Kasım 2008

Ö T E S İ

 

07.07.2020 Elazığ Haber

 
Memduh Yağmur

Şiirleşen Akşamlar


10. Uluslar arası Hazar şiir akşamları yapıldı. İçinde bir dizi etkinliği barındıran ve XI.Şiir Akşamlarında Hazar’ın bir yakasından öbür yakasına şairlerle şiirseverleri, buluşturan, Uluslararası Hazar Şiir Akşamları 27-28 Eylül tarihleri arasında Elazığ Sivrice de yapıldı.

Geçen yıllara oranla bu yıl daha organize olarak yapılan Şiir Akşamları için aylar öncesinden hazırlıklar yapılmaya başlanmıştı. Dönem Başkanlığını Vali Yardımcısı Neşet AKKOÇ ve Dönem Sekreterliğni Yrd.Doç.Dr.Ahmet Tevfik OZAN’ın yaptığı 10.Şiir Akşamları Seçici Kurulu tarafından bu yıl davet edilecek ulusal ve uluslar arası şair adayları değerlendirilmiş, uygun görülen şairler Elazığ’a davet edilmişlerdir. Şiir Akşamları için Öğr.Gör.Recep BAĞCI sorumluluğunda irtibat bürosu oluşturulmuş ve özel logosu hazırlanmıştı. Valilikte yapılan biz dizi toplantılarla Şiir Akşamaları en iyi şekilde nasıl yapılabilir sorusuna cevap bulunmuş ve tabiri yerindeyse Elazığ’ın bütün kurum kuruluş ve sivil toplum örgütlerinin desteği ile 2 gün boyunca devam eden mükemmel ve eksiksiz bir etkinlik düzenlenmiştir.
Program 27 Eylül 2002 tarihinde Fırat Üniversitesi Atatürk Kültür Merkezi’nde açılan Okutman Öznur AKSOY’un hazırladığı ve çok güzel resimlerin bulunduğu “Dağlar Çiçek Açtı” isimli sergi ile başladı.Fırat Üniversitesi Televizyonu olan Fırat RTV tarafından canlı olarak verilen etkinlikler, açılış konuşmaları ile başladı. Elazığ Valisi Osman AYDIN, Belediye Başkanı Hamza YANILMAZ, Rektör Prof. Dr.A.Feyzi BİNGÖL yaptıkları konuşmalarda Hazar Şiir Akşamlarının önemine değindiler. Fırat RTV tarafından hazırlanan ve Şiir Akşamlarının geçmişini de anlatan video projeksiyon gösterisi izleyicileri maziye götürdü. İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Asaf VAROL’un 2003 yılında yapılacak olan Elazığ Kültür Kurultayı’nı ve web sayfasını anlatan bir sunusu ile, Türkiye’de ilk defa yapılacak olan Kurultay ve yapılan çalışmalar hakkında detaylı bilgiler verdi. Destanlar Burcunda bir Şair “Niyazi Yıldırım Gençosmanoğlu” panelin de de oğlu Talat Gençosmanoğlu “ Babam N.Yıldırım GENÇOSMANOĞLU, Ankara Ünv.Öğr.Üyesi Dr. Arif YILMAZ “ N.Yıldırım GENÇOSMANOĞLU’nun Hayatı ve Sanatı”ve Türk Edebiyatı Dergisi Yayın Yönetmeni İsa KOCAKAPLAN da , ” Gençosmanoğlu’nun Destanları Arasında Bir Gezinti” konularında Niyazi Yıldırım Gençosmanoğlu’nu bilinmeyan yönleriyle anlattılar. Panelin akabinde Elazığlı sanatçı Esat KABAKLI, Niyazi Yıldırım Gençosmanoğlu’nun eseri olan Gün Sazak ve bestelemiş olduğu diğer eserleri ile bazı yeni eserlerini dinleme imkanı verdi.
Akşam da yine Kültür Mekezi’nde Kültür Bakanlığı Uygarlıklar Beşiği Türkiye 2002 Kültür ve Sanat Şöleni’nde Selahattin ALPAY, Adnan ÇİLESİZ, Latife ERASLAN, Filiz ÇETİNAY, Mircan ÖZEL ve Levent ERGEN güzel bir müzik ziyafeti verdiler .
