Kasım 2008

Ö T E S İ

 

07.07.2020 Tutanak

 
Hüseyin Özbek

Teslimiyetçi kabadayılık


Kişi kişiye, semt semte, isim isime benzer. Bizim Mehmet Ağa da, köyün akıldanesi. Mehmet Ağada akıl kuyum kuyum. Müşkülü olan akıldaneye danışır, o da en çetrefil işleri kestirmeden çözüverirmiş sevabına. Namı köyleri aşıp tepelerden yel gibi, derelerden sel gibi giderek kasabaya kadar ulaşmış.

Komşunun öküzü avludaki zahire küpünün içindeki buğdayı yemeye çalışırken kafası sıkışır kalır. Mal sahibi ne yapsa, öküzün kellesini çömlekten çıkaramaz. Ne yapsın? Hemen akıldaneye koşar, durumu anlatır. Mehmet Ağa hiç istifini bozmadan: “ Hemen öküzün kafasını kesin, o zaman kurtulur” diye fetvayı verir. Öküzün kelleyi gövdeden ayırırlar ama ne fayda? Bakarlar yine kelle küpün içinde. Hemen koşarlar Mehmet Ağaya. Akıldane bu kez buyurur : “Ha öyle mi? O zaman hemen küpü kırın”...

AKP’nin Kasımpaşalı Genel Başkanının her ayaküstü beyanında, nedense aklıma köyün akıldanesi geliyor. Mehmet Ağanın ziyanı köyüne dokunmuş, konu komşu cereme çekmiştir. Kasımpaşa’nın akıldanesinin kapsama alanı tüm Türkiye, Kıbrıs ve de tekmil Türk Dünyası.

Kesilen yalnızca komşunun öküzü değil, kırılan çömlek değil, kırılan dökülen, yerlere saçılan binlerce yıllık devlet geleneğimiz, kanla, irfanla kurulan Cumhuriyetimiz, ulusal güvenliğimiz ve geleceğimiz. Emsalsiz yeteneğine ve yönetim ustalığına, İstanbul Belediyesinde iken AKBİL’le, İGDAŞ’la, İDO’la yakinen şahit olmuştuk. İhaleler ve akçalı işlerdeki olağanüstü birikimini, eşsiz yönetim yeteneğini devlete taşıdı. Bundan sonra bu eşsiz birikim, yüksek yönetim yeteneği yalnızca İstanbul ahalisinin değil, tekmil milletin hizmetinde olacak inşallah...

Doğuştan gelen liderlik yeteneği, derin bir kültür, engin bir siyasal tecrübe, Kasımpaşa sosuyla karşımızda... Üstüne kaymaklı kadayıf gibi biraz tulumbacı argosu, biraz bitirim yürüyüşü ilave edin, ardından sıcak sıcak servis yapın.

Şaka bir yana, Türkiye Cumhuriyeti böylesini hiç görmedi. Akıldane Mehmet Ağa’nın köyünden çıkıp, iktidar partisi genel başkanı olduğunda, gayri yasal başbakan gibi davrandığında neler olabileceğini ibretle seyrediyoruz.

Siyasal kültür yoksunluğunun, yetersizliğin, acziyetin tulumbacı tarzıyla, argoyla kapatıldığında ortaya çıkan garabeti seyrediyoruz. Yurt dışında kendisine devlet başkanı muamelesi yapan kurt liderlerin, rafine
emperyalist kültürün günümüz temsilcilerinin, Kasımpaşalının arkasından kıs kıs güldüklerini tahmin etmek zor değil.

Türkiye Cumhuriyeti’nin Atatürk’ün attığı sağlam temellerinde, geleneklerinde ciddi tahribatlar yapılmıştır, gedikler açılmıştır. Cemaat hiyerarşisi içinde, itaat geleneğiyle yetişen, bağımsız düşünce ve analiz yeteneği olmayan birisinin tepeye çıkışta tüm toplumdan mürit itaati beklediğini görüyoruz. Muhalif sesler çıktığında verdiği kaba tepkiler bunun tipik örnekleridir.

