Kasım 2008

Ö T E S İ

 

22.07.2024 2008 | 2007 | 2006 | 2005 | 2004 | 2003 | 2002


ARŞİV : Şubat - 2005

 
 

Köşe Yazıları


Son nokta :  YAVUZ HIRSIZ -  Hüseyin  Adıgüzel
Kendisini yazar addederken birden bilim adamı vehmine kapılan Orhan Pamuk, Almanya’da kendisi ile mülakat yapan bir Alman gazeteciye inciler döktürmüş.” Türkler, bir milyon Ermeni’nin ve otuz bin Kürt’ün katili imiş(!). Zannederseniz ki, beyefendi, Türkler bir milyon Ermeni’yi ve otuz bin Kürt’ü boğazlarken yanlarında olmuş, ya da kurbanların kesilmeleri için başlarını tutmuş.
()
BAMTELİ :  DÜNYADA TABİATI KORUMANIN ÖNCÜSÜ KİMDİR? -  Aydil Erol
Ulu ağaçları kutlu sayanlara, “Yaş kesen baş keser” diyenlere, “Kıyamet kopmak üzere olsa bile ağaç dikin” diyen bir dinin mensuplarına bu sözler saygısızlık değilse nedir?.. Allahını seven söylesin: Benim bu özenti lâflara, bu ithal mallarına ihtiyacım mı var?!!
()
Köşe Taşı :  ÖĞRETİMDE “ÇOKLU ZEKA” FIRTINASI... -  Prof Dr. Ali Osman Özcan
Aklına geleni yazıp çıkarına uygun diye “çoklu zeka” fırtınası estirip ortalığı karartarak bilimsel diye bilime ihanet etmek, bilimsel ahlaka da aykırı bir davranıştır. Bilimsellik yerini siyasi ve kişisel çıkar sağlamaya bırakmıştır. Zeka, anlayış ve uyanıklık bilincinin üst seviyelerini ilgilendirir. Olay ve olguları çabuk anlama, keskin bir zihne sahip olma, zihindekileri düzenleme ve kullanma gücü vb. nitelikleri kapsayan zeka kavramını içeriğini, zeka biçimlerine dönüştürme becerisi kurnaz çıkarcılara özgüdür.
()
Gerçek :  FAYLAR KIRILIYOR -  Özdemir Özsoy
Emperiyalistlere alkış tutmak suretiyle, vurgunculara yataklık etmek gibi çok acıklı bir duruma düşmüş olan yerli işbirlikçilere kızmaktan çok acımak gerekir. Her konuda fetva veren ve bu yüzden halkı kamplara ayıran bu kişilerin neye hizmet ettiklerini öğrenme ve içine düştükleri oyunu farketme gayretlerini hiç görmedik.
()
Tutanak :  AKP’ nin “ ÖTEKİ” si KİM ? -  Hüseyin Özbek
Millî Güvenlik Kurulu, Türk Silahlı Kuvvetleri ve diğer anayasal kurumların yeniden ve iktidara göre düzenlenmesi, dizginlenmesi sürecine çabuk geçtiler. Siyasal iktidarlarının devamı, kökleşmesi için bazı köklü, yerleşik, kuvvetler ayrılığının zorunlu kıldığı denge kurumlarının denetimi, olmazsa tasfiyesi sürecini yaşıyoruz.
()
Ünlem ! :  HEPSİ AYNI DEVRİN ÇOCUKLARI -  Asuman Özdemir
Aloooo sizlere sesleniyorum. Baş nazır, Hariciye vekili, Maarif Vekili, O.Pamuk, Y. Kemal, H. Berktay, B. Oran, M. Belge, C. Candar, H. Uluengin, ve aynı familyadaki diğerleri. Hepinize sesleniyorum. Milliyetçilik benim vatanımda sadece bize mi ayıp? Eğer genel bir ayıpsa neden kınamıyorsunuz Atina ve Güney Kıbrıs Rum Yönetimini?Makamlarınızı ve şanınızı kaybetmemek uğruna hiç olmayan ermeni soykırımını satır aralarında varmış gibi parmak kadar çocukların ders kitaplarına sokmak yakışır mı?
()
Göğe Merdiven :  UZAK HEDEFLER -  Aybars Fırat
Bir yanda verilmesi gereken istiklal savaşı için sağcı, solcu, alevî, sünnî her türlü farklılığı bırakıp bir araya gelmeye, getirmeye çalışan, sesini duyurabilecek basın-yayın organı olmayan sessiz çoğunluk, bir yanda da elindeki gazete ve televizyonları AB, ABD şakşakcılığı yapmak için kullanan, milleti "tehlike yok boşuna telaşa kapılmayın, herşey güllük gülistanlık, söylentilere kulak asmayın, onlar komplo!" diye uyutan, hazırlattıkları dizi filmleri Rumca öğretmek için kullanan tekelci basın oğlanları.
