Kasım 2008

Ö T E S İ

 

29.11.2023 Net P@no

 
Baki Günay

Telefon Sapığını Nasıl Yakalarsınız?


Yaşamınızı altüst eden telefon sapıklarını birkaç küçük teknikle yakalayabileceğinizi biliyor muydunuz? Teknolojinin imkanları ile telefon sapıklarının künyesini okuyun.

Yaşamınızı altüst eden telefon sapıklarını birkaç küçük teknikle yakalayabileceğinizi biliyor muydunuz? Teknolojinin imkanları ile telefon sapıklarının künyesini okuyun.

Gecenin bir yarısı aniden çalan telefonun avizesini kaldırdığınızda karşı taraftan gelen hırıltılı, sinir bozucu, fısıltı halindeki o sesi duyarsanız; artık kabus dolu günleriniz başlamış demektir. Hayatta en az herkesin başına bir kez musallat olan telefon sapıkları sonunda sizi de bulmuştur. Oysa bu cezayı hak edecek kadar kötü biri değildiniz siz.
Önce telefonu yüzüne kapadınız, olmadı argo konuştunuz, o da olmadı günde iki kez ağrı kesici almaya başladınız. Peki nasıl kurtulacaktınız bu kısık sesli rahatsız kişiden?
Genel takdiklerden biri olan telefonun herhangibir tuşuna basarak tiz bir ‘diiiiiid’ sesini uzun müddet dinlettirdiniz ama sapığınız azimli çıkabilir ve bu tiz sese ben senin bildiğin sapıklardan değilim arkadaş dermişcesine karşı koyabilir. O zaman ikinci takdiği denersiniz;yani telefonu açık bırakmayı. Açık bıraktığınız avizeye baktıkça sinirlerinizin bozulacağı su götürmez bir gerçek olsa bile.

EN İDEALİ ADLİ MAKAMLAR AMA...

İlk iki teknik uzmanların önerdiği taktiklerdi. Bir üçüncü takdiğimiz daha var, bu yöntem daha çok Türkler eözgü ve muhtemelen de bizim icat ettiğimiz bir yol. Yani gazetelerin üçüncü sayfasında her zaman karşılaşabileceğimiz “ telefon sapığını tuzağa düşürdü” cinsinden bir habere kaynaklık edecek bir olay. Yani sapığınıza uydurma bir randevu verip onu bir güzel dövme taktiği. Belki de siz kovalamaca oyununa benzeyen bu yolların yerine sorununuzu hukuksal yollardan çözüme ulaştırmak istiyorsunuz. O zaman ilk önce yapacağınız cumhuriyet savcılığına bir dilekçe vermek. Bu dilekce ile telefonunuz dinlenecek ve tespit edilecek. Siz de bu kişiyi mahkemeye vereceksiniz. Ama bürokrasinin sunduğu bir sürü ayrıntı ile uğraşmadan da sizi rahatsız eden kişinin ismini telefon numarasını ve adresini bulabilirsiniz.Nasıl mı ?
ARTIK TEKNOLOJİ VAR
Sizi rahatsız eden kişiyi bulmak istiyorsunuz,hemde fazla zahmete katlanmadan. Pekala, ama bunun için elimizde bazı aletlerin olması gerekiyor.
Bildiğiniz gibi her cep telefonu karşıdan arayan telefon numarasını size göstermektedir. Sizin yapacağınız ilk iş normal telefonunuzu cep telefonunuza yönlendirip pusuya yatmak. Yalnız telefon hatlarınızın dijital olması gerekiyor. Eğer analog bir telefon hattınız var ise bu işlemi yapamazsınız. Dijital telefonunuzun en alt kısmında bulunan *( Yıldız) işaretinden sonra 21 ve tekrar * (Yıldız) dan sonra yönlendirmek istediğiniz numarayı (Burada kendi cep telefonunuzun numarasını) tuşlayın. Örneğin 0533 XXX XX XX şeklindeki cep telefonu numarasını tuşluyorsunuz. Eğer sapık tehlikesi geçmiş ve saldırıyı başarı ile atlatmışsanız tekrar telefonunuzu eski haline döndürebilirsiniz. Onun için yapacağınız işlem şu olmalıdır: # (Kare) 21 # (Kare) tuşlamanız ile telefonunuz eski haline gelmiş oluyor. Yönlendirme işlemini yaptıktan sonraki iş malum şahış sizi aradığı vakit ekrana düşen numarayı alıp Türk Telekom’un internette açtığı siteye girmek olacak.
www.rehber.telekom.gov.tr
adresine girince tüm Türkiye’deki telefon kayıtlarının bilgisine ulaşmanız mümkün. Numaraya göre ara bölümüne numarayı yazdığınız zaman sizin hayatınızı kabusa çeviren ismi ve o ismin adresini görebiliyorsunuz. Pek çok bürokratik işlem sonucu öğrenebileceğiniz bu bilgiye teknoloji sayesinde dakikalar ile sınırlı bir zamanda ulaşabiliyorsunuz. Eğer tüm bu yolar sizin için uygun değilse piyasada satılan cihazları telefonunuza ekleyerek her gelen numarayı görmenizde mümkün.


