Kasım 2008

Ö T E S İ

 

14.07.2024 



2008 | 2007 | 2006 | 2005 | 2004 | 2003 | 2002


ARŞİV : Mart - 2007

 
 

Köşe Yazıları


- :  Hindistan’da Türk izleri-1 -  Dr. Orhan  Gedikli
M. Gandi’ye göre “Hindistan bir anadır. Onun iki çocuğu vardır. Bunların biri Türkler diğeri ise Hintlilerdir”. Güney Asya’da üç önemli anakara bulunmaktadır. Bunlar; Arabistan, Hindistan ve Hind-i Çin’dir. Bu üç bölge dünya tarihi açısından her zaman önemini korumuştur. Arabistan’da doğan İslamiyet tüm dünyaya yayılmış ve Hindistan’da Buda’nın öğretileri geniş bir kitleyi etkilemiştir.
(14071)
Bamteli :  Bir Destan Adam: Ömer Seyfettin* -  Aydil Erol
(Gönen 11.3.1884-İstanbul 6.3.1920) Edebiyatımızda Kutup Yıldızı gibi parlayan, dünya durdukça da parlamaya devam edecek olan Ömer Seyfettin gibi bir abide şahsiyet hakkında ansiklopedik bilgi vermek yerine, onun gönül ve fikir dünyasına ışık tutacak özelliklerini dile getirmeyi daha uygun görüyoruz.
(13892)
Tarih Bilinci :  Osman Ağa-Ali Şükrü ve Atatürk Olayında Son Yirmi Günün Öyküsü–4 -  Rasim Giresunlu
Yazımıza bıraktığımız yerden devam ediyoruz. Mustafa Kemal Paşa ve eşi 13 Mart 1923 tarihinden itibaren Akdeniz’e yaptığı gezisini tamamlayıp Ankara’ya 25 Mart 1923 Pazar günü dönmüştür…Bilindiği üzere Atatürk Ankara’ya ilk kez 27 Aralık 1919 günü öğleden sonra gelerek vilayetin önünde ilk konuşmasını yapmış ve “vatan topraklarında tek düşman askeri bırakılmayacağını” da söylemişti. Bundan sonra da 27 Aralık 1919 akşamı Ziraat Mektebi binasına yerleşmişti.
(10225)
Zekice :  Mustafa Kemal Paşa ve Kenan Evren Paşa -  Zeki Hacı ibrahimoğlu
Kenan Evren Paşa, hiç savaş görmemiş ancak Türkiye’deki siyasî çalkantıları, Atatürkçü düşünce etrafında Türk Milletine sahip çıkanların yanında meşru yollarla çare arayacağı yerde darbe yaparak yönetime elkoyma yolunu seçmiş seçici bir paşamızdır. Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk, Kenan Paşanın bu sözlerini manevî huzurda duymuş ve kemikleri sızlamıştır.
(8118)
. :  Türk balıkçıları ve Gürcistan -  Yard. Doç. Dr. Erdoğan  Altınkaynak
Mazlum balık, mahcup balıkçılık ve mahkûm insanlık Gürcistan’da avlanan Türk balıkçı gemilerinin çok sık olarak çeşitli nedenlerle cezaya çarptırıldığını haberlerden takip ediyor ve duyuyorduk. İçinde yaşadığımız toplumun problemlerini irdelemek maksadıyla, bu av sezonunda Gürcistan’a gidip, olayları yerinde inceledik.
(8072)
TeknoVizyon :  Teknoloji masum mu? -  Nilüfer Yalçın
Zamanımızda insan ilişkileri oldukça yıpranmıştır. Paranın icadı ile başlayan süreç kapitalizmin yayılmasıyla insan vaktinin birçoğunu öldürmüştür. İster istemez ben çok paylaşımcı biriyim diyen kişilerde bile egoizm vardır. Yok diyen yalan söyler. Şöyle bir düşünelim taş devirlerini… Toplamacılık ve avcılık ile yaşanan bir hayat. Ticaret var ama takas yoluyla yapılıyor. Biri hayvan derisi topluyor, öteki meyve topluyor. Daha sonra da birbirleriyle takas edip, ihtiyaçlarını gideriyorlar.
(6863)
Milli Sıtrateji :  Cuma Bozgeyik’ten geyik muhabbeti -  Dr. Alptürk Ünlü
