Kasım 2008

Ö T E S İ

 

2.03.2024 2008 | 2007 | 2006 | 2005 | 2004 | 2003 | 2002


ARŞİV : Temmuz - 2007

 
 

Köşe Yazıları


gezi :  Ruslar Akdeniz’de; Çariçe 2. Katerina ve Çeşme baskını -  Nazan Sezgin
7-8 Temmuz 1770’te Ruslar Çeşme’de Osmanlı donanmasını yakmıştı. Çar Deli Petro’nun sıcak denizlere inme yolundaki vasiyeti 2. Katerina tarafından gerçekleştirilmişti, geçici de olsa. Rusya tarihine büyük Katerina olarak geçen bu çariçe Müthiş İvan ve Deli Petro ile birlikte, Ortodoks kilisesinin de katkısıyla olmayan bir Rus milletini yaratan üç hükümdardan birisiydi. Adı bile Vikinglere ait olan bir millet.
(15661)
. :  Azerbaycan Cumhuriyeti’nin kuruluş yıldönümü -  Sevil İrevanlı
Güney Kafkasya Federasyonu (Seym) dağıldıktan sonra 26 Mayıs 1918’de Gürcistan, 28 Mayıs 1918’de Azerbaycan, daha sonra da Ermenistan kendi bağımsızlıklarını ilan ettiler. 28 Mayıs 1918’de Azerbaycan Demokratik Cumhuriyeti’nin ve bağımsızlığın ilan edilmesi kayıtsız şartsız Azerbaycan Türk milletinin tarihinde ve kaderinde önemli bir olay idi. Cumhuriyetin iki yıllık hakimiyet devri, bir sıra yönlerine göre millî tarihimiz için çok önemlidir.
(15339)
Net P@no :  F-16’larımız artık gece uçabiliyor -  Baki Günay
Türk Hava Kuvvetleri, Ortadoğu ve Avrupa'da gece görüş gözlüğü ile atış yapabilen sayılı hava kuvvetleri arasına girdi. Artık Türk F-16’ları gece görüş gözlükleri ile görev yapabilecek. Geçen ay Türk savunma sanayisi için heyecanlı bir test tatbikatı vardı. Anadolu Kartalı 2007 tatbikatında, Türk Hava Kuvvetleri'ne bağlı filolar, ilk kez gece görüş gözlüğü ile hedeflere gerçek mühimmatla atışlar yapmış ve başarılı olmuşlardı.
(9367)
- :  Türkiye yabancılaştırılıyor -  Kurthan Reyizoğlu
Özal döneminde zarar eden kamu kuruluşlarının elden çıkarılması iddiasıyla başlatılan özelleştirme, yabancılaştırmaya dönüştürüldü. Özellikle son yıllarda en kârlı ve stratejik kamu kuruluşları yabancılara satılıyor. Türk Telekom, Telsim gibi en kârlı ve stratejik kuruluşların başında artık yabancılar oturuyor. Türkiye’de Turgut Özal döneminde zarar eden kamu kuruluşlarının elden çıkarılması iddiasıyla başlatılan özelleştirme furyası, artık yabancılaşmaya dönüştü…
(7412)
Kulvar :  Akp’nin amacı ne? -  Cihangir Arık
Bir peşmerge başı, ‘başbakan doğru söylüyor aynı fikirdeyim’ diyorsa ülkeyi yöneten başbakan ile peşmerge lideri aynı düşünceyi paylaşıyor demektir. Peki peşmerge ne yapıyor? Peşmerge ülkemizin sınırlarını tehdit ediyor, her gün askerimizin şehit olmasına yol açıyor, terör örgütünün her türlü ihtiyacını karşılıyor, onları besleyip donatıp sınırlarımızdan içeri sokuyor. Bunun ne anlama geldiğini anlamayan var mı acaba?
(6890)
Bamteli :  Cepheye gitmek isteyen Türk kadınları -  Aydil Erol
15 Haziran günü Ayvalık’ta 6 Türk kadını askerlik şubesine başvuruyor. Sebep mi?.. Devr-i dilârâ-yı Tayyîîîb’de kuduran anarşi ve artan şehit sayısı dolayısıyla Mehmetçiğin yanında yer almak... “Aslanın erkeği aslan da dişisi aslan değil mi?..” sözü boşuna mı söylenmiştir?.. Bizde (Arslan) adı yalnız erkeklere değil, hanımlara da verilir. Tuğrul Beğ’in kardeşi Çağrı Beğ’in kızının adı (Arslan)’dır.
(6727)
- :  İran’da Türk izleri-2 -  Dr. Orhan  Gedikli
Akşam 23 uçağı ile Şiraz’a uçuyoruz. 1.5 saatlik bir yolculuktan sonra Şiraz havalimanına indik. Alana bakılırsa Şiraz çok güzel bir şehir. Şiraz bir anlama şairler kenti. Otelimiz Homa oteller gurubuna ait 4 yıldızlı bir otel. Etraf düzenlemesi 5 yıldız oteller gibi. Şiraz da etrafı dağlarla çevrili bir ova şehri. Güzel bir sabah kahvaltısının ardından şehri tanımaya başlıyoruz.
(4969)
Ölçü :  Bir Nusret Özcan geçti bu dünyadan... -  Cem  Sökmen
Daima ayakları yere basan ve daima ayakları bu topraklara basan bir büyük gönüllü insan daha gitti. Nusret ağabeyimizi 22 Haziran Cuma günü geçirdiği üçüncü kalp krizi neticesinde kaybettik. Onunla en son 18 Haziran Pazartesi günü görüşmüştük. Konumuz yayına hazırladığımız “Bir Hüzün Yolcusu” ismini taşıyan hikâye kitabıydı.