ufuk@ufukotesi.com

Bu yazı toplam defa okunmuştur.

Ufuk Ötesi Gazetesi'nde yayınlanan yazı, haber ve fotoğraflar kaynak gösterilerek iktibas edilebilir.

UFUK ÖTESİ.COM

BU YAZIYI TAVSİYE EDİN

Adınız  Soyadınız

E-posta adresiniz
Arkadaşınızın e-posta adresi

 

Yazdır  - Sayfanın Başına Dön 

 

 Sayı :79

 KÜNYE
 
 ARŞİV
 
 ABONELİK
 
 REKLAM
 
 
  YAZARLAR
 Ali Arif Esatgil
Bayrak gibi yaşamak...
 Alptekin Cevherli
En zor yazım…
 Doç. Dr. Fethi Gedikli
Şimşek gibi çakıp geçen ülkücü
 Dr. Yusuf Gedikli
Sevgili Kemalciğim, candaşım, kardaşım, arkadaşım…
 Kemal Çapraz
Son söz...
 Olcay Yazıcı
Asil Neslin Son Temsilcisi: Kemâl Çapraz
 Bayram Akcan
“BOZKURT” Kemal ÇAPRAZ
 Aydil Erol
Bu çapraz, kimin çaprazı?!!
 Şahin Zenginal
Sensiz hayat zor olacak
 Ünal  Bolat
Sevdiğini Türk için seven Alperen
 Hayri Ataş
“YA BÖYLE ÖLÜM DEĞİL Mİ ERKEN”
 Mehmet Türker
Türk Dünyasının dervişi
 Mehmet Nuri Yardım
Kemal Çapraz diye bir kahraman
 Prof Dr. Ali Osman Özcan
Ufuk Ötesinde Çapraz Ateş
 Orhan Seyfi Şirin
Çapraz doğuştan ‘Reis’ti
 Rasim Ekşi
Kardeşim Kemal’in Vasiyeti
 Dr. Orhan  Gedikli
Sevgili Kemal Kardeşimin Ardından
 Özdemir Özsoy
Seni unutamayız
 Dr. Ünal Metin
“Ufuk Ötesi” yaşıyor
 Aybars Fırat
Kastamonu Beyefendisi
 Süleyman Özkonuk
Öteki Ufuk
 Coşkun Çokyiğit
Kemal Çapraz “Tek Ağaç”lardandı
 Zeki Hacı ibrahimoğlu
30 yıllık dostumdu
 Baki Günay
Kırım Meclisinde Kemal Çapraz sesleri
 Ahmet Tüzün
İz Bırakan
 Cem  Sökmen
Metropoldeki dâvâ adamı: Kemal Çapraz
 Hüseyin Özbek
Kemal Bey
 Asuman Özdemir
Sermayeye kurban gittin…
           
       
 
   

Karahan 2002