()
Kuşbakışı :  AB, ABİMİZ oldu -  Şahin Zenginal
İçerdekiler insanımızın beyinlerini boş bilgilerle dolduruyor. Sokaktaki insanın konuştuklarına bakın. Bilmem kim kime kaynana olacakmış, bilmem kime gelin oluyormuş… Bir kaynana gelin, bir evlenelim evlenmeyelim yarışması aldı başını gidiyor. Sabah kahvaltı ederken televizyonda gözüme çarptı, stüdyoda kadınlar hayatlarında hiç görmedikleri ve görmeyecekleri kişiler için birbirine giriyorlar. Pes dedim, bu kadar da olmaz.
()
Aykırı Bakış :  Yine Kerkük -  Dr. Yusuf Gedikli
İki tane aşiret liderinin, velev ki arkalarında İsrail ve ABD dahi olsa, koskocaman görünen Türkiye Cumhuriyetinin gözleri önünde hiç bir hak ve hukukları olmadan sırf kuvvet yoluyla Kerküğü alma cüreti göstermelerine şaşmıyoruz. Şaştığımız koskocaman görünen Türkiye Cumhuriyetinin olan bitenleri sadece seyredip hadiseleri iki lafla geçiştirmesi.
()
Zekice :  TÜRK MİLLETİNE ÇAĞRIDIR -  Zeki Hacı ibrahimoğlu
Ufuklarında güneşin batmadığı büyük imparatorlukların mirasçısı mübarek milletim, Tarihi şanla, şerefle dolu, çağ kapayıp, yeni çağ açan büyük milletim. Seni Anadolu’dan çıkarma hareketini başlatmışlardır. Bütün şer güçler birleşmiş, bir takım oyunlarla birliğini, dirliğini bozmaya çalışmaktadırlar. Sana düşen görev uyanık olmak ve milli bütünlük için devletin bölünmez bütünlüğü için çalışmaktır.
()
Yakın Takip :  ÇİKOLATA, ŞEKER, SOROS -  Dr. Ünal Metin
Çok satan ünlü bir bisküvi çikolata üreticisi Türk firmasına ait malların Karabağ savaşı sırasında Ermeni askerlerin üzerinde çıkması o günlerde kamuoyunda bu firmaya karşı büyük bir kızgınlık duyulmasına yol açmıştı. Hatta bu firmanın mallarının Türk Silahlı Kuvvetlerine ait olan yerlerde satılmasına Genelkurmay Başkanlığı yasak getirmişti. Bu ünlü firma basın üzerindeki ezici reklam gücü sayesinde imaj düzeltme çalışmaları yapmış, Mehmetçik Vakfı ve diğer ordu kuruluşlarına büyük tutarlarda bağışlarda bulunmuştu.
()
Serbest Atış :  ŞİDDETE HER ALANDA KIRMIZI KART – LÜTTTTFEENNN ! -  Tuncay Yıldız
Futbol bir endüstri. Milyar dolarlar dönen bu piyasada kötü insanların olmaması mümkün değil. Pasta büyük. Kötü insanların bu pastayı iyi insanlara ağız tadıyla yedirmeyeceği toplumsal bir gerçek. Geçen yıllarda bazı futbol adamlarının mafya babaları ile olan yardımlaşma hikayelerini dinlemiştik. Saha dışında futbola müdahalelerin olması ihtimali olmayacak bir ihtimal değil gibi.
()
Çapraz Ateş :  Fransa kendi azınlığına Fransız!.. -  Kemal Çapraz
Fransa’da 24 yerel dil konuşuluyor, ancak Fransa’da resmî yazışmalarda Fransızca’dan başka bir dil asla kullanılamıyor. Bundan 4 yıl önce 2 Bröton delikanlısı Paris Asliye Hukuk Mahkemesi’nde kendi aralarında anadillerini konuşunca hâkim tarafından dışarıya atıldıkları gibi, Fransız polisi tarafından da mahkeme önünde feci şekilde dövüldüklerini kamuoyu hâlâ unutmadı. Hiçbir Fransız yayınevinde Brötonca veya Bask dilinde kitap basmak veya saha araştırması yapmak, bunları yayınlamak mümkün değildir. Kitapçılarda da bulundurmak mümkün değildir.
()
Türk Ekonomisi :  NABZIMIZ KAÇ ATIYOR? -  İ.Orkun  Atalay
