Kasım 2008

Ö T E S İ

 

14.06.2024 2008 | 2007 | 2006 | 2005 | 2004 | 2003 | 2002


ARŞİV : Şubat - 2003

 
 

Köşe Yazıları


Tutanak :  Teslimiyetçi kabadayılık -  Hüseyin Özbek
Kişi kişiye, semt semte, isim isime benzer. Bizim Mehmet Ağa da, köyün akıldanesi. Mehmet Ağada akıl kuyum kuyum. Müşkülü olan akıldaneye danışır, o da en çetrefil işleri kestirmeden çözüverirmiş sevabına. Namı köyleri aşıp tepelerden yel gibi, derelerden sel gibi giderek kasabaya kadar ulaşmış.
()
Köşe Taşı :  Taklit Dinozorluğu -  Prof Dr. Ali Osman Özcan
İnsanoğlu, başkalarının davranışlarından ibret alır. Taklit edeceği davranış başarıya ulaştırıyorsa, taklit edilir; başarısız ise o davranış yapılmaz. Kişi, taklit davranışında hürdür, taklit edeceği davranışa kendisi kara verir. Bebekler, sekizinci aydan başlayarak gerçek davranışlar yerine, onun taklidi olan davranışları yapmaya başlarlar. Uyuyormuş, saklanıyormuş gibi davranışlarla gerçekliği hafızalarında tutarak, hafıza örneğini aynen tekrar etmeye çalışırlar. Taklit, belli bir örneğe benzemeye veya benzetmeye çalışma davranışı olarak tanımlanır. Örneklerin somut olması gerekmez, soyut örnekler de taklit edilir. Taklit, daima bir örnek gerektirir.
()
Sözün Özü :  Lıght Diplomasi -  Alptekin Cevherli
Televizyonlarımızda bir süredir beğeni ile izlenen dizide çok kullanılan iki ifade güzel Türkçe’mize yaptığı bir sızma harekatı ile girmeyi başardı. Filmin senaristini gerçekten tebrik etmek gerekir. Dilimize İngilizce’den bozma iki yeni tabir daha kazandırdılar(?). Artık “kazak erkek” yerine “taş fırın erkek” ve “kılıbık adam” yerine ise “light erkek” tabirlerini kullanır olduk. Ne diyelim ? Vatana ve millete hayırlı, uğurlu olsun !
()
Milli Sıtrateji :  Yeni ve Gizli SEVR -2- -  Dr. Alptürk Ünlü
Meltem Televizyonunun 10/11 Ocak 2003 gecesi, Kum Saati ismiyle yayınlanan bölümünde, Irak ve ABD’nin son durumu ile ilgili olarak üç arkadaş görüşlerini belirtiler. Bu arkadaşlar; Basın Birliği Başkanı Kemal Çapraz, Usiad Başkanı Kemal Özden ve Yeni Hayat Dergisi adına da Hanifi Altaş’tır. Konuşmacılar genel itibariyle ABD harekatının uzun vadede Türkiye’yi hedef aldığını söylediler. Bu hedef almanın nedenini de, kendi yaklaşım ve düşüncelerine göre çözümlemeye çalıştılar.
()
Ünlem ! :  Suya yazı yazmak -  Asuman Özdemir
Namusu, şerefi ile bu ülkede yaşayanların, hiçbir affı içlerine sindiremediklerini, her gelen hükümetin yeni kalkınma paketleri yerine af paketleri ile gelmelerini hazmedemediklerini çeşitli vesilelerle dile getirdik. Her gelen afla faziletin yerine namussuzluğun ödül aldığını söyledik. Bu kadar lâfı duvarlara söyleseydik, duvarlar dile gelirdi. Fakat, heyhat! Ne oldu? Affın adı barış oldu!
()
Göğe Merdiven :  Birleş@Memek Olmaz! -  Aybars Fırat
Ne yapalım ki, kim girdiyse hayatımızda hiç bir değişiklik olmamıştır. Bu yüzden, bize de sevdiğimizi ve onunla ilgili aklımıza takılan, canımızı sıkan konuları ısıtıp ısıtıp yeniden yazmak kalıyor. Sıkı can iyidir! Düşünen insanın canının sıkılması kadar doğal bir şey olamaz. Her şeye canınızı sıkabilirsiniz. Yediklerinize, içtiklerinize, duyduklarınıza, gördüklerinize canınız sıkılabilir. Önemli olanlara olduğu kadar,