(4732)
Zekice :  Nasıl bir Türkiye? -  Zeki Hacı ibrahimoğlu
Yeteri kadar iyi yetişmiş insanı olmayan, mevcut yetişmiş insanlarını da harcayan bir ülkenin dışarıda düşman aramasına gerek yoktur. Çağdaş uygarlık demek, yüksek ekonomik refah, ileri teknoloji, çağdaş hukuk normları, çağdaş güvenlik şemsiyesi, çağdaş siyaset yöntemleridir. Bunları ne doğuda ne batıda ne kuzeyde aramaya gerek vardır. Türk tarihi bunun örnekleriyle doludur.
(4621)
Tutanak :  Türkiye ve Savaş -  Hüseyin Özbek
Vladimir Jabotinsky’ nin Birinci Dünya Savaşı sürerken, değişik cephelerde savaş muhabiri olarak kaleme aldığı yazılarından oluşan kitap Türkiye ve Savaş ( Turkey And The War) adıyla yayınlandı. Savaş sürerken, sonuçlanmadan, kazanacaklar, kaybedecekler, savaş sonrasında oluşacak yeni dengeler üzerine yapılan değerlendirmeleri okumak hayli ilginç geliyor insana.
(4526)
. :  Karay ibadethaneleri: Kenasalar -  Yard. Doç. Dr. Erdoğan  Altınkaynak
Kırım Karayları, ibadethanelerine Kenasa adını vermektedirler. Günümüz Kırım Karaylarının halen işler durumda Çift-Kale, Trakaye ve Kezlev’de kenasaları vardır. Onların dikdörtgen şekli Yahudilerin Sinagoglarından farklı yönde, Kuzey – Güney yönündedir. Kuzey tarafında giriş, Güney tarafında, ‘tör’ (kıble-mihrap) vardır. Giriş kapısının önünde yarı kapalı teras vardır. Burada Azara (cemaatin ileri gelenleri, yöneticileri, büyükleri) toplanır.
(4219)
- :  “Kahrolsun Türkiye” diyenden kim hesap soracak? -  Elif Nur Deniz
Başbakan Erdoğan, “Katil iktidar diye bağıranların bir faturası olacak” diyerek şehit cenazelerinde hükümete tepki gösterenleri “terbiyesizlikle” suçladı. PKK’lı teröristin cenazesinde “Kahrolsun Türkiye Cumhuriyeti” diye slogan atanlara ise Başbakan Erdoğan aynı tepkiyi göstermedi.
(3957)
Kuşbakışı :  Unutturulan gerçekler -  Şahin Zenginal
2002 yılı Kasım ayında 365 milletvekili ile ezici bir çoğunlukla işbaşına gelen AKP iktidarda, 4 yıl 8 ayını doldurdu. AKP, seçim yapılmadan, tek dönemde 4 yılı aşan ilk iktidar oldu. AKP iktidara geldiği ilk günlerde kendi ifadeleriyle “acil eylem planı” hazırlamıştı. Bu planı gösterişli sözlerle kamuoyuna açıklamışlar, ilk yapılacakları işleri sıralamışlardı. Ancak iktidarlarının ilk ayından itibaren acil eylem planı unutuldu, unutturuldu.
(3923)
Seyran :  Nostaljik takılmak veya reklâm kokan yardımlar -  Hayri Ataş
Eskileri sürekli hatırlayıp yâd etmek, geçmişe özlem duymak, yani nostalji, bazılarınca bir hastalık kabul edilse de hemen hemen her sohbette “nostaljik takılmadan” da edemiyoruz. Efendim, eskiden böyle miydi? Eskiden şu şöyleydi, böyle olmazdı vs. Mesela, geçmişi yâd eden büyüklerimiz, birisine yapılan iyilikleri anlatırlarken “sağ elin verdiğini sol el duymamalı” anlayışını da dile getirirler.
(3909)
Gezinti :  Güneyin parlayan yıldızı -  Ebru Tenli Günaydın
Ceyhan nehri bölgeye adeta binlerce yıldır bereket taşıyor. Adana’ya 43 km. uzaklıkta olan Ceyhan, Anadolu topraklarının binlerce yıldır oya gibi işlenen bir kültür merkezidir. 4 bin yıl boyunca birçok kavmin Adana’dan geçmesi ya da Adana’ya yerleşmesi merkezde olduğu gibi Ceyhan’da da zengin bir kültürel doku yaratmış.
(3889)
Ünlem ! :  Nida… -  Asuman Özdemir
İnsanın eşi veya sevgilisi aldattığı zaman, “değmezmiş be, adam değilmiş, lânet olsun” deyip hemen vazgeçilebiliyor veya unutuluyor ya da hazmedilmeye çalışıyor. Ama dost kazığı öyle değil! Birilerini kazanmak uğruna, senin sırtına basarak bir yerlere gelen birisi, ciğeri beş para etmez birini kazanmak için seni harcamıyor mu, işte o çok fena koyuyor! Bir bıçak ile sanki devamlı kalbiniz oyulur gibi oluyor.
(3869)
Köşe Taşı :  Ötekilik berikilik -  Prof Dr. Ali Osman Özcan
