Kasım 2008

Ö T E S İ

 

14.07.2024 Net P@no

 
Baki Günay

F-16’larımız artık gece uçabiliyor


Türk Hava Kuvvetleri, Ortadoğu ve Avrupa'da gece görüş gözlüğü ile atış yapabilen sayılı hava kuvvetleri arasına girdi. Artık Türk F-16’ları gece görüş gözlükleri ile görev yapabilecek. Geçen ay Türk savunma sanayisi için heyecanlı bir test tatbikatı vardı. Anadolu Kartalı 2007 tatbikatında, Türk Hava Kuvvetleri'ne bağlı filolar, ilk kez gece görüş gözlüğü ile hedeflere gerçek mühimmatla atışlar yapmış ve başarılı olmuşlardı.

Şimdiye kadar uçaklarını sadece gündüz uçurabilen Türkiye için bu durum gerçekten önemli bir test idi.
Artık gece saldıran düşmanların karşısında saldırıya geçmek için gündüz ışığını beklemeye gerek kalmayacak. Dünyada gece görüş sistemleriyle ilk atış tecrübesi 1. Körfez Savaşı sırasında yaşanmıştı. Dünyada halen gece görüş gözlüğüyle atışı ABD, İngiltere, Fransa, İsrail, Kanada, Hollanda ve Türkiye gerçekleştirebiliyor.
ABD F-16’larda Türkiye’ye kaynak kodları ile gece görüş sistemlerini bunca yıldır vermemekte direniyordu. Ama ne oldu ise Türk ordusu gece görüş sistemlerini kimi rivayetlere göre kendi mühendisleri ile geliştirdi, kimi duyumlara göre ABD’nin müttefik ilişkisi dolayısıyla elde etti. Ama bu bilgiler arasında şimdiye kadar hâlâ sır perdesi olarak bilinen üç Aselsan mühendisinin sır intiharları geldi.
Çünkü bu genç mühendislerin ortak çalışma alanlarından birisi de gece uçuş projesi idi. Bunlar kimilerine göre komplo rivayetleri olsa da gerçek şu ki bunca yıldır gece göremeyen uçaklarımız bu teknoloji ile artık rahatça uçabiliyorlar.
Joint Helmet-Mounted Cueing Systems (JHMCS) (Müşterek Kaska Monteli Nişangah Sistemleri) olarak anılan AN/AVS-9 gece görüş gözlükleri ile Hava Kuvvetleri'nin gece görüş eğitimine 2005 yılı sonunda başladığı, 2008'den itibaren tüm F-16 ve F-4 filolarında bu sistemin kullanılacağı belirtiliyor.
HEDEFE GÖZLE KİLİTLENİYOR
Gece görüş sistemi, pilotların ay veya yıldız ışığında gözle görerek harekât gerçekleştirebilmesini sağlıyor. Alçak uçuş yaparak yeryüzünü gözüyle tarayan pilot, termal özellikleri de bulunan gözlük sayesinde insan hareketliliklerini anında tespit edebiliyor. Pilot uçağa manevra yaptırmaksızın, hedefe göz odaklamasıyla kilitleniyor ve hedefi ıskalama riski asgari düzeye iniyor. 2005 yılında, 2007 sonu itibariyle 100 pilotun gece görüş gözlüğüyle harbe hazır olması hedefleniyor. TSK’nın gece görüş gözlüğüyle harbe hazır pilot sayısının yıl sonu hedefi ise 200.
İLK KÖRFEZ SAVAŞINDA KULLLANILDI
Gece görüş gözlüğü helikopterler, nakliye uçakları ve muharip uçaklarda kullanıldı. Bu sistem savaş uçakları tarafından ilk defa 1. Körfez Savaşı'nda uygulandı.
Hafif, ayarlanabilir, 600 gram ağırlığında 2 adet tüpten oluşan gece görüş gözlüğü; ay, yıldız, suni ışık ve ortam aydınlatması gibi ortamlarda pilotlara gece ortamında daha kolay uçuş imkânı sağlıyor. Gece görüş gözlüğü şu anda ABD, İngiltere, Fransa, İsrail, Kanada, Hollanda ve Türk orduları tarafından kullanılıyor. Bu sistem üzerinde Çin, Hindistan, Almanya, İtalya, Portekiz, Singapur, Venezuela gibi ülkeler de halen çalışıyor. Gözlük TSK'da ilk olarak Kara Kuvvetleri Komutanlığı’nda genel maksat ve taarruz tipi helikopterlerde kullanılmaya başlandı. Türk Hava Kuvvetlerinde Cougar tipi helikopterlerde 2002 yılında; 2 adet F-16, 2 adet F-4 2020 filosunda ise 2005 yılından itibaren kullanılmaya başlandı.
TSK’DA GECE UÇUSLARI
-Şu anda bu sistemin C-130 nakliye uçaklarında kullanılması için çalışmalar devam ediyor.
—Halen 8 muharip uçakta kullanılan gece görüş gözlüğünün 2008 yılına kadar tüm filolarda kullanılması hedefleniyor.
—Yerden havaya ve havadan havaya yönelik tehditlerde, etkin bir müdahale imkânı sağlayan sistem, bu imkânı olmayan ülkelere karşı caydırıcılığa katkı sağlayıcı bir unsur olarak değerlendiriliyor.
—Sistemin, düşman unsurlarının baskı altına alınması, hava savunma ve keşif amacına yönelik kullanımı konusunda pilotların eğitimi devam ediyor.
—Gelecek yıl için planlanan milli tatbikatlarından birinin, gece tatbikatı olarak yapılması planlanıyor.
—Ayrıca, havadan yere atış yarışmalarında, gece ortamında bu sistemlerin kullanılması da hedefleniyor.
—Gece görüş tadilatı geçiren uçaklar, uçuşları esnasında çıplak gözle görülemiyor. Uçaklar bu sayede uçaksavar tarzı silahlara karşı korunmuş oluyor.