()
Bamteli :  Türk Dünyası'nın birliği -  Aydil Erol
Dr. Rıza Nur, Ord. Prof. Dr. Zeki Velidi Togan, Nihâl Atsız "Türk tarihinin birliğini" işlerler. Tarihimiz hakkında ileri sürülen sözüm ona görüşleri çürütüp aklın ve bilimin sesini duyururlar.
()
Net P@no :  Devletin 'E' si Çıktı -  Baki Günay
Sonunda okumuş çocuklar ne yaptılar ne ettiler devletin 'E'sini de çıkartıp önümüze koydular. 90’lı yıllarda başlayan dijital devlet projemiz nihayet gerçekleşti. Artık devlet dairesinde çalışan bir devlet memuru bize “Bu iş bugün olmaz, şimdi git yarın gel” diyemeyecek. Peki nasıl olacak bu iş?
()
Gezi :  Trabzon -  Banu Erkmen
Her mevsim Trabzon Yeşilin ve mavinin kucaklaştığı, doğanın tüm cömertliği ile nimetlerini sunduğu bir şehir Trabzon... Seyyahların üstâdları olan Marco Polo ile Evliya Çelebinin kitaplarında uzun uzun bahsettikleri, Trabzona uğramayanın bu evrende gezgin sayılmadığı bir gerçektir.
()
İnebolu Haber :  Hisarcıklıoğlu sözünü tuttu -  Celal Bekiroğlu
Kasım ayında bazı yönetim kurulu üyeleriyle birlikte çıktığı Karadeniz gezisi sırasında ilçemizi de ziyaret eden Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu sözünün eri çıktı.
()
- :  Eşini kaybeden bir kuş gibi kar -  Ahmet Özdemir
“Şans” adını taşıyan bir şiirim var. Onun bir bölümü şöyle: “Çıktılar damlarını kürümeye, / Toprak damlarını / Konular komşular... / ‘Bire Hasan’ dedi Osman, / Bir hoş, keyiflice; / ‘Şeker olsaydı yağan, yağan kar, / İnceden ince..’ / Bir acı gülümsemeydi Hasan’ın dudaklarında yayılan; / Ağzından püskürürken buhar, / Karşılık verdi üzgün, manidâr: / ‘Hiç buralara yağar mıydı/ Şeker olsaydı kar!..’” Çocukluğum, günümüzün ölçülerine göre yoksul bir çevrede geçti. Her evde toz şeker bulunmazdı. Övünmesini seven bir arkadaşımızın, içine toz şeker serpiştirilmiş yufka veya bazlama dürümünü yerken, “Şekersiz yiyemem, anam beni böyle alıştırmış” dediğini hiç unutamam. O yıllar toz şeker bulamayan bizlere, şimdi doktorlar şekerden uzak durmamızı öğütlüyorlar. Velhasıl ağız tadına hasret gideceğiz.
()
Aynada Görünen :  Savaş... Gene Savaş... -  Hüseyin Aynalı
Ortadoğu da bitmeyen tükenmeyen savaş. 1980-88 yılları arasında İran-Irak savaşı, 1991 körfez savaşı, 2002 Afganistan da Taliban ın tasfiyesi ve şimdi kuvvetle muhtemel Irak a yönelik savaş.
()
Zekice :  Yüksek Askeri Şüra Kararları (Y.A.Ş.) -  Zeki Hacı ibrahimoğlu
Yüksek Askeri Şüra olağan toplantısı sonunda bazı subayların Askeri disipline uymadıkları gerekçesiyle Ordu’dan İhracına karar verildi. Basına yansıyan gerekçeler doğru ise Türk Ordusu içinde hala böyle kişiler var mı? dedirtecek cinsten suçlamalar.
()
Çapraz Ateş :  Saflar Netleşiyor -  Kemal Çapraz
İstiklal Marşımızın yazarı Mehmet Akif Ersoy bir şiirinde; “Tefrika girmeden bir millete düşman giremez, Toplu vurdukça yürekler onu top sindiremez!” demişti. En hassas konularda bile milletimizin yüreklerinin toplu vurması engellenmiştir.
()