Cumartsei günü sabah Öğretmenevi’nde Mevlüt Uluğtekin YILMAZ’ın yönettiği “Dünden Bugüne Hazar Şiir Akşamları” konulu panelde Bedrettin KELEŞTİMUR, Halil SOYUER. Yahya AKENGİN, Bekir Sıtkı ERDOĞAN ve Ali AKBAŞ, Şiir Akşamlarının geçmişini ve önemini ifade ettiler.
Harput yolunun Ahmet KABAKLI Yolu olarak değiştirilmesi töreni de çok güzeldi. Törende mehter ekibi ile coşan şiir severlere Ahmet KABAKLI’nın ne kadar önemli bir kişi olduğu protokol ve Yavuz Bülent BAKİLER tarafından da ifade edildi. Öğleden sonra Belediye Kültür Merkezi’nde Yavuz Bülent BAKİLER’in başkanlık ettiği “Günümüz Türk Şiiri”isimli panelde Fırat Üniversitesi Öğr. Üyesi Prof.Dr.Ahmet BURAN, Kosovalı Şair Osman BAYMAK ve Muhsin İlyas SUBAŞI şiirler ilgili tespitlerini anlattılar.
Hazar Gölü kıyısındaki Türk Petrolleri Eğitim ve Dinlenma Tesislerinde yapılan Şiir Akşamlarına ilgi de çok büyüktü. Elazığ Milletvekilleri Prof.Dr.Mustafa GÜL, Mehmet AĞAR, Ahmet Cemil TUNÇ, Necati ÇETİNKAYA, Elazığ Valisi Osman AYDIN, Belediye Başkanı Hamza YANILMAZ, Fırat Üniversitesi Rektörü Prof. Dr.A.Feyzi BİNGÖL, yeni Emniyet Müdürü Mehmet TEKİN, Polis Okulu Müdürü Adem KIZILKAYA, protokol mensupları ve seçkin bir davetli topluluğu katıldı. Müzisyen Mustafa ÖZ ise okunan şiirlere fondan müzik veriyordu.
Ahmet Tevfik OZAN tarafından sunulan Şiir Akşamları, Yurt dışından gelen şairlerle başladı. Azerbaycan’dan Prof. Dr. Abbas Abdullah HACALOĞLU, Ekif EHMETGİL, Gulan ALLAHVERDİ, Türkmenistan’dan Oraz YAĞMUR (ki bende Türkiye’de bir Avşar Türkmeni olarak soyadlarımızda tuttuğu için amcaoğlumuz ile samimi olmuştuk bile), Kosova’dan Osman BAYMAK, Balkar Cumhuriyetinden Oruzlan POLAT, Kazakistan’dan Abour HAYDAR, Bulgaristan’dan Sabri ALAGÖZ, İran’dan Menzur Muhammedi,Kıbrıs’tan Mahmut İSLAMOĞLU, Makedonya’dan İlhami EMİN, Altay’dan Pasley SAMUK, Türkiye’den Yavuz Bülent BAKİLER, Bekir Sıtkı ERDOĞAN,Yahya AKENGİN, Cemal SAFİ, Halil SOYUER, Muhsin İlyas SUBAŞI, Bekir OĞUZBAŞARAN, Özcan ÜNLÜ, Osman AYTEKİN, Ali AKBAŞ, Mehmet Zeki AKDAĞ, Gökhan AYÇİÇEK, Hüsamettin OLGUN, Aten ÖZMERAL , Servet KABAKLI, Elazığlı Şairler Günerkan AYDOĞMUŞ, R.Mithat YILMAZ, Ömer KAZAZOĞLU, Murat KUŞÇUBAŞI, AliÖZTÜRK ve Hüseyin POYRAZ izleyicilere nefis bir şiir ziyafeti sunarak Elazığ’ı bir defa daha edebiyata ve şiire doyurdu. İletişim Fakültesi öğrencileri ve Fırat RTV’nin elemanları da yaptıkları röportajlarla şiir şölenini kalıcı hale getiriyorlardı. Bütün şairler “XI.Şiir Akşamlarında Hazar’da buluşalım” parolası ile memnun bir şekilde Elazığ’dan ayrıldılar.
Oraz YAGMUR, bana böyle güzel bir etkinliğin niçin Türkiye’deki basın yayın kuruluşları tarafından izlenmediğini sorarken, Türkiye’de medyanın reyting alamayacağı böyle bir etkinliğe iştirak etmediğini anlatırken zorlandım.
Şairler ve bütün şiirseverler X. Hazar Şiir Akşamlarının değerlendirmesini yaparken, çok gayret gösteren ve mükemmel bir etkinlik hazırlayan Düzenleme Kurulu gelecek yıl için neler yapacaklarının hazırlıklarına şimdiden başladılar. Emeği geçen herkese teşekkürler.


