Kasım 2008

Ö T E S İ

 

19.09.2020 Kuşbakışı

 
Şahin Zenginal

Bu zinaya ceza yok mu?


Eskilerimiz, toplumda ahlâksızlık ve kötü olaylar artınca “Başımıza taş yağacak” derlerdi. Allah’tan başımıza taş yağmıyor ama felâketlerden de kurtulamıyoruz. Nasıl kurtulacağız ki, felâketleri biz davet ediyoruz.

Son günlerde yaşanan olaylara bakınca başımıza taş yağmasa bile yeni felâketler kapımıza dayanacak gibi görünüyor. AKP iktidarı, Türk Ceza Kanunu’nu hazırlamak için aylarca, hatta yıllarca uğraştı. Eminim ki, çoğu bakan ve milletvekilleri hazırlanan taslağı bile okumadan Meclis’e gönderdiler. Yine birçoğu taslağın daha ne olduğunu öğrenemeden, komisyonlardan alelacele geçirdiler. Bu arada, utanmadan taslağı, Avrupa Birliği’nin de beğenisine sundular. Avrupa Birliği’nden onay alınca Meclis’i olağanüstü topladılar ve taslağı görülmedik bir hızla Meclis’ten geçirmeye başladılar.

Meclis olağanüstü toplanmaya hazırlandığı sırada bir zina tartışması koptu. Nereden ve kimden çıktığı da meçhul. TCK taslağını hazırlayan ve hazırlatan AKP iktidarı. Komisyonlardan geçiren de AKP iktidarı. Meclis’i olağanüstü toplayan da AKP iktidarı. Zina konusunu gündeme getirip de bu işe çomak sokan da AKP iktidarı. Verdikleri zina önergesinin arkasında duramayan da AKP iktidarı.

Şimdi AKP’ye sormazlar mı? Madem zinaya ceza verilmesi konusunda samimi idiniz niçin TCK taslağına koymadınız? Hadi taslağa koymayı unuttunuz, niçin komisyonlarda görüşülürken gündeme getirmediniz? Hadi onu da atladınız diyelim… Niçin bu kadar kavgasını yaptıktan sonra Meclis’te gündeme getirmediniz? Madem Meclis’te de gündeme getirmeyecektiniz, günlerce bunun kavgasını niçin yaptınız? Niçin piyasaların allak bullak olmasına izin verdiniz?

Madem Meclis’te de gündeme getirmeye gözünüz kesmedi, kel alâka bir sebeple niçin TCK’yı geri çektiniz? Madem geri çektiniz, AB bastırınca Meclis’i niçin tekrar olağanüstü topladınız ve TCK’yi kabul ettiniz?

Eski hocalar, zinayı anlatırken sık sık çeşitlerinden de bahsederlerdi… Malum bilinen zina, göz zinası, söz zinası, el zinası, dil zinası… AKP’nin bu yaptığının hangi gruba girdiğini de hocalara bir sormak lâzım!

TCK geri çekildiğinde nasıl olduysa bir anlığına AB’ye karşı aslan kesilen Başbakan Tayyip Erdoğan, “Biz Türküz, bize dayatma yapamazsınız” deyiverdi… Bu sözü alkışlardık… Eğer arkasında durabilseydi… Hemen iki gün geçmeden gittiği Brüksel’de AB’nin üçüncü sınıf memuru Verhaugen’e karşı da aynı kararlılıkla dik durabilseydi…

Başbakan Erdoğan her şeyden önce Türk milletine karşı dürüst olmalı… Niçin durup dururken zina konusunu gündeme getirdiklerini açıklamalı? Niçin önce vazgeçip, sonra tekrar gündeme getirdiklerini de? Niçin bu milleti aptal yerine koyuyorlar?

Önce herkes dürüst olsun. Fikirleriyle zikirleri, sözleriyle özleri bir olsun. Herkes ne düşünüyorsa açıkça söylesin. Kimse kıvırmasın. Dün ak dediğine bugün kara demesin. Hiç kimse siyasi hayatlarındaki zikzakları “Biz değiştik” bahanesiyle örtmeye kalkmasın.