Küllük :  Bağdat’ın kapısını kim açacak -  Mehmet Koca
Yukarıdaki başlığın aşağıdaki yazıyla ilgisi yoktur. Genç Osman’ı bir kalemde satışa getiren aydın tipli tarihi şahsiyet katillerinin salyalarını akıtarak izlediği emperyalist güçlerin Irak yığınağında, Türk yurdu topraklar talan edilecekmiş kimin umurunda. Amerikalı Coniler, Bağdat’ın kapısını araya dursun, siz yine de aşağıdaki yazıyla yukarıdaki başlık arasında sakın bir ilinti kurmayın.
()
Düşün/ce :  İmha medeniyeti... -  Olcay Yazıcı
İnsan, ne zaman “insan” olacak? İnsanın içindeki yıkıcılığı terbiye edip önlemek; ancak ve ancak bir öte dünya idraki, duygusu ve ‘hesap verme’ kaygısı ile mümkündür. Yoksa, dünyevî kriterlerle, azgın insanı dizginlemek, onun erdem donanımını gerçekleştirmek ve buradan sağlıklı bir ferde, oradan da sağlıklı bir cemiyete varmak mümkün değil. Bunun için, “Bozulduğu zaman insandan daha korkunç yaratık yoktur!” demiş Sophokles.
()
Şiir :  Vaktidir... -  Orhan Seyfi Şirin
Orhan Seyfi ŞİRİN
()
Gerçek :  Yanlış hesap -  Özdemir Özsoy
Kıbrıs’la ilgili oyunların sahneye yeni konmadığını, Ortadoğu’da Türkiye’ye ne zaman baskı yapılacak olsa bu düzenlerin ön plana çıkarıldığını göstermek için, yazarımızın bundan on yıl kadar önce bir gazetede yayımlanan seri yazılarının özetini veriyoruz.
()
Tarih Bilinci :  “Yıldırımlar yaratan, bir ırkın ahfadıyız!..” -  Rasim Giresunlu
Tekrar Kıbrıs’ı yazıyoruz. Yazmak da zorundayız. Bu konu ile ilgili sorunlar bitmedikçe, ömrümüz ve sağlığımız yettiğince, kalem elimizde olacak ve gazetelerde yer bulduğumuz sürece de yazacağız. Çünkü, bu bir milli görevdir, inancındayız. Şu an yaşadığımız süreçte bazıları, bu konuyu tekrar tekrar teslimiyet anlamında önümüze getiriyor. Bu durumu hep beraber göğüslemeliyiz. İşi sadece Türk Silahlı Kuvvetlerinin üstüne yıkmamalıyız.
()
Reymanca :  Dürüstlük hastalığı -  Reyman Eray
Dürüstlük, “günümüz dünyasına ayak uyduramama hastalığı” olup, hastaya ve yakın çevresine yaşamı zindan eder. Ülkemizdeki “dürüst” sayısının -toplumsal sağaltım sonucu- giderek azalmasına karşın; gene de zaman zaman akut ve kronik dürüstler görülmekte; düzenin çarkına çomak sokma eğilimindeki bu dürüstler, birilerinin sinirini bozmaktadır...
()
Yakın Takip :  Fasulye’den Devletler -  Dr. Ünal Metin
Çocukluğumuzda oyun oynarken bizden ufak olan kardeşlerimiz ısrarla oyuna dahil olmak isterlerdi. Ağlayıp, sızlayıp yaygarayı basar; en sonunda bizi yıldırıp oyuna girerlerdi. Oyunun ahengi bozulmasın diye de, küçükleri “fasulye”den oynatırdık. Yani bu küçüklerin oyunda bir etkileri olmazdı.
()
Aykırı Bakış :  Sorularla Kıbrıs meselesi -2- -  Dr. Yusuf Gedikli
Irak kırizi KKTC’yi tanıtmak için büyük bir fırsattır
()
Evrak-ı Perişandan :  Yaşar Nabi ve Kıbrıs Buhranı -  Doç. Dr. Fethi Gedikli
Bu köşede günlük siyasetle ilgili yazılar yazmaktan özellikle kaçınıyorum. Bunun iki sebebi var. Sebeplerden biri birçok arkadaşımızın bu konuda yazmakta olması ise, öbürü de günlük siyasetin bir süre sonra yeni bir gündem konusunun devreye girmesiyle önemsizleşmesidir.
()