ufuk@ufukotesi.com

Bu yazı toplam defa okunmuştur.

Ufuk Ötesi Gazetesi'nde yayınlanan yazı, haber ve fotoğraflar kaynak gösterilerek iktibas edilebilir.

UFUK ÖTESİ.COM

BU YAZIYI TAVSİYE EDİN

Adınız  Soyadınız

E-posta adresiniz
Arkadaşınızın e-posta adresi

 

Yazdır  - Sayfanın Başına Dön 

 

 Sayı :79

 KÜNYE
 
 ARŞİV
 
 ABONELİK
 
 REKLAM
 
 
  YAZARLAR
 Ali Arif Esatgil
Bayrak gibi yaşamak...
 Alptekin Cevherli
En zor yazım…
 Doç. Dr. Fethi Gedikli
Şimşek gibi çakıp geçen ülkücü
 Dr. Yusuf Gedikli
Sevgili Kemalciğim, candaşım, kardaşım, arkadaşım…
 Kemal Çapraz
Son söz...
 Olcay Yazıcı
Asil Neslin Son Temsilcisi: Kemâl Çapraz
 Bayram Akcan
“BOZKURT” Kemal ÇAPRAZ
 Aydil Erol
Bu çapraz, kimin çaprazı?!!
 Şahin Zenginal
Sensiz hayat zor olacak
 Ünal  Bolat
Sevdiğini Türk için seven Alperen
 Hayri Ataş
“YA BÖYLE ÖLÜM DEĞİL Mİ ERKEN”
 Mehmet Türker
Türk Dünyasının dervişi
 Mehmet Nuri Yardım
Kemal Çapraz diye bir kahraman
 Prof Dr. Ali Osman Özcan
Ufuk Ötesinde Çapraz Ateş
 Orhan Seyfi Şirin
Çapraz doğuştan ‘Reis’ti
 Rasim Ekşi
Kardeşim Kemal’in Vasiyeti
 Dr. Orhan  Gedikli
Sevgili Kemal Kardeşimin Ardından
 Özdemir Özsoy
Seni unutamayız
 Dr. Ünal Metin
“Ufuk Ötesi” yaşıyor
 Süleyman Özkonuk
Öteki Ufuk
 Aybars Fırat
Kastamonu Beyefendisi
 Zeki Hacı ibrahimoğlu
30 yıllık dostumdu
 Coşkun Çokyiğit
Kemal Çapraz “Tek Ağaç”lardandı
 Baki Günay
Kırım Meclisinde Kemal Çapraz sesleri
 Cem  Sökmen
Metropoldeki dâvâ adamı: Kemal Çapraz
 Ahmet Tüzün
İz Bırakan
 Hüseyin Özbek
Kemal Bey
 Asuman Özdemir
Sermayeye kurban gittin…
           
       
 
   

Karahan 2002