Yurdumuzda milli değerlere karşı oluşturulan olumsuz tutumlar ve ittifaklar her alanda tepe noktasına çıkmıştır. Yalanlarını topluma doğruymuş gibi sunanlar, iyice azıtmaya başladılar. Ne yazık ki, içimizdeki ilgisiz ve de bilgisizlerin sayesinde bu ülkenin her kademesinde görev alanlar ve para kazananlar, pek çok konuda yoldan çıkmışladır. Halkın önüne bazı kandırmaca ve de ayak oyunlarıyla ya da yoğun puropagandalarla çıkanlar tam anlamıyla azmışlardır.
(6795)
Aykırı Rüzgâr :  Rusya çıkışlı petrol nereden akacak? -  Mustafa Can
Putin en son bundan yaklaşık bir yıl önce 8 Eylül 2005 tarihinde Yunanistan'a gitmiş ve boru hatlarını görüşmüştü. Başkan Putin, Yunanistan ziyareti öncesinde 6 Eylül 2005 tarihinde Tuapse'de (Krasnadorski Kray) Rusya'nın Devlet Petrol ve Boru Hatları Şirketi Rosneft'in Başkanı Sergey Bogdancikov ile görüşmüştür. Görüşme sonrasında Bogdancikov yaptığı açıklamada, Rosneft'in Burgaz-Dedeağaç Projesi'ne katılma kararı aldığını söylemiştir.
(5623)
Seyran :  İş disiplini ve dilenciler -  Hayri Ataş
Eskiden dilenciler vardı. Çoğu cami önlerinde, köşe başlarında rastlardık onlara. Muhakkak ihtiyaçları olduğunu düşünür, elimizi cebimize atarak üç beş kuruşu “Allah rızası için” verirdik ki, zaten onlar da bu razılığın kabul olması için dua ederlerdi. Bazen de biz onlara dua eder “Allah yardım etsin!” der geçerdik. İçlerinden ne geçerdi bilinmez ancak memnun ve mütevekkil bir halleri vardı. Bu dünyada paylarına düşenlere razıydılar ve fazlasında da gözleri yoktu.
(5417)
Geniş Açı :  Oylamak oyalanmak -  Ali Arif Esatgil
Partiler, tencere ile kapak misali. Eskilerin 'kerhen' diye ifade ettikleri 'kötünün iyisi'ne fit olmaktan başka seçeneğimiz yok yani. 'Fikir partisi' kavramı ders kitaplarında kaldı. Şimdi hepsi 'kitle' partisi... Hepsi 'orta'ya oynuyor. Başka bir ifadeyle tekmili birden 'orta oyuncusu'... Biz de kenarda alkış tutuyoruz. Ne hoş... Ortaya oynamaları 'ortalama insanı' hedef kitle seçmelerinden değil, önerdikleri çözümlerin köşesiz oluşundan.
(4159)
Net P@no :  Kablo derdine son verin -  Baki Günay
Aslında kimi komplo teorisyenlerine göre birçok bilimsel ve istihbarat örgütü kablosuz teknolojiyi her yerde kullanıyorlar. Ama bunu genelleştirmiyorlar. Çünkü kablo sanayinden o kadar kişi geçiniyor ki. Bu tamamı ile ekonomik bir pazar. Bu teorilerin ne kadarı gerçek bilinmez. Ama kablosuz araçlar yavaş yavaş girmeye başladı bile. Bunların son örneklerinden biri ise adına wireless dediğimiz teknoloji
(4076)
Göğe Merdiven :  Milli Eğitim Bakanlığı gafil mi hain mi? -  Aybars Fırat
Bugün sizlerle, bilen bilmeyen, birçok kişi, resmi ve özel kuruluşun, çeşitli yerlerde, bayağı bir şekilde kullandığı bir sözle (performans) ilgili duygu ve düşüncelerimi paylaşmak istiyorum. Türk dliyle alakalı her adam evladının tüylerini ürperten ve kullanımı cinayete eşdeğer olan bu söz hakkında sizlerin de benim gibi düşündüğünü tahmin ediyorum. Yazmazsam vicdan azabı çekeceğim, çünkü evinin önünü süpürmeye çalışan, mesela can eriği sözü yerine papaz eriği yazdıkları için pazarcılarla kavga eden biriyim.
(4063)
Çapraz Ateş :  Millet de akreditasyon yapıyor -  Kemal Çapraz
Hangi gazetecilerin kalemlerini kiraya verdiklerinin mutlaka ortaya çıkarılması gerekmektedir. Hangi gazetecilerin patron tetikçiliği yaptığı, hangi gazetecilerin TRT’yi dolandırmaktan hüküm giydiği ve buna rağmen baş üstünde tutulduğu, hangi gazetecilerin para karşılığı yazı yazdığı mutlaka belirlenmelidir. Tabiî bu gazetecileri araştırırken hangi gazetelerin iktidardan ihale kapmak için ve finans kuruluşlarını kurtarmak için yalakalık yaptıklarını da yazmalıyız.