*

Haberler


Mozaikçi mi, Sıvacı mı? -  Ufuk Ötesi
Mozaik... Son yıllarda siyasilerimizin diline pelesenk olan bir kelime. Kökeni Romalılara dayanan bu süsleme sanatı, yaklaşık 2 bin yıllık. Kübik, küçük taşların bir araya getirilmesiyle, genelde yer döşemesi, bazen de freskler (resimler) şeklinde gösteriyor kendisini. Örneklerine Doğu Roma, yani Bizans'tan kalma bazı kiliselerde de rastlamak mümkün. / Mehmet OĞUZ
()
Bir koltukta iki karpuz -  Ufuk Ötesi
Aylin Ay, Reşat Nuri Güntekin Okulu 6.sınıfta okuyan 12 yaşında şirin mi şirin bir kız... Tanrı küçük Aylin’i yaratırken yetenekle donatmış. İki yıl önce başladığı gitar çalışmalarında öylesine başarılı ki, daha şimdiden karma resitallerde sahne alıyor ve bir salon doluzu dinleyici tarafından ayakta alkışlanıyor.
()
“Gelin ile Kaynana” -  Ufuk Ötesi
Carlo Goldoni(Venedik 1707-Paris 1793), İtalyan geleneksel “commedia dell’arte” tiyatrosunun bir numaralı yazarı. Goldoni’nin 1750’de yazdığı ve o tarihten bugüne gerek dünyada gerekse ülkemizde sayısız kez - türlü adlarla- sahnelenen “Gelin ile Kaynana”; konuk yönetmen Angelo Savelli’nin rejisiyle Şehir Tiyatrosu sahnelerinde.
()
Dâr'ül İlham'dan Sutan III. Selim konseri... -  Ufuk Ötesi
Dâr-ül İlham Yesari Asım Arsoy'u Yaşatma Derneği tarafından düzenlenen "Sultan III. Selim" konseri, Atatürk Kültür Merkezi'nde bir süre önce gerçekleştirildi. / Nilgün ASİL
()
Erdem Yayınları’ndan örnek hizmet. -  Ufuk Ötesi
18 yıldır Çocuk kitapları yayınlayan Erdem yayınları, Şişli Etfal Hastahanesi Çocuk klinikleri ve kreşine 4 adet kitaplık ile 1500 çocuk kitabı bağışladı.
()
Kırım liderinden Ufuk Ötesine övgü; -  Ufuk Ötesi
“Ufku aydınlatan gazete” Kırım Türkleri lideri ve Milli Meclis Başkanı Mustafa Cemiloğlu, Ufuk Ötesi Gazetesi’nin yayınlarında çok önemli konulura gündeme getirerek, insanların Ufkunu açtığını belirtti.
()
Gösteri dünyasının içyüzü “ihtiras”ta... -  Ufuk Ötesi
Tiyatro İstanbul bir kez daha “klas”ını konuşturuyor ve Nurseli İdiz’in bir “sahne yıldızı”nı canlandırdığı “İhtiras” adlı oyununu kapalı gişe sergiliyor... Reyman ERAY
()
Kıss me Kate, La Travıata ve öteki güzellikler... -  Ufuk Ötesi
İstanbul Devlet Opera ve Balesi, baş bariton ve öğretim üyesi Prof.Mesut İktu’nun deneyimli ellerine teslim edildikten sonra çok yol aldı... Her şeyden önce bir repertuar zenginliğine kavuştu ve sahnelerine bir başka “renk” geldi... Reyman ERAY
()
KOCAV Yeni binasına taşınıyor -  Ufuk Ötesi
Kültür Ocağı Vakfı, Süleymaniye’de restore çalışmalarını sürdürdüğü Hacı Arif bey Konağı’na Mart başında taşınıyor.
()
Memur 'Bordro' yaktı -  Ufuk Ötesi
Memur açlığa mahkum edildi Yeni Hükümet'ten umduğunu bir türlü bulamayan memurlar eylemlerinin dozunu artırmaya başladı. Hükümet'in 2003 yılı ilk üç ayı için verdiği yüzde 5'lik zamlı maaşı alan Kamu Sen üyesi bir grup tepkisini dile getirmek için zamlı maaş bordrolarını yaktı.
()
İstanbul Valiliği -  Ufuk Ötesi
Türk Dünyası ve Akraba toplulukları 3. Olağan Genel Kurulu 26.12.2002 tarihinde yapıldı. Yönetim Kurulu Asil Üyeler: Metin Özkan, Kemal Çapraz, Asuman Özdemir, A.Selim Aslan, Tacettin Yıldız
()
İsmail Bey Gaspıralı Belgeseli -  Ufuk Ötesi
TRT, Türk Dünyası’nın büyük fikir adamı, eğitimci ve gazetecisi İsmail Bey Gaspıralı hakkında bir belgesel program hazırlıyor…
()

