Kasım 2008

Ö T E S İ

 

24.06.2024 2008 | 2007 | 2006 | 2005 | 2004 | 2003 | 2002


ARŞİV : Ekim - 2002

 
 

Köşe Yazıları


Şiir :  Saltanat sürdüğüm dağlarım hani ? -  Orhan Seyfi Şirin
Orhan Seyfi Şirin
()
Ünlem ! :  Adı Siyaset -  Asuman Özdemir
Dedim ki; İşte bu, aradığım bu! Yıllardır aradığım bu!
()
Göğe Merdiven :  Masal severmisiniz ? -  Aybars Fırat
Bildiğiniz gibi seçim arefesindeyiz. Böyle zamanlarda yazmak çok zor. Aşağı tükürsen sakal, yukarı tükürsen bıyık. İnsan doğruları yazamamaktan korkuyor. Bu yüzden, siz kıymetli okuyucularımızın affına sığınarak, köşemi sözün büyük ustası rahmetli Galip Erdem Ağabeyimize bırakmak istiyorum. Malum, Tercüman'daki "Mektuplar" köşesindeki başyazılarının ilkinde şöyle demişti:
()
Bamteli :  Seçim manzaraları -  Aydil Erol
Mevlâm kem gözlerden esirgesin. Allah nazardan saklasın. Yan bakanın gözü çıksın, kötü söz söyleyenin dili kopsun. Hepsine at nalı bağlamalı, devedikeni asmalı, bebe patiğini unutmamalı. Gök boncuğu ihmal etmemeli, kurşun döktürmeli. Okumalı, üflemeli, üfletmeli. Nefesi keskin bir şıha nefes ettirmeli. Bunlar da yetmezse......
()
Net P@no :  Telefon Sapığını Nasıl Yakalarsınız? -  Baki Günay
Yaşamınızı altüst eden telefon sapıklarını birkaç küçük teknikle yakalayabileceğinizi biliyor muydunuz? Teknolojinin imkanları ile telefon sapıklarının künyesini okuyun.
()
Gezi :  Konya -  Banu Erkmen
Konya’da Mevlana, Mevlana’da Konya! Hayat bir ömürlük sema gibi...... Anadolu’nun orta yerinden semaya doğru döne döne yükselen bir yakarış; Konya’da dua etmek, secdeye varmak, yalvarmak.....
()
İnebolu Haber :  Liman komedisi -  Celal Bekiroğlu
Genişletme çalışmalarının bir türlü gerçekleştirilemediği İnebolu Limanı’nın bazı bölümlerinde çökmeler başladı.
()
Evrak-ı Perişandan :  Süleyman Peygamber’in Kanatlı Atları -  Doç. Dr. Fethi Gedikli
Aşağıda vereceğimiz öykü kitaplığımda bulunan eski yazılı taşbasması bir eserden alınmıştır. Adı Ez tercüme-i Taberî olan ve “cild-i nuhseteyn” diye bir not taşıyan bu kitabın kataloglarda ismini bulamamakla beraber meşhur tarihçi Taberî’nin Kitâbu Ahbâri’r-rusûl ve’l-mulûk veya diğer adlarıyla Tarihu’l-ümemi ve’l-mulûk yahut Tarih-i Taberî’nin Türkçe çevirisi olduğu anlaşılıyor.
()
Milli Sıtrateji :  AB'ne girmeyi istemeliyiz -2- -  Dr. Alptürk Ünlü
ABD ile AB’nin aralarındaki kavganın 1990’lı yıllarda kızışmasının ana nedeni, Sovyet gurubunun dağılmasıdır. Bu dağılmayla açığa çıkan pazarın (Bilhassa Kafkasya ve Orta Asya’daki Türk ülkeleri) sadece ABD eline geçmesini istemeyen AB, büyük bir mücadeleye Ortadoğu’dan (bilhassa Filistin ve Irak), Balkanlar ve Orta Avrupa’ya (Bosna faciası, Sırbistan’ın geciktirilmiş cezası, yapıştırma devletler Yugoslavya ve Çekoslovakya’nın parçalanması), Kafkasya’dan Orta Asya’ya kadar her yerde girişmektedir.
()
Aykırı Bakış :  Yine Kıbrıs meselesi: Bir avuç toprak için batı neden bu kadar ısrar ediyor -  Dr. Yusuf Gedikli
Kıbrıs meselesinin gittikçe sona yaklaşıyor zannını verdiği görülürken batının (AB, ABD ve Kanadanın), Kıbrıs meydan savaşını kaybetmekte olduğu anlaşılıyor. Zira Türkiyeye diş geçiremeyeceğini anlayan batı, Kıbrıs Rum Yönetiminin AB’ye alınmayabileceğini söyleyerek Türkiyeden taviz kopartmak sevdasına kapıldı.
()
Tutanak :  Azınlıkçılar azınlıkta kalacak -  Hüseyin Özbek
Atatürk Nutuk’ ta, Lozan Konferansında Batılı büyük Devletlerin, Osmanlı zamanında elde ettikleri ve bizi sömürgeleştiren, giderek çöküşe götüren ekonomik ve siyasal ayrıcalıkları kaybetmemek için gösterdikleri direnci özellikle dikkat çeker:
()
Ümit Işığı :  Hem sıtma ile hem komünistlerle savaştı: Dr. Hasan Ferit Cansever -  Mahmut Çetin
Fikir adamı, tıp doktoru ve yazar Hasan Ferit Cansever,
()
Çapraz Ateş :  Devletin temeline dinamit -  Kemal Çapraz
TBMM’sinde AB’ye uyum yasaları içersinde geçirilen azınlık vakıflarının mülk edinme hakkının devletimize ne gibi sorunlar çıkaracağını şimdiden kimse hesap etmiyor. Vakıflardan sorumlu devlet bakanlığının bu konuda kararname gücü verilmiş bir yönetmelikle, Lozan’ı delme çalışmaları asla gözden kaçırılmamalıdır.
()
Düşün/ce :  “Sultan Ülke”den küresel köleliğe -  Olcay Yazıcı