(4004)
Gezi :  Göcek -  Banu Erkmen
Bu ay bir başka saklı cennetimiz olan Göcek’teyiz. Bizler tatilimizi kaldığımız otelin havuz kenarından ayrılmadan, akşamları da lokantasında saatleri öldürerek geçirenlerden değiliz. On beş metre ötedeki sıcak kumlara çıplak ayakla basmadan, dağ yollarında ören yerleri aramadan, yüzyıllardır doğanın ve insan elinin olumsuz etkilerine direnerek kendini koruyan eserleri görmeden, onlara dokunmadan gittiğimiz yerlerden dönmeyenlerdeniz.
(3966)
Ünlem ! :  Fark edilmek ve takdir… -  Asuman Özdemir
İş ahlâkı ve nezaketi bir arada götüren kadınlarımız ise fark edilir ve onlar asla takdir beklemezler. Ne takdir bekleyecek ne de takdiri dinleyerek kaybedecek zaman israfına tahammülleri yoktur. Herkes onları kendi aralarında hoş sohbetlerini yaparak, sağ kulaklarını çınlatarak, kız çocuklarının büyünce onlara benzemesini dileyerek takdir ederler.
(3958)
Köşe Taşı :  Çanakkale ufuklarındaki kızıllık -  Prof Dr. Ali Osman Özcan
Çanakkale ufuklarında kıpkızıl kanlar akıyor. Şehitler birbiri peşi sıra dizilmiş. Kendi kendilerinin şehitliklerine hep birlikte karar veriyorlar. Kendilik bilinçleri gelecek kuşaklara yol göstersin diye. Bile bile, göre göre, duya duya, koklaya koklaya, tada tada, dokuna dokuna şahadet tepesine doğru kahramanca yürüyorlar. Ağızlarından “Allah! Allah!” nidaları hiç düşmeden “ileri, hep ileri” adım atıyorlar.
(3798)
Kulvar :  Gözünü petrol bürümüş Amerika! -  Cihangir Arık
Öyle bir iş ki ‘Allah Türk ve Müslümanların çoğunlukta olduğu yere zenginlik vermiş’. Her şeyin zenginliği var ama özellikle petrol olarak zenginlik vermiş. Bu zenginliği hazmedemeyen Amerika ‘gözünü kan bürümüş’ tabirini çoktan aşmış, insanlığı karanlık dünyasına gömmüş bir şekilde petrol olan her yere saldırıyor. Bunu ona, şunu buna, ötekini berikine kırdırıyor, yaptıramazsa kendi bizzat yapıyor bu işi.
(3787)
Tutanak :  Kötülüğü tanımlamak, kötüyü imal etmek, sonunda öldürmek -  Hüseyin Özbek
ABD halkının düşünce kalıplarını, davranış formlarını belirleyen güçlerin etkisi ABD ile sınırlı değildir. Pasifik’i ve Atlantik’i aşan, dünyayı sarmalayan ABD diğer ulusların, toplumların, toplulukların düşünce kalıplarının oluşturulmasına silahlı güçlerinden daha etkin bir diğer gücünü devreye sokmaktadır. O da Holivut’dur. ABD, kültür endüstrisinin merkezi gücü Holivut sayesinde ulusların, insanların bilinçaltına müdahale etmektedir.
(3761)
. :  Hocalı o gece yakılmıştı -  Sevil İrevanlı
1992 yılında Hocalı Türkleri için yıllara denk bir facia gerçekleşti. Ermeni vahşiliğinin neticesi olarak, Ermeniler tarafından son yüzyılda Türklere karşı gerçekleştirilmiş katliamlar içinde “Hocalı soykırımı vahşetin boyutu ve acımasızlığı ile diğerlerinden çok farklıdır. Bu sebeple de bu katliamın üzerinde durulması, bunu gerçekleştiren güçlerin açıklanması, hem bölge halkları, hem de bu bağlamda Türkiye için çok önemlidir.
(3687)
Kuşbakışı :  Sadece bana özgürlük! -  Şahin Zenginal
