Kasım 2008

Ö T E S İ

 

22.07.2024 2008 | 2007 | 2006 | 2005 | 2004 | 2003 | 2002


ARŞİV : Aralık - 2004

 
 

Köşe Yazıları


Yakın Takip :  -Hedef neden Şenol Demiröz? -  Dr. Ünal Metin
Türklüğünü inkar eden güruh tabiî ki Romanya’da yaşayan Türklerin anlatılmasından hoşlanmaz. Türkmenistan’dan gelen bir şarkıcının TRT’de program yapmasına katlanamaz. İsrail’in uyguladığı terörün kamuoyuna sunulmasından rahatsız olur.
()
Ünlem ! :  Siyaset mi ahlâk mı? -  Asuman Özdemir
Ayrıca İmar Bankasının sahipleri gibi nitelikli zimmet suçu işleyen bankacı yüzünden parasını kaybeden mudi Fatih Altaylı’ya parasının bir kısmı dahi olsa neden ödeniyor? Fatih Altaylı nasıl biriktirmiş, nereden bulmuş bu parayı? Bu kadar para helâl olabilir mi?Sormazlar, soramazlar da... “Efendim hukuk buna cevaz vermez” demeyin. İmarzedeler Meclis’e taşındığında bütün hukuk kuralları çiğnenmedi mi?
()
Göğe Merdiven :  MİLLETİMİN ÇOCUKLARINA (KÜÇÜK BİR MUHASEBE) -  Aybars Fırat
İşbirlikçilerin AB uğruna yapmadığı kalmadı. Satışlar halka açık oldu. Dışişleri bakanı ekümeniklik için (Ortodoks halifeliği de denilebilir) "tabu değil" dedi. Karşılarında bu kadar teslimiyetçi bir yönetimi bulunca tabii olarak her şeyimizi istediler.
()
Net P@no :  Teknolojinin cüce'si olur mu ? -  Baki Günay
Etrafınızdaki tüm teknoloji ürünlerine bakın. Kullandığınız aletleri göz önüne getirin. Bundan 10 yıl önce bunların yüzde 54'ü yoktu. Giderek akıllı hale gelen beyaz eşyalar, bilgisayarla buluşan telefon veya televizyonlar, müzik dinlediğiniz veya film izlediğiniz aparatlar.. O kadar çoklar ki;Dev teknolojik gelişmeler artık bize yetmeyince cücesini de geliştirdik.Hoşgeldin Nanoteknoloji
()
Gezi :  Bir pazar Sabahı İstanbul’da Boğaz Turu (II) -  Banu Erkmen
Geçen ay kaldığımız yerden İstanbul boğazında gezimizi yapmaya devam ediyoruz. Belki tüm ülkeleri ve onların şehirlerini, kasabalarını, kıyılarını gezmedim ama rahatlıkla söyleyebilirim ki benim için dünyada daha güzel bir yer yok.
()
Evrak-ı Perişandan :  “Türk dünyasının fedakâr cefakeşi”: Dr. Bahtiyar İsmailli Türkcanlı -  Doç. Dr. Fethi Gedikli
Türk milleti kendine hizmet eden evlatlarını, dostlarını hiç bir zaman unutmamalı, onların hatıralarını ebediyete kadar kalbinin en müstesna köşesinde saklamalıdır. Bugün ben böyle bir aziz dostu hürmetle selamlamak arzusundayım.
()
Milli Sıtrateji :  GÖZARDI EDİLEN DÜŞMAN!... -  Dr. Alptürk Ünlü
Fakat Türk’ün milliyetçiği, Türk insanının anlayacağı, kucaklayacağı ve de benimseyeceği bir yapıda mıydı? O nedenle mi dünün sözde hızlı milliyetçilerinden çoğu, günümüzde Türk adını ağızlarına almaz, kalemleriyle yazmaz oldular.
()
Tutanak :  HOŞGÖRÜ MÜ, OSMANLI ÇÖZÜLÜŞÜNÜN TEKRARI MI ? -  Hüseyin Özbek