2008


OCAK

ŞUBAT

MART

NİSAN

MAYIS

HAZİRAN

TEMMUZ

AĞUSTOS

EYLÜL

EKİM

KASIM

ARALIK

2007


OCAK

ŞUBAT

MART

NİSAN

MAYIS

HAZİRAN

TEMMUZ

AĞUSTOS

EYLÜL

EKİM

KASIM

ARALIK

2006


OCAK

ŞUBAT

MART

NİSAN

MAYIS

HAZİRAN

TEMMUZ

AĞUSTOS

EYLÜL

EKİM

KASIM

ARALIK

2005


OCAK

ŞUBAT

MART

NİSAN

MAYIS

HAZİRAN

TEMMUZ

AĞUSTOS

EYLÜL

EKİM

KASIM

ARALIK

2004


OCAK

ŞUBAT

MART

NİSAN

MAYIS

HAZİRAN

TEMMUZ

AĞUSTOS

EYLÜL

EKİM

KASIM

ARALIK

2003


OCAK

ŞUBAT

MART

NİSAN

MAYIS

HAZİRAN

TEMMUZ

AĞUSTOS

EYLÜL

EKİM

KASIM

ARALIK

2002


NİSAN

MAYIS

HAZİRAN

TEMMUZ

AĞUSTOS

EYLÜL

EKİM

KASIM

ARALIK

 

 Sayı :79

 KÜNYE
 
 ARŞİV
 
 ABONELİK
 
 REKLAM
 
 
  YAZARLAR
 Ali Arif Esatgil
Bayrak gibi yaşamak...
 Alptekin Cevherli
En zor yazım…
 Doç. Dr. Fethi Gedikli
Şimşek gibi çakıp geçen ülkücü
 Dr. Yusuf Gedikli
Sevgili Kemalciğim, candaşım, kardaşım, arkadaşım…
 Kemal Çapraz
Son söz...
 Olcay Yazıcı
Asil Neslin Son Temsilcisi: Kemâl Çapraz
 Bayram Akcan
“BOZKURT” Kemal ÇAPRAZ
 Aydil Erol
Bu çapraz, kimin çaprazı?!!
 Şahin Zenginal
Sensiz hayat zor olacak
 Ünal  Bolat
Sevdiğini Türk için seven Alperen
 Hayri Ataş
“YA BÖYLE ÖLÜM DEĞİL Mİ ERKEN”
 Mehmet Türker
Türk Dünyasının dervişi
 Mehmet Nuri Yardım
Kemal Çapraz diye bir kahraman
 Prof Dr. Ali Osman Özcan
Ufuk Ötesinde Çapraz Ateş
 Orhan Seyfi Şirin
Çapraz doğuştan ‘Reis’ti
 Rasim Ekşi
Kardeşim Kemal’in Vasiyeti
 Dr. Orhan  Gedikli
Sevgili Kemal Kardeşimin Ardından
 Özdemir Özsoy
Seni unutamayız
 Dr. Ünal Metin
“Ufuk Ötesi” yaşıyor
 Aybars Fırat
Kastamonu Beyefendisi
 Süleyman Özkonuk
Öteki Ufuk
 Zeki Hacı ibrahimoğlu
30 yıllık dostumdu
 Coşkun Çokyiğit
Kemal Çapraz “Tek Ağaç”lardandı
 Baki Günay
Kırım Meclisinde Kemal Çapraz sesleri
 Ahmet Tüzün
İz Bırakan
 Cem  Sökmen
Metropoldeki dâvâ adamı: Kemal Çapraz
 Hüseyin Özbek
Kemal Bey
 Asuman Özdemir
Sermayeye kurban gittin…
           
       
 
   

Karahan 2002