Kasım 2008

Ö T E S İ

 

20.04.2024 2008 | 2007 | 2006 | 2005 | 2004 | 2003 | 2002


ARŞİV : Kasım - 2002

 
 

Köşe Yazıları


Düşün/ce :  İnsan, lisan demektir -  Olcay Yazıcı
Dil, millet olmanın temel unsurlarından biridir. Bilinen, klasik yaklaşımı hatırlayalım: Siz eğer vatanınızı (coğrafî olarak) kaybederseniz, mücadele verir, onu yeniden kurabilirsiniz. Fakat dil şuurunu kaybettiğinizde, tarihin uçurumunda yok olur gider ve bir daha millet olma şerefini asla elde edemez; bir başka ulusun kölesi haline gelirsiniz.
()
- :  ' TÜSİAD hemen kapatılmalı ' -  Atilla Kızıltan
KOBİ'erin, TÜSİAD nedeniyle rekabete giremediğini, devletin imkânlarının, bu dernek üyelerine gittiğini belirten Prof. Dr. Korkmaz, "Bu derneğin yaptığı şekildeki lobiciliğe yasak getirilmelidir" dedi
()
Göğe Merdiven :  Türk modası bize emanet -  Aybars Fırat
Ufuk Ötesi okuyucularıyla, çorbası çok su götüren bir konuyu, kısaca Türk Modası hakkındaki düşüncelerimi paylaşmak istiyorum.
()
Bamteli :  Milletin derdine aldırmayanlar -  Aydil Erol
İçimizdeki beyinsizlerin işledikleri yüzünden bizi helak edermisin, Allah’ım ?- A’raf suresi, 155. Ayet’in bir bölümü)
()
Net P@no :  Şifreniz Güvende mi ? -  Baki Günay
Bu yazı günlük hayatta kullandığınız tüm şifreleri garanti altına almak için yazılmıştır. Eğer şifrenizin güvenli olduğunu düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Eğer güvenli bir şifre istiyorsanız aşağıda verdiğimiz uygulamaları gerçekleştirmeniz gerekiyor.
()
Gezi :  Bursa -  Banu Erkmen
Bursa'da zaman Kulağımda Ahmet Hamdi Tanpınar’ın mısraları ile yeşili ve tarihi kucaklamak için Bursa’ya yaptığım bu kaçıncı yolculuk? Her seferinde doyamadan döndüğüm, yosunlaşmış taşlarına dokunduğumda tarihi iliklerime kadar hissettiğim,Orhan Gazilerle, Yıldırım Beyazıt’larla yaşadığım serin şehir...
()
İnebolu Haber :  TÜRSAB keşif programları -  Celal Bekiroğlu
Kastamonu Valisi Enis Yeter tarafından Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) üyeleri tarihi şehre davet edildi.
()
Evrak-ı Perişandan :  Nerede kalmıştık? -  Doç. Dr. Fethi Gedikli
Yazıların tümü de yeni söz söylemeye ihtiyaç göstermiyor. Zira bunlar insana, aradan geçen üç çeyrek asra rağmen memlekette değişen hiçbir şey yok dedirtiyor.
()
Aynada Görünen :  Gelincikler solmasın -  Hüseyin Aynalı
Eğitim-öğretim sorunları ekonomik ve sistemik olmak üzere iki boyutludur. Sistem boyutunda, halihazır ezberci eğitim-öğretimden; düşünen, araştıran, sorgulayan ve çözüm bulan eğitim-öğretime geçmek zorundayız.
()
Tutanak :  Alman Vakıfları casusluk mu yapıyor ? -  Hüseyin Özbek
Ankara DGM savcılarından Nuh Mete Yüksel, geçtiğimiz günlerde bazı Alman vakıflarının ülkemizde yerli işbirlikçilerle birlikte LEGAL CASUSLUK FAALİYETLERİ İÇİNDE OLDUKLARI için iddianame düzenleyerek Kamu Davası açtı.
()
Ümit Işığı :  İnsanlığın kurtuluşu için yeni bir bakış: Merkezi Türk Hakimiyet Teorisi -  Mahmut Çetin
Akşehir’i ziyaret eden papazlar heyeti, Nasreddin Hoca ile karşılaşır ve onu imtihan etmek isterler. İçlerinden biri Hoca’ya sorar : -Dünyanın merkezi neresi ? Hoca yeri göstererek hemen cevap verir: -Burası !
()
Ünlem ! :  Haydi bakalım hayırlısı ! -  Asuman Özdemir
Dostlar bu yazım yayınlandığında Doğu ve Ortadoğu’nun en büyük reyting savaşlarına sahne olmuş seçim bitmiş, seçilen seçilmiş, kalan sağlar bizimdir misâli seçilmeyenler meclis dışında kalmış olacak.
()
Cinema :  Diziler -  Nazif Tunç
Yeni dönemde televizyon ekranları yine dizi sağanağına tutuldu… Ekonomik kriz, yapılacak seçimler bile bu dizi bombardımanının önüne kesemedi. Her kanala ortalama 6-7 dizi düşüyor…