ufuk@ufukotesi.com

Bu yazı toplam 9424 defa okunmuştur.

Ufuk Ötesi Gazetesi'nde yayınlanan yazı, haber ve fotoğraflar kaynak gösterilerek iktibas edilebilir.

UFUK ÖTESİ.COM

BU YAZIYI TAVSİYE EDİN

Adınız  Soyadınız

E-posta adresiniz
Arkadaşınızın e-posta adresi

 

Yazdır  - Sayfanın Başına Dön 

 

 Sayı :79

 KÜNYE
 
 ARŞİV
 
 ABONELİK
 
 REKLAM
 
 
  YAZARLAR
 Ali Arif Esatgil
Bayrak gibi yaşamak...
 Alptekin Cevherli
En zor yazım…
 Doç. Dr. Fethi Gedikli
Şimşek gibi çakıp geçen ülkücü
 Dr. Yusuf Gedikli
Sevgili Kemalciğim, candaşım, kardaşım, arkadaşım…
 Kemal Çapraz
Son söz...
 Olcay Yazıcı
Asil Neslin Son Temsilcisi: Kemâl Çapraz
 Bayram Akcan
“BOZKURT” Kemal ÇAPRAZ
 Aydil Erol
Bu çapraz, kimin çaprazı?!!
 Şahin Zenginal
Sensiz hayat zor olacak
 Ünal  Bolat
Sevdiğini Türk için seven Alperen
 Hayri Ataş
“YA BÖYLE ÖLÜM DEĞİL Mİ ERKEN”
 Mehmet Türker
Türk Dünyasının dervişi
 Mehmet Nuri Yardım
Kemal Çapraz diye bir kahraman
 Prof Dr. Ali Osman Özcan
Ufuk Ötesinde Çapraz Ateş
 Orhan Seyfi Şirin
Çapraz doğuştan ‘Reis’ti
 Rasim Ekşi
Kardeşim Kemal’in Vasiyeti
 Dr. Orhan  Gedikli
Sevgili Kemal Kardeşimin Ardından
 Özdemir Özsoy
Seni unutamayız
 Dr. Ünal Metin
“Ufuk Ötesi” yaşıyor
 Aybars Fırat
Kastamonu Beyefendisi
 Süleyman Özkonuk
Öteki Ufuk
 Zeki Hacı ibrahimoğlu
30 yıllık dostumdu
 Coşkun Çokyiğit
Kemal Çapraz “Tek Ağaç”lardandı
 Baki Günay
Kırım Meclisinde Kemal Çapraz sesleri
 Ahmet Tüzün
İz Bırakan
 Cem  Sökmen
Metropoldeki dâvâ adamı: Kemal Çapraz
 Hüseyin Özbek
Kemal Bey
 Asuman Özdemir
Sermayeye kurban gittin…
           
       
 
   

Karahan 2002