Kanla irfanla kurulan Türkiye Cumhuriyeti günümüzde AB ve ABD tarafından yeniden Osmanlının çöküş dönemi konumuna sürüklenmektedir. Ekonomik, siyasal alanda vesayet altına alınan, bağımsız karar alma iradesini kaybetmiş bir uydu itaati beklenmektedir Türkiye’den.
()
Gerçek :  KORKU -  Özdemir Özsoy
Yaratıcısından korkmayan bir insan, aslında yüreğinde yerleşmiş bulunan bilinç altı korkudan kurtulamadığı için elindeki gelişmiş (!) silahlarla masum çocukları, günahsız sivil halkı rahatça öldürebilir. Yaralı esirlerin beynine kurşun sıkabilir.
()
Köşe Taşı :  KREDİLİ SİSTEMDEN ÇOKLU ZEK DAYATMASI’NA YAP BOZ TAHTASI -  Prof Dr. Ali Osman Özcan
Çoklu zekâ terimini duyanlar, bu terimin içeriğinin dolu dolu olduğunu düşünebilirler. Hele “çoklu zekâ teorisi” denince, herkes ortada böyle bir teori varmış gibi kendi düşüncesini yönlendirmeye çalışır. Kendi kendini ikna çabasına girişir.
()
Çapraz Ateş :  Yol ayrımındaki Türkiye -  Kemal Çapraz
Türk milleti bu yol ayırımını iyi tahlil etmeli. Ya güçlü ve önder Türkiye’den yana olmalı ve demokratik haklarını bu yönde kullanmalı. Veya köle olmayı kabul ederek, Avrupa Birliği’nin önünde diz çöken iktidarı desteklemeye devam etmeli.
()
Reymanca :  Bu gerçekleri unutmayalım -  Reyman Eray
Sorbonne Üniversitesi(Paris) İslâm Tarihi Profesörü Claude Cahen, “Osmanlılardan Önce Anadolu’da Türkler”(E Yayınları, 1979) adlı kitabında “Anadolu’nun Türkler tarafından fethedilmesi ve Türkiye diye bir ülke oluşturulması, Avrupalılara her zaman, kavranamayacak, kabul edilemeyecek, sindirilemeyecek bir durum olarak gözükmüştür” der...
()
Geniş Açı :  Düşman ‘Irak’ta değilmiş... -  Ali Arif Esatgil
Bülent Kıranşan, Adem Çiçek, Bilal Ürgen, Nihat Akbaş ve Süleyman Karahasanoğlu... Onlarca şoförümüzün hunharca katledilmesinden sonra, bu suikastlar bardağı taşıran son damla olmuştur.
()
Zekice :  ANAYASANIN 4. MADDESİ DEĞİŞTİ Mİ? -  Zeki Hacı ibrahimoğlu
Anayasanın 4. Maddesinde değiştirilemeyecek hükümler başlığı altında şöyle yazmaktadır. Anayasanın 1.maddesindeki devletin şeklinin cumhuriyet olduğu hakkındaki hüküm, 2. maddedeki cumhuriyetin nitelikleri ve 3. maddedeki hükümleri değiştirilemez ve değiştirilmesi teklif dahi edilemez.
()
- :  Değerini bilmediğimiz millî değerimiz: VAKIFLAR -  Ahmet Özdemir
Her yıl Aralık ayının ilk haftasında kutlanır Vakıflar Haftası. Giderek heyecanını yitirdi. Sessiz, gösterişsiz. “Değerini bilmediğimiz milli değerimiz” benzetmesini doğrularcasına. Vakıflar Haftası’nın amacı, vakıflara övgüler düzmek "..vakıf eserleri milletimizin mührüdür..” diye gurur okşayıcı nutukları atmak, vakıfların yardım kuruluşları olduğunu söyleyerek hayır yapanları abartılarla yüceltmek olmasa gerekir.
()
Pusula :  İDEAL GEREK, İDEAL... -  Bayram Akcan
İdeal ile hayâli birbiriyle karıştırmamak gerekir. -Gerçi günümüzde bir çok kavram, kelime ve sıfat birbirine karışmıştır- ideal, varılması aşırı isteğe, gayrete bağlı olan fakat yapılması herkes tarafından pek mümkün olamayan arzudur. Hayal ise; gerçekleşmesi mümkün olamayan, sadece sözde kalan isteyiştir.
