Kasım 2008

Ö T E S İ

 

8.12.2023 Yakın Takip

 
Dr. Ünal Metin

Takke düştü kel göründü


Halkımız bir işin hakkını vermek istediğinde “öyle de böyle de” der. Yani ne tarafından baksan , ne tarafından gitsen aynı kapıya çıkarsın. MHP genel başkanı parti liderleri arasında en acemi olanıydı. Diğerleri yıllarca genel başkanlık yapmış, başka bir deyişle bu işin kurtlarıydılar. Ama gördük ki hiçte öyle değilmiş. Gerçek kurt Devlet Bahçeli imiş.

Halkımız bir işin hakkını vermek istediğinde “öyle de böyle de” der. Yani ne tarafından baksan , ne tarafından gitsen aynı kapıya çıkarsın. MHP genel başkanı parti liderleri arasında en acemi olanıydı. Diğerleri yıllarca genel başkanlık yapmış, başka bir deyişle bu işin kurtlarıydılar. Ama gördük ki hiçte öyle değilmiş. Gerçek kurt Devlet Bahçeli imiş.
Milletimizin ibretle izlediği Frankfurt-Rodos pazarlıklarını, AB dayatmasının sonuçlarını, siyaset bezirganlarının parti turlarını, ekonomiyi düzeltmek için gelipte siyaset yapanların içyüzlerini Allah razı olsun Devlet Bahçeli’nin sayesinde öğrendik.
Herkes hafızasını yoklasın. Siyasi partilerin hemen hemen bütüne yakın bir çoğu erken seçim istiyordu. İstedikleri oldu. MHP’nin meclise verdiği önerge ile erken seçim kararı alındı.. Erken seçim kararı mecliste oylandı. Büyük bir çoğunlukla kabul edildi. Sonra ne oldu?Sabah akşam erken seçim diyen kahramanlar bir anda paniklediler. Çünkü takke düştü kel göründü. Seçim seçim diye bağıranlar k...ç...m k...ç...m diye bağırmaya başladılar.
MHP böylece sazı eline almış oldu. Şimdi seçim olsa da , olmasa da MHP en avantajlı parti. Koalisyon ortakları içinde en rahat hareket eden ve hedeflerini lafı dolandırmadan söyleyen parti gene MHP. Seçim günü yaklaştıkça MHP’nin anketlerdeki oy oranında da hızlı bir artış gözleniyor. Halk MHP’yi tutarlı ve ilkeli bir parti olarak algılamaya başladı. Bu da kararsız seçmen üzerinde etkili oluyor.
Mecliste bulunan diğer partilerin seçimden kaçmak için gösterdikleri tavır MHP’nin işine geliyor. MHP diğer partilerin erken seçim için buldukları bahaneleri karşı propaganda olarak meydanlara taşıdıkça, halkın gözünde seçimden kaçmayan tek parti imajı biraz daha pekişecek ve bu oy kullanan insanlar üzerinde psikolojik bir etki yapacak.
AB’nin son aldığı kararlar ile bir tek MHP’nin dış politikasındaki haklılık ortaya çıkınca bu diğer partilerin manevra alanını daha da daraltacak. Seçim yatırımlarını AB üzerine kuran partileri korku şimdiden sarmış durumda. Birbirinden tutarsız demeçler veren AB yanlısı politikacılar yakında birbirlerine düşebilirler. Bunun ilk sinyalini YTP vermeye başladı. Büyük bir destek kampanyasıyla kurulan partiden art arda istifalar başladı.
Seçim sonrası meclise girecek muhtemel partilerin içinde de aday seçiminde yapılan hataların verdiği huzursuzluklar su yüzüne çıkabilir. Bunun işaretlerini şimdiden CHP’de görebiliyoruz Kemal Derviş CHP içinde çıban başı olmaya aday. Farklı bir şekilde AKP’de Tayyip Erdoğan’ın seçim yasaklısı olması dolayısıyla partide yaşanacak muhtemel bir genel başkanlık krizi de seçim sonrasını bekliyor.
Partiler içinde en rahat olarak MHP ve DYP gözleniyor. Parti disiplini, dış politikadaki tutarlılık ve meclis içi uyumdaki performansıyla MHP seçim sonrası oluşacak hükümet senaryolarında başrol oynayacak bir konumda.
Bu saptamalardan sonra ortaya çıkan sonuca göre, MHP erken seçimi siyaset gündemine soktuktan sonra diğer partileri köşeye sıkıştırdı. Dikkatinizi çekmiş olmalı. Son yılların en sönük seçim kampanyalarını yaşıyoruz. Buradan anlaşılıyor ki hiçbir parti seçime hazır değilmiş. Partiler seçim propagandası yapacaklarına kendi iç meseleleriyle uğraşıyorlar. MHP genel başkanı Devlet Bahçeli, erken seçim kararıyla öyle bir ateş yaktı ki adeta diğer partilerin etekleri tutuştu. Bahçeli son sözü söyleyen lider olması sebebiyle gerçek kurt olduğunu ispat etti.


