Kasım 2008

Ö T E S İ

 

16.06.2024 Tutanak

 
Hüseyin Özbek

Kötülüğü tanımlamak, kötüyü imal etmek, sonunda öldürmek


ABD halkının düşünce kalıplarını, davranış formlarını belirleyen güçlerin etkisi ABD ile sınırlı değildir. Pasifik’i ve Atlantik’i aşan, dünyayı sarmalayan ABD diğer ulusların, toplumların, toplulukların düşünce kalıplarının oluşturulmasına silahlı güçlerinden daha etkin bir diğer gücünü devreye sokmaktadır. O da Holivut’dur. ABD, kültür endüstrisinin merkezi gücü Holivut sayesinde ulusların, insanların bilinçaltına müdahale etmektedir.

16 Mart 2007 tarihli Hürriyet gazetesinin ilginç haber başlığına bir göz atalım : “-İRAN: HOLLYWOOD BİZE SAVAŞ AÇTI- İran, Antik Yunan’da Perslerle Ispartalılar arasında geçen “300 Ispartalı” filmiyle Hollywood”un kendilerine savaş açtığını öne sürüyor. İran basını, yetkililer ve bloggerler, filmin İran”ı hedef alan “Psikolojik savaş” olduğu konusunda hemfikir. Reformcu kanada yakın Ayandeh-No gazetesi, “Hollywood İranlılara savaş açtı” manşetini attı. Gazeteye göre filmde modern zamanlarda “Şer ekseni”nin bir parçası olarak gösterilen İran’ın atalarının da kana susamış katiller olduğu teması işlenmeye çalışılıyor. Daha önce de 2004 yılında büyük İskender’in hayatını ve Pers İmparatorluğuna karşı savaşını anlatan film, İranlıların tepkisini çekmişti.” Haberin devamından bazı Yunan sinema eleştirmenlerinin de filmi “ kana susamış video oyununa” benzettiklerini öğreniyoruz. Bunlardan Dimitris Tanikas filmde ABD’nin terörle mücadelesine göndermelerde bulunulduğunu belirterek, “Perslerle İranlılara gönderme yapıyorlar. Askerleri kana susamış ve az gelişmiş zombiler olarak gösteriliyor” diyor.
18 Mart 2007 tarihli Yeniçağ gazetesinden “Tarih ve kültürüne hakaret edildiği gerekçesiyle filme sert tepki gösteren İran’ın Birleşmiş Milletler Eğitim Bilim ve Kültür Örgütü UNESCO’ya başvurduğu”nu öğreniyoruz. UNESCO temsilcisi Muhammed Rıza Dehşiri “İran kültürüne hakaret için kasten yapıldığı”nı savunarak örgütten filmin kınanmasını istemiş. ABD”li yazar Frank Miller’in aynı adlı çizgi romanından beyaz perdeye aktarılan film “Tetromfil geçidinde Isparta kralı Leonidas komutasındaki 300 askerin 120 bin kişilik Pers ordusuna 3 gün boyunca direnişini” konu alıyor.
Gazete haberlerinden anlaşıldığı kadarıyla filmde Persler, yani İran karakteri vahşi, cahil, kan dökücü, uygarlıktan uzak kişiler, Yunan tarafı ise uygar, cesur, asil olarak çizilmiş.
ABD film endüstrisinin Amerikan halkının dünyaya bakışının, siyasal kültürünün, tüketim alışkanlıklarının, giderek ortalama kişiliğinin belirlenmesindeki etkisi bilinmektedir. ABD’nin ekonomik siyasal düzeninin, ülke içi, ülke dışı politikasının tanziminde finans kapitalin, silah tekelleri başta olmak üzere ekonomik gücü elinde bulunduranların mutlak hâkimiyetini göz ardı etmemek gerekir.
ABD halkının düşünce kalıplarını, davranış formlarını belirleyen güçlerin etkisi ABD ile sınırlı değildir. Pasifik’i ve Atlantik’i aşan, dünyayı sarmalayan ABD diğer ulusların, toplumların, toplulukların düşünce kalıplarının oluşturulmasına silahlı güçlerinden daha etkin bir diğer gücünü devreye sokmaktadır. O da Holivut’dur.
ABD, kültür endüstrisinin merkezi gücü Holivut sayesinde ulusların, insanların bilinçaltına müdahale etmektedir. Binlerce yıllık görkemli geçmişleri olan, cihangir imparatorluklar, büyük uygarlıklar kurmuş olan Asya, Afrikalıların derin bilinçaltlarında yaşattıkları kültürel tortulara, ulusal kodlara saldırmaktadır. Onlara bir hiç olduklarını, ABD’ye itaat ve kölelikten başka hiçbir yetenekleri olmayan sürüler olduklarını fısıldamaktadır. ABD’nin küresel saldırganlığına, emperyal kudurganlığına, BOP, GOP projelerine karşı çıkanların yok edileceğini, itaat edenlerin canlarının bağışlanıp köle olarak hizmet sunmalarına izin verilerek şereflendirileceklerini (!) söylemektedir.
Holivut ABD emperyalizminin işaret fişeğidir. ABD hedef seçtiği, saldıracağı hasımlarını, dünyada Holivut stüdyolarından, cezayı fazlasıyla hak eden, her türlü kötülüğün kaynağı uluslar, topluluklar, devletler -mitolojik kötülük simgeleri- olarak yansıtmaktadır. Dünya kamuoyunun saldırganlığa karşı çıkmasını önleyip, insanlığın ortak vicdanının, merhamet duygusunun kaynağında köreltilmesine yönelik operasyonlarını kitle iletişim araçlarıyla, film endüstrisiyle yapmaktadır.
Kan içici barbarlar, uygarlık düşmanı zombiler olarak ABD ve dünya halklarının beynine, bilincine kazıdığı çağımızın çağdışı Perslerine (!) yani İran’a karşı, günümüzün Isparta’sı (!) ABD’nin yağdıracağı bombaların bilinçsel meşruiyet inşasının kısa hikâyesi budur.
Küresel kötülük kaynağının imhası gibi çağdaş bir insanlık görevini zevkle yerine getirme hazırlığındaki ABD, işte bunun için Hollywood laboratuarlarında filmin sonunda yok edeceği kötülüğü imal etmektedir!