Eskiden Türkiye’ye seyrek uğrayan ABD’li devlet zevatı son 5-6 yıldır sıkça uğramaya başladı. Bill Clinton’la başladı, Bush’la devam etti ve en son Beyaz Saray’ın “Halle Berry’si” Condoleazza Rice uğradı. Eskiden “Chicago boys” tarafından yönetilen “good boy” olan Türkiye artık “bad boy” olmuştur. Çünkü, ABD kazık atanın bir tek kendisi olmadığını, kazık da yediğini fark etmeye başlamıştır.
()
Azerbaycan Haber :  Hocalı kan denizi... -  Orhan Hasanoğlu
Azerbaycan’ın nadide yurdu Karabağ ile başladı gara bahtımız. Yandık tutuştuk. Acımızı paylaşacak dost aradık. Maalesef hudut dostu olarak adlandırdığımız bazıları düşman oldular. Cumhuriyetimizi bir kırmızı bayrak, orak ve çekice değiştirenler, tarihî düşmanlarımızı yıllardır “kardeş halk” diye tanıtmışlardı. Oysa ay yıldızlı üç renkli bayrağımız ne güzel yakışmıştı odlar yurdu vatanımıza.
()
Sözün Özü :  YÖNETİLEN YÖNETİCİLER “YENİ NESİL, SİZİN ESERİNİZ OLACAKTIR” -  Alptekin Cevherli
Ulu Önderimiz boşuna satranç oynamamış. Şah-mat meselesi. Bilmek; öğrenmek lazım. Bilmiyorsan geri çekilme büyüklüğünü de göstermek gerek. İmzalar atılıyor, peki ya sonuçları? Bunları düşünmüyorlar mı?... Gülerek atılan bu imzaların altındaki nedenleri düşünmediğimizde geriye bir bakmışız ki elde var sıfır! Eee, ne demişler? Bükemediğin eli öpeceksin. Bence buna liderlerimiz hazırlıklı olmalı…
()
- :  TÜRKÇE SEVDALISI NİHAT SAMİ BANARLI -  Ahmet Özdemir
Delikanlılık çağımızda, edebiyat ders kitapları ile tanıştığımız Nihat Sami Banarlı, 1907 yılında İstanbul'da Fatih'te doğdu. Trabzon mebusu şair Ömer Hilmi'nin torunu, yine şair valilerden İlyas Sami'nin oğluydu. Soyadını, babasının ve annesinin mezarlarının bulunduğu Banarlı kasabasından aldı. 1929 yılında Edebiyat Fakültesinden ve Yüksek Öğretmen Okulundan mezun oldu.
()
Milli Sıtrateji :  “ILIMLI İSLAM”IN İÇİNDEKİLER! -  Dr. Alptürk Ünlü
ABD’nin Türkiye’de kendisine müttefik olarak seçtikleri kesimler arasında, sözde işadamı kılığındakilerin yanında, genelde dini anlayışı benimsediklerini söyleyen bazı guruplar da sürekli bulundurulmuştur..Acaba Fethullah Gülen’in Adnan Menderes’i sevmesinin doğallığı, Saidi Kürdi’nin ileri yaşlarında meydanlara çıkarmasıyla ilgili olmasın sakın? Sait Molla ile Şeyh Sait’in dışındaki bu Sait Efendiye Osmanlı döneminde ne diyorlardı? Yoksa Kürt Sait ya da Saidi Kürdi mi diyorlardı? Niçin bu kimlikten bazıları kaçtı?
()
Tarih Bilinci :  “İNGİLİZCE EĞİTİM BAKANLIĞI!...” -  Rasim Giresunlu
Yukarıdaki başlığı oluşturan bu bakanlık, size göre nerededir? İngiltere de mi? Avustralya da mı? Yeni Zelanda da mı? Yoksa Kanada da mı? Belki de İngilizce konuşulan ABD’de ...Ya da eski İngiliz sömürgelerden Güney Afrika Cumhuriyeti, Hindistan, Pakistan, Kenya, Tanzanya, Malta, Kıbrıs veya başka bir yerde mi? Bu bakanlık Kuzey İrlanda da mı, İskoçya da mı veya Galler bölgesinde mi? Bu gibi yerlerde böyle bir bakanlık olabilir mi?
()
Pusula :  SÖZÜN BİTTİĞİ YERE DOĞRU -  Bayram Akcan
Şu anda Kerkük’te çok hassas ve bir o kadar da önemli gelişmeler oluyor. Kıbrıs’ta daha önce sergilenen tezgâh sahnelenmek için gün sayıyor. Ermeni meselesi yine hortlatılmış durumda. Bizim ayda bilmem kaç bin dolar alan yazarlarımız yine efendilerinin izinde, İktidarımız ise hâlâ iktidarsızlık çekmekte. Arada bir öksürüp, tıslamakta, hıncını vatandaştan çıkarmaktadır.
()
Ölçü :  AÇE’Yİ GÖREN BAKIŞ AÇISI -  Cem  Sökmen
