Kasım 2008

Ö T E S İ

 

3.12.2023 Ünlem !

 
Asuman Özdemir

Alternatif Mükâfat


Rahşan Affı diye kamuoyunda bilinen ‘’Af’’ın sonucu malumunuz. Suçlarda ani bir patlama yaşanınca, bize de konunun aklımızca yorumunu yapmak kaldı. Nasıl ki zamanı gelince hepimiz davranışlarımızın bedelini bir şekil de ödüyorsak onlar da suçlarının bedelini ödeyenlerdir. Asla kader mahkumu değillerdir.

Rahşan Affı diye kamuoyunda bilinen ‘’Af’’ın sonucu malumunuz. Suçlarda ani bir patlama yaşanınca, bize de konunun aklımızca yorumunu yapmak kaldı. Nasıl ki zamanı gelince hepimiz davranışlarımızın bedelini bir şekil de ödüyorsak onlar da suçlarının bedelini ödeyenlerdir. Asla kader mahkumu değillerdir. Devlet tarafından affedilmek onlara iade-i itibarlarını kazandırmış oldu. Yaptıklarının yanına kâr kalması bir yana mükafât olarak da affa uğramaları suça teşvikten başka hiçbir şey değildir. Sonuç olarak af suçun devamını ve kamuoyunda suç işleyenin bir şekilde devlet tarafından mükafâtlandırdığı zannını doğurdu.
Biz bu tartışmaları yapar, mağdurların haklarını nerde, nasıl arayacaklarını tartışırken, bizleri can evimizden vuran olay gerçekleşti, terörist başının asılmayacağı , TBMM’den geçen esnek AB uyum yasalarından anlaşıldı. Öyle ya, o yasaların bir ayağı Kopenhag kriterlerinde ise biz kendi kalemize gol atarak o yasaları geçirttikse, geçmişe bakıp tarihin tekerrürünu dikkatle izliyorsak, çok değil on sene sonra terörist başının meclisten çıkan bir yasa ile iade-i itibarına kavuşmuş, hatta bir parti kurup başına geçmiş olarak görmeyeceğimizin garantisini bize kim verebilir. AB ülkelerinin uyum yasaları adı altında o günlerin, bugünden yerini yapmadığını kim iddia edebilir.
Türkiye Cumhuriyeti’nin tek serveti namusu ve şerefi olan vatandaşları, bu iade-i itibar yasalarına hep karşı olmuştur. Suçun büyüğü küçüğü , devlete karşı olanı, olmayanı olmaz. Suç suçtur. Anayasa ve TCK da açıkça her suçun karşılığının bedeli verilmişse eğer, her aklına gelen bir af veya iade-i itibar yasası çıkarıp onları meydanlara salamaz. Suçlu, her kim olursa olsun, ister adi suçlu, ister politik bir şahsiyet, ister bir devre imzasını atmış siyasi bir kişi, ister bir şair olsun. Bırakın günahlarının bedelini bir şekilde ibret-i alem için ödesinler ki arkadan gelenler onları taklit edip, hapse girip çıkmayı veya onlara sahip çıkmayı şöhret basamağı yapmasınlar.
Şunu asla ve kat’a unutmayalım ki iade-i itibarı sağlayanlar, iade-i itibardan faydalananlardan daha çok suçludurlar. Her iktidarın iade-i itibarlarını geri verecekleri olacaksa eğer;
‘’SUÇ HERZAMAN ALTERNATİF MÜKÂFAT’’ olur........!!!!!!!!
Bir vurgulama ile altını çizmek istersek; Devlet iade-i itibar yasaları ile suçlulardan özür dilemeyi alışkanlık haline getirmeseydi, bugün hazirelere özel izinler sayesinde, özel törenlerle gömülen şeyhler, itibar sıralamasında üst sıraları partilerden önce almaz, seçim sathında çoğu parti liderleri onların ayaklarına gitmez, Atatürk’ün inkılâplarını da ayaklar altına aldırmazdık. ...!!!!!!!
Evet...!! Türkiye Cumhuriyeti’nin aydın insanları...!!! Haklısınız....!!!

İADE-İ İTİBAR=AYAKLARIN BAŞ OLMASI........!!!!!!!!!!!!


Asuman ÖZDEMİR


ufuk@ufukotesi.com

Bu yazı toplam defa okunmuştur.

Ufuk Ötesi Gazetesi'nde yayınlanan yazı, haber ve fotoğraflar kaynak gösterilerek iktibas edilebilir.

UFUK ÖTESİ.COM

BU YAZIYI TAVSİYE EDİN

Adınız  Soyadınız

E-posta adresiniz
Arkadaşınızın e-posta adresi

 

Yazdır  - Sayfanın Başına Dön 

 

 Sayı :79

 KÜNYE
 
 ARŞİV
 
 ABONELİK
 
 REKLAM
 
 
  YAZARLAR
 Ali Arif Esatgil
Bayrak gibi yaşamak...
 Alptekin Cevherli
En zor yazım…
 Doç. Dr. Fethi Gedikli
Şimşek gibi çakıp geçen ülkücü
 Dr. Yusuf Gedikli
Sevgili Kemalciğim, candaşım, kardaşım, arkadaşım…
 Kemal Çapraz
Son söz...
 Olcay Yazıcı
Asil Neslin Son Temsilcisi: Kemâl Çapraz
 Bayram Akcan
“BOZKURT” Kemal ÇAPRAZ
 Aydil Erol
Bu çapraz, kimin çaprazı?!!
 Şahin Zenginal
Sensiz hayat zor olacak
 Ünal  Bolat
Sevdiğini Türk için seven Alperen
 Hayri Ataş
“YA BÖYLE ÖLÜM DEĞİL Mİ ERKEN”
 Mehmet Türker
Türk Dünyasının dervişi
 Mehmet Nuri Yardım
Kemal Çapraz diye bir kahraman
 Prof Dr. Ali Osman Özcan
Ufuk Ötesinde Çapraz Ateş
 Orhan Seyfi Şirin
Çapraz doğuştan ‘Reis’ti
 Rasim Ekşi
Kardeşim Kemal’in Vasiyeti
 Dr. Orhan  Gedikli
Sevgili Kemal Kardeşimin Ardından
 Özdemir Özsoy
Seni unutamayız
 Dr. Ünal Metin
“Ufuk Ötesi” yaşıyor
 Aybars Fırat
Kastamonu Beyefendisi
 Süleyman Özkonuk
Öteki Ufuk
 Coşkun Çokyiğit
Kemal Çapraz “Tek Ağaç”lardandı
 Zeki Hacı ibrahimoğlu
30 yıllık dostumdu
 Baki Günay
Kırım Meclisinde Kemal Çapraz sesleri
 Ahmet Tüzün
İz Bırakan
 Cem  Sökmen
Metropoldeki dâvâ adamı: Kemal Çapraz
 Hüseyin Özbek
Kemal Bey
 Asuman Özdemir
Sermayeye kurban gittin…
           
       
 
   

Karahan 2002