Ötekilik konusunda çok yorum yapılıyor. Ötekinin haklarını savunmak için toplantılar düzenleniyor. Ötede beride öteden beri ötekilik üzerinde yazılar yazılıyor. Ötekini yüceltici değerler bilinçlere yerleştirilmeye çalışılıyor. Öte yandan ötekilik ötesi berisi düşünülmeden ötekisi ile aynı terazide tartılıyor. Ötekiliği kutsayan şiirleri yazma modası almış başını gidiyor. Öteden beriden bazı sesler çıksa da ötekilik orkestrasının gürültüsünden hiç mi hiç duyulmuyor.
(3868)
Hedef :  KEİ ve rolünün farkında olmayan Türkiye -  Ünal  Bolat
Yeniden gündeme gelen Karadeniz Ekonomik İşbirliği fikri 1980'li yılların sonunda Doğu Avrupa Ülkeleri ve Sovyetler Birliği'ndeki değişim sürecinin hızlandığı bir dönemde doğmuştur. Türkiye’nin öncülüğünü yaptığı bir kuruluştur. Bölgesel düzeyde uluslararası bütünleşme yönünde, siyasal ve ekonomik alanda yeniden yapılanma sürecinin bir ürünüdür. Ancak Türkiye bu coğrafyadaki rolünün farkında değildir.
(3689)
Geniş Açı :  Hayata sevgilerle… -  Ali Arif Esatgil
Kurmaca bir dünyayı, yermişçesine sürdünüz önümüze… Biliyorum, zaaflarınız, ezik yanlarınız, gizli gizli ağlayışlarınız var! Yine biliyorum, tükenmişliğinizi itiraf edemeyecek kadar zavallı ve merhamete muhtaç olduğunuzu… Tunç benziniz bir riyanın ışıldaması, çakmak gözleriniz de… Özlemeyi, üzmemeyi, küsmeyi, tükürmeyi, haykırmayı, yani nasıl söylesem; insan olmaktan uzaklaşmayı mıhladınız bir yontunun umarsız gözlerine…
(3641)
- :  NURDAĞINDAN GELENLER -  Dilaver Cebeci
-
(3432)
Çapraz Ateş :  Mayınlar sadece yolda değil -  Kemal Çapraz
Türkiye’nin geleceğine mayın döşenmiştir. Türkiye’nin bu mayınlı yollarda yürümesi istenmektedir. Terör örgütü yollarımıza mayın döşeyerek askerlerimizi şehit ederken, ABD ve AB de Türkiye’nin geleceğine mayın döşemektedir. Bu mayınlar basınımızda birçok köşeye ve televizyon programına da döşenmiştir. Psikolojik harbin metotları kullanılarak milletimize korku ve yıldırma politikaları uygulanmaktadır.
(3329)
TeknoVizyon :  Değişim… -  Nilüfer Yalçın
Türk yönetim felsefesi iktidar erkini elinde bulundurmanın meşruiyetini iki temel noktaya dayandırır: Bilgi ve Adalet. Bilgi Cumhuriyetimizin kuruluş felsefesinde “Hayatta en hakiki mürşit ilimdir” şeklinde ortaya çıkmıştır. Adalet için ise “Şahsiyetsiz, asaletsiz, faziletsiz kişileri büyük işlere memur ettiğimiz zaman bilginleri, asilleri, faziletli kişileri kenara sürüp onları muattal etmiş oluruz” demiştir Selçuklu Veziri Nizammülk.
(3276)
Pusula :  Karar sizin! -  Bayram Akcan
Aşırı sıcakların, insanın beynini fokur fokur kaynattığı ve terden insanların sudan çıkmış balık gibi sırılsıklam olduğu bir yaz günü yani 22 Temmuz’da seçim sandıkları kurulacak. (Meteoroloji yetkilileri bu sıcakların Afrika sıcakları olduğunu söylüyor… Biliyorsunuz bir de kışın Balkanlardan gelen soğuk hava var. Yıllardan beridir yırtınıyoruz ama anlatamıyoruz; bütün melanet dışardan geliyor, dışardan!)
(3224)
Göğe Merdiven :  Seçim / Seçim -  Aybars Fırat
Bir mıh yani bir çivi bir nalı, bir nal bir atı, bir at bir orduyu kurtarabilir diye bir makal vardır. Hayatını “ben bu şekilde yaşamazsam, milletimin hayatı kararır” diye yaşamaya karar verip bütün davranışlarını buna göre ayarlayan, tercihlerini buna göre yapan insanlardan söz etmek kolay bir iş değil. Halbuki oy vereceğimiz seçimlerden, iktidara gelecek olan parti veya partilerden, koalisyondan söz etmek çok daha kolaydı.
(3163)
Gerçek :  Buyursunlar bakalım -  Özdemir Özsoy
Darbe deyince neyi anlarsınız? Sözlüğe bakmayın! Çünkü düşünmek istemediğiniz manalara da gelebilir. Vurma, devirme olarak anlamak bize yeter. Halkımız bunu “askerin siyasete müdahalesi” olarak öğrenmiştir. Gerekçeleri ne olursa olsun bu şekilde vurulan sopanın acısını sırtında ve gönlünde hissetmiştir. Vatandaşın, kendi seçtiği kişilerin yanlış yaptığına inanması kolay değildir.
(2919)
Öteki UFUK :  Öteki Ufuk -  Süleyman Özkonuk
-
(2868)