ufuk@ufukotesi.com

Bu yazı toplam 3751 defa okunmuştur.

Ufuk Ötesi Gazetesi'nde yayınlanan yazı, haber ve fotoğraflar kaynak gösterilerek iktibas edilebilir.

UFUK ÖTESİ.COM

BU YAZIYI TAVSİYE EDİN

Adınız  Soyadınız

E-posta adresiniz
Arkadaşınızın e-posta adresi

 

Yazdır  - Sayfanın Başına Dön 

 

 Sayı :79

 KÜNYE
 
 ARŞİV
 
 ABONELİK
 
 REKLAM
 
 
  YAZARLAR
 Ali Arif Esatgil
Bayrak gibi yaşamak...
 Alptekin Cevherli
En zor yazım…
 Doç. Dr. Fethi Gedikli
Şimşek gibi çakıp geçen ülkücü
 Dr. Yusuf Gedikli
Sevgili Kemalciğim, candaşım, kardaşım, arkadaşım…
 Kemal Çapraz
Son söz...
 Olcay Yazıcı
Asil Neslin Son Temsilcisi: Kemâl Çapraz
 Bayram Akcan
“BOZKURT” Kemal ÇAPRAZ
 Aydil Erol
Bu çapraz, kimin çaprazı?!!
 Şahin Zenginal
Sensiz hayat zor olacak
 Ünal  Bolat
Sevdiğini Türk için seven Alperen
 Hayri Ataş
“YA BÖYLE ÖLÜM DEĞİL Mİ ERKEN”
 Mehmet Türker
Türk Dünyasının dervişi
 Mehmet Nuri Yardım
Kemal Çapraz diye bir kahraman
 Prof Dr. Ali Osman Özcan
Ufuk Ötesinde Çapraz Ateş
 Orhan Seyfi Şirin
Çapraz doğuştan ‘Reis’ti
 Rasim Ekşi
Kardeşim Kemal’in Vasiyeti
 Dr. Orhan  Gedikli
Sevgili Kemal Kardeşimin Ardından
 Özdemir Özsoy
Seni unutamayız
 Dr. Ünal Metin
“Ufuk Ötesi” yaşıyor
 Aybars Fırat
Kastamonu Beyefendisi
 Süleyman Özkonuk
Öteki Ufuk
 Zeki Hacı ibrahimoğlu
30 yıllık dostumdu
 Coşkun Çokyiğit
Kemal Çapraz “Tek Ağaç”lardandı
 Baki Günay
Kırım Meclisinde Kemal Çapraz sesleri
 Ahmet Tüzün
İz Bırakan
 Cem  Sökmen
Metropoldeki dâvâ adamı: Kemal Çapraz
 Hüseyin Özbek
Kemal Bey
 Asuman Özdemir
Sermayeye kurban gittin…
           
       
 
   

Karahan 2002