur.

Verilen kararın güzel bir eyleme dönüşmesi ne güzeldir. Bilinçlerdeki ciddiyet, kararlılık, çalışkanlık ve metanetin somutlaşmış örneğidir Ufuk Ötesi. Geçen üç yıl içinde zihinlerin boş içerik ve hiçten sorularla meşgul edilmemesi, ufuk ötesi evrendeki sıra, düzen, düzey ve ölçülerdeki tutarlılığın somut göstergesidir. Bu evrende tavuklarla tilkiler aynı kümese kapatılmamış, ufuk ötesi evrene açılma iradesi, daima yönlendirici olmuştur. Ufuk ötesi evrende düşünülmüş olanlar kadar düşünülen, düşünülebilen, düşünülmesi gereken ve düşünülebilecek olay, olgu ve gerçekliklerin kendi aralarındaki ilişkilerinin gün ışığına çıkarılması amacı ön plandadır. Ufuk ötesi evrene yönelik düşünce ve tasarımlarda daima iyilik, doğruluk ve güzellik nitelikleri, kendi gerçeklikleri içinde yer almışlardır. Ufuk ötesi evrende geçmiş ve gelecek, şimdi açısından hakkaniyetle tartılmış ve adalet terazinin sapmasına hoşgörü gösterilmemiştir. Ne geçmişin daha esrarlı, ne de geleceğin daha büyülü olduğu inancına haksızlık yapılmıştır. Ufuk ötesi evren adalet ve hakkaniyet ölçülerinden ödün vermemiştir.
Ufuk ötesi evrendeki irade, önüne çıkarılan tüm engellere, her türlü küstahlığa, aldırmadan gülüp geçerek geleceğe doğru yoluna devam etmektedir. Ufuk ötesi evrene ait ciltler dolusu yazılar, laboratuvar şişeleri gibi boy boy dizilmiş, birbiriyle ilişkisiz yazılar değildir. Yazılan yazılar basın tarihine asalak yazılar olarak geçmeyecektir. Bu evrendeki ışık oyunları havai fişeklerinin ışık oyunlarından çok farklıdır. Bu ışık oyunları, zihinlere geleceğin yolunu aydınlatma amacıyla hazırlanan ışık oyunlarıdır. Her yazının içeriğindeki güzellik, taklit edilmiş sahte dekorla zoru zoruna yapılmak istenen bir güzellik değil, zihinlerden yansıyarak yaşam aynasında somutlaşan güzelliktir. Yazma sanatının güzelliğini tadan zihinlerin güzel alışkanlıklarını başkalarıyla paylaştığı güzelliklere ne denebilir ki?..
Ufuk ötesi evrenin bu ay, dört yaşına bastığı aydır. Geçen üç yaşta kazanılan deneyimler, bilgi ve beceriler bu evrene daha da güç katmıştır. Bu evrene katılan zihinler veya duyan beyinler bir huzur ve güven duygusu içinde kendi kendisinin kendi gerçekliği olduğunu fark ederler. Yazı yazmadan düşünmek isteyenler, karanlığın boşluğunu doldurmaya uğraşıp dururlar. Hele gelecekte ışık göremeyenler, sürekli geçmişin karanlık kuyularında ışık noktaları arayıp dururlar. Ufuk ötesi evrende umutsuzluğun umudunun da bir umut olduğu ilkesi geçerlidir.
Ufuk ötesi evren, herkesin evrenidir. Bu evrende yürürken yollara sivri ve büyük taşlar koymak isteyenlere asla itibar gösterilmez. Umut sözcüğünü küçümsemek ve onu öldürmek isteyenlere vicdanlarına danışmaktan korkmamaları öğretilir. Mutluluk vaad eden akıl yürütmelerin güzelliklerinde gizli tuzaklara basmamaları da öğütlenir. Güzellik sözcüğüne köle olan sanatın, yazarların düşüncelerini kendilerine göre boyamalarıyla ortaya çıktığına inanılır. Bu yüzden her yazı hem özgün, hem de özgür olarak dünyaya gözlerini açmış olur. Kavramlaşan imgelerin rehberliği ile ufuk ötesi evrenin tüm güzelliklerine giden yollarda her türlü seyahat yapılabilir. Kavramlarla yatıp kalkan, kavramları gören, işiten, duyan, dokunan ve tadanların kavram farklılıklarındaki güzellikleri ortaya koymaları teşvik edilir. Hele serseri kavramları yakalayanlara özel ödüller verilir.
Ufuk ötesi evrende ortaya konan düşüncenin biçimi, anlamı, özü ve içeriği arasındaki uyumluluğa çok saygı gösterilir. Kavramlaştırılmış imgenin göz önünde canlandırılırken sahip olduğu biçimlendiricilik niteliğinin kavranıp kavranmadığı da sorgulanır. “Boşver, öyle de olur, onu kimse anlamaz, kimse onunla ilgilenmez, burası Türkiye” ve benzeri terimler ve deyimler bu evrende hiç kullanılmaz. Okuyucuya saygı da bu tutumun somutlaşması olarak yorumlanır. Yazarlar, sözcük yumaklarından sarmaş dolaş olan veya birbiriyle kucaklaşan sözcüklerin biçim ve renklerine aşık olarak ufuk ötesi evrendeki fikir binalarında çalışmaktan sevinç duyarlar. Hele canlılıklarını işlek ve deneyimli bir zihinden alan imgeler dünyasında sırları sizlerle paylaşmaları ise, ne büyük bir saadettir.
Ufuk ötesi evrende sarı ve kahverenkli, gölgesiz, hiçbir benzin istasyonu ve dinlenme tesisi olmayan dümdüz asfalt yollara pek önem verilmez. Beylik sözler, basmakalıp düşünceler, boş lâflar, gereksiz lâkırdılar, yoz konuşmalar, içeriksiz kavramlar, bu evrenin kapısından içeri giremez. Ufuk ötesi evreni arzulayanlar algılamalarını eyleme yönelttiklerinden onları hayal kırıklığına uğratmamak için her türlü önlem çoktan alınmıştır. Ufuk ötesi evrende gezmeye alışanlar, bu evrendeki süreklilik ve değişiklik koşullarının nasıl uyumlu olduğunu da görebilirler. Bu evren hem süreklidir, hem de her sayısı bir diğerinden farklıdır. Bolluk, çeşitlilik, farklılık, benzerlik ve benzeri nitelikler bir arada öyle güzel bir ufuk ötesi evren oluşturmuştur ki, bu evrene bir kere girmek alışkanlık yapacak kadar güçlüdür. Yaşam zirvelerinde azim ve iradesiyle uçan, uçmak isteyen ve uçacak olan ruhlar ve gönüller, bu evrenin kapısı sizlere açık. Tek tek, bölük bölük, büyük gruplar halinde hep beraber ufuk ötesi evrendeki meydanlara koşalım.
Ufuk ötesi evrenindeki bayrakları ufuklara doğru var gücümüzle sallayalım. Yankılanan seslere bayraklarla “geliyoruz!” diye işaret verelim. Birliğimize, dirliğimize göz dikenlerin, karışıklık çıkarma yuvalarının hile sazlarıyla çaldığı oyun nağmelerinin pisliklerine basmadan bayraklarımızla yolumuza devam edelim. Kötülükte şeytanı bile hasedinden çatlatanların anlamsızlık çöllerinde dolaşmalarından endişe etmeyelim.
Ufuk ötesi evrenin dilek havuzunda umutlarımı görünce, daha da huzurlu oldum. Okunduğunda herkes merak etsin diye bu yazıda kendi sırlarımı gizlemek istemiştim. Heyhat! Ne mümkün! Bir de ne göreyim? Bütün sırlarımı apaçık herkes biliyormuş. Şaşırdım, kaldım. Kısaca Ufuk Ötesi gazetesi dördüncü yılında daha da güçlü bir şekilde emin adımlarla kendi evrenini dolaşsın. Oralardan güzellikler, iyilikler getirsin. Faydalı olma görevinde daha da başarılı olsun. Ufuk Ötesi evreninin el ve gönül birliği ile imar etme çabamızı kutsayalım…
Dördüncü yılımız hepimize hayırlı ve uğurlu olsun. Gayret bizden, tevfik Allah’tandır.

