Kasım 2008

Ö T E S İ

 

24.06.2024 2008 | 2007 | 2006 | 2005 | 2004 | 2003 | 2002


ARŞİV : Eylül - 2002

 
 

Köşe Yazıları


Tarih Bilinci :  Kıbrıs'ta anglo-saksonların ABD kolu -  Rasim Giresunlu
Daha önceki yazılarımızda ifade ettiğimiz gibi dünya sömürge şampiyonu Anglo-Saksonlardan İngiltere, tüm sömürgelerini İkinci Dünya Savaşı sonrasında, Anglo-Sakson biraderi ABD’ye aralarındaki anlaşma çerçevesinde devrediyordu.
()
Gezi :  Antalya -  Banu Erkmen
Deniz kum ve güneşe bir özlem...
Tatil denilince akla gelen ilk yer. Şöhretinin hakkını vermek için denizi, coğrafyası antik kentleri ile ayrı bir gezegenmişçesine kendi havasında dönen bir kenttir Antalya.
()
Aykırı Bakış :  AB’ye Uyum Kanunları : Bağımsız Cumhuriyetin Tek Taraflı Bağımlılığa Geçişin Son Noktası -  Dr. Yusuf Gedikli
AB’ye uyum kanunları 3 ağustos 2002 tarihinde TBMM’den yıldırım hızıyla geçti ve top AB’ye atıldı. Belki de bu karar Türkiyenin yarım asırdan fazla süregelen batıyla pasif manada bütünleşme mücadelesinin son noktası olacaktır.
()
Ünlem ! :  Alternatif Mükâfat -  Asuman Özdemir
Rahşan Affı diye kamuoyunda bilinen ‘’Af’’ın sonucu malumunuz. Suçlarda ani bir patlama yaşanınca, bize de konunun aklımızca yorumunu yapmak kaldı. Nasıl ki zamanı gelince hepimiz davranışlarımızın bedelini bir şekil de ödüyorsak onlar da suçlarının bedelini ödeyenlerdir. Asla kader mahkumu değillerdir.
()
Düşün/ce :  Siyaset parçalı bulutlu -  Olcay Yazıcı
Siyaset, tabii ki isminin de çağrıştırdığı gibi “siyahî” yani karanlık, gölgeli, puslu, bulanık bir şey. “Beyaz. Berrak ve açık!” değil. Bu kervanın ne “ak”ı ak, ne “kızıl”ı kızıl. Akın içende kara, karanın içinde beyaz. Yeşilin içinde kızıl, kızılın içinde gri. Laiğin içinde mümin, müminin içinde liberal. Sosyalistin içinde muhafazakâr; muhafazakârın içinde sosyal demokrat. Ne “at”ı at, ne “eşeği” eşek. Hilkat garibesi bir ucube siyaset dedikleri.
()
Şiir :  MERT YAŞADIM! -  Orhan Seyfi Şirin
-
()
Gerçek :  Yazmaya Korkuyorum -  Özdemir Özsoy
Yazının başlığına bakıp “ eyvah bu da korkmaya başladıysa yandık! “ diyenleri duyar gibiyim. “Dur bakalım, neden korktuğunu hele bir açıklasın” diyerek daha temkinli davrananlar da bulunur. Bir de tebessüm edenler vardır. Bunlar gerçekten yaman kişilerdir.
()
Milli Sıtrateji :  AB'ne girmeyi istemeliyiz -1- -  Dr. Alptürk Ünlü
Türkiye’nin son bir yılı ele alınıp, basında ve Televizyon kanallarında kullanılan sözcükler, araştırma yapılıp incelemeye alınırsa, karşınıza çıkacak olan iki sözcük, tüm diğer sözcüklere on, yüz ve bin rakamlı ve daha da ötesi farklar basacaktır. Nedir, bu iki sözcük diye merak ediyorsanız?
()
Reymanca :  Adamlık -  Reyman Eray
“Olmak”, öncelikle “insan olmak”tır. Yani, “içsel değer”lerle var olmaktır. Bu amaç, “sahip olmak” amacıyla, yani “meta tutkusu”yla çelişir. Günümüz insanıysa, “bir an önce her şeye birden sahip olmak” peşindedir. Reklamlarda gördüklerine “sahip olmak” için “ilke”yi, “onur”u, “saygınlık”ı göz ardı etmesi gerekiyorsa, göz ardı edecektir !
()
Küllük :  Çok sakıncalı düşünceler -  Mehmet Koca
