Kasım 2008

Ö T E S İ

 

26.05.2024 2008 | 2007 | 2006 | 2005 | 2004 | 2003 | 2002


ARŞİV : Ağustos - 2002

 
 

Köşe Yazıları


Cinema :  Çaresiz -  Nazif Tunç
Yönetmen İsmail Güneş’i tanımayan yoktur... Onu, ‘Gün Doğmadan’, ‘Çizme’, ‘Beşinci Boyut’ , ‘Gülün Bittiği Yer’ adlı sinema filmleri ve ‘Bizim Ev’ televizyon dizisinden biliyoruz...
()
Yeni Ufuklar :  - -  Ahmet Tüzün
-
()
Köşe Taşı :  Göreceli görelelik - İzafiyetin zafiyeti -  Prof Dr. Ali Osman Özcan
Düşüncemiz, kavramlar arasında her türlü anlam ilişkisini kuracak sözcükler yardımıyla yapılanır. Düşünme, anlama, hatırda tutma, hayal kurma hatta kuruntular üretme işlemlerinde bu anlam ilişkisini kuran sözcükler kullanılır. Kavramların açığa çıkarılıp genişleten veya sınırlayıp daraltan sözcükler yardımıyla düşüncemiz genişler, büyür veya derinleşir.
()
Ünlem ! :  Hodri Meydan -  Asuman Özdemir
Şu bizim siyasiler âlem vallahi.. Hele ki, AB’yi iç siyaset malzemesi yapmak söz konusu olunca, onları dinlerken gülmekten kendimi alamıyorum. Güya halkımız AB’ye girince bir gecede iş bulacak, zengin ve müreffeh bir hayata kavuşacak muhabbeti yapmıyorlar mı, bitiyorum billahi bu kandırmacaya...
()
- :  Vatandaşı unuttular! -  Atilla Kızıltan
Demokratik Sol Parti'deki istifalar nedeniyle yaşanan politik depremden en büyük zararı vatandaşlar gördü. Hemen her gün başta akaryakıt olmak üzere temel maddelere hiper zamlar gelirken, memur ve emekli maaşlarındaki artışlar ise 'sadaka' niteliğinde kaldı. Çalışanlar açısından, sorunlar dağ gibi yığıldı. İş Güvencesi Yasası'ndan işçi emeklerinin fark alacağına kadar hiçbir sorun çözüme kavuşturulmadı. Ne işinden olanlar yeniden iş bulabildi, ne de kapısına kilit vurulan işyerleri açılabildi.
()
Göğe Merdiven :  Kızlar ve oğullar -  Aybars Fırat
“Türk milleti olarak neden olaylara ve insanlara çok yüksek bir zaviyeden bakıp, makul değerlendirmeler yapamıyoruz. Sadece az okuduğumuz ve araştırmadığımız için mi?” Hep düşündüğüm bu soruyu Türk Dünyası’nın önemli fikir adamlarından Kazakistanlı şair Muhtar Şahanov’u dinlerken cevap buldum.
()
Net P@no :  Spam terörüne dikkat!!! -  Baki Günay
Posta kutunuza her hafta düşen "hastayım, bu mesajı bilmem kaç kişiye yollarsanız, x kurulusu bana mesaj başına x dolar verecek" türünden e-postalardan eğer sizde almaya başladıysanız sizde spam tüccarlarının listesine girmiş demeksiniz.
()
Gezi :  Ege -  Banu Erkmen
Ege rotası Denize, Kuma, Güneşe doğru bir rota vardır hep yaz hayallerinde. Arkada bırakılan tüm yıl ve hatta tüm hayat denizle kumun birleştiği çizgide bir öğleden sonra uykusunda unutulmak istenir, birkaç günlüğüne de olsa..
()
Aynada Görünen :  Çanakkale geçiliyormu? -  Hüseyin Aynalı
18 Mart 1915... İkiyüzellibin şehidin kanlarıyla tarihe “Çanakkale geçilmez” diye şerh düştükleri gün.