*

Haberler


Karpuz festivali -  Ufuk Ötesi
Adana Ceyhan'da düzenlenen 2. Karpuz Festivalinde dağıtılan 3 ton karpuz iki dakika içinde tükendi.
(11199)
S. İrfan Atagün’ü Hakka uğurladık -  Ufuk Ötesi
Bir gönül dostunu, bir dava ve fikir adamını kaybettik. Basın camiasının değerli ağabeyi S. İrfan Atagün Hakka yürüdü.
(5050)
Karma Kolaj sergisi -  Ufuk Ötesi
2-16 Temmuz 2007 tarihleri arasında Büyük Klüp de Rönesans Sanat Evi Karma Kolaj Sergisi düzenliyor.
(4758)
Ufuk Ötesi bir mensubunu daha Hakka uğurladı: Mehmet Akif Albayrak’ı kaybettik -  Ufuk Ötesi
Ufuk Ötesi gazetemizin cefakâr temsilcilerinden Mehmet Akif Albayrak yakalandığı amansız hastalıktan kurtulamayarak Hakka yürüdü...
(4076)
Check-Up ile Erken Teşhis Hayat Kurtarır... -  Ufuk Ötesi
Kanserde erken teşhis hayat kurtarıyor! Sadece kanser için değil tüm hastalıkları başlangıç aşamasında yakalamak tedavinin daha kolay ve kısa sürede gerçekleşmesi için son derece gerekli...
(3495)
Türk çiçeklerinin şöleni -  Ufuk Ötesi
Türk Dünyası’nın çeşitli bölgelerinden gelen çocuklar İstanbul’daki gösterilerde ve yürüyüşte çiçek bahçesini andırır görüntüleriyle katılanları büyüledi.
(3073)