Ülkenin esas meselesi ne ekonomik kriz, ne de siyasî istikrarsızlıktır. Esas vahim mesele ülkedeki “şahsiyet krizidir!” Zihniyet krizidir. Sosyal ve ahlâkî çözülme krizidir. Kültür parçalanmışlığı krizidir. Şuursuzca “medeniyet değiştirme macerasına” atılan sürü idraklerin tutulduğu “yön belirleme/doğrusu belirleyememe buhranıdır!” Kimlik yalpalamasıdır.
()
- :  Bir Süreyya yetmez -  Spor Yazısı
Türkiye’de spor dendi mi, akla hemen futbol geliyor. Spor gazeteleri de dahil, futbol dışındaki sporların kendine yer bulması bir hayli zor
()
Gerçek :  Yazmaya korkuyorum -2- -  Özdemir Özsoy
Soygunculuğa, vurgunculuğa yalnızca-yerleştirildikleri- konumları itibariyle karşı duran, bunun dışında zerre kadar bir kişilik gösteremeyen Türkiye solunun sistemdeki çürümelere cephe alması, ülkücülüğün ‘künhüne vakfı olmayan’ yani inceliğini kavrayıp derinliğine inemeyen bazı arkadaşlarımızı, bu bozuklukları görmezden gelme gibi yanlış bir davranışa itilmişti.
()
Köşe Taşı :  Akrebin Huyu -  Prof Dr. Ali Osman Özcan
“Bak dostum, kendimi buraya kadar tutabildim. Artık dayanamıyorum iğnemi sana batırmadan rahat edemeyeceğim. Kusura bakma” der.
()
Tarih Bilinci :  Seçmek ve seçilmek -  Rasim Giresunlu
Biyolojik manada annenizi, babanızı, kardeşlerinizi; coğrafi anlamda doğduğunuz mekanı; zaman boyutunda yaşayacağınız çağı ; sosyolojik açıdan da mensubu olduğunuz milleti de seçme ilahi irade gereği elinizde hiçbir zaman olmayacaktır.
()
Reymanca :  Olmaz böyle şey ! -  Reyman Eray
Yasalarımızın hatırı sayılır bir bölümünün Mussolini İtalyası’ndan alındığı ve güncelleşmesi gerektiği görüşüne katılıyoruz. Ancak, var olan yasaları “takmamak” gibi bir “lüks”ümüz olamaz, olmamalı ! Yakın geçmişte bir devlet büyüğümüz “Bir defadan bir şey olmaz !” demiş olsa da !..
()
Yakın Takip :  Takke düştü kel göründü -  Dr. Ünal Metin
Halkımız bir işin hakkını vermek istediğinde “öyle de böyle de” der. Yani ne tarafından baksan , ne tarafından gitsen aynı kapıya çıkarsın. MHP genel başkanı parti liderleri arasında en acemi olanıydı. Diğerleri yıllarca genel başkanlık yapmış, başka bir deyişle bu işin kurtlarıydılar. Ama gördük ki hiçte öyle değilmiş. Gerçek kurt Devlet Bahçeli imiş.
()
Aynada Görünen :  Osmanlı Sarayında 3 gün -  Hüseyin Aynalı
Batı Karadeniz’de etrafı tepelerle çevrili, yarların ortasında kurulmuş, çam ağaçları içinde, her karış toprağı tarih, sanat ve estetik kokan şirin bir Anadolu şehri KASTAMONU. Karadeniz’e uzaklığı ise 135 km.
()
Tarım'a Can :  İş adamının oyu -  Mehmet Reis
Mevcut siyasi yapı ile geri giden iş adamı üretim,istihdam ve ihracata önem veren ve yapmayı taahhüt eden partiye oy vermelidir.
()
- :  Sağlık hizmeti kazığı yiyenler -  Atilla Kızıltan
Geçen haftaki yazımı bir cümleyle özetleyeyim. Eşine bakmakla yükümlü olan Emekli Sandığı emeklilerinin maaşları kesilivermeye başladı. Sebep, "senin eşin SSK'lı. O halde Emekli Sandığı'nın hastanelerindeki, yani devlet hastanelerindeki muayene, tedavi ve ilaç giderlerini tahsil ederiz" mantığı.
()
Küllük :  O ışık orada yandıkça -  Mehmet Koca
Karşı koyma, savunma, koruma gibi kelimeler anlamları itibarıyla beni çocukluğumdan bu yana hep rahatsız eder. Neden karşı koyayım? Ya da neden kendimi savunma gereği hissedeyim, neden koruma önlemi alayım?
()
Sözün Özü :  Modern Çağ Mankurtları -  Alptekin Cevherli
Gelişen teknoloji biz insanları da çeşitli yönlerde etkiliyor. Önceleri sadece lambalı radyolarda "ajans" dinlerken, ardından gelecek olan iletişim çağının nimetlerini kimse düşünemezdi bile.
()
UFUK ÖTESİ :  Baraj korkusu -  Ufuk Ötesi
31 Temmuz’da 449 gibi yüksek bir kabul oyuyla erken seçim kararı alan milletvekilleri, seçilememe ve barajda boğulma korkusuna kapılınca yan çizmeye başladı. Barajı aşamayacağını anlayan ANAP, SP, YTP gibi partiler ve liderleri seçimi ertelemek için her yolu denedi.
()
- :  Sır vermeden gidenler -  Mehmet Nuri Yardım
Ünlü edebiyatçı Ziya Osman Saba’nın mezarı hâlâ bulunamadı
()
Cinema :  Masumiyet, Fedakarlık, İtiraf ve Yazgı -  Nazif Tunç
Üstüne tartışılacak bir Türk filmi çekilmemişse bu satırların yazarı ne yapsın? Ya yazı yazmayacak, ya da daha önceki yıllarda yapılmış filmleri gündeme getirecek. Bu yazıda Zeki Demirkubuz’un önceki yıllarda yaptığı Türk sinemasının şimdiden birer klasik eseri olduklarına inandığım dört filmini yazacağım...
()