unalmetin11@yahoo.com

Bu yazı toplam defa okunmuştur.

Ufuk Ötesi Gazetesi'nde yayınlanan yazı, haber ve fotoğraflar kaynak gösterilerek iktibas edilebilir.

UFUK ÖTESİ.COM

BU YAZIYI TAVSİYE EDİN

Adınız  Soyadınız

E-posta adresiniz
Arkadaşınızın e-posta adresi

 

Yazdır  - Sayfanın Başına Dön 

 

 Sayı :79

 KÜNYE
 
 ARŞİV
 
 ABONELİK
 
 REKLAM
 
 
  YAZARLAR
 Ali Arif Esatgil
Bayrak gibi yaşamak...
 Alptekin Cevherli
En zor yazım…
 Doç. Dr. Fethi Gedikli
Şimşek gibi çakıp geçen ülkücü
 Dr. Yusuf Gedikli
Sevgili Kemalciğim, candaşım, kardaşım, arkadaşım…
 Kemal Çapraz
Son söz...
 Olcay Yazıcı
Asil Neslin Son Temsilcisi: Kemâl Çapraz
 Bayram Akcan
“BOZKURT” Kemal ÇAPRAZ
 Aydil Erol
Bu çapraz, kimin çaprazı?!!
 Şahin Zenginal
Sensiz hayat zor olacak
 Ünal  Bolat
Sevdiğini Türk için seven Alperen
 Hayri Ataş
“YA BÖYLE ÖLÜM DEĞİL Mİ ERKEN”
 Mehmet Türker
Türk Dünyasının dervişi
 Mehmet Nuri Yardım
Kemal Çapraz diye bir kahraman
 Prof Dr. Ali Osman Özcan
Ufuk Ötesinde Çapraz Ateş
 Orhan Seyfi Şirin
Çapraz doğuştan ‘Reis’ti
 Rasim Ekşi
Kardeşim Kemal’in Vasiyeti
 Dr. Orhan  Gedikli
Sevgili Kemal Kardeşimin Ardından
 Özdemir Özsoy
Seni unutamayız
 Dr. Ünal Metin
“Ufuk Ötesi” yaşıyor
 Aybars Fırat
Kastamonu Beyefendisi
 Süleyman Özkonuk
Öteki Ufuk
 Coşkun Çokyiğit
Kemal Çapraz “Tek Ağaç”lardandı
 Zeki Hacı ibrahimoğlu
30 yıllık dostumdu
 Baki Günay
Kırım Meclisinde Kemal Çapraz sesleri
 Ahmet Tüzün
İz Bırakan
 Cem  Sökmen
Metropoldeki dâvâ adamı: Kemal Çapraz
 Hüseyin Özbek
Kemal Bey
 Asuman Özdemir
Sermayeye kurban gittin…
           
       
 
   

Karahan 2002