Kasım 2008

Ö T E S İ

 

6.12.2022 Kulvar

 
Cihangir Arık

Gözünü petrol bürümüş Amerika!


Öyle bir iş ki ‘Allah Türk ve Müslümanların çoğunlukta olduğu yere zenginlik vermiş’. Her şeyin zenginliği var ama özellikle petrol olarak zenginlik vermiş. Bu zenginliği hazmedemeyen Amerika ‘gözünü kan bürümüş’ tabirini çoktan aşmış, insanlığı karanlık dünyasına gömmüş bir şekilde petrol olan her yere saldırıyor. Bunu ona, şunu buna, ötekini berikine kırdırıyor, yaptıramazsa kendi bizzat yapıyor bu işi.

Kan dökmek Amerika için sıradan bir şey oldu, yemek yemek gibi, su içmek gibi. Hatta Amerika ‘kanla beslenme’ tabirini de çoktan aşmış, petrolün kokusuyla besleniyor. Ve bu beslenmede insanların kanı, canı onlar için çok da önemli olmayan bir değer. Ona ne her gün yüzlerce canın yok olmasından, onlarca ananın evladını kaybetmesinden, onlarca çocuğun yetim kalmasından, onlarca yüreklerin yanmasından. Siz petrol var mı ondan haber verin. Nerde bir karışıklık varsa onların parmağı var ve bu karışıklığın tek sebebi bir tür zenginlik, yerüstü ya da yeraltı zenginliğinin var olması.
Hani derler ya para için anasını boyar babasına tekrar satar. İşte bu ‘cuk’ diye oturdu.
Buradaki tek fark boyayıp satmıyor, insanları yok ediyor. Özellikle Ortadoğu’da petrolün çok olmasından dolayı şu anda en büyük katliamların yaşandığı yer burası. Ama işin diğer bir yönü de Ortadoğu ülkeleri akılsızlığının bedelini ödüyor. İlahi güç bu konuda kendilerini testten geçiriyor. Ve maalesef bu testi kaybetmiş durumdalar. Sınıfta kaldı Ortadoğu ülkeleri. Yılan gibi içlerine giren düşmana karşı birliği beraberliği sağlayamadılar. Çanak tuttular içlerine giren düşmanın ortalığı karıştırma hesaplarına. ‘Deveyi yardan uçuran bir tutam ot’ sözü onlar için söylenmiş sanki. Amerika ve yandaşları kardeşi kardeşe kırdırma planlarını tıkır tıkır işletiyorlar. Dost gibi görünen Amerika, müttefik gibi görünen Amerika, saman altından su yürüterek Türkiye içinde de bu karışıklığı çıkartıp, Türkiye’nin doğusundan Karadeniz’e bir yol açma sevdasında. Bu koridoru kullanıp Karadeniz’e inerse gelecek yüzyıllar için bütün palanlarını gerçekleştirmiş olacak. Amerika ve İngiltere bu planı daha dünya savaşı bittikten sonra yaptı. Aslında şimdiye kadar bu plan gerçekleşmiş olabilirdi. Tek hesap etmedikleri Türk insanının aklı, zekâsı ve cesaretidir. Genelkurmay Başkanımız Sayın Orgeneral Yaşar Büyükanıt’ın ‘Türkiye 1923’ten bu yana hiç bu kadar karışık bir durumdan geçmemiştir ’ derken Türkiye’nin içinde bulunduğu durumu net bir şekilde göstermiştir. Türkiye bu bölgenin enerji konusundaki kalbidir ve en önemli ülke konumundadır. Bu yüzden de herkesin gözü Türkiye üzerindedir.
Bu şunu gösteriyor ki Ortadoğu’daki karmaşanın içindeki asıl hedeflerden biri hatta en önemlisi Türkiye’dir. Dönem dönem Türkiye içerisinde kargaşa çıkartmayı kendilerine görev bilen ‘petrol manyakları’ yine bu yolda planlarını yürütmeye çalışıyorlar. Yüzyıllardır Türkler tarafından yöneltilen bölgede şimdi kendi güvenliğimiz konusunda sıkıntıya düşmüşsek, bunun sorumlusu ülkeyi basiretsiz bir şekilde yönetip, dışardan gelen karıştırıcı güçlere fırsat verenlerdir. Taviz tavizi doğurdu hep, kıyakçılık yapayım derken ayakçı olundu. Bir ülke böyle yönetilmez, bir ülke kendi sınırlarını ve toprağını koruma konusunda bu kadar aciz kalamaz.
Yüzyıllardır aynı toprak üzerinde yaşayan ve aynı kültürü paylaşan insanlar şimdi birbirine düşman. Kimse neler olduğunun farkında değil, bu hem Türkiye için, hem de şu anda Amerika tarafından içlerine fitne sokulup karıştırılan ülkeler için de geçerli.
Yıllarca sağcı-solcu, dinci-dinsiz, Türk-Kürt, ayrımını yaparak Türkiye’yi istediği şekilde karıştıran güçlerin nasıl başarılı oldukları çok açık bir şekilde ortaya çıktı.
Şimdi ise bu oyun ülkesini seven tüm vatanseverler üzerine oynanacak, bizden söylemesi. Çeşitli bahanelerle ülkesini seven insanların üzerine oynanacak oyunlara dikkat etmeli herkes. Kardeşi kardeşe kırdıran ‘petrol manyakları’ ülkeler, Türkiye’nin istikrarını ve birliğini bozmak için oyunlara devam edecekler. Su uyur, düşman uyumaz. Türk de uyumamalı. Türkiye’nin birliği ve bütünlüğü konusunda binbir parçaya bölüneceğimize, bölünmüş parçaları birleştirmek zorundayız. Bunun başka yolu olmadığını görecekler, ama iş işten geçmiş olmasın.
cihangir_arik@yahoo.com