2008


OCAK

ŞUBAT

MART

NİSAN

MAYIS

HAZİRAN

TEMMUZ

AĞUSTOS

EYLÜL

EKİM

KASIM

ARALIK

2007


OCAK

ŞUBAT

MART

NİSAN

MAYIS

HAZİRAN

TEMMUZ

AĞUSTOS

EYLÜL

EKİM

KASIM

ARALIK

2006


OCAK

ŞUBAT

MART

NİSAN

MAYIS

HAZİRAN

TEMMUZ

AĞUSTOS

EYLÜL

EKİM

KASIM

ARALIK

2005


OCAK

ŞUBAT

MART

NİSAN

MAYIS

HAZİRAN

TEMMUZ

AĞUSTOS

EYLÜL

EKİM

KASIM

ARALIK

2004


OCAK

ŞUBAT

MART

NİSAN

MAYIS

HAZİRAN

TEMMUZ

AĞUSTOS

EYLÜL

EKİM

KASIM

ARALIK

2003


OCAK

ŞUBAT

MART

NİSAN

MAYIS

HAZİRAN

TEMMUZ

AĞUSTOS

EYLÜL

EKİM

KASIM

ARALIK

2002


NİSAN

MAYIS

HAZİRAN

TEMMUZ

AĞUSTOS

EYLÜL

EKİM

KASIM

ARALIK

 

 Sayı :79

 KÜNYE
 
 ARŞİV
 
 ABONELİK
 
 REKLAM
 
 
  YAZARLAR
 Ali Arif Esatgil
Bayrak gibi yaşamak...
 Alptekin Cevherli
En zor yazım…
 Doç. Dr. Fethi Gedikli
Şimşek gibi çakıp geçen ülkücü
 Dr. Yusuf Gedikli
Sevgili Kemalciğim, candaşım, kardaşım, arkadaşım…
 Kemal Çapraz
Son söz...
 Olcay Yazıcı
Asil Neslin Son Temsilcisi: Kemâl Çapraz
 Bayram Akcan
“BOZKURT” Kemal ÇAPRAZ
 Aydil Erol
Bu çapraz, kimin çaprazı?!!
 Şahin Zenginal
Sensiz hayat zor olacak
 Ünal  Bolat
Sevdiğini Türk için seven Alperen
 Hayri Ataş
“YA BÖYLE ÖLÜM DEĞİL Mİ ERKEN”
 Mehmet Türker
Türk Dünyasının dervişi
 Mehmet Nuri Yardım
Kemal Çapraz diye bir kahraman
 Prof Dr. Ali Osman Özcan
Ufuk Ötesinde Çapraz Ateş
 Orhan Seyfi Şirin
Çapraz doğuştan ‘Reis’ti
 Rasim Ekşi
Kardeşim Kemal’in Vasiyeti
 Dr. Orhan  Gedikli
Sevgili Kemal Kardeşimin Ardından
 Özdemir Özsoy
Seni unutamayız
 Dr. Ünal Metin
“Ufuk Ötesi” yaşıyor
 Aybars Fırat
Kastamonu Beyefendisi
 Süleyman Özkonuk
Öteki Ufuk
 Zeki Hacı ibrahimoğlu
30 yıllık dostumdu
 Coşkun Çokyiğit
Kemal Çapraz “Tek Ağaç”lardandı
 Baki Günay
Kırım Meclisinde Kemal Çapraz sesleri
 Ahmet Tüzün
İz Bırakan
 Cem  Sökmen
Metropoldeki dâvâ adamı: Kemal Çapraz
 Hüseyin Özbek
Kemal Bey
 Asuman Özdemir
Sermayeye kurban gittin…
           
       
 
   

Karahan 2002