()
Tarih Bilinci :  Küçük kıyametin üçüncü yılı biterken -  Rasim Giresunlu
I6 Ağustos 1999 sabah saat 6.05 yataktan kalktım. Yaz mevsimi olduğu için insan daha dinç, daha kolay ve daha istekli kalkabiliyor. Gün ışımış. Doğa her şeyi ile canlı. Üstelik sabah olduğu için tatlı bir serinlik var.
()
Evrak-ı Perişandan :  cila vurmaya ve ak düşen gözü tedaviye dair -  Doç. Dr. Fethi Gedikli
Evrak-ı perişandan üst başlığı altında yazdığımız yazıların üçüncüsünde meraklı okuyucularımızın dikkatine iki farklı konuyu getiriyoruz. Bu iki konu, bize bunları yayımlama müsaadesini veren meslektaşımız Abdullah Demir’in elinde bulunan isimsiz bir el yazması defterin en son sayfasının b yüzünden alınmıştır.
()
Çapraz Ateş :  Bermuda Şeytan Üçgeni -  Kemal Çapraz
Bermuda Şeytan Üçgeni’ni bilmeyeniniz yoktur. Batı Atlantik Okyanusu’nda üçgen bir koordinat içinde kalan esrarengiz bir alandır. Bu alan içersine giren gemiler, yatlar, hatta alçaktan uçaklar bile kaybolmaktadır.
()
Ümit Işığı :  Yabancılaşmada Yeni Boyut -  Mahmut Çetin
Akla gelmeyenin, yüreğe girmeyenin, ahlaka sığmayanın sıradan olaylar olarak algılandığı ya da algılatıldığı onursuz bir süreci yaşıyor insanlık... Böyle bir duruma hayır diyebilen onurlu aydın tavrına öncelikle ihtiyacımız var.
()
Bamteli :  Kanatsız Kuşlar Şehri -  Aydil Erol
“Şahmeran” “Koca Çınar’ın yanından süzülür, “Sarı Yazmalı, “Sadıka Ana” haykırır: “Yandım Ataşlara Söylemem Gayri” Kale”ler hep dağda yamaçta olursa Kayserinin ki nedendir bilinmez çarşı içinde, şehrin göbeğindedir. “Çavuş Ağa” “Cemil Emmi”yi sorarken “Kerim Ali” geçer gider “Türbedar” “Yeşim Su”’nun bir içim su olduğunu söylemeyi ‘romantik” bulur. “Tapu”dan çıkan “Metin Can” “Kırçıl Emmi”yle birlikte “Afşar ellerine doğru yollanırken ‘Afşar kızı geçinenlere dudak büküp bir türkü mırıldanır. “Kalenin Bedenleri” Abidin Beğ kendisiyle pek de gönüllü evlenmeyen İnce Hatun’a sorar Hani çölün tazısı dağın cerenini alamaz”dı? İnce hatunun ince çevabı gönüller yaralar “Ne bileyim Abidin Beğ, karın bu kadar çok yağıp da “Könes’in “Av”lanacağın(ı)?!!
()
Düşün/ce :  Güneş’in çocukları... -  Olcay Yazıcı
Babı telli'den çifte telli. Türk Millî takımı dünyayı ayağa kaldırdı, ama içimizdeki Bizans uzantılarını bir türlü uyandıramadı. Tabii ki futbol çok da önemli değil. Önemli olan milletin ruhundan, yanı Anadolu’dan esen bu kutlu rüzgârı, acaba ülkenin onurlu bir çıkışı için başka sahalarda da harekete geçirmek mümkün olabilir mi? Bu konuda kafa yormak, derin analizler, etütler yapmak lâzım.
()
Şiir :  Benim aşkım -  Orhan Seyfi Şirin
Orhan Seyfi Şirin
()
Gerçek :  Medeniyet Dediğin... -  Özdemir Özsoy
“Medine” demek şehir demektir. “Medeni” kelimesiyle de şehirde oturanlar, şehirli olanlar anlatılmak istenir. Bazı Batı dillerinde de bu manada kullanıldığı bilinmekte ise de onlar yani batılılar, bu kelimenin karşılığını “sivil” olarak benimsemişlerdir.