ufuk@ufukotesi.com

Bu yazı toplam 3540 defa okunmuştur.

Ufuk Ötesi Gazetesi'nde yayınlanan yazı, haber ve fotoğraflar kaynak gösterilerek iktibas edilebilir.

UFUK ÖTESİ.COM

BU YAZIYI TAVSİYE EDİN

Adınız  Soyadınız

E-posta adresiniz
Arkadaşınızın e-posta adresi

 

Yazdır  - Sayfanın Başına Dön 

 

 Sayı :79

 KÜNYE
 
 ARŞİV
 
 ABONELİK
 
 REKLAM
 
 
  YAZARLAR
 Ali Arif Esatgil
Bayrak gibi yaşamak...
 Alptekin Cevherli
En zor yazım…
 Doç. Dr. Fethi Gedikli
Şimşek gibi çakıp geçen ülkücü
 Dr. Yusuf Gedikli
Sevgili Kemalciğim, candaşım, kardaşım, arkadaşım…
 Kemal Çapraz
Son söz...
 Olcay Yazıcı
Asil Neslin Son Temsilcisi: Kemâl Çapraz
 Bayram Akcan
“BOZKURT” Kemal ÇAPRAZ
 Aydil Erol
Bu çapraz, kimin çaprazı?!!
 Şahin Zenginal
Sensiz hayat zor olacak
 Ünal  Bolat
Sevdiğini Türk için seven Alperen
 Hayri Ataş
“YA BÖYLE ÖLÜM DEĞİL Mİ ERKEN”
 Mehmet Türker
Türk Dünyasının dervişi
 Mehmet Nuri Yardım
Kemal Çapraz diye bir kahraman
 Prof Dr. Ali Osman Özcan
Ufuk Ötesinde Çapraz Ateş
 Orhan Seyfi Şirin
Çapraz doğuştan ‘Reis’ti
 Rasim Ekşi
Kardeşim Kemal’in Vasiyeti
 Dr. Orhan  Gedikli
Sevgili Kemal Kardeşimin Ardından
 Özdemir Özsoy
Seni unutamayız
 Aybars Fırat
Kastamonu Beyefendisi
 Dr. Ünal Metin
“Ufuk Ötesi” yaşıyor
 Süleyman Özkonuk
Öteki Ufuk
 Zeki Hacı ibrahimoğlu
30 yıllık dostumdu
 Coşkun Çokyiğit
Kemal Çapraz “Tek Ağaç”lardandı
 Baki Günay
Kırım Meclisinde Kemal Çapraz sesleri
 Ahmet Tüzün
İz Bırakan
 Cem  Sökmen
Metropoldeki dâvâ adamı: Kemal Çapraz
 Hüseyin Özbek
Kemal Bey
 Asuman Özdemir
Sermayeye kurban gittin…
           
       
 
   

Karahan 2002