Dünya tarihinin ve son yılların en büyük felaketi “11 Eylül hadisesi” olmadığı halde, etrafında en çok gürültü koparılan, akıllarda en çok bıraktırılmaya çalışılan olaylar “11 Eylül” gibi hep Batı’yı doğrudan ilgilendirenler olmuştur. Herşeye rağmen bu seferki duyarsızlık için Batı’ya kendi içinden az da olsa tenkitler gelebilmiştir. Bir Alman gazetesi “Kulağa belki biraz sert gelecek ama Batı’nın Güney Asya’ya yardım etme isteği, öncelikle bölgede kaybolan yabancı turistlerle ilgili.” diyor.
()
gezi :  ENDÜLÜS’TE RAKS -  Nazan Sezgin
Orta öğretimde kültürsüzleştirme programları dayatılmadan önce Emin Oktay’ın tarih kitaplarında Endülüs etraflıca anlatılırdı. Şimdi bu kayıp ülkeyi ancak yurt dışına çıkma imkânı bulabilen nesiller öğrenebiliyor, Amerikanvari “gezerek öğrenim” usulü ile. Biz de bir kültür turuna katılarak geçmişte öğrendiklerimizi dünya gözüyle bir görelim dedik. Gezimizin ilk durağı olan Kordoba’dayız.
()
Reymanca :  Atasözlerimiz... -  Reyman Eray
Bu kitaplar yabancı dillere çevrilerek o ülkelerde satılıyor... Çevrilirken gerekli ayıklamalar yapılıyor mudur dersiniz ? Hiç sanmıyoruz ! Birliğine girmeye çalıştığımız Avrupa, bizi değerlendirirken bu kitaplardan da yararlanıyor mu acaba ?.. Bunu düşünmek bile içimizi acıtıyor... Türk’ü, “Kadın erkeğin şeytanıdır” türünden özdeyişlerle dolu bir kitaptan tanıyanların, bize sevgiyle yaklaşması beklenemez ! Ah dede ! Vah dede ! Neler demişsin sen !..
()
- :  ERENKÖY SÜRÜNGENLERİ -2 -  Rasim Ekşi
Üniversite öğrenimini yarıda kesip, vatan savunmasına koşan Hüseyin Laptalı’nın iki ciltlik eseri, Üsteğmen Atilla Çilingir’e göre daha sert hükümlerle dolu. Çilingir, yanlış anlaşılabilecek cümlelerde, değerlendirmelerden özellikle kaçınmış gibi. Kıbrıs doğumlu olan Laptalı, birinci cildin önsözünde, bizim de katıldığımız bir tespiti yapmaktan çekinmiyor:
()
Net P@no :  Dikkat Hırsız Var ! -  Baki Günay
Kredi kartı uygulamalarının internet kafelerde yapmamaya dikkat edin. Çünkü "parasal işlemlerin yapılacağı bir bilgisayara 'Key Logger' programı kurulmuş ve kişi o bilgisayarda işlem yapmışsa, artık yapılacak bir şey kalmamış demektir. Çünkü, Key Logger'ı yükleyen şifresini de bildiği için o bilgisayarda yapılan her işlemi tek tek kopyalayıp bir başka bilgisayara geçirebiliyor.
()
BAMTELİ :  ŞEHRİYÂR’A SESLENİŞ -  Aydil Erol
Ülkü için Kaf dağı’nı deleyim Yahşı günde yoldaş kimmiş bileyim
()
Geniş Açı :  Elde Var Ölüm! -  Ali Arif Esatgil
Şunun şurasında üç günlük dünyada bir 'süper güc'e kafa tutmak kimin harcı! Sahi, nedir bu yüzyılın kutsalı... Üç günlük dünya deyip, ihanet odaklarına açıktan cephe almak yerine onların kucağına koşmayı maharet sayanların cevap vermesini isterdim bu soruya... Haydi hayali bir söyleşi yapalım isterseniz...
()
Sağlık Meridyeni :  SAĞLIKTA YENİ ANLAYIŞ VE BOŞ KOVANA BENZER FELÇLİ HASTANELER -  Dr. İsmail  Maraş
Toplumun tümüne hizmet sunamayan, hizmet sunduğu kesime de bir katkı sağlayamayan, kendi ülkesinin gerçeklerine göre değil de, sanki onlar sağlık çıkmazında değilmiş gibi başka ülkelerin ithal sağlık sistemine göre tasarlanan, bilgi, fikir değil de teknoloji ithaline yönelik yapılanma sebebiyle, birkaç yıl içersinde tüm cihaz ve malzemeleri demode olmaya aday, dışarıdan bakıldığında lüks bir otelden farkı kalmayan hastaneler felçli değil de nedir?
()

