Kasım 2008

Ö T E S İ

 

26.05.2024 2008 | 2007 | 2006 | 2005 | 2004 | 2003 | 2002


ARŞİV : Ekim - 2004

 
 

Köşe Yazıları


Ünlem ! :  Alaturka -  Asuman Özdemir
Yabancılar Türk modeli bir iş yaptıkları zaman, aslına benzetemediklerinden eksikliklerini kapatmak için en kısa ifade tarzı olarak boşuna mı “Alaturka” yı kullanıyorlar.
()
Gezi :  Aynalıkavak Kasrı -  Banu Erkmen
Bir İstanbuldu ki; her sokağında iki üç konak, her mahallesinde bir iki saray vardı. Camiler, hanlar, hamamlar, medreseseler, çarşılar, çeşmeler, kasırlar, köşkler, yalılar ve saraylarla donanmış ve bütün bunlar korularla, bahçelerle süslenmişti. Öyle bir devirdi ki, bahçeler miydi yarışan yoksa bahçelerde açan çiçekler miydi? Çiçeklerin padişahı lâle, Osmanlının ise III. Ahmet idi.
()
Bamteli :  Selâm sana Safranbolu... -  Aydil Erol
Müzik dünyamızın çalışkan ve verimli siması, dünyalar iyisi Dr. Süleyman Şenel telefon etti: “Aydil ağabeğ, ‘Sadi Yaver Ataman Günleri’ için 19 Eylül Pazar günü Safranbolu Altın Safran Festivali’ne gideceğiz.”
()
Milli Sıtrateji :  İttifakın güç kaynakları-2 -  Dr. Alptürk Ünlü
Anglo-Sakson-Yahudi ittifakının güç alarak canını beslediği, kanını sulandırdığı sömürgeci anlayışa dayanan güç kaynaklarını değerlendirelim:
()
Aykırı Bakış :  AB hakkında bir kere daha -  Dr. Yusuf Gedikli
Batı medeniyetini topyekün kabul, şimdiden hayal dahi edilemeyecek şekilde neticelenecektir (Eski eserlerimizi kendi elimizle nasıl yok ettiğimizi ve Türkçenin günümüzdeki hal-i pür melalini hepimiz görüyoruz). AB de tabii ki armut toplamayacaktır. Öne sürdüğü ve süreceği şartlarla Türkiyeyi Nasreddin Hocanın kuşuna çevirecektir.
()
Sağlık Meridyeni :  Aile hekimliği yine mi unutuldu? -  Dr. İsmail  Maraş
İşte aradan aylar geçti... Ve sessiz sedasız “Aile hekimliği” gündemden kayboldu... Yazılı ve görsel basında gündemden düştü. Buradan Sayın Bakanımız başta olmak üzere konuyla ilgilenen herkese sesleniyoruz
()
Tarih Bilinci :  80 yıl sonra -  Rasim Giresunlu
Biz bu yazımızda cumhuriyeti işlemeyeceğiz. Biz bu yazımızda, Türk dünyasının gelmiş-geçmiş en önemli düşünce adamlarından birisi olan Ziya Gökalp’i anma ve hatırlatma adına bu konuyu kaleme alıyorum.
()
Tamburî Cemil Beği rahat bırakınız!... -  Aydoğdu Ersin
Herkes onu hayatının belirli bir parçasıyla tanır... Musikimizin efsanevî isimlerinden biri ve saz virtüözüdür. “Bestekârın ebedî, virtüözün fâni bahtını şahsında birleştirmiş olan Cemil Beğ” gibi bir şöhretin gelip geçmesi kuyrukluyıldızlar misali yüzyıllarda bir görülür
()
Yakın Takip :  Muharrem Tahsin -  Dr. Ünal Metin
Çocuk Vakfı tarafından düzenlenen “1. Türkiye Üstün Yetenekli Çocuklar Kongresi” ne katılmak üzere İstanbul’a gelen Muharrem Tahsin ile çocuk edebiyatı ve sorunları üzerine konuştuk.
()
Reymanca :  AL - MA - YA - CAK - LAR ! -  Reyman Eray
Yalanla yönetilmek, son yıllarda “yazgı”mız oldu sanki... “Ekonominin iyiye gittiği”ne inananlar salt “tuzu kuru”lar. Enflasyonu yüzde 6’larda - 7’lerde gösterenler de, bakkala-manava adım atmayan aynı “tuzu kuru”lar...
()
Kuşbakışı :  Bu zinaya ceza yok mu? -  Şahin Zenginal
Eskilerimiz, toplumda ahlâksızlık ve kötü olaylar artınca “Başımıza taş yağacak” derlerdi. Allah’tan başımıza taş yağmıyor ama felâketlerden de kurtulamıyoruz. Nasıl kurtulacağız ki, felâketleri biz davet ediyoruz.
()
Çapraz Ateş :  İlkesizlik ülküsüzlük -  Kemal Çapraz
İkesizliğin, ülküsüzlüğün ve kuralsızlığın hiç bu kadar rağbet gördüğü bir dönem olmamıştı. Artık devre göre davranmak, döneme göre konum almak, her devrin adamı olmak marifet sayılır oldu. Bu ilkesizlik devletin en tepesinden en alt kademesine kadar sirayet etmeye başladı. İlkeli insanlar hor görülür, yadırganır, hatta akılsızlıkla suçlanır oldular
()
Göğe Merdiven :  Bağışlayın beni -  Aybars Fırat
