Kasım 2008

Ö T E S İ

 

24.05.2024 Yakın Takip

 
Dr. Ünal Metin

ÇİKOLATA, ŞEKER, SOROS


Çok satan ünlü bir bisküvi çikolata üreticisi Türk firmasına ait malların Karabağ savaşı sırasında Ermeni askerlerin üzerinde çıkması o günlerde kamuoyunda bu firmaya karşı büyük bir kızgınlık duyulmasına yol açmıştı. Hatta bu firmanın mallarının Türk Silahlı Kuvvetlerine ait olan yerlerde satılmasına Genelkurmay Başkanlığı yasak getirmişti. Bu ünlü firma basın üzerindeki ezici reklam gücü sayesinde imaj düzeltme çalışmaları yapmış, Mehmetçik Vakfı ve diğer ordu kuruluşlarına büyük tutarlarda bağışlarda bulunmuştu.

ENERJİ DEPOSU
100 gram çikolatada normal bir insanın ihtiyacı olan günlük kalori miktarına yetecek kadar enerji vardır. Savaş sırasında bir askerin en büyük ihtiyacı savaşacak gücü kendisine sağlayacak olan enerji ihtiyacıdır. Bunun en basit yolu şekerli ürünlerdir. Çünkü şeker vücutta yandığı zaman ortaya çıkan enerji diğer besinlere göre çok fazladır. Bir asker cephede savaşırken kilolarca besini üzerinde taşıyamayacağı için küçük miktarlarda büyük enerji veren
çikolata ve benzerleri gibi besinlerin önemi daha iyi anlaşılır.
Azeri askerlerin Karabağ savaşı sırasında esir aldıkları Ermeni askerlerin üzerinde buldukları bu ünlü Türk firmasına ait ürünler Azeri komutanlar için büyük bir üzüntü kaynağı olmuştu. Parayı her şeyin üstünde gören bu zihniyet karşısında Azeri subaylar çok şaşırmışlardı. Yüzbinlerce sivil insana çoluk çocuk demeden katliam yapan Ermenilere kardeşleri bildikleri insanlar savaş sırasında stratejik önemi olan bir besin maddesini satıyorlardı.
SOROS AVA ÇIKTI
Türkiye’nin etrafında bulunan bütün ülkelerde siyasette ve ekonomide her türlü fırıldağı çeviren bir adam var. Dünyanın para sihirbazı olarak ünlenen Yahudi George Soros. Her taşın altını kaldırdığımızda bu adam karşımıza çıkıyor.

Soros’un yeni hedefi Türk şekerleme ve çikolata sektörü.

2003 yılında Soros “Yudum” ve “Sırma” adlı markaları satın alarak gıda sektörüne adım attı. Türk insanı artık adını her yerde duyduğu Soros’un müşterisi olmuştu. Soros Türk firmalarını satın almak için bu yıldan itibaren adeta ava çıktı. Önüne gelen firmaya teklifler yağmaya başlamıştı. Özellikle Türk Cumhuriyetleriyle iş yapan firmalara Soros özel bir önem veriyordu. Geçen günlerde Gürcistan’ın stratejik öneme sahip Batum limanını satın alan Soros Türk firmalarına teklif üstüne teklif vermeye başladı.
ÇİKOLATA VE ŞEKERLEME
Soros Türkiye’de bulunan 23 çikolata ve şekerleme firmasına satın almak için teklif götürdü. Firmaların büyüklüğü ve küçüklüğü Soros için pek önemli değil. Önemli olan firmaların çikolata ve şekerleme sektöründe faaliyet göstermesi. Bu firmaların bir özelliği de Türk Cumhuriyetleriyle ticaret yapması.
“Yudum” ve “Sırma” markalarıyla Türk kadınının mutfağına giren Soros önümüzdeki günlerde satın alacağı şekerleme ve çikolata markalarıyla Türk çocuklarının midesine girmeyi hayal ediyor. Çocukların yetişmesinde ve beslenmesinde büyük bir öneme sahip olan şekerleme ve çikolata sektörü önümüzdeki günlerde Yahudi işadamı-siyaset mühendisi-sivil toplum kuruluşları hamisi George Soros’un tekeli altına girecek
2006 yılında Soros’un Türk şekerleme ve çikolata sektöründe büyük bir operasyon yapacağı ekonomi çevrelerinde dilden dile dolaşıyor. Herkesin dikkatine.


unalmetin11@yahoo.com

Bu yazı toplam defa okunmuştur.

Ufuk Ötesi Gazetesi'nde yayınlanan yazı, haber ve fotoğraflar kaynak gösterilerek iktibas edilebilir.

UFUK ÖTESİ.COM

BU YAZIYI TAVSİYE EDİN

Adınız  Soyadınız

E-posta adresiniz
Arkadaşınızın e-posta adresi

 

Yazdır  - Sayfanın Başına Dön 

 

 Sayı :79

 KÜNYE
 
 ARŞİV
 
 ABONELİK
 
 REKLAM
 
 
  YAZARLAR
 Ali Arif Esatgil
Bayrak gibi yaşamak...
 Alptekin Cevherli
En zor yazım…
 Doç. Dr. Fethi Gedikli
Şimşek gibi çakıp geçen ülkücü
 Dr. Yusuf Gedikli
Sevgili Kemalciğim, candaşım, kardaşım, arkadaşım…
 Kemal Çapraz
Son söz...
 Olcay Yazıcı
Asil Neslin Son Temsilcisi: Kemâl Çapraz
 Bayram Akcan
“BOZKURT” Kemal ÇAPRAZ
 Aydil Erol
Bu çapraz, kimin çaprazı?!!
 Şahin Zenginal
Sensiz hayat zor olacak
 Ünal  Bolat
Sevdiğini Türk için seven Alperen
 Hayri Ataş
“YA BÖYLE ÖLÜM DEĞİL Mİ ERKEN”
 Mehmet Türker
Türk Dünyasının dervişi
 Mehmet Nuri Yardım
Kemal Çapraz diye bir kahraman
 Prof Dr. Ali Osman Özcan
Ufuk Ötesinde Çapraz Ateş
 Orhan Seyfi Şirin
Çapraz doğuştan ‘Reis’ti
 Rasim Ekşi
Kardeşim Kemal’in Vasiyeti
 Dr. Orhan  Gedikli
Sevgili Kemal Kardeşimin Ardından
 Özdemir Özsoy
Seni unutamayız
 Dr. Ünal Metin
“Ufuk Ötesi” yaşıyor
 Aybars Fırat
Kastamonu Beyefendisi
 Süleyman Özkonuk
Öteki Ufuk
 Zeki Hacı ibrahimoğlu
30 yıllık dostumdu
 Coşkun Çokyiğit
Kemal Çapraz “Tek Ağaç”lardandı
 Baki Günay
Kırım Meclisinde Kemal Çapraz sesleri
 Ahmet Tüzün
İz Bırakan
 Cem  Sökmen
Metropoldeki dâvâ adamı: Kemal Çapraz
 Hüseyin Özbek
Kemal Bey
 Asuman Özdemir
Sermayeye kurban gittin…
           
       
 
   

Karahan 2002