*

Haberler


BİR TİYATRO DEVİNİ DAHA YİTİRDİK -  Reyman Eray
Tiyatro dünyamızın “önemli” aktörlerinden Şükran Güngör, bir süredir savaştığı hastalığına yenik düşerek, tedavi gördüğü hastanede son nefesini verdi.
()
HİSSE-İ ŞAYİA PERDE AÇIYOR -  Reyman Eray
Eylül ayının ikinci yarısında Samsun’dan başladığı turnesini sürdürmekte olan Hadi Çaman Tiyatrosu, Nişantaşı’ndaki yerleşik tiyatrosunun perdesini 11 Ekim’de “hisse-i Şayia”ile açıyor.
()
TİYATRO STÜDYOSU -  Reyman Eray
Genel sanat yönetmenliğini Ahmet Levendoğlu’nun üstlendiği Tiyatro Stüdyosu, sezonu Ekim ayı başında, 4.Levent İş Sanat Kültür Merkezi’nde açıyor. Sezona seyircisi bitmeyen “Sonsuz Döngü” ve “Dünyanın Başkenti” adlı oyunlarla başlayacak olan topluluk; Ocak ayında yeni oyununu sergileyecek.
()
700 YILLIK SÖNMEYEN MEŞALE -  Ufuk Ötesi
Bilecik ilinin ilçesi Söğüt'te 721 yıldır yanan bir ocak var. Ateşi hiç azalmayan nesilden nesile, elden ele tutuşturularak zamanımıza kadar getirilen bu gelenek halk arasında kısaca "YÖRÜK BAYRAMI" olarak bilinen "ERTUĞRUL GAZİYİ ANMA VE SÖĞÜT ŞENLİKLERİ" bu yılda halkın ve devlet adamlarının katılımıyla coşkuyla kutlandı.
()
8. ERTUĞRULGAZİ ŞURASI VE YÖRÜK ETKİNLİKLERİ KARACAŞEHİR’DE YAPILDI.. -  Ufuk Ötesi
Yörükler Buluştu, 700 yıllık gelenekle ilk temsili hutbe Osmangazi adına okutuldu... Yörük şenlikleri 3 gün devam etti.
()
ESKİŞEHİR’DE KIRIM RÜZGARI.. -  Ufuk Ötesi
Kırım "Uçansu" halk dansları topluluğu konseri coşkuyla izlendi...
()
ESARETTEN SİYASETE -  Ufuk Ötesi
Fazıl Özen, Türkiye’deki Kafkas-Çeçen Dayanışma Komitesi’nin kurucuları arasında yer almış ve 1992-1998 arasında komite başkanlığında bulunmuştu.
()
TORYUM UMUT OLDU -  Ufuk Ötesi
Türkiye, Bor zenginliğinin ardından şimdi de ondan binlenrce kat daha değerli yeni bir maden ile gündemde. Adı Toryum
()
"YENİÇAĞ" ARTIK MİLLİYETÇİ -  Ufuk Ötesi
Türkiye değişimler ülkesi olma yolunda hızla ilerliyor. Gün geçmiyorki değişime uğramamış lider,parti,yazar,çizer,okur,felan filan olmasın.Oy pusulaları da değişti
()

