Kasım 2008

Ö T E S İ

 

07.07.2020 Aynada Görünen

 
Hüseyin Aynalı

Savaş... Gene Savaş...


Ortadoğu da bitmeyen tükenmeyen savaş. 1980-88 yılları arasında İran-Irak savaşı, 1991 körfez savaşı, 2002 Afganistan da Taliban ın tasfiyesi ve şimdi kuvvetle muhtemel Irak a yönelik savaş.

Ortadoğu nun bu gün mevcut haritası, 1. Dünya savaşı sonrasında o dönemin iki büyük gücü olan İngiltere ve Fransa tarafından çizilmiştir. Bu sınırlar son derece yapay olup, sanki cetvelle çizilmiş gibidir. Birinci dünya savaşına kadar tarihte Irak diye bir millet ve devlet hiç var olmamış, İngiltere nin şark politikası, savaş sonrası Irak ın kurulması sonucunu getirmiştir. Bu statü ikinci dünya savaşına kadar sürmüş, savaştan ABD nin galip çıkması neticesi uluslar arası dengeler değişmiş, ABD nin etkinliği artmıştır.

Ortadoğu daki kara altın, tarih içinde bütün emperyalist güçlerin iştahını kabartmış, bu güçler petrolden daha fazla pay alabilmek için ortadoğu da her türlü provakasyonu ve oyunu oynamışlardır, bu gün de oynamaktadırlar. Orta ve uzun vadeli hayalleri ve planları, kara altına sahip Irak ın kuzeyi ile beyaz altına(su) sahip Türkiye nin güneyini birleştirip, bu bölgede, kaynaklarını sömürebilecekleri ve bölgenin kortrolü için üst olarak kullanabilecekleri “yapay” bir devlet kurmaktır. Hayallerini kurdukları bu devletin psikolojik, sosyolojik, ekonomik ve akademik temellerini enstitülerinde planlayıp, değişik kamuflajlar içinde uygulamakla meşguldürler. Bu kamuflajlardan birini 91 körfez savaşında gördük. Direkt hedef Irak idi, ancak endirekt hedeflerden birininde Türkiye olduğu görüldü. Zira Türkiye ye bu savaştan 100 milyar dolar ekonomik darbe vuruldu.

Bu nedenle başta Türkiye olmak üzere bütün bölge ülkeleri son derece uyanık olmak zorundalar. Zira, Irak ın üniter yapısının bozulması, orta ve uzun vadede Türkiye, İran ve Suriye nin toprak bütünlüğü açısından da fevkalade sakıncalar doğurabilecektir. Bu durumda bölge ülkelerinin birbirini anlama, birbirine her zamankinden daha fazla yaklaşma ve yakınlaşma ihtiyacı vardır.

Fransa ve Almanya yetkilileri “savaşın durdurulması için her tedbire başvuracaklarını” açıkladılar. 23 ocak günü Çırağan Sarayında altı bölge devletinin dışişleri bakanlarının katıldığı zirveden “barış” çıktı. Misilleme yaparcasına aynı gün ABD ve İngiltere dışişleri bakanları ortak basın toplantısı düzenlediler.

Görünen o ki, ABD-İngiltere ittifakı, BM Güvenlik Konseyi kararına veya bir Nato kararına dahi ihtiyaç duymadan Irak ı vurmaya kararlı gözüküyorlar. Böyle bir savaşı ise aynı anda hem kuzeyden hem de güneyden başlatmayı düşündükleri görülüyor. Kuzeyi baypas edip güneyden tek yönlü saldırının, kime, hangi zorlukları, riskleri ve
komplikasyonları beraberinde getireceğini, savaş stratejistleri sanırım uzun uzun düşünmüşlerdir.

Burada Türkiye “sıkı denge politikası” ile, uluslar arası hukuk çerçevesinde, değişik seçeneklerden hangisinin ulusuna en az zarar ve en fazla faydayı temin ettiğinin hesaplarını çok iyi yapmak zorundadır. Ahbap-çavuş ilişkisiyle uluslar arası siyasetin yürümediğini, bu ulus yakın ve uzak geçmişindeki tecrübelerinden de biliyor zaten. Kıldan ince kılıçtan keskin bir yol. Yüce Türk Ulusuna kolay gelsin.


ufuk@ufukotesi.com

Bu yazı toplam defa okunmuştur.

Ufuk Ötesi Gazetesi'nde yayınlanan yazı, haber ve fotoğraflar kaynak gösterilerek iktibas edilebilir.

UFUK ÖTESİ.COM

BU YAZIYI TAVSİYE EDİN

Adınız  Soyadınız

E-posta adresiniz
Arkadaşınızın e-posta adresi

 

Yazdır  - Sayfanın Başına Dön 

 

 Sayı :79

 KÜNYE
 
 ARŞİV
 
 ABONELİK
 
 REKLAM
 
 
  YAZARLAR
 Ali Arif Esatgil
Bayrak gibi yaşamak...
 Alptekin Cevherli
En zor yazım…
 Doç. Dr. Fethi Gedikli
Şimşek gibi çakıp geçen ülkücü
 Dr. Yusuf Gedikli
Sevgili Kemalciğim, candaşım, kardaşım, arkadaşım…
 Kemal Çapraz
Son söz...
 Olcay Yazıcı
Asil Neslin Son Temsilcisi: Kemâl Çapraz
 Bayram Akcan
“BOZKURT” Kemal ÇAPRAZ
 Aydil Erol
Bu çapraz, kimin çaprazı?!!
 Şahin Zenginal
Sensiz hayat zor olacak
 Ünal  Bolat
Sevdiğini Türk için seven Alperen
 Hayri Ataş
“YA BÖYLE ÖLÜM DEĞİL Mİ ERKEN”
 Mehmet Türker
Türk Dünyasının dervişi
 Mehmet Nuri Yardım
Kemal Çapraz diye bir kahraman
 Prof Dr. Ali Osman Özcan
Ufuk Ötesinde Çapraz Ateş
 Orhan Seyfi Şirin
Çapraz doğuştan ‘Reis’ti
 Rasim Ekşi
Kardeşim Kemal’in Vasiyeti
 Dr. Orhan  Gedikli
Sevgili Kemal Kardeşimin Ardından
 Özdemir Özsoy
Seni unutamayız
 Dr. Ünal Metin
“Ufuk Ötesi” yaşıyor
 Süleyman Özkonuk
Öteki Ufuk
 Aybars Fırat
Kastamonu Beyefendisi
 Zeki Hacı ibrahimoğlu
30 yıllık dostumdu
 Coşkun Çokyiğit
Kemal Çapraz “Tek Ağaç”lardandı
 Baki Günay
Kırım Meclisinde Kemal Çapraz sesleri
 Cem  Sökmen
Metropoldeki dâvâ adamı: Kemal Çapraz
 Ahmet Tüzün
İz Bırakan
 Hüseyin Özbek
Kemal Bey
 Asuman Özdemir
Sermayeye kurban gittin…
           
       
 
   

Karahan 2002