Kasım 2008

Ö T E S İ

 

24.05.2024 Yakın Takip

 
Dr. Ünal Metin

Faruk Gürler , İsmail Cem


Türk siyasi tarihini yazanlar ; 12 Mart Muhtırasını ve sonuçlarını yazar iken Faruk Gürler Olayı’na değinmeden geçemezler. Faruk Gürler, 12 Mart tarihinde Kara Kuvvetleri Komutanı idi. Genel Kurmay Başkanı Memduh Tağmaç’ın görev süresi bitip emekli olması üzerine Genel Kurmay Başkanı oldu.

Faruk Gürler ihtiraslı bir askerdi. Onun gözü daha da yukarılarda, Cumhurbaşkanlığı makamındaydı. Cumhurbaşkanı Cevdet Sunay’ın da görev süresi dolmuştu. Askerler Sunay’ın yerine gelecek kişinin de yine bir asker olmasını istiyorlardı. Fırsatın ayağına geldiğini hisseden Faruk Paşa Genel Kurmay Başkanlığından istifa ederek, Cumhuriyet Senatosuna üye olarak girdi. Yerine, Demirel’in adamı olarak bilinen Semih Sancar Genel Kurmay Başkanı oldu.
Askerlerin de desteğini aldığını gören Faruk Gürler artık Cumhurbaşkanı olacağına iyice inanmaya başlamıştı. Ama Demirel faktörünü gözardı etti. Demirel 12 Mart muhtırasının öcünü 1973 yılında yapılan Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde aldı. Faruk Gürler bir anlamda Ramazanı gördü , Bayramı göremedi. Siyasiler sürpriz bir şekilde aralarında anlaşarak, eski Deniz Kuvvetleri Komutanı Fahri Korutürk’ü Cumhurbaşkanı seçtiler.
Faruk Gürler adı bu olaydan sonra yavaş yavaş unutuldu. Başkalarının dolduruşu ile Genel Kurmay Başkanlığından istifa ederek Cumhurbaşkanı olma hayali kuran Gürler Paşa siyaset dünyasından silindi gitti.
***
İsmail Cem adını, Türk Halkı genç yaşta TRT Genel Müdürü olduğu zaman duydu. Bülent Ecevit, İpekçi ailesinin bir ferdi olan İsmail Cem’i basının da sonsuz desteğini alarak genç yaşta o makama getirdi. Aslında İsmail Cem , Türk Basınının her zaman kayıtsız şartsız desteğini almıştır. Ecevit 1990’ ların sonlarına doğru yakaladığı iktidar fırsatında, eski gözdesi İsmail Cem’i unutmayarak kabinede son derece etkili olan Dışişleri Bakanlığına getirdi.
İsmail Cem yine basının sonsuz desteği ile, yapılan kamuoyu yoklamalarında kabinenin en başarılı bakanı olarak lanse edildi. Öyle ki Kıbrıs’ta , Ege’de , Türk Cumhuriyetlerinde , Avrupa Birliği ülkelerinde ( Ermeni soykırımı iddiaları ...), komşu ülkelerle ikili ilişkilerde Türkiye lehine elle tutulur hiçbir ilerleme olmamasına rağmen Türk basını İsmail Cem balonunu şişirdikçe şişirdi. O esasında BAŞBAKAN olacak adamdı.
Ecevit hastalanınca İsmail Cem adı DSP Genel Başkanlığı için konuşulmaya başlandı. Aydın Doğan basını yeni başbakanı seçmişti. Onlara göre Türk halkının makus talihini GENÇ DEDE İsmail Cem yenecekti. DSP Genel Başkanlığı Rahşan Ecevit kayasına toslayınca , İsmail Cem aşka gelerek yeni partisini kurdu. Ne gariptir ki, kızından olan torunu Amerikan Hastahanesinde sağlıklı doğar iken ; Cem’in arkadan itilerek genel başkanı olduğu Yeni Türkiye Hareketi prematüre doğdu. Başlarda Hüsamettin Özkan ve Kemal Derviş ile ortak hareket eden İsmail Cem iş gerçeğe binince Nasrettin Hoca gibi ortada kaldı.
Başbakan olma hayali ile yola çıkan İsmail Cem bu gidişle bence meclise dahi giremez.
***
1973 yılından 2002 yılına kadar geçen 29 yılda siyasetteki aktörler değişmiş olabilir. Ama insanların politik hırslarında her hangi bir değişiklik yok. Ve başkalarının dolduruşu ile o yüce makamlara gelme hayali kuran siyasetçiler silinmeye mahkumdurlar.