Yıllardır gazetelerde, ajansların geçtiği haberlerde sık sık aynı başlıklar kullanılır. Eroin kaçakçısı Türk, İspanya’da yakalandı. Karısını ve çocuklarını öldüren Türk, Hollanda’da intihar etti. Bir köhne gemi dolusu kaçağı, İtalya’ya kaçıran Türk aranıyor. Manav dükkanındaki kasalardan eroin çıktı, Alman polisi 10 yıldır uyuşturucu ticareti yapan Türk ailenin tamamını gözaltına aldı.
()
- :  Siyaset mi? Güçlü Hükümet mi? -  Atilla Kızıltan
Bu kadar çok siyasi partinin olduğu ve halkın bu kadar çok bölündüğü ülkemizde, mevcut milletvekili seçim kanunu ile seçim sandığından çok ortaklı koalisyon hükümetlerinin çıkması kaçınılmaz gözükmektedir.
()
Çapraz Ateş :  Vekillik mi, asillik mi? -  Kemal Çapraz
Ülke seçim atmosferine öylesine hızlı girdi ki, anlatamam. Kime rastlasam aday adayı, kime telefon açsam görevinden istifa etmiş, adaylık için müracaat etmiş. Milletvekilliği’nin cazibesine insanlarımız öylesine kapılmışlar ki, kimse asil olmak istemiyor, herkes vekillik peşinde.
()
Göğe Merdiven :  Garip bırakılan Türk kültürü -  Aybars Fırat
Güney Afrikalı siyahlara yapılan akıl almaz baskıları anlatan “Kupkuru, Bembeyaz Bir Yaz” adlı filmi görmüş müydünüz? Filmde bir avukat şöyle diyordu: “Ne zaman bir dava kazansam kanunu değiştiriyorlar!”
()
Tutanak :  Zübük hangi partiden aday olacak? -  Hüseyin Özbek
Bazı roman kahramanları, yazarını unutturacak ölçüde ünlenir, toplumsal bir simgeye dönüşür. Aziz Nesin adını hiç duymamış olan çoğu kişi Zübük ve Zübük’lüğün ne anlama geldiğini çok iyi bilir. Rıfat Ilgaz adını duymayanlar yine, İnek Şabanı, Şabanlığı bilir. Zübük her zaman, her yerde, herkesin rast geldiği üçkağıtçı tipidir. Düzenbaz, çıkarcı, makyavelist birini tarif için ayrıntıya girmek yerine “Herif tam bir Zübük” denildiğinde maksat anlaşılır. Rahmetli Kemal Sunal büyük oyunculuk yeteneğiyle, Aziz Nesin’in aynı adlı romanının başkahramanı Zübük’ün
()
Bamteli :  -Sağolasın izocam- Ufuk Ötesi’nden Ufukların ötesine -  Aydil Erol
Telefon açıp soruyorlar. Yolda belde görüp soruyorlar. Belgeçle, mektupla aynı soru: -Ne oldu?... Bamteli koptu mu? -Hayrola... Bamteli’nin sesi mi kısıldı?.. -Bamteli yoksa göze mi geldi?... vb.
()
Net P@no :  Medya Sanallaşıyor mu ? -  Baki Günay
Ofsete geçiş dönemi Babı-âli piyasasında bir devrim oluştururken, dakikalarda yüz binler basan dev makineler gazete trajlarında çok fazla değişiklik meydana getirmedi. Buna rağmen İnternet’in Türkiye'ye gelişiyle birlikte medya ve okuyucu açısından ilginç gelişmeler olmaya başladı. Sanal ortamda gazete okuyucularının sayısının her gün artması medyanın ulaşılabilirlik gücünü arttırdı.
()
İnebolu Haber :  Muhteşem Bando -  Celal Bekiroğlu
YAŞA BAŞKAN İnebolu Belediyesi tarafından oluşturulan bando 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramından bu yana her fırsatta halkın huzuruna çıkıyor.
()
Evrak-ı Perişandan :  Okul kitaplarında kalan çalışmak -  Doç. Dr. Fethi Gedikli
“Her Türk çocuğuna düşen en büyük vazifelerden biri de terakki yolunda Avrupalılarla Amerikalılardan geri kalmamak için bütün kudretiyle çalışmaktır. Yarın sizin aranızdan da büyük kâşifler ve muhteriler (mucitler) çıkacaktır. Ve işte o gün, dünyanın en güzel yurdu olan aziz Türkiyemiz hakiki saadete ermiş olacaktır.”