*

Haberler


Buluşma -  Ufuk Ötesi
Yazar Terry Johnson, bilgin Einstein’ı, Marilyn Monroe’yu, bir Amerikan senatörünü ve eski bir beyzbol yıldızını aynı mekânda bir araya getirmiş; ortaya güldürürken düşündüren güzel bir oyun çıkmış...
()
Milli Eğitim’de F klavye kazandı -  Ufuk Ötesi
Öğretmenlere yarı fiyatına satılacak olan bilgisayarların klavyesi mili klavyemiz “F” olacak.
()
İşte ABD’nin özgürlük anlayışı! -  Ufuk Ötesi
CNN TV’nin direktörü Eason Jordan’ın İsviçre’nin Davos kentinde toplanan Dünya Ekonomik Forumu sırasında gizli kalması şartıyla söylediği, “Irak’ta bazı gazeteciler, Amerikan askerleri tarafından kasten öldürüldü”sözü, Jordan’ı istifa etmek zorunda bıraktı.
()
Şuayip Özcan yeniden Genel Başkan -  Ufuk Ötesi
12 yıldır Türk Eğitim-Sen Genel Başkanlığı’nı yürüten Şuayip Özcan, 260 delegenin katıldığı genel kurulda ezici bir çoğunlukla yeniden genel başkan seçildi
()
Hunlar yeniden doğuyor -  Ufuk Ötesi
Bilindiği gibi sadece Macaristan değil, İtalyanın kuzeyi, Fransanın büyük kısmı, Almanyanın ve Polonyanın güneyi dahil olmakla bütün Orta, Güney ve Doğu Avrupa, hatta Güney Biritanya adası MS sonra 375 yıllarından itibaren Hun, Avar, Bulgar, Peçenek, Uz, Kuman ve Tatar Türklerinin yurdu olmuş, ne yazık ki Türkler yer adları ve bazı kültürel tesirler haricinde iz bırakmadan tarihe karışmışlardır
()
Kuman kavim adının köken ve anlamı aydınlığa kavuşturuldu -  Ufuk Ötesi
Gazetemizin genel yayın yönetmeni Dr. Yusuf Gedikli, yaklaşık iki yüzyıldan beri tartışılan, fakat bir türlü kesin bir hükme vardırılamayan Kuman kelimesinin köken ve anlamını aydınlığa kavuşturdu.
()
Kastamonu’ya dev iş merkezi -  Ufuk Ötesi
Kastamonu Belediye Başkanı Turhan Topçuoğlu, seçim öncesi verdiği vaatler arasında yer alan Alışveriş Merkezi ve Belediye Hizmet binasının yapımını başlattı.
()
Türk Sanat Müziği’nde hüzünlü ay -  Ufuk Ötesi
Türk müziği Şubat ayında iki önemli sanatçısını kaybetti.
()
Sendika Başkanı’ndan Bakanlığa 50 milyarlık dava -  Ufuk Ötesi
Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Şuayip Özcan, üye olduğu halde, kendisini üye olarak göstermeyen Milli Eğitim Bakanlığı ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na 50 milyarlık tazminat davası açtı.
()
Orhan Şaik Gökyay’ın heykeli dikilecek -  Celal Bekiroğlu