()
Milli Sıtrateji :  AB vizyonunun son sözü -  Dr. Alptürk Ünlü
İnsanların gerçek yüzlerinin ya uzun yol arkadaşlığında, ya iş arkadaşlığında ya da komşulukta açığa çıktığına inanırım. Peki kurum, kuruluş, devlet ve değişik amaçlı birliklerin gerçek yüzü nasıl ve ne şekilde açığa çıkar, bilir misiniz?
()
İnebolu Haber :  Tarihi Türk Ocağı Binası kurtarılıyor -  Celal Bekiroğlu
İnebolu tarihi Türk Ocağı binası nihayet onarılıyor. Mustafa Kemal Atatürk’ün 27 Ağustos 1925’te tarihi Şapka Nutku’na ev sahipliği yapan Türk Ocağı binası Kastamonu Valisi Enis Yeter’in uzun süreli çalışmaları sonucu restorasyon kapsamına alındı.
()
Üniversite ve Gençlik :  Seçim -  Uğur Tarhan
Ülkemiz erken seçim sürecine girmiş bulunuyor. Son aylarda yaşanan siyasi kargaşayı ve bu kargaşanın getirdiği siyasi belirsizliği ortadan kaldırmak adına en doğru çözüm seçim kararının alınması olmuştur.
()
Yakın Takip :  Faruk Gürler , İsmail Cem -  Dr. Ünal Metin
Türk siyasi tarihini yazanlar ; 12 Mart Muhtırasını ve sonuçlarını yazar iken Faruk Gürler Olayı’na değinmeden geçemezler. Faruk Gürler, 12 Mart tarihinde Kara Kuvvetleri Komutanı idi. Genel Kurmay Başkanı Memduh Tağmaç’ın görev süresi bitip emekli olması üzerine Genel Kurmay Başkanı oldu.
()
Aykırı Bakış :  Heybeliada Ruhban Okulu açılmalı mı? -  Dr. Yusuf Gedikli
Türkiye ile Yunanistan arasındaki sorunlar malumdur (Kıbrıs, kıta sahanlığı, FIR hattı, karasuları, Batı Trakya, patrikhane ve sair). Bütün bunların üzerine 1999 başında bir de Öcalan meselesi eklendi ve Yunanistan Türkiye karşısında terörü destekleyen ve terörcüleri barındıran bir ülke olarak çok zor duruma düştü.
()
Zekice :  Seçim Sistemleri -  Zeki Hacı ibrahimoğlu
“Yönetenlerini rast gele seçen bir millet, kaptanı yolcular arasından kurayla seçilen gemiye benzer” En küçüğünden en büyüğüne kadar her insan topluluğunun bir statüye ihtiyacı vadır. O topluluğun gayesi ve iradesi böyle bir statüye göre şekillenir ve gerçekleşir.
()
Tutanak :  Genetik şifrenin anahtarı -  Hüseyin Özbek
Türkler tarih sahnesine çıkışıyla birlikte, ordu-millet olarak tanımlanmaya başladılar. Yaşadıkları çetin coğrafya, güçlü ve tehlikeli hasımlarla kuşatılmış olma, yaşam mücadelesi, savaşçı karakterlerinin gelişmesine, adeta genetiksel bir özellik kazanmasına yol açtı.
()
Reymanca :  Gürültü kirliliği -  Reyman Eray
Bir süredir dillerde dolanan “seçim” sözcüğü, geçtiğimiz 15 Temmuz günü, 3 Kasım 2002 tarihine bağlandı... Olur mu, olmaz mı; bu tarih değiştirilir mi, değiştirilmez mi ; Yüksek Seçim Kurulu hazırlıklarını bu tarihe dek tamamlayabilir mi, tamamlayamaz mı ?.. Bunlar önümüzdeki günlerde-haftalarda belli olacak...
()