Başbakanlık Basın Sözcüsü, işine gelmeyen konularda gazetecilere, “Bunları haber yapmayacaksınız” diyebiliyor. Her gazeteci Başbakanın uçağına binip geziye katılabiliyor mu? Başbakan’ın uçağına binenler özel olarak seçilmiyor mu? Ve daha sonra Başbakanlığın da yasaklılar listesi çıktı. Kısaca aynı yasaklamayı Başbakanlık da yaptı, yapıyor. Niçin kimse tepki göstermiyor?
(3633)
Pusula :  Kim bunlar? -  Bayram Akcan
Bizimle aynı topraklarda yaşıyorlar. Aynı havayı teneffüs ediyor, aynı suyu içiyor, aynı iklimi yaşıyorlar. Fakat dış görünüşlerinden iç dünyalarına kadar bizden çok ama çok farklılar. Paylaştığımız ne ortak duygularımız, ne de geleceğe yönelik temennilerimiz var ama aynı topraklar üzerinde birlikte yaşıyoruz… Peki ama kim bunlar? Bizden niçin bu kadar farklılar?
(3605)
Ölçü :  Hangi eğitimden geçtik? -  Cem  Sökmen
Bu öyle bir tahakkümdür ki trajikomik neticeler verebilmiştir. Mesela, komünist diktatörlerin zulmü altında inleyen Azerbaycan ve Bulgaristan gibi ülkelerde yaşayan soydaşlarımız dertlerini dinlemek için kendileriyle görüşen milli aydınlara Türkiye’den Aziz Nesin ve Nazım Hikmet gibi aydınları tanıdıklarını söylemişlerdir. Aziz Nesin ve Nazım Hikmet için Türkiye dışında yaşayan Türklerin neler yaşadıkları hiçbir zaman üzerinde durulmaya değer bir mesele olmamıştır.
(3385)
Yakın Takip :  Turuncular -  Dr. Ünal Metin
Türk halkının ak dediğine kara diyen, onu aşağılamaya çalışan, onun değerleriyle alay eden ey Turuncu çokbilmişler; Türk halkının ne kadar sağduyulu, ne kadar sabırlı ve ne kadar akıllı olduğunu herkesten daha çok biliyorsunuz. İşte bu sebeple ona her fırsatta saldırıyorsunuz. Onu çaresiz, umutsuz bırakmaya çalışıyorsunuz. Vaktinizin daraldığını hissediyorsunuz. Küresel efendileriniz artık size kızmaya başladı.
(3365)
Hedef :  Fotoğrafa bütün bakmak -  Ünal  Bolat
Kenan Paşa’nın Türkiye’yi eyalete bölebilme tartışması gündeme bomba gibi düştü. Kimileri paşanın cezalandırılmasını istedi. Kimi siyasetçiler Paşa’nın aklından bile şüphe etti. Öte yandan ABD Dışişleri Bakanı söz konusu bölgeden önce “Kürdistan” diye söz etti. Ardından maksadının bölge coğrafyası olduğu yorumu yapıldı. Topçusu da popçusu da bu konuda inciler döktürdüler.
(3352)
Gerçek :  Özlem -  Özdemir Özsoy
Büyük bir ülkünün onurlu yolcularının arada bir mola vermeleri yadırganacak bir durum olarak görülmemelidir. Bu duraklamaların ana sebeplerinden biri gerçekten, bir dinlenme ve bu arada toparlanma ihtiyacının duyulmasıdır. Enerji depolama ve gelişen şartları titizlikle değerlendirerek daha güçlü bir bünye ile yola koyulma, hem akıllıca bir davranıştır hem de vazgeçilemez bir durumdur.
(3199)
- :  Teröristbaşını “Sayın” yaptılar -  Kurthan Reyizoğlu
35 bin kişinin katili teröristbaşına “Sayın” dememizi istiyor, akıllarınca Türkiye’yi tehdit ediyorlar. Bir yetkili çıkıp da, “Türkiye’de hukuk var, kanunlar var” demiyor ve bu çapulculara haddini bildirmiyor… İspanya’da bir terörist af ediliyor diye halk sokaklara döküldü, biz affedilen teröristleri kırmızı halılarla karşılıyoruz… Burnumuzun dibinde patlamaya hazır bir bomba duruyor. İşin en kötü tarafı da kimi dost sandıklarımız da bu bombayı patlatmak için ellerinden geleni yapıyor.
(3158)
Öteki UFUK :  Öteki Ufuk -  Süleyman Özkonuk
-
(2998)

