Kasım 2008

Ö T E S İ

 

05.07.2020 Çapraz Ateş

 
Kemal Çapraz

Yeniden yapılanma


Ülkemiz bir seçimi daha geride bıraktı. Cumhuriyet tarihinin belki de en heyecansız ve ruhsuz bir seçim kampanyasından sonra millet sandığa gitti ve oyunu kullandı. Seçmen oyunu kullanırken, bazı partilerin fikirlerini değil de kadrolarını beğenmediğini gösterirken eski partilerin boş vaatlerine de artık kanmayacağını gösterdi. Sonuç, milletimize hayırlı olsun.

Sandıklardan çıkan sonuçlar, adeta siyasi bir depreme sebep oldu. Merkez sağın iki partisi sandığın içinde kalırken, DSP de tarihinin en büyük seçim yenilgisini yaşamış oldu. Ama bu seçimlerde sonuçları en iyi tahlil etmesi gereken parti ise Milliyetçi Hareket Partisi’dir. Dr. Devlet Bahçeli’nin liderliğindeki MHP Türk siyasi hayatına bir seviye getirmesine rağmen seçim barajının altında kaldı. MHP lideri Bahçeli her ne kadar seçim sonuçlarından kendisinin sorumlu olduğunu ifade ederek, Genel Başkanlıktan ayrılacağını belirtse de bu sonuçta bize göre Ankara’dan bütün Türkiye’yi idare ettiğini zanneden MHP yöneticilerinin ve özellikle teşkilatlardan sorumlu kişilerin sorumluluğu çok daha fazladır. Hele hele bazı MHP milletvekillerinin sorumluluğunu ise söylemeye bile gerek duymuyorum. Meclise gider gitmez, eski dava arkadaşlarını unutan ve ikbal peşinde, eşini, baldızını, yakınlarını hemşehrilerini devlet kadrolarına aldırarak ülkücü kitleyi unutan bu milletvekilleri şimdi sorumluluktan kaçmaya çalışmaktadırlar.
Ülkücü kitlelerin canlarıyla kanlarıyla, iktidar ettikleri fikirlerini bu kadar kolay harcamaya kimsenin hakkı yoktur. Ülkücü kitle, bütün olumsuzluklara rağmen oyunu gidip MHP’ye kullanmıştır. Ama millet, kendi arkadaşlarına bile vefasız davranan milletvekillerini affetmemiştir.


ONURLU DAVRANIŞ
Seçim sonuçlarının açıklanmasıyla birlikte Türk siyasi hayatında bir ilk daha yaşanmış, Dr. Devlet Bahçeli partisinin barajın altında kalmasından kendisinin sorumlu olduğunu belirterek genel başkanlığı bırakacağını açıklamıştır. Bu onurlu davranış diğer siyasi parti liderlerine de yapması gerekeni göstermiş, Mesut Yılmaz, Tansu Çiller ve Bülent Ecevit’i de istifa edeceklerini açıklamışlardır. Ama, siyasi depremin sonuçları daha uzun süre devam edecek, partilerde artçı depremler yaşanacaktır. Bu siyasi çalkalanmayı yaşayacak partiler arasında, barajı geçerek muhalefet görevi üstlenen CHP’de dahildir. Gelecek günlerde partilerdeki bu tartışmalar çok daha net bir şekilde su yüzüne çıkacaktır.
Türk Fikir hareketinin en önemli partilerinden biri olan MHP’deki gelişmeler bundan sonra çok mühimdir. MHP kendi fikir misyonuna layık bir üst yapılanmaya mutlaka gitmelidir.
Bu seçiminde bir önemli nokta çok daha açık bir şekilde görüldü. Bu da basın faktörü. Bir medya patronu, sırf mal pazarlar gibi, kurduğu partisinin reklamlarını yaparak pazarlamış ve yüzde 7’nin üzerinde oy almıştır. MHP eğer basının önemini kavrayıp şimdiye kadar, güçlü bir televizyon ve güçlü bir gazete kurabilseydi, topluma kendini çok daha rahat anlatma fırsatı bulacaktı. Bunu önemsemediği için, kitlelere ulaşmakta ve kendini anlatmakta zorluk çekti. Sadece gazetelere verilen reklamlarla bu işin olmayacağı bilinmeliydi. Çeşitli basın kuruluşlarında çalışan Türk milletçileri birer birer işlerinden olurken, MHP yöneticileri bu tasfiyeye seyirci kalmakla kalmamış, hatta bazı milletvekilleri o medya patronlarının yaş günlerini birlikte kutlamışlardır. MHP’li bakanlar, basın danışmanlıklarına eş, dost, akrabalarını doldurarak bu işin ehli olan milliyetçileri göz ardı etmişlerdir. İktidarın en büyük partisi MHP basında, sıfır duruma gelmiştir.
BİZ BİLİRİZ BİZ YAPARIZ OLMAZ
TBMM Türk Basınını Araştırma Komisyonu üyelerine bu konularda sunulan raporların değil gereğinin yapıldığını görmek, okunduğundan bile şüpheliyiz. İşte her konuyu bilen, kendi kitlelerini yok sayan bir siyasi yapılanmanın alacağı oy işte bu kadardır. Şunu hiçbir zaman unutmayalım, “İnsanlar sadece yaptıklarından değil yapmadıklarından da sorumludurlar”
Sonuç ortada, ama bu sonuca bakıp karamsar olmak bir şey ifade etmez. Aynı budanmış ağaçlar gibi, yeniden filizlenerek güçlenmek Türk milliyetçilerinin elindedir. Yeter ki, bu sonuçlardan gereken dersleri çıkaralım.