Faruk Gürler’in arkasında Türk Silahlı Kuvvetlerinin anlı şanlı paşaları vardı. Onlar başarılı olamadılar. İsmail Cem’in arkasında ise Aydın Doğan’ın paşaları(!) var. Sizce başarılı olma ihtimalleri var mı? Komedyen Beyaz’ın Ejder abisi gibi söylersek. BENCE YOK...unalmetin11@yahoo.com

Bu yazı toplam defa okunmuştur.

Ufuk Ötesi Gazetesi'nde yayınlanan yazı, haber ve fotoğraflar kaynak gösterilerek iktibas edilebilir.

UFUK ÖTESİ.COM

BU YAZIYI TAVSİYE EDİN

Adınız  Soyadınız

E-posta adresiniz
Arkadaşınızın e-posta adresi

 

Yazdır  - Sayfanın Başına Dön 

 

 Sayı :79

 KÜNYE
 
 ARŞİV
 
 ABONELİK
 
 REKLAM
 
 
  YAZARLAR
 Ali Arif Esatgil
Bayrak gibi yaşamak...
 Alptekin Cevherli
En zor yazım…
 Doç. Dr. Fethi Gedikli
Şimşek gibi çakıp geçen ülkücü
 Dr. Yusuf Gedikli
Sevgili Kemalciğim, candaşım, kardaşım, arkadaşım…
 Kemal Çapraz
Son söz...
 Olcay Yazıcı
Asil Neslin Son Temsilcisi: Kemâl Çapraz
 Bayram Akcan
“BOZKURT” Kemal ÇAPRAZ
 Aydil Erol
Bu çapraz, kimin çaprazı?!!
 Şahin Zenginal
Sensiz hayat zor olacak
 Ünal  Bolat
Sevdiğini Türk için seven Alperen
 Hayri Ataş
“YA BÖYLE ÖLÜM DEĞİL Mİ ERKEN”
 Mehmet Türker
Türk Dünyasının dervişi
 Mehmet Nuri Yardım
Kemal Çapraz diye bir kahraman
 Prof Dr. Ali Osman Özcan
Ufuk Ötesinde Çapraz Ateş
 Orhan Seyfi Şirin
Çapraz doğuştan ‘Reis’ti
 Rasim Ekşi
Kardeşim Kemal’in Vasiyeti
 Dr. Orhan  Gedikli
Sevgili Kemal Kardeşimin Ardından
 Özdemir Özsoy
Seni unutamayız
 Dr. Ünal Metin
“Ufuk Ötesi” yaşıyor
 Aybars Fırat
Kastamonu Beyefendisi
 Süleyman Özkonuk
Öteki Ufuk
 Zeki Hacı ibrahimoğlu
30 yıllık dostumdu
 Coşkun Çokyiğit
Kemal Çapraz “Tek Ağaç”lardandı
 Baki Günay
Kırım Meclisinde Kemal Çapraz sesleri
 Ahmet Tüzün
İz Bırakan
 Cem  Sökmen
Metropoldeki dâvâ adamı: Kemal Çapraz
 Hüseyin Özbek
Kemal Bey
 Asuman Özdemir
Sermayeye kurban gittin…
           
       
 
   

Karahan 2002