*

Haberler


Şehrin Türkçe klasiği Karma TURKA -  Nilgün Asil
Kalbin anahtarıdır şarkılar. Kimi hüzünlerimizde ruhumuza ilaç olur, kimi mesut anlarımızda bir demet çiçek misali gönlümüzü hoş eder. Sözün bittiği yerde anlatır şarkılar, sevdiğimize içimizden geçenleri… Kısacası bir nefes gibi hayatımızın vazgeçilmezidir…
(15466)
Çeşme’ye muhteşem Çaka Bey anıtı -  Ufuk Ötesi
Ünlü Türk Denizcisi Çaka Bey için Çeşme’ye hakim bir tepede anıt yaptırılacak. Güney Deniz Saha Komutanlığı tarafından projelendirilen Çaka Bey anıtı şimdiye kadar ki önemli bir eksikliği gidermiş olacak.
(3899)
Ermenilerin yaptığı korkunç katliamın 15. yıldönümünde ortak görüş: Hocalı soykırımını dünya tanımalı -  Ufuk Ötesi
“Hocalı soykırımı” artık dünyanın birçok ülkesinde duyurulmaktadır. 25 Şubatta “Hocalı katliamı”nın 15’inci yıldönümünde, Taksim meydanından başlayan yürüyüş bir eyleme dönüştü.
(3800)
"Soykırımdır" evet! -  Ufuk Ötesi
Ceyhan Belediyesi’nden soykırımcı Ermenilere tokat: Hocalı katliamı soykırımdır. Ceyhan Belediye Meclisi 6 Mart 2007 tarihinde aldığı bir kararla Ermenilerin Azerbaycan’ın Hocalı kasabasında yaptığı katliamları soykırım olarak tanıdı.
(3391)
Ufuk Ötesi kitap fuarında -  Ufuk Ötesi
Ufuk Ötesi Yayınları Ankaralı okurlarıyla buluşuyor. 24 Mart- 1 Nisan tarihleri arasında Ankara Kitap Günleri Fuarı’nda okurlarıyla buluşacak olan Ufuk Ötesi Yayınları, birbirinden değerli eserlerle okurlarının karşında...
(2947)