()
Aynada Görünen :  Siyaset mi? güçlü Hükümet mi? -  Hüseyin Aynalı
Siyasi partiler, demokratik siyasi hayatın vazgeçilmez unsurlarıdır. (Anayasa md. 68/2, SPK md. 4) Siyasi partilerin faaliyetleri, parti içi düzenlemeleri ve çalışmaları “Demokrasi ilkelerine” uygun olur. (Anayasa 69/1) Siyasi partilerin kuruluşu, organlarının seçimi, işleyişi, faaliyetleri ve kararları Anayasada nitelikleri belirtilen “Demokrasi esaslarına” aykırı olamaz. (SPK md 4/2)
()
Ümit Işığı :  Oğuzhan’ı kim öldürdü ? -  Mahmut Çetin
YAŞANAN BİR OLAY Oğuzhan, 5 yaşındaydı. Kardeşleri Yağmur 4, Melisa ise 3 yaşındaydı. Babası Tekin Türkmen uzun süredir işsizdi. İşsizdi ve gergindi. Sığınacak bir kapı, el açacak bir yakını bir koruyanı yoktu onun. Küçükçekmece civarında çalmadık fabrika kapısı, işyeri kapısı bırakmadı. Ama her yerden aldığı cevap aynıydı:
()
Küllük :  Çok sakıncalı düşünceler -  Mehmet Koca
Yıllardır gazetelerde, ajansların geçtiği haberlerde sık sık aynı başlıklar kullanılır. Eroin kaçakçısı Türk, İspanya’da yakalandı. Karısını ve çocuklarını öldüren Türk, Hollanda’da intihar etti. Bir köhne gemi dolusu kaçağı, İtalya’ya kaçıran Türk aranıyor. Manav dükkanındaki kasalardan eroin çıktı, Alman polisi 10 yıldır uyuşturucu ticareti yapan Türk ailenin tamamını gözaltına aldı. Müthiş Türk, Fransız hapishanesinden helikopterle kaçtı. Suçu uyuşturucu satmak. Türk mafyası Avrupa’da üçüncü sırada, Türk mafyası insan kaçakçılığı ve uyuşturucu ticaretini elinde tutuyor. Avrupa’da suç işleme rekoru Türkler de. Yetti be.
()
Tarım'a Can :  2010'da Tarım -  Mehmet Reis
Türkiye tarımsal üretim potansiyeli olan toprak ve su kaynakları itibarı ile çoğu ülkeden üstün durumda. Tarım için elverişli iklim mevcut. Erozyonla kaybolan ve amaç dışı kullanımda azalan topraklarımız olsa da ülkemiz mevcut tarıma elverişli toprakları ile ihtiyaçlarını karşılayabilecek durumda.
()
- :  Doğumunun 100. Yılında yeniden keşfedildi -  Mehmet Nuri Yardım
SAFİYE EROL FIRTINASI Bu başlık romancımızın bir eserinin adından ilhâmlı. "Ülker Fırtınası" yazarın sevilen bir romanının adı. Gerçekten de bir yıldan beri Türk basın hayatında, edebiyat ve sanat dünyamızda bir "Safiye Erol Fırtınası" esiyor.
()
Yakın Takip :  Derviş altıoka uyarmı? -  Dr. Ünal Metin
Fenerbahçeli, 20 milyon dolarlık Ortega’dan daha kıvrak çalım ustası ; IMF altyapısından yetişip Türkiye’ye transfer edilen, kortların beyaz saçlı prensi 20 milyar dolarlık Kemal Derviş, sonunda CHP’ye kaydını yaptırdı.
()
Köşe Taşı :  Hırsların Dansı -  Prof Dr. Ali Osman Özcan
Hırs, hakkı olmayanı istemektir. Hırslı olanın gözü açtır, doymak bilmez isteklerin emri altına girmiştir. İhtiraslı olan kişi tutkularındaki aşırılıklar yüzünden, benliğine dur diyecek cesareti kendinde bulamaz. Uzak düşünce ve uzağı görme yetenekleri felç olmuş gibidir. Kendi dertleri yüzünden etrafını ve daha uzakları göremez. Haris kişinin yüzü dost, gönlü haindir. Gözünün gördüğü her şeyi egemenliği altına almaya çalışır. Gönlü hep başkalarından daha yükseklerde uçtuğundan, en ufak bir alçalmada hırsını yenemez.
()