Ufuk Ötesi
Ufuklar ötesidir, ufuk ötesi
Emeller ötesidir, ufuk ötesi
Okurlar gönlüdür, ufuk ötesi
Ülküler sözüdür, ufuk ötesi
Sevgiler özüdür, ufuk ötesi
Uzun söze ne hacet
Dört yaşındadır, UFUK ÖTESİ


ufuk@ufukotesi.com

Bu yazı toplam defa okunmuştur.

Ufuk Ötesi Gazetesi'nde yayınlanan yazı, haber ve fotoğraflar kaynak gösterilerek iktibas edilebilir.

UFUK ÖTESİ.COM

BU YAZIYI TAVSİYE EDİN

Adınız  Soyadınız

E-posta adresiniz
Arkadaşınızın e-posta adresi

 

Yazdır  - Sayfanın Başına Dön 

 

 Sayı :79

 KÜNYE
 
 ARŞİV
 
 ABONELİK
 
 REKLAM
 
 
  YAZARLAR
 Ali Arif Esatgil
Bayrak gibi yaşamak...
 Alptekin Cevherli
En zor yazım…
 Doç. Dr. Fethi Gedikli
Şimşek gibi çakıp geçen ülkücü
 Dr. Yusuf Gedikli
Sevgili Kemalciğim, candaşım, kardaşım, arkadaşım…
 Kemal Çapraz
Son söz...
 Olcay Yazıcı
Asil Neslin Son Temsilcisi: Kemâl Çapraz
 Bayram Akcan
“BOZKURT” Kemal ÇAPRAZ
 Aydil Erol
Bu çapraz, kimin çaprazı?!!
 Şahin Zenginal
Sensiz hayat zor olacak
 Ünal  Bolat
Sevdiğini Türk için seven Alperen
 Hayri Ataş
“YA BÖYLE ÖLÜM DEĞİL Mİ ERKEN”
 Mehmet Türker
Türk Dünyasının dervişi
 Mehmet Nuri Yardım
Kemal Çapraz diye bir kahraman
 Prof Dr. Ali Osman Özcan
Ufuk Ötesinde Çapraz Ateş
 Orhan Seyfi Şirin
Çapraz doğuştan ‘Reis’ti
 Rasim Ekşi
Kardeşim Kemal’in Vasiyeti
 Dr. Orhan  Gedikli
Sevgili Kemal Kardeşimin Ardından
 Özdemir Özsoy
Seni unutamayız
 Dr. Ünal Metin
“Ufuk Ötesi” yaşıyor
 Aybars Fırat
Kastamonu Beyefendisi
 Süleyman Özkonuk
Öteki Ufuk
 Coşkun Çokyiğit
Kemal Çapraz “Tek Ağaç”lardandı
 Zeki Hacı ibrahimoğlu
30 yıllık dostumdu
 Baki Günay
Kırım Meclisinde Kemal Çapraz sesleri
 Ahmet Tüzün
İz Bırakan
 Cem  Sökmen
Metropoldeki dâvâ adamı: Kemal Çapraz
 Hüseyin Özbek
Kemal Bey
 Asuman Özdemir
Sermayeye kurban gittin…
           
       
 
   

Karahan 2002