kemalcapraz@ufukotesi.com

Bu yazı toplam defa okunmuştur.

Ufuk Ötesi Gazetesi'nde yayınlanan yazı, haber ve fotoğraflar kaynak gösterilerek iktibas edilebilir.

UFUK ÖTESİ.COM

BU YAZIYI TAVSİYE EDİN

Adınız  Soyadınız

E-posta adresiniz
Arkadaşınızın e-posta adresi

 

Yazdır  - Sayfanın Başına Dön 

 

 Sayı :79

 KÜNYE
 
 ARŞİV
 
 ABONELİK
 
 REKLAM
 
 
  YAZARLAR
 Ali Arif Esatgil
Bayrak gibi yaşamak...
 Alptekin Cevherli
En zor yazım…
 Doç. Dr. Fethi Gedikli
Şimşek gibi çakıp geçen ülkücü
 Dr. Yusuf Gedikli
Sevgili Kemalciğim, candaşım, kardaşım, arkadaşım…
 Kemal Çapraz
Son söz...
 Olcay Yazıcı
Asil Neslin Son Temsilcisi: Kemâl Çapraz
 Bayram Akcan
“BOZKURT” Kemal ÇAPRAZ
 Aydil Erol
Bu çapraz, kimin çaprazı?!!
 Şahin Zenginal
Sensiz hayat zor olacak
 Ünal  Bolat
Sevdiğini Türk için seven Alperen
 Hayri Ataş
“YA BÖYLE ÖLÜM DEĞİL Mİ ERKEN”
 Mehmet Türker
Türk Dünyasının dervişi
 Mehmet Nuri Yardım
Kemal Çapraz diye bir kahraman
 Prof Dr. Ali Osman Özcan
Ufuk Ötesinde Çapraz Ateş
 Orhan Seyfi Şirin
Çapraz doğuştan ‘Reis’ti
 Rasim Ekşi
Kardeşim Kemal’in Vasiyeti
 Dr. Orhan  Gedikli
Sevgili Kemal Kardeşimin Ardından
 Özdemir Özsoy
Seni unutamayız
 Dr. Ünal Metin
“Ufuk Ötesi” yaşıyor
 Süleyman Özkonuk
Öteki Ufuk
 Aybars Fırat
Kastamonu Beyefendisi
 Zeki Hacı ibrahimoğlu
30 yıllık dostumdu
 Coşkun Çokyiğit
Kemal Çapraz “Tek Ağaç”lardandı
 Baki Günay
Kırım Meclisinde Kemal Çapraz sesleri
 Cem  Sökmen
Metropoldeki dâvâ adamı: Kemal Çapraz
 Ahmet Tüzün
İz Bırakan
 Hüseyin Özbek
Kemal Bey
 Asuman Özdemir
Sermayeye kurban gittin…
           
       
 
   

Karahan 2002