AB’nin dayatmasıyla TCK’nin Meclis’te kabul edildiği anlaşılıyor? “Hiç kimse Türkiye’nin iç işlerine karışamaz, herkes kendi işine baksın” sözleri bir safsata mıydı? Söylemeye dilim varmıyor ama yoksa Türkiye, herkesin istediğini yaptırabileceği ve istediği gibi at koşturabileceği Afrika’nın üçüncü sınıf sömürge ülkelerine mi döndürüldü?

Geçenlerde Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, güya “AB konusunda temaslarda bulunmak üzere”, daha açık ifadeyle Türkiye’nin AB’ye alınmasını rica etmek üzere Baltık cumhuriyetlerini, yani Litvanya, Estonya ve Letonya’yı ziyaret etti. Türkiye’deki halkın büyük bir çoğunluğu, bu üç ülkenin varlığından bile habersiz. Her biri bir vilâyetimiz kadar bile olmayan bu üç küçük ülkeden medet umar duruma düşürüldüğümüzü görmek ne büyük acı? Allah beterinden saklasın, çünkü gidişat hayra alamet değil…ufuk@ufukotesi.com

Bu yazı toplam defa okunmuştur.

Ufuk Ötesi Gazetesi'nde yayınlanan yazı, haber ve fotoğraflar kaynak gösterilerek iktibas edilebilir.

UFUK ÖTESİ.COM

BU YAZIYI TAVSİYE EDİN

Adınız  Soyadınız

E-posta adresiniz
Arkadaşınızın e-posta adresi

 

Yazdır  - Sayfanın Başına Dön 

 

 Sayı :79

 KÜNYE
 
 ARŞİV
 
 ABONELİK
 
 REKLAM
 
 
  YAZARLAR
 Ali Arif Esatgil
Bayrak gibi yaşamak...
 Alptekin Cevherli
En zor yazım…
 Doç. Dr. Fethi Gedikli
Şimşek gibi çakıp geçen ülkücü
 Dr. Yusuf Gedikli
Sevgili Kemalciğim, candaşım, kardaşım, arkadaşım…
 Kemal Çapraz
Son söz...
 Olcay Yazıcı
Asil Neslin Son Temsilcisi: Kemâl Çapraz
 Bayram Akcan
“BOZKURT” Kemal ÇAPRAZ
 Aydil Erol
Bu çapraz, kimin çaprazı?!!
 Şahin Zenginal
Sensiz hayat zor olacak
 Ünal  Bolat
Sevdiğini Türk için seven Alperen
 Hayri Ataş
“YA BÖYLE ÖLÜM DEĞİL Mİ ERKEN”
 Mehmet Türker
Türk Dünyasının dervişi
 Mehmet Nuri Yardım
Kemal Çapraz diye bir kahraman
 Prof Dr. Ali Osman Özcan
Ufuk Ötesinde Çapraz Ateş
 Orhan Seyfi Şirin
Çapraz doğuştan ‘Reis’ti
 Rasim Ekşi
Kardeşim Kemal’in Vasiyeti
 Dr. Orhan  Gedikli
Sevgili Kemal Kardeşimin Ardından
 Özdemir Özsoy
Seni unutamayız
 Dr. Ünal Metin
“Ufuk Ötesi” yaşıyor
 Süleyman Özkonuk
Öteki Ufuk
 Aybars Fırat
Kastamonu Beyefendisi
 Zeki Hacı ibrahimoğlu
30 yıllık dostumdu
 Coşkun Çokyiğit
Kemal Çapraz “Tek Ağaç”lardandı
 Baki Günay
Kırım Meclisinde Kemal Çapraz sesleri
 Ahmet Tüzün
İz Bırakan
 Cem  Sökmen
Metropoldeki dâvâ adamı: Kemal Çapraz
 Hüseyin Özbek
Kemal Bey
 Asuman Özdemir
Sermayeye kurban gittin…
           
       
 
   

Karahan 2002