Türk edebiyatı’nın büyük isimlerinden yazar ve milli şair Orhan Şaik Gökyay’ın heykeli memleketi Kastamonu’nun İnebolu ilçesine dikilecek.
()
Televizyonlar Bilgisayar Oldu -  Ufuk Ötesi
Günümüzde oldukça gelişmiş görüntü kalitesini yakalayan televizyonlar şimdi de bilgisayar teknolojilerini kullanmaya başladı. Artık TV'lerde bilgi depolanıp, baskı alınacak.
()
Dostlarla Akşam Yemeği -  Ufuk Ötesi
Tufan Karabulut, bir tiyatro öğretim görevlisi ve başarılı bir yönetmen-oyuncu. Yıllar önce Arda Kavaklıoğlu’yla kurdukları tiyatro, her yıl birbirinden düzeyli oyunlarla perde açıyor.
()
Kent Oyuncuları -  Ufuk Ötesi
Kent Oyuncuları, Brian Friel’in “İki Hayat Sonra” adlı duygusal oyununu sergilemeyi sürdürüyor...
()
İSHAKOĞLU MUSİKİ DERNEĞİ’NDEN GÖRKEMLİ BİR KONSER -  Ufuk Ötesi
Büyükçekmece İshakoğlu Mûsikî Derneği’nin Borusan Asım Kocabıyık Meslek Lisesi salonunda verdiği konser, dinleyicilerin büyük ilgisiyle karşılandı
()
Banu Özdemir nişanlandı -  Ufuk Ötesi
Gazetemizin turizm yazarı Banu Özdemir, Selahattin Erkmen ile Beyoğlu Öğretmen Evi’nde nişanlandı.
()
Beko, Difüzyon Serisi ile Beyaz Eşya Anlayışını Değiştiriyor -  Ufuk Ötesi
Beko, Difüzyon serisini 1 Şubat 2005’te Türkiye ile aynı anda tüm dünyaya sundu. Tümüyle Türkiye'de yürütülen Ar-Ge ve tasarım sürecinin sonunda üretilen Difüzyon serisi, estetik görünümünün yanısıra üstün teknik özellikleriyle de kendi sınıfındaki rakiplerinden ayrılıyor.
()
Türkiye pazarındaki Çin malı modası bitiyor mu? -  Ufuk Ötesi
Kısa süre öncesine kadar Çin’den gelen ucuz hediyelik eşyalarla açılan “Ne alırsan 1 YTL” mağazalarının yerini, İstanbul üretimi ucuz, ancak biraz daha kaliteli hazır giyim ürünlerinin satıldığı “Ne alırsan 3 YTL” mağazaları alıyor.
()
Sitil, Rusya’da Fabrika Kuruyor -  Ufuk Ötesi
Ayakkabı ve deri bakım ürünlerini ‘Sitil’ markası ile üretip pazarlayan Empa Kimya, Rusya’da fabrika kuruyor. Empa Kimya, bu yılın ikinci yarısında faaliyete başlayacak olan fabrika ile Rusya ve bölge ülkelerdeki pazar payını artırmayı hedefliyor.
()
Liramız kuruşa maaşlar kuşa döndü -  Ufuk Ötesi
Türk Eğitim Sen’in yaptığı araştırmaya göre eğitimcilerin maaşı son 29 yıldır iyice eridi. Bir öğretmen 1976’da maaşıyla 141 kilo dana eti veya 558 kilo çay alabiliyordu, bugün ise sadece 61 kilo et veya 87 kilo çay alabiliyor.
()