Bu tarz, bir cemaat için geçerli olabilir. Feodal ağırlıklı, kan bağına, aşiret geleneklerine bağlı yapılanmalarda yine doğal karşılanabilir. Organize suç örgütlerinde yadırganmayabilir. Fakat bu tarz çağdaş bir devletin yönetim tarzı olamaz. Bu yöntemle Türkiye Cumhuriyeti yönetilemez. Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluş felsefesi, demokrasi geleneğimiz, Türk Milletinin kolektif bilinci ve sağduyusu buna izin vermez.

Üç aylık iktidarları dönemlerinde sergilenen genel görünüm hazindir. İçeride halka karşı Kasımpaşalılık, dışarıda ise, küresel efendilere karşı itaatkar, teslimiyetçi, ulusal çıkarlardan feragat derecesindeki tavır, yüz kızartıcıdır. Türk Milletinin onurunu zedeleyecek ölçülere varmıştır.

Zoraki Genel Başkan, gayri siyasal başbakan Kasımpaşalı, üç aylık pratiği ile yalnız siyasal açıdan değil, ulusal açıdan da bir milli güvenlik sorunu olduğunu kanıtlamıştır. Kıbrıs’ta teslimiyete zorlayıcı ve kazanılmış mevzileri berhava edici tavrı çok açıktır. Pervasız bir şekilde, bu güne kadar elde edilen kazanımların da kaybına yol açacak bir süreç başlamıştır. AB, Ege, Kuzey Irak ve diğer ulusal konularda bizatihi kendisi bir ulusal güvenlik sorunu haline gelmiştir. Bu Türkiye Cumhuriyeti tarihinde ilk kez olmaktadır. Özal’ın yabancı dil bilmeyeni ve daha pervasızı ile karşı karşıyayız.


ufuk@ufukotesi.com

Bu yazı toplam defa okunmuştur.

Ufuk Ötesi Gazetesi'nde yayınlanan yazı, haber ve fotoğraflar kaynak gösterilerek iktibas edilebilir.

UFUK ÖTESİ.COM

BU YAZIYI TAVSİYE EDİN

Adınız  Soyadınız

E-posta adresiniz
Arkadaşınızın e-posta adresi

 

Yazdır  - Sayfanın Başına Dön 

 

 Sayı :79

 KÜNYE
 
 ARŞİV
 
 ABONELİK
 
 REKLAM
 
 
  YAZARLAR
 Ali Arif Esatgil
Bayrak gibi yaşamak...
 Alptekin Cevherli
En zor yazım…
 Doç. Dr. Fethi Gedikli
Şimşek gibi çakıp geçen ülkücü
 Dr. Yusuf Gedikli
Sevgili Kemalciğim, candaşım, kardaşım, arkadaşım…
 Kemal Çapraz
Son söz...
 Olcay Yazıcı
Asil Neslin Son Temsilcisi: Kemâl Çapraz
 Bayram Akcan
“BOZKURT” Kemal ÇAPRAZ
 Aydil Erol
Bu çapraz, kimin çaprazı?!!
 Şahin Zenginal
Sensiz hayat zor olacak
 Ünal  Bolat
Sevdiğini Türk için seven Alperen
 Hayri Ataş
“YA BÖYLE ÖLÜM DEĞİL Mİ ERKEN”
 Mehmet Türker
Türk Dünyasının dervişi
 Mehmet Nuri Yardım
Kemal Çapraz diye bir kahraman
 Prof Dr. Ali Osman Özcan
Ufuk Ötesinde Çapraz Ateş
 Orhan Seyfi Şirin
Çapraz doğuştan ‘Reis’ti
 Rasim Ekşi
Kardeşim Kemal’in Vasiyeti
 Dr. Orhan  Gedikli
Sevgili Kemal Kardeşimin Ardından
 Özdemir Özsoy
Seni unutamayız
 Dr. Ünal Metin
“Ufuk Ötesi” yaşıyor
 Süleyman Özkonuk
Öteki Ufuk
 Aybars Fırat
Kastamonu Beyefendisi
 Zeki Hacı ibrahimoğlu
30 yıllık dostumdu
 Coşkun Çokyiğit
Kemal Çapraz “Tek Ağaç”lardandı
 Baki Günay
Kırım Meclisinde Kemal Çapraz sesleri
 Cem  Sökmen
Metropoldeki dâvâ adamı: Kemal Çapraz
 Ahmet Tüzün
İz Bırakan
 Hüseyin Özbek
Kemal Bey
 Asuman Özdemir
Sermayeye kurban gittin…
           
       
 
   

Karahan 2002