*

Haberler


Kastamonu’da Türk Dünyası rüzgarı -  Ufuk Ötesi
Kırım Türkü, Batı Trakya Türkü, Türkiye Türkü, Irak ve Kazak Türkü biraraya geldi, tanıştı, kaynaştı.
()
Emekli Sandığı emeklisine sağlık hizmeti kazığı! -  Ufuk Ötesi
Ülkemizde ne ilginçlikler yaşanıyor? Hele bir de çaresizseniz, yandınız. İşte size müthiş bir örnek.
()
Türkiye, Irak’ta petrol arayacak -  Ufuk Ötesi
Amerika’nın vurmak için gün saydığı Irak’ta ilk kez Türk şirketleri petrol aramaya başlıyor.
()
Mudurnu’da umutlar seçim sonrasında -  Ufuk Ötesi
Türk ekonomisine, küçük ölçekli sanayi işletmelerinin birleşerek Dünya devi haline gelebildiğini gösteren Mudurnu’da umutlar 3 Kasım seçimlerinden sonraya kaldı.
()
Mengenli aşçılardan lezzet yarışı -  Ufuk Ötesi
Dünyanın en iyi aşçılarının yetiştiği Mengen’de düzenlenen geleneksel “Aşçılar Festivali” bu yıl her zamankinden daha büyük ilgi görüyor. 30 Ağustos-1 Eylül tarihleri arasında yapılacak olan festivale katılmak için yurt içi ve yurt dışında çalışan çok sayıda Mengenli aşçı ilçeye geldi.
()

2008


OCAK

ŞUBAT

MART

NİSAN

MAYIS

HAZİRAN

TEMMUZ

AĞUSTOS

EYLÜL

EKİM

KASIM

ARALIK

2007


OCAK

ŞUBAT

MART

NİSAN

MAYIS

HAZİRAN

TEMMUZ

AĞUSTOS

EYLÜL

EKİM

KASIM

ARALIK

2006


OCAK

ŞUBAT

MART

NİSAN

MAYIS

HAZİRAN

TEMMUZ

AĞUSTOS

EYLÜL

EKİM

KASIM

ARALIK

2005


OCAK

ŞUBAT

MART

NİSAN

MAYIS

HAZİRAN

TEMMUZ

AĞUSTOS

EYLÜL

EKİM

KASIM

ARALIK

2004


OCAK

ŞUBAT

MART

NİSAN

MAYIS

HAZİRAN

TEMMUZ

AĞUSTOS

EYLÜL

EKİM

KASIM

ARALIK

2003


OCAK

ŞUBAT

MART

NİSAN

MAYIS

HAZİRAN

TEMMUZ

AĞUSTOS

EYLÜL

EKİM

KASIM

ARALIK

2002


NİSAN

MAYIS

HAZİRAN

TEMMUZ

AĞUSTOS

EYLÜL

EKİM

KASIM

ARALIK

 

 Sayı :79

 KÜNYE
 
 ARŞİV
 
 ABONELİK
 
 REKLAM
 
 
  YAZARLAR
 Ali Arif Esatgil
Bayrak gibi yaşamak...
 Alptekin Cevherli
En zor yazım…
 Doç. Dr. Fethi Gedikli
Şimşek gibi çakıp geçen ülkücü
 Dr. Yusuf Gedikli
Sevgili Kemalciğim, candaşım, kardaşım, arkadaşım…
 Kemal Çapraz
Son söz...
 Olcay Yazıcı
Asil Neslin Son Temsilcisi: Kemâl Çapraz
 Bayram Akcan
“BOZKURT” Kemal ÇAPRAZ
 Aydil Erol
Bu çapraz, kimin çaprazı?!!
 Şahin Zenginal
Sensiz hayat zor olacak
 Ünal  Bolat
Sevdiğini Türk için seven Alperen
 Hayri Ataş
“YA BÖYLE ÖLÜM DEĞİL Mİ ERKEN”
 Mehmet Türker
Türk Dünyasının dervişi
 Mehmet Nuri Yardım
Kemal Çapraz diye bir kahraman
 Prof Dr. Ali Osman Özcan
Ufuk Ötesinde Çapraz Ateş
 Orhan Seyfi Şirin
Çapraz doğuştan ‘Reis’ti
 Rasim Ekşi
Kardeşim Kemal’in Vasiyeti
 Dr. Orhan  Gedikli
Sevgili Kemal Kardeşimin Ardından
 Özdemir Özsoy
Seni unutamayız
 Dr. Ünal Metin
“Ufuk Ötesi” yaşıyor
 Aybars Fırat
Kastamonu Beyefendisi
 Süleyman Özkonuk
Öteki Ufuk
 Zeki Hacı ibrahimoğlu
30 yıllık dostumdu
 Coşkun Çokyiğit
Kemal Çapraz “Tek Ağaç”lardandı
 Baki Günay
Kırım Meclisinde Kemal Çapraz sesleri
 Ahmet Tüzün
İz Bırakan
 Cem  Sökmen
Metropoldeki dâvâ adamı: Kemal Çapraz
 Hüseyin Özbek
Kemal Bey
 Asuman Özdemir
Sermayeye kurban gittin…
           
       
 
   

Karahan 2002