*

Haberler


Yüzde 5'e Memur isyanı -  Kemal Çapraz
Türkiye Kamu Sendikaları Konfederasyonu geleneksel hale getirilen yüzde 5 oranındaki zamma sert tepki gösterdi
()
Tarihi Türk Ocağı Binası Kurtarılıyor -  Ufuk Ötesi
İnebolu Tarihi Türk Ocağı Binası nihayet onarılıyor.
()
Psikolojik Savaş Patronlarına Dikkat -  Ufuk Ötesi
Türkiye'ye yönelik çok yönlü bir saldırının başlatıldığını söyleyen Prof. Dr. Mustafa Erkal, bu saldırıda
()
Rumlarda Uydu Paniği -  Ufuk Ötesi
Türk uydularını daha önce BM ve NATO'da sorun haline getiren Rum-yunan ikilisibu kez de İsrail'in yörüngeye oturttuğu uydularından şikayetçi.
()
Basın Birliğinden Gazetecilere Moral Konseri -  Ufuk Ötesi
Basın Derneği tarafından, son yılların en büyük krizini yaşayan basın sektöründeki meslektaşlarına moral konseri düzenlendi.
()

2008


OCAK

ŞUBAT

MART

NİSAN

MAYIS

HAZİRAN

TEMMUZ

AĞUSTOS

EYLÜL

EKİM

KASIM

ARALIK

2007


OCAK

ŞUBAT

MART

NİSAN

MAYIS

HAZİRAN

TEMMUZ

AĞUSTOS

EYLÜL

EKİM

KASIM

ARALIK

2006


OCAK

ŞUBAT

MART

NİSAN

MAYIS

HAZİRAN

TEMMUZ

AĞUSTOS

EYLÜL

EKİM

KASIM

ARALIK

2005


OCAK

ŞUBAT

MART

NİSAN

MAYIS

HAZİRAN

TEMMUZ

AĞUSTOS

EYLÜL

EKİM

KASIM

ARALIK

2004


OCAK

ŞUBAT

MART

NİSAN

MAYIS

HAZİRAN

TEMMUZ

AĞUSTOS

EYLÜL

EKİM

KASIM

ARALIK

2003


OCAK

ŞUBAT

MART

NİSAN

MAYIS

HAZİRAN

TEMMUZ

AĞUSTOS

EYLÜL

EKİM

KASIM

ARALIK

2002


NİSAN

MAYIS

HAZİRAN

TEMMUZ

AĞUSTOS

EYLÜL

EKİM

KASIM

ARALIK

 

 Sayı :79

 KÜNYE
 
 ARŞİV
 
 ABONELİK
 
 REKLAM
 
 
  YAZARLAR
 Ali Arif Esatgil
Bayrak gibi yaşamak...
 Alptekin Cevherli
En zor yazım…
 Doç. Dr. Fethi Gedikli
Şimşek gibi çakıp geçen ülkücü
 Dr. Yusuf Gedikli
Sevgili Kemalciğim, candaşım, kardaşım, arkadaşım…
 Kemal Çapraz
Son söz...
 Olcay Yazıcı
Asil Neslin Son Temsilcisi: Kemâl Çapraz
 Bayram Akcan
“BOZKURT” Kemal ÇAPRAZ
 Aydil Erol
Bu çapraz, kimin çaprazı?!!
 Şahin Zenginal
Sensiz hayat zor olacak
 Ünal  Bolat
Sevdiğini Türk için seven Alperen
 Hayri Ataş
“YA BÖYLE ÖLÜM DEĞİL Mİ ERKEN”
 Mehmet Türker
Türk Dünyasının dervişi
 Mehmet Nuri Yardım
Kemal Çapraz diye bir kahraman
 Prof Dr. Ali Osman Özcan
Ufuk Ötesinde Çapraz Ateş
 Orhan Seyfi Şirin
Çapraz doğuştan ‘Reis’ti
 Rasim Ekşi
Kardeşim Kemal’in Vasiyeti
 Dr. Orhan  Gedikli
Sevgili Kemal Kardeşimin Ardından
 Özdemir Özsoy
Seni unutamayız
 Dr. Ünal Metin
“Ufuk Ötesi” yaşıyor
 Aybars Fırat
Kastamonu Beyefendisi
 Süleyman Özkonuk
Öteki Ufuk
 Zeki Hacı ibrahimoğlu
30 yıllık dostumdu
 Coşkun Çokyiğit
Kemal Çapraz “Tek Ağaç”lardandı
 Baki Günay
Kırım Meclisinde Kemal Çapraz sesleri
 Ahmet Tüzün
İz Bırakan
 Cem  Sökmen
Metropoldeki dâvâ adamı: Kemal Çapraz
 Hüseyin Özbek
Kemal Bey
 Asuman Özdemir
Sermayeye kurban gittin…
           
       
 
   

Karahan 2002