2008


OCAK

ŞUBAT

MART

NİSAN

MAYIS

HAZİRAN

TEMMUZ

AĞUSTOS

EYLÜL

EKİM

KASIM

ARALIK

2007


OCAK

ŞUBAT

MART

NİSAN

MAYIS

HAZİRAN

TEMMUZ

AĞUSTOS

EYLÜL

EKİM

KASIM

ARALIK

2006


OCAK

ŞUBAT

MART

NİSAN

MAYIS

HAZİRAN

TEMMUZ

AĞUSTOS

EYLÜL

EKİM

KASIM

ARALIK

2005


OCAK

ŞUBAT

MART

NİSAN

MAYIS

HAZİRAN

TEMMUZ

AĞUSTOS

EYLÜL

EKİM

KASIM

ARALIK

2004


OCAK

ŞUBAT

MART

NİSAN

MAYIS

HAZİRAN

TEMMUZ

AĞUSTOS

EYLÜL

EKİM

KASIM

ARALIK

2003


OCAK

ŞUBAT

MART

NİSAN

MAYIS

HAZİRAN

TEMMUZ

AĞUSTOS

EYLÜL

EKİM

KASIM

ARALIK

2002


NİSAN

MAYIS

HAZİRAN

TEMMUZ

AĞUSTOS

EYLÜL

EKİM

KASIM

ARALIK

 

 Sayı :79

 KÜNYE
 
 ARŞİV
 
 ABONELİK
 
 REKLAM
 
 
  YAZARLAR
 Ali Arif Esatgil
Bayrak gibi yaşamak...
 Alptekin Cevherli
En zor yazım…
 Doç. Dr. Fethi Gedikli
Şimşek gibi çakıp geçen ülkücü
 Dr. Yusuf Gedikli
Sevgili Kemalciğim, candaşım, kardaşım, arkadaşım…
 Kemal Çapraz
Son söz...
 Olcay Yazıcı
Asil Neslin Son Temsilcisi: Kemâl Çapraz
 Bayram Akcan
“BOZKURT” Kemal ÇAPRAZ
 Aydil Erol
Bu çapraz, kimin çaprazı?!!
 Şahin Zenginal
Sensiz hayat zor olacak
 Ünal  Bolat
Sevdiğini Türk için seven Alperen
 Hayri Ataş
“YA BÖYLE ÖLÜM DEĞİL Mİ ERKEN”
 Mehmet Türker
Türk Dünyasının dervişi
 Mehmet Nuri Yardım
Kemal Çapraz diye bir kahraman
 Prof Dr. Ali Osman Özcan
Ufuk Ötesinde Çapraz Ateş
 Orhan Seyfi Şirin
Çapraz doğuştan ‘Reis’ti
 Rasim Ekşi
Kardeşim Kemal’in Vasiyeti
 Dr. Orhan  Gedikli
Sevgili Kemal Kardeşimin Ardından
 Özdemir Özsoy
Seni unutamayız
 Dr. Ünal Metin
“Ufuk Ötesi” yaşıyor
 Aybars Fırat
Kastamonu Beyefendisi
 Süleyman Özkonuk
Öteki Ufuk
 Zeki Hacı ibrahimoğlu
30 yıllık dostumdu
 Coşkun Çokyiğit
Kemal Çapraz “Tek Ağaç”lardandı
 Baki Günay
Kırım Meclisinde Kemal Çapraz sesleri
 Ahmet Tüzün
İz Bırakan
 Cem  Sökmen
Metropoldeki dâvâ adamı: Kemal Çapraz
 Hüseyin Özbek
Kemal Bey
 Asuman Özdemir
Sermayeye kurban gittin…
           
       
 
   

Karahan 2002