2008


OCAK

ŞUBAT

MART

NİSAN

MAYIS

HAZİRAN

TEMMUZ

AĞUSTOS

EYLÜL

EKİM

KASIM

ARALIK

2007


OCAK

ŞUBAT

MART

NİSAN

MAYIS

HAZİRAN

TEMMUZ

AĞUSTOS

EYLÜL

EKİM

KASIM

ARALIK

2006


OCAK

ŞUBAT

MART

NİSAN

MAYIS

HAZİRAN

TEMMUZ

AĞUSTOS

EYLÜL

EKİM

KASIM

ARALIK

2005


OCAK

ŞUBAT

MART

NİSAN

MAYIS

HAZİRAN

TEMMUZ

AĞUSTOS

EYLÜL

EKİM

KASIM

ARALIK

2004


OCAK

ŞUBAT

MART

NİSAN

MAYIS

HAZİRAN

TEMMUZ

AĞUSTOS

EYLÜL

EKİM

KASIM

ARALIK

2003


OCAK

ŞUBAT

MART

NİSAN

MAYIS

HAZİRAN

TEMMUZ

AĞUSTOS

EYLÜL

EKİM

KASIM

ARALIK

2002


NİSAN

MAYIS

HAZİRAN

TEMMUZ

AĞUSTOS

EYLÜL

EKİM

KASIM

ARALIK

 

 Sayı :79

 KÜNYE
 
 ARŞİV
 
 ABONELİK
 
 REKLAM
 
 
  YAZARLAR
 Ali Arif Esatgil
Bayrak gibi yaşamak...
 Alptekin Cevherli
En zor yazım…
 Doç. Dr. Fethi Gedikli
Şimşek gibi çakıp geçen ülkücü
 Dr. Yusuf Gedikli
Sevgili Kemalciğim, candaşım, kardaşım, arkadaşım…
 Kemal Çapraz
Son söz...
 Olcay Yazıcı
Asil Neslin Son Temsilcisi: Kemâl Çapraz
 Bayram Akcan
“BOZKURT” Kemal ÇAPRAZ
 Aydil Erol
Bu çapraz, kimin çaprazı?!!
 Şahin Zenginal
Sensiz hayat zor olacak
 Ünal  Bolat
Sevdiğini Türk için seven Alperen
 Hayri Ataş
“YA BÖYLE ÖLÜM DEĞİL Mİ ERKEN”
 Mehmet Türker
Türk Dünyasının dervişi
 Mehmet Nuri Yardım
Kemal Çapraz diye bir kahraman
 Prof Dr. Ali Osman Özcan
Ufuk Ötesinde Çapraz Ateş
 Orhan Seyfi Şirin
Çapraz doğuştan ‘Reis’ti
 Rasim Ekşi
Kardeşim Kemal’in Vasiyeti
 Dr. Orhan  Gedikli
Sevgili Kemal Kardeşimin Ardından
 Özdemir Özsoy
Seni unutamayız
 Dr. Ünal Metin
“Ufuk Ötesi” yaşıyor
 Aybars Fırat
Kastamonu Beyefendisi
 Süleyman Özkonuk
Öteki Ufuk
 Coşkun Çokyiğit
Kemal Çapraz “Tek Ağaç”lardandı
 Zeki Hacı ibrahimoğlu
30 yıllık dostumdu
 Baki Günay
Kırım Meclisinde Kemal Çapraz sesleri
 Ahmet Tüzün
İz Bırakan
 Cem  Sökmen
Metropoldeki dâvâ adamı: Kemal Çapraz
 Hüseyin Özbek
Kemal Bey
 Asuman Özdemir
Sermayeye kurban gittin…
           
       
 
   

Karahan 2002