()
Kuşbakışı :  Göstermelik demokrasi -  Şahin Zenginal
Avrupa Birliği sevdalılarının en büyük iddiası, “Eğer Türkiye AB’ye üye olursa tam demokratik bir ülke olacak” safsatasıdır. Bu iş bir çırpıda nasıl olacak, ben anlamış değilim. Elimize bir diploma ya da sertifika mı tutuşturacaklar, alın size demokrasi diye…
()
Ölçü :  İSTANBUL NASIL FELLUCE OLMAZ? -  Cem  Sökmen
Son günlerde hafızalarımıza kazınan iki fotoğraf var. Cami’de yaralı insana kurşun sıkan Amerikan askeri ve büyük caddelerde tankların gölgesinde çürümeye terk edilen cesetler... İbadethaneden, hastaneden, kadından, çocuktan anlamayan, merhamet kelimesini sözlüklerde unutmuş bir çılgınlık hali...
()
Sağlık Meridyeni :  SSK HASTANELERİ SAĞLIK BAKANLIĞINA DEVREDİLMELİ Mİ? -  Dr. İsmail  Maraş
Sahada Sağlık Ocağında ve Devlet hastanelerinde görev yapmış bir hekim olarak konuya baktığımızda şunu gördüm: Kurumların ayrı olması, sağlık hizmetini de aksatıyor. Bir SSK hastanesinden diğer vatandaşlar hizmet alamazken, bir Sağlık ocağından da SSK’lılar hizmet alamıyor.
()
Hedef :  Ekümeniklik bu kadar basit mi? -  Ünal  Bolat
Ekümeniklik konusu, AB’ye giriş için müzakere tarihiyle birlikte gündemdeki yerini almaya başladı. Bu konuda dışarıdaki kulis faaliyetlerine karşı haklılığımızı savunacağız öyle mi? Ne gezeeer?
()
Serbest Atış :  SINAVIN MI VAR DERDİN VAR! -  Tuncay Yıldız
Üniversite sınavına hazırlık çalışmaları bütün hızıyla devam ediyor. Birinci dönemin sonlarına doğru öğrencileri bekleyen bir takım tehlikeler var. Sene başındaki motivasyon bu dönemlerde yavaş yavaş çözünmeye başlar. Konular arttıkça öğrencilerin hakim olmaları gerektiği soru karakterleri arttığından sınav sonuçlarındaki net sayıları azalmaya başlar.
()
Azerbaycan Haber :  Siyasî oyunlar ve Türkiye’nin tavrı -  Orhan Hasanoğlu
Türkiye dışında kalmış ve Fars rejimi altında ezilmeye mahkûm olmuş en kalabalık Türk topluluğu olan Güney Azerbaycan Türkleri ise ne yazık ki, yüzlerce Türk dünyası araştırmacısının, yazarının, dergi ve gazetelerin gündeme getirmediği veya getirmekten çekindiği, 28 milyonu aşkın bir kitledir.
()
Türk Ekonomisi :  ON YILIN SULTANI -  İ.Orkun  Atalay
Her on yılda bir Türkiye’de veya Türkiye’yi ilgilendiren bir siyasal-ekonomik gelişme olur. 1946’dan beri her on yılda bir devalüasyon yapılarak ödemeler dengesi açığı kapatılmaya çalışırken Lira’ya da altmış yılda altı sıfır eklendi. 1960’tan itibaren her on yılda bir askeri müdahaleler oldu.
()
Tarih Bilinci :  TEK SESLİ KORO -  Rasim Giresunlu
Evet hem tek ses, hem de koro...Görüldüğü gibi bu ifade, özünde bir zıtlık, bir çelişki taşımıyorsa ne olabilir? Arkadaşlar! Etrafınıza iyi bakın, yaşanan olayları iyice bir tartın, o zaman bu ifadeyi somut olarak göreceksiniz. Bu ne demektir?
()