Bugün çok kıymetli bir öğretmenimizin, Kahramanmaraş Ticaret Meslek Lisesi Edebiyat Öğretmeni sayın Ahmet Yüzeroğlu'nun yazısını affınıza sığınarak sizlere takdim ediyorum.
()
Üçüncü Yol :  Devletler Hukukuna Göre Çeçenistan -  Ali Baykan
"Üslup bu değil, terör her zaman ölü doğar, Dudayev kendi topraklarında askeri hedeflerle savaşırdı, onun kahraman savaşçıları bir ölüp bin dirilirdi, her ölüm onu haklı davasını zafere yaklaştırırdı!"
()
Zekice :  Amerika Sağolsun(!) -  Zeki Hacı ibrahimoğlu
Eğer Telafer’i bombalayıp, onlarca insanı en vahşi şekilde katledip, binlerce masumu yurdundan yuvasından etmeseydi ihtimal ki, biz hâlâ o insanların varlığından habersiz olacaktık.
()
Hedef :  Fırından-Medeniyete -  Ünal  Bolat
O anda bir beyefendiye kayıyor gözümüz... Elinde çantası... Elbisesi ütülü, boynunda boyun bağı... Eh ayakkabısı da sıfır olmasa da, temiz ve boyalı... Şöyle belli belirsiz etrafa bakıyor... Ama gözleri daha çok vitrindeki ekmeklerde... Ayakları kararsız... Dükkandan içeri girse mi yoksa vazgeçip gitse mi?
()
- :  Altınoluk’tan Tarsus’a -  Ahmet Özdemir
Geleneksel hale gelen Tarsus Karacaoğlan Şiir Akşamları’nın üçüncüsü 23-26 Eylül tarihleri arasında yapıldı. Bu etkinlik nedeniyle her yıl Tarsus Belediyesi tarafından verilen ödüller de sahiplerini buldu.
()
Net P@no :  YTL Kimleri Tehdit Edecek? -  Baki Günay
1 Ocak 2005’ten itibaren para birimimiz ‘Yeni Türk Lirası’ oluyor. Yeni Türk Lirası’na geçiş sürecinde pek çok idari düzenlemenin yanı sıra otomasyon altyapısında da YTL’ye uygun iyileştirmelerin yapılması gerekiyor. Altyapısını değiştirmeyenleri büyük bir kaos bekliyor.
()
Köşe Taşı :  Ötekinin çarşambası -  Prof Dr. Ali Osman Özcan
Her gün kamuoyunda yüzümüzü dikine tıraş edenlerin sözlerine kanarak ötekinin çarşambasını hayal edip duruyoruz. Millete borcu olanların dilleri bir karış. Soyguncu ve hortumcular pabuç gibi dilleriyle kendilerini savunmaya kalkıyor. Ayrımcılık ve bölücülük yapanların dilleri ise, fil kulağı gibi.
()
Evrak-ı Perişandan :  Doğumunun 119. yılı münasebetiyle Üzeyir Hacıbeyli -  Doç. Dr. Fethi Gedikli
Üzeyir Hacıbeyli şair ve yazarları, nakkaş ve ressamları, bestekâr ve ifacıları ile meşhur olan ve şimdi Ermeni işgali altında çiğnenen Karabağ toprağının oğludur. O, 18 Eylül 1885 günü Şuşa kazasının Ağcabedi mahallinde mirza ailesinde doğmuştu.
()
Ekonomide gündem :  Eski Türk Lirası'na dönüş -  Doç.Dr.Neşe  Çapraz
Yeni Türk Lirasına geçiş aslında Eski Türk Lirasına dönüş olarak ifade edilebilir. Zira Türkiye Cumhuriyeti kurulduktan sonra ilk olarak 1927 yılından çıkarılan Türk Lirası değerlerine dönülecektir.
()
Ölçü :  NLP ideolojisi -  Cem  Sökmen
Bir furyadır gidiyor. Bu alanda bize ait birikime yaslanarak yerli bir dil inşa etmeye çalışan az sayıdaki yazarı saymazsak, kitaplarıyla, seminerleriyle adeta NLP isimli yeni bir sektör oluşmuş durumda. İşin belki de en vahim tarafı 15-20 seminer dinledikten sonra bu konunun eğitimciliğine kalkışarak para kazanmaya çalışanların sayısının artışı.
()
Serbest Atış :  Dersaneler öcü mü, cici mi? -  Tuncay Yıldız
Kimine göre Milli Eğitim sistemimizin aksamasının bir sonucu kimine göre kaliteli eğitimin verildiği eğitim merkezi kimine göre üniversiteye giden yolun başlangıç yeridir dershaneler.
()
ÜÇÜNCÜ YOL :  Devletler Hukukuna Göre Çeçenistan -  Ali Baykan
"Üslup bu değil, terör her zaman ölü doğar, Dudayev kendi topraklarında askeri hedeflerle savaşırdı, onun kahraman savaşçıları bir ölüp bin dirilirdi, her ölüm onu haklı davasını zafere yaklaştırırdı!"
()
Pusula :  Ha gayret! AB dışardan, AKP içerden -  Bayram Akcan
Akp’yi yazmak olur da onun kapıkullarından bahsetmemek olur mu? Bal tutan parmağını yalar misali Akp iktidarı yaltakçılığı yapanların vatan umurunda bile değil
()

