Kasım 2008

Ö T E S İ

 

3.12.2022 -

 
Atilla Kızıltan

Sağlık hizmeti kazığı yiyenler


Geçen haftaki yazımı bir cümleyle özetleyeyim. Eşine bakmakla yükümlü olan Emekli Sandığı emeklilerinin maaşları kesilivermeye başladı. Sebep, "senin eşin SSK'lı. O halde Emekli Sandığı'nın hastanelerindeki, yani devlet hastanelerindeki muayene, tedavi ve ilaç giderlerini tahsil ederiz