*

Haberler


TARIMDA SON DURUM -  Ufuk Ötesi
Bundan birkaç yıl evveline kadar, tarım ürünleri üretiminde dünyada kendi kendine yeten yedi ülkeden biriydik. Hiçbir ürünü ithal etmemiz gerekmiyordu. Buğday, arpa, çavdar gibi ürünler, pamuk, tütün, şeker, keten, kenevir gibi sanayi ürünleri, üzüm, kavun, karpuz, domates, biber, patlıcan gibi sebze ve meyveler bolca üretiliyor ve hatta ihraç da ediyorduk. Ama, uygulanan yanlış tarım politikaları ile geldiğimiz nokta kendimize yetememek ve ithalat yapma noktasıdır.
()
Sersemler Evi -  Ufuk Ötesi
İstanbul Devlet Tiyatrosu’nda, son derece değişik ve “şenlikli” bir oyun sergilenmekte: “Sersemler Evi”. Bu zekâ ürünü bir güldürüde, oyuncular maskeli ve konuşma yok. Tam bir “mim” gösterisi gibi. Bir yandan da, adına “tiyatro” denebilecek her şeyi kapsıyor...
()
Genç bir opera yönetmeni -  Ufuk Ötesi
Yönetmenliğe Menotti’nin “Telefon” operasıyla başlayan Nazlı İktu’nun son “reji”si, E.Thomas’ın “Sihirbaz Oz” müzikali. Kasım ayı sonlarında sergilenmeye başlanan yapıt, her cumartesi AKM’de izlenebilir.
()
Dekor ve kostüm: Osman Şengezer -  Ufuk Ötesi
Oyunun broşüründeki en “önemli” ad, yılların dekor ve kostüm sanatçısı Osman Şengezer. 1960’ta Ankara Devlet Tiyatrosu Başdekoratörü olan Şengezer, Devlet Opera ve Bale Genel Müdürlüğü kurulunca, oraya geçti...
()
Özelleştirmeyi bekleyen TÜPRAŞ kâr rekoru kırdı -  Ufuk Ötesi
Üç kuruşa satılmak istenen TÜPRAŞ, kârını artırdı. Şirket Genel Müdürü Hüsamettin Danış, şirketin dokuz aylık vergi öncesi kârının 570 trilyon lira olduğunu açıkladı. Danış, “2005'te olağanüstü kâr düzeyleri yakalanabilir” dedi
()
Bir öğretmen bilgisayar alabilmek için 565 saat çalışmak zorunda -  Ufuk Ötesi
Türk Eğitim-Sen'in araştırmasına göre, Türkiye bir öğretmenin kazancı Tunus ve Şili'deki öğretmenin bile gerisinde kalıyor. Türkiye’de bir öğretmen bilgisayar alabilmesinin neredeyse hayal imkansız halde olduğu ortaya çıktı.
()
Eğitim Uzmanlarından “Çoklu Zekâ Uygulamaları” na tepki -  Ufuk Ötesi
Milli Eğitim Bakanlığı Talim ve Terbiye Dairesi Başkanı Prof. Dr. Ziya Selçuk’un başkanlığında hazırlanan “Çoklu Zekâ Uygulamaları” adlı kitap eğitim uzmanlarından büyük tepki aldı.
()
TMMOB’dan TRT’ye ödül -  Ufuk Ötesi
Türkiye Mühendisler Mimarlar Odası tarafından (TMMOB) TRT’deki “Kent ve Kültür” programının yapımcısı Hasan Akgün’e ödül verildi.
()
KUDRET EMRAHLI’DAN BAKÜDE KEMAN KONSERİ -  Ufuk Ötesi
Aslen Azerbaycanlı fakat Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan Kudret EMRAHLI, 3 Aralık 2004 günü saat. 19.00’da Azerbaycan Cumhuriyetinin başkenti Bakü’de Filarmoni konser salonunda izleyenlere çok başarılı bir keman konçertosu sundu.
()
Fakire ev komedisi -  Ufuk Ötesi
Dar gelirli ailelere ve engellilere ev yapacağı söylenen Toplu Konut Ortaklığı İdaresi (TOKİ) projeyi basından öğrendi. Bu konuda hiçbir projesi bulunmayan TOKİ, Başbakan Erdoğan’dan basın aracılığıyla aldığı emirle harekete geçti.
()
AB’nin küstah ve kaba dayatmalarına hayır -  Ufuk Ötesi
Türk Kamu Sen üyeleri, Avrupa Birliği’nin kaba ve küstah dayatmalarına karşı çıkmak için Taksim’de yürüyüş yaptı. Türk milletine seslenen Hanefi Bostan, “Ülkene, devletine, egemenliğine, onuruna sahip çık” dedi
()
ABD Musul’da cami yaktı -  Ufuk Ötesi
Irak’ta insanlık tarihinin en büyük soykırımını yapan Amerika, şimdi de kutsal mekânlara saldırmaya başladı. Amerikan askerleri, Musul’un Vahdet mahallesindeki Sabirin Camii'ne roketle saldırdı.
()
Rum vekil Türklere işkenceyi itiraf etti -  Ufuk Ötesi
EOKACI Andreas Dimitriu’nun Kıbrıs Taşkent’te 30 yıl önce Türk erkekleri topluca öldürüldüğünü ve intikam için Türk kızlarına tecavüz edildiğini açıklamasından sonra bir Rum vekil de Türklere yaptıkları işkenceleri anlattı
()
İstanbul’da Kırım rüzgarı -  Ufuk Ötesi
Kırım Türklerinin sürgününün 60 yıldönümü sebebiyle İstanbul’da düzenlenen üç günlük kültür programı kelimenin tam anlamıyla muhteşemdi.
()