2008


OCAK

ŞUBAT

MART

NİSAN

MAYIS

HAZİRAN

TEMMUZ

AĞUSTOS

EYLÜL

EKİM

KASIM

ARALIK

2007


OCAK

ŞUBAT

MART

NİSAN

MAYIS

HAZİRAN

TEMMUZ

AĞUSTOS

EYLÜL

EKİM

KASIM

ARALIK

2006


OCAK

ŞUBAT

MART

NİSAN

MAYIS

HAZİRAN

TEMMUZ

AĞUSTOS

EYLÜL

EKİM

KASIM

ARALIK

2005


OCAK

ŞUBAT

MART

NİSAN

MAYIS

HAZİRAN

TEMMUZ

AĞUSTOS

EYLÜL

EKİM

KASIM

ARALIK

2004


OCAK

ŞUBAT

MART

NİSAN

MAYIS

HAZİRAN

TEMMUZ

AĞUSTOS

EYLÜL

EKİM

KASIM

ARALIK

2003


OCAK

ŞUBAT

MART

NİSAN

MAYIS

HAZİRAN

TEMMUZ

AĞUSTOS

EYLÜL

EKİM

KASIM

ARALIK

2002


NİSAN

MAYIS

HAZİRAN

TEMMUZ

AĞUSTOS

EYLÜL

EKİM

KASIM

ARALIK

 

 Sayı :79

 KÜNYE
 
 ARŞİV
 
 ABONELİK
 
 REKLAM
 
 
  YAZARLAR
 Ali Arif Esatgil
Bayrak gibi yaşamak...
 Alptekin Cevherli
En zor yazım…
 Doç. Dr. Fethi Gedikli
Şimşek gibi çakıp geçen ülkücü
 Dr. Yusuf Gedikli
Sevgili Kemalciğim, candaşım, kardaşım, arkadaşım…
 Kemal Çapraz
Son söz...
 Olcay Yazıcı
Asil Neslin Son Temsilcisi: Kemâl Çapraz
 Bayram Akcan
“BOZKURT” Kemal ÇAPRAZ
 Aydil Erol
Bu çapraz, kimin çaprazı?!!
 Şahin Zenginal
Sensiz hayat zor olacak
 Ünal  Bolat
Sevdiğini Türk için seven Alperen
 Hayri Ataş
“YA BÖYLE ÖLÜM DEĞİL Mİ ERKEN”
 Mehmet Türker
Türk Dünyasının dervişi
 Mehmet Nuri Yardım
Kemal Çapraz diye bir kahraman
 Prof Dr. Ali Osman Özcan
Ufuk Ötesinde Çapraz Ateş
 Orhan Seyfi Şirin
Çapraz doğuştan ‘Reis’ti
 Rasim Ekşi
Kardeşim Kemal’in Vasiyeti
 Dr. Orhan  Gedikli
Sevgili Kemal Kardeşimin Ardından
 Özdemir Özsoy
Seni unutamayız
 Dr. Ünal Metin
“Ufuk Ötesi” yaşıyor
 Aybars Fırat
Kastamonu Beyefendisi
 Süleyman Özkonuk
Öteki Ufuk
 Zeki Hacı ibrahimoğlu
30 yıllık dostumdu
 Coşkun Çokyiğit
Kemal Çapraz “Tek Ağaç”lardandı
 Baki Günay
Kırım Meclisinde Kemal Çapraz sesleri
 Ahmet Tüzün
İz Bırakan
 Cem  Sökmen
Metropoldeki dâvâ adamı: Kemal Çapraz
 Hüseyin Özbek
Kemal Bey
 Asuman Özdemir
Sermayeye kurban gittin…
           
       
 
   

Karahan 2002