()
Tarih Bilinci :  Türkiye'de azınlık olmanın bereketi -  Rasim Giresunlu
Evet Anadolu’ya Türkler geldiler, yurt edindiler, edindikleri yurtta elbette tek değildiler. Kendileri ve diğerleri vardı. Diğerlerini kendilerinden ayırmadılar. Bu ayırmamaya kendi törelerinin payı olduğu kadar İslam dinini kendilerine kalkan yapan anlayışın izleri de vardı.
()
Şiir :  Kılmak kolay düz namazı -  Orhan Seyfi Şirin
olduysan şark yılanı neye yarar diz namazı
()
Gerçek :  Neresinden Tutalım -  Özdemir Özsoy
Akıllı bir adam –belki başkalarına değil ama kendisine “Acaba ABD Irak’a demokrasi gelmesini ister mi?”diye mutlaka sormalıdır.
()
Reymanca :  Kimse etmez Türk'ün Türk'e ettiğini -  Reyman Eray
Jackie Chan’ın ülkemizde çektiği “Altın Yumruk İstanbul’da” adlı filmde, Türkiye gerçekleri bir kez daha saptırılmış,
()
Yakın Takip :  Belirsiz seçim, Kimliksiz siyaset -  Dr. Ünal Metin
Türkiye 3 Kasım seçimlerinden sonra yeni bir siyasi yapılanmaya girdi. Partilerimiz seçim konuşmalarında tutamayacakları vaatleri birbiri ardı sıra verdiler. “Bekara karı boşamak kolaydır”
()
Aykırı Bakış :  34.1 Şiddetindeki Deprem -  Dr. Yusuf Gedikli
3 Kasım 2002 seçimleri 35 şiddetinde bir depremle sonuçlandı. 1950’deki DP İktidarından beri ilk defa milletin teveccühünün bir partiye yöneldiği ve AKP'’in TBMM'’e anayasayı değiştirme yeter sayısına çok yaklaştığı görüldü.
()
Çapraz Ateş :  Yeniden yapılanma -  Kemal Çapraz
Ülkemiz bir seçimi daha geride bıraktı. Cumhuriyet tarihinin belki de en heyecansız ve ruhsuz bir seçim kampanyasından sonra millet sandığa gitti ve oyunu kullandı. Seçmen oyunu kullanırken, bazı partilerin fikirlerini değil de kadrolarını beğenmediğini gösterirken eski partilerin boş vaatlerine de artık kanmayacağını gösterdi. Sonuç, milletimize hayırlı olsun.
()
- :  Yine hazan mevsimi -  Ahmet Özdemir
Hayatınızın hangi anını, şiirden ırak tutabilirsiniz? “Yaratandan ötürü” yaratılanın da şiir olması doğaldır.
()
UFUK ÖTESİ :  Öfkenin devrimi / Ilgaz BABACAN -  Ufuk Ötesi
Siyasi tarihimiz, içinde bir çok ‘ilk’i barındıran 3 Kasım Genel Seçimleri’ni geride bıraktı. Kazanan ve ‘silinenler’ için çok şey yazılıp, çizildi; arkası da gelecektir elbette. Traji-komik yanı ağır basan bu seçimlerin, siyasetin Türkiye için neler ifade ettiğini ortaya koyması açısından da önemi var...
()
Milli Sıtrateji :  Yakınımızdaki Irak, Irak'taki yakınlarımız -  Dr. Alptürk Ünlü
Hepimizin malumudur ki, “minareyi çalan kılıfını da uydururmuş”. Atalarımız bu sözleri boşu boşuna söylememiş... Hatırlarsınız on bir sene önce karabatakların petrole bulaşmış bir şekildeki görüntülerini...
()
Köşe Taşı :  Fare, kediden kurtulsa... -  Prof Dr. Ali Osman Özcan
Herkes ne yapmamız konusunda akıl vermek istiyor. Kimse neler yapabileceğimiz konusunda hiç bilgi vermiyor. Fare, kediden kurtulsa kendini aslan zanneder.
()
Elazığ Haber :  Şiirleşen Akşamlar -  Memduh Yağmur
10. Uluslar arası Hazar şiir akşamları yapıldı. İçinde bir dizi etkinliği barındıran ve XI.Şiir Akşamlarında Hazar’ın bir yakasından öbür yakasına şairlerle şiirseverleri, buluşturan, Uluslararası Hazar Şiir Akşamları 27-28 Eylül tarihleri arasında Elazığ Sivrice de yapıldı.
()
Küllük :  Evet imha ettik, gerekirse yine... -  Mehmet Koca
Avrupa yalakalarının işgüzarlığı, mezar taşlarına kadar uzandı. Geçtiğimiz ay Kurtuluş Savaşı kahramanlarımızdan Topal Osman Ağa'nın mezarına dikilen kitabe, bir gecede değiştirildi.
()