2008


OCAK

ŞUBAT

MART

NİSAN

MAYIS

HAZİRAN

TEMMUZ

AĞUSTOS

EYLÜL

EKİM

KASIM

ARALIK

2007


OCAK

ŞUBAT

MART

NİSAN

MAYIS

HAZİRAN

TEMMUZ

AĞUSTOS

EYLÜL

EKİM

KASIM

ARALIK

2006


OCAK

ŞUBAT

MART

NİSAN

MAYIS

HAZİRAN

TEMMUZ

AĞUSTOS

EYLÜL

EKİM

KASIM

ARALIK

2005


OCAK

ŞUBAT

MART

NİSAN

MAYIS

HAZİRAN

TEMMUZ

AĞUSTOS

EYLÜL

EKİM

KASIM

ARALIK

2004


OCAK

ŞUBAT

MART

NİSAN

MAYIS

HAZİRAN

TEMMUZ

AĞUSTOS

EYLÜL

EKİM

KASIM

ARALIK

2003


OCAK

ŞUBAT

MART

NİSAN

MAYIS

HAZİRAN

TEMMUZ

AĞUSTOS

EYLÜL

EKİM

KASIM

ARALIK

2002


NİSAN

MAYIS

HAZİRAN

TEMMUZ

AĞUSTOS

EYLÜL

EKİM

KASIM

ARALIK

 

 Sayı :79

 KÜNYE
 
 ARŞİV
 
 ABONELİK
 
 REKLAM
 
 
  YAZARLAR
 Ali Arif Esatgil
Bayrak gibi yaşamak...
 Alptekin Cevherli
En zor yazım…
 Doç. Dr. Fethi Gedikli
Şimşek gibi çakıp geçen ülkücü
 Dr. Yusuf Gedikli
Sevgili Kemalciğim, candaşım, kardaşım, arkadaşım…
 Kemal Çapraz
Son söz...
 Olcay Yazıcı
Asil Neslin Son Temsilcisi: Kemâl Çapraz
 Bayram Akcan
“BOZKURT” Kemal ÇAPRAZ
 Aydil Erol
Bu çapraz, kimin çaprazı?!!
 Şahin Zenginal
Sensiz hayat zor olacak
 Ünal  Bolat
Sevdiğini Türk için seven Alperen
 Hayri Ataş
“YA BÖYLE ÖLÜM DEĞİL Mİ ERKEN”
 Mehmet Türker
Türk Dünyasının dervişi
 Mehmet Nuri Yardım
Kemal Çapraz diye bir kahraman
 Prof Dr. Ali Osman Özcan
Ufuk Ötesinde Çapraz Ateş
 Orhan Seyfi Şirin
Çapraz doğuştan ‘Reis’ti
 Rasim Ekşi
Kardeşim Kemal’in Vasiyeti
 Dr. Orhan  Gedikli
Sevgili Kemal Kardeşimin Ardından
 Özdemir Özsoy
Seni unutamayız
 Dr. Ünal Metin
“Ufuk Ötesi” yaşıyor
 Aybars Fırat
Kastamonu Beyefendisi
 Süleyman Özkonuk
Öteki Ufuk
 Coşkun Çokyiğit
Kemal Çapraz “Tek Ağaç”lardandı
 Zeki Hacı ibrahimoğlu
30 yıllık dostumdu
 Baki Günay
Kırım Meclisinde Kemal Çapraz sesleri
 Ahmet Tüzün
İz Bırakan
 Cem  Sökmen
Metropoldeki dâvâ adamı: Kemal Çapraz
 Hüseyin Özbek
Kemal Bey
 Asuman Özdemir
Sermayeye kurban gittin…
           
       
 
   

Karahan 2002