*

Haberler


Örgüde “Gözde” -  Ufuk Ötesi
Maharetli hanımların yakından takip ettiği örgü sahasındaki tartışmasız dergi “GÖZDE” bir yaşına bastı.
()
Türk gençlerinin Köstence buluşması -  Ufuk Ötesi
Türk Dünyası Gençlik Kurultayı Romanya’da toplandı. Romanya’nın ve Dobruca bölgesinin incisi Köstence’de 11’inci Türk Dünyası Gençlik Günleri ve Kurultayı yapıldı.
()
AB'nin yeni hedefi Ayvalık -  Ufuk Ötesi
İnanç Turizmi projesi kapsamına alınan Ayvalık, bu projenin dillerde dolaşmaya başlamasıyla birdenbire önem kazandı. Ali Bey (Cunda) adasının kuzey kısmını oluşturan Patriciya bölgesinde bulunan kilise harabeleri değerli birer tarihî eser oldu.
()
Balkan Göçmenleri İş Adamları Derneği (BAGİAD) kuruldu -  Ufuk Ötesi
Türkiye’de faaliyette bulunan işadamı dernekleri arasında en son merkezi İzmir’de bulunan Balkan Göçmenleri İş Adamları Derneği (BAGİAD) da yerini aldı.
()
Milli Eğitim'de kitap rezaleti -  Ufuk Ötesi
Milli Eğitim Bakanlığı’nın okullara tavsiye ettiği ve ders kitabı olarak okutulan bir İngilizce kitabında Atatürk’e, din dersi kitabında da Peygamberimiz Hz. Muhammed (SAV)’e hakaret ediliyor
()
Ruslar hızla müslüman oluyor -  Ufuk Ötesi
Rusyada İslam dininin her geçen gün yayıldığı haber verildi. Mos-news’in bir internet sitesine dayanarak verdiği habere göre 2004 senesinin ocak-ekim ayları arasında 20 bin kişinin Müslüman olduğu kaydedildi.
()
Telefer Kerkük'ün provasıydı -  Ufuk Ötesi
Telafer operasyonunun perde arkasını Irak Demokrat Partisi’nin Başkan Yardımcısı Kasım ÖMER, UFUK ÖTESİ Ankara temsilcisi Şemsettin KÜZECİ’ye anlattı.
()
Irak Türkmenleri Milli Bayram'ı Ankara'da kutladılar -  Ufuk Ötesi
Irak Türken Cephesi Türkiye temsilciliği tarafından düzenlenen “7 Ekim” Irak Türkmen Milli bayramı kutlamaları çerçevesinde Türkmeneli kültür merkezi salonunda Türkmen sanatçılarının resim sergisi açıldı.
()
Yangın Duası -  Ufuk Ötesi
Ahmet Uğurlu ve Ülkü Duru, İstanbul Devlet Tiyatrosu’nun iki vazgeçilmez yeteneği. “Yangın Duası”nın yazarı, yönetmeni, dekor ve kostüm tasarımcısı Berkun Oya, bu iki yeteneği aynı oyunda bir araya getirmiş ve ortaya bir tiyatro şöleni çıkmış...
()
Yaprak Dökümü -  Ufuk Ötesi
Reşat Nuri Güntekin’in unutulmaz yapıtlarından biri olan “Yaprak Dökümü” 60 yıl sonra bir kez daha Şehir Tiyatrosu’nca sergileniyor...
()
Bir sahne duayeni daha ebediyete göçtü -  Ufuk Ötesi
54 yıldır Türk seyircisine “usta oyunculuk” sergileyen Haluk Kurtoğlu, 29 Eylül Pazartesi günü, Cerrahpaşa Hastanesi’nde, kalp yetmezliği nedeniyle aramızdan ayrıldı...
()
Türkçemizi katletmeyelim -  Ufuk Ötesi
Türk Eğitim Sen Başkanı Özcan, Türkçe’nin radyo ve televizyonlarda yanlış ve hatalı kullanımından dolayı zedelendiğini belirterek, kâr amacıyla yapılan şarkıların da Türkçe’ye büyük zararlar verdiğini ifade etti
()
Memura 'yağmacı' yaftası -  Ufuk Ötesi
Türkiye Kamu-Sen İstanbul İl Başkanı Yrd. Doç. Dr. M. Hanefi Bostan, hükümetin memurlara karşı takındığı tavra sert tepki gösterdi.
()
Gazetemize iki ödül -  Ufuk Ötesi
Gazetemizin yayın danışmanı Aydil Erol ile gazetemizin Ankara Temsilcisi Şemsettin Küzeci ödül aldı.
()

2008


OCAK

ŞUBAT

MART

NİSAN

MAYIS

HAZİRAN

TEMMUZ

AĞUSTOS

EYLÜL

EKİM

KASIM

ARALIK

2007


OCAK

ŞUBAT

MART

NİSAN

MAYIS

HAZİRAN

TEMMUZ

AĞUSTOS

EYLÜL

EKİM

KASIM

ARALIK

2006


OCAK

ŞUBAT

MART

NİSAN

MAYIS

HAZİRAN

TEMMUZ

AĞUSTOS

EYLÜL

EKİM

KASIM

ARALIK

2005


OCAK

ŞUBAT

MART

NİSAN

MAYIS

HAZİRAN

TEMMUZ

AĞUSTOS

EYLÜL

EKİM

KASIM

ARALIK

2004


OCAK

ŞUBAT

MART

NİSAN

MAYIS

HAZİRAN

TEMMUZ

AĞUSTOS

EYLÜL

EKİM

KASIM

ARALIK

2003


OCAK

ŞUBAT

MART

NİSAN

MAYIS

HAZİRAN

TEMMUZ

AĞUSTOS

EYLÜL

EKİM

KASIM

ARALIK

2002


NİSAN

MAYIS

HAZİRAN

TEMMUZ

AĞUSTOS

EYLÜL

EKİM

KASIM

ARALIK

 

 Sayı :79

 KÜNYE
 
 ARŞİV
 
 ABONELİK
 
 REKLAM
 
 
  YAZARLAR
 Ali Arif Esatgil
Bayrak gibi yaşamak...
 Alptekin Cevherli
En zor yazım…
 Doç. Dr. Fethi Gedikli
Şimşek gibi çakıp geçen ülkücü
 Dr. Yusuf Gedikli
Sevgili Kemalciğim, candaşım, kardaşım, arkadaşım…
 Kemal Çapraz
Son söz...
 Olcay Yazıcı
Asil Neslin Son Temsilcisi: Kemâl Çapraz
 Bayram Akcan
“BOZKURT” Kemal ÇAPRAZ
 Aydil Erol
Bu çapraz, kimin çaprazı?!!
 Şahin Zenginal
Sensiz hayat zor olacak
 Ünal  Bolat
Sevdiğini Türk için seven Alperen
 Hayri Ataş
“YA BÖYLE ÖLÜM DEĞİL Mİ ERKEN”
 Mehmet Türker
Türk Dünyasının dervişi
 Mehmet Nuri Yardım
Kemal Çapraz diye bir kahraman
 Prof Dr. Ali Osman Özcan
Ufuk Ötesinde Çapraz Ateş
 Orhan Seyfi Şirin
Çapraz doğuştan ‘Reis’ti
 Rasim Ekşi
Kardeşim Kemal’in Vasiyeti
 Dr. Orhan  Gedikli
Sevgili Kemal Kardeşimin Ardından
 Özdemir Özsoy
Seni unutamayız
 Dr. Ünal Metin
“Ufuk Ötesi” yaşıyor
 Aybars Fırat
Kastamonu Beyefendisi
 Süleyman Özkonuk
Öteki Ufuk
 Zeki Hacı ibrahimoğlu
30 yıllık dostumdu
 Coşkun Çokyiğit
Kemal Çapraz “Tek Ağaç”lardandı
 Baki Günay
Kırım Meclisinde Kemal Çapraz sesleri
 Ahmet Tüzün
İz Bırakan
 Cem  Sökmen
Metropoldeki dâvâ adamı: Kemal Çapraz
 Hüseyin Özbek
Kemal Bey
 Asuman Özdemir
Sermayeye kurban gittin…
           
       
 
   

Karahan 2002