*

Haberler


İstanbul Barosu’nda Yönetim değişti -  Ufuk Ötesi
İstanbul Barosu Genel Kurulu 19-20 Ekim tarihinde yapıldı. Yapılan seçimlerde 6 yıldır yönetimde bulunan Yücel Sayman’ın başkanlığındaki Çağdaş Avukatlar grubu seçimi kaybetti.
()
Ufku görebilmek -  Ufuk Ötesi
Ufuk Ötesi Gazetemizin Ekim sayısında “Baraj korkusu” başlığıyla hazırladığımız kapak, Türk siyasi hayatının önemli partilerinin baraj altında kalacağını belirtmiştik.
()
Destan yazan gemilerin maketi -  Ufuk Ötesi
İNEBOLU-Kurtuluş savaşında cephane taşıyan kayıkların maketini yapan 78 yaşındaki usta Muzaffer Erman
()
Cumhuriyet coşkusu -  Ufuk Ötesi
Cumhuriyetimizin 79. Kuruluş yıldönümü ülkemizde, KKTC’de, dış temsilciliklerimizde ve Türk Cumhuriyetlerinde coşku içersinde kutlandı.
()
Kosova’da Türkler kilit parti -  Ufuk Ötesi
Prizren'de gözler Türklerin partisinde Kosova'nın iki büyük partisinin yeterli çoğunluğu sağlayamaması,Prizren'de KDTP'yi kilit parti haline getirdi.
()
Kerkük Türk'ündür -  Ufuk Ötesi
Türkmenler Mitingle Kerkük'e Sahip Çıktı Kerkük'ü sözde Kürdistan devletinin başkenti ilan etmeye yeltenen iki aşiret liderine Türkmenler sert cevap verdi.
()
kazak rüzgarı -  Ufuk Ötesi
Kazak Türkleri’nin sesi “Dil Gazetesi” düzenlediği birlik şöleni ile, Zeytinburnu’nda adeta Kazak Türkleri’nin rüzgarını estirdi. Adana Onbaşılar (Türkmen Sofrası) da düzenlenen gecede, Türk siyasi hayatının seçkin simaları da katıldı.
()
Kastamonuluların birlik gecesi -  Ufuk Ötesi
İstanbul’da faaliyet gösteren KASDER (Kastamonulular Dayanışma Derneği) 12 Ekim tarihinde İstanbul Ataköy Mavi Marmara et lokantasında “Kastamonulular dayanışma gecesi” düzenledi.
()
Gazeteci damada bankacı gelin -  Ufuk Ötesi
Gözcü gazetesi ekonomi editörlerinden, arkadaşımız Ali Öztürk, Denizbank çalışanlarından Asiye Ak (Öztürk) ile dünyaevine girdi.
()
OTHELLO -  Reyman Eray
William Shakespeare, gelmiş geçmiş oyun yazarlarının en ünlüsüdür. 16.yy’da doğup(1564), 17.yy’da ölen(1616) ölen sanatçı, yalnızca “acıklı oyunların yazarı” değil, güldürüleriyle, şiirleriyle, soneleriyle vb. İngiliz edebiyatının duayenlerinden biri, belki de en önemlisidir.
()
SIRÇA KÜMES -  Reyman Eray
“Nalınlar”, “Büyük Sebastianlar” gibi oyunlarıyla 60’lı yılların “prenses”i olan Yıldız Kenter, oyunculuğunun, yönetmenliğinin ve çevirmenliğinin yanı sıra; aradaki yıllara “profesör”lüğü ve “tiyatro anabilim dalı başkanlığı”nı da katarak sayısız tiyatrocu yetiştirdi.
()
TİYATRODAN BİR “STAR” DAHA KAYDI... -  Reyman Eray
İstanbul Şehir Tiyatrosu’nun “star”larından Birsen Kaplangı, geçtiğimiz ay Bodrum’da geçirdiği beyin kanaması sonucu yaşamını yitirdi...
()

2008


OCAK

ŞUBAT

MART

NİSAN

MAYIS

HAZİRAN

TEMMUZ

AĞUSTOS

EYLÜL

EKİM

KASIM

ARALIK

2007


OCAK

ŞUBAT

MART

NİSAN

MAYIS

HAZİRAN

TEMMUZ

AĞUSTOS

EYLÜL

EKİM

KASIM

ARALIK

2006


OCAK

ŞUBAT

MART

NİSAN

MAYIS

HAZİRAN

TEMMUZ

AĞUSTOS

EYLÜL

EKİM

KASIM

ARALIK

2005


OCAK

ŞUBAT

MART

NİSAN

MAYIS

HAZİRAN

TEMMUZ

AĞUSTOS

EYLÜL

EKİM

KASIM

ARALIK

2004


OCAK

ŞUBAT

MART

NİSAN

MAYIS

HAZİRAN

TEMMUZ

AĞUSTOS

EYLÜL

EKİM

KASIM

ARALIK

2003


OCAK

ŞUBAT

MART

NİSAN

MAYIS

HAZİRAN

TEMMUZ

AĞUSTOS

EYLÜL

EKİM

KASIM

ARALIK

2002


NİSAN

MAYIS

HAZİRAN

TEMMUZ

AĞUSTOS

EYLÜL

EKİM

KASIM

ARALIK

 

 Sayı :79

 KÜNYE
 
 ARŞİV
 
 ABONELİK
 
 REKLAM
 
 
  YAZARLAR
 Ali Arif Esatgil
Bayrak gibi yaşamak...
 Alptekin Cevherli
En zor yazım…
 Doç. Dr. Fethi Gedikli
Şimşek gibi çakıp geçen ülkücü
 Dr. Yusuf Gedikli
Sevgili Kemalciğim, candaşım, kardaşım, arkadaşım…
 Kemal Çapraz
Son söz...
 Olcay Yazıcı
Asil Neslin Son Temsilcisi: Kemâl Çapraz
 Bayram Akcan
“BOZKURT” Kemal ÇAPRAZ
 Aydil Erol
Bu çapraz, kimin çaprazı?!!
 Şahin Zenginal
Sensiz hayat zor olacak
 Ünal  Bolat
Sevdiğini Türk için seven Alperen
 Hayri Ataş
“YA BÖYLE ÖLÜM DEĞİL Mİ ERKEN”
 Mehmet Türker
Türk Dünyasının dervişi
 Mehmet Nuri Yardım
Kemal Çapraz diye bir kahraman
 Prof Dr. Ali Osman Özcan
Ufuk Ötesinde Çapraz Ateş
 Orhan Seyfi Şirin
Çapraz doğuştan ‘Reis’ti
 Rasim Ekşi
Kardeşim Kemal’in Vasiyeti
 Dr. Orhan  Gedikli
Sevgili Kemal Kardeşimin Ardından
 Özdemir Özsoy
Seni unutamayız
 Dr. Ünal Metin
“Ufuk Ötesi” yaşıyor
 Aybars Fırat
Kastamonu Beyefendisi
 Süleyman Özkonuk
Öteki Ufuk
 Zeki Hacı ibrahimoğlu
30 yıllık dostumdu
 Coşkun Çokyiğit
Kemal Çapraz “Tek Ağaç”lardandı
 Baki Günay
Kırım Meclisinde Kemal Çapraz sesleri
 Ahmet Tüzün
İz Bırakan
 Cem  Sökmen
Metropoldeki dâvâ adamı: Kemal Çapraz
 Hüseyin Özbek
Kemal Bey
 Asuman Özdemir
Sermayeye kurban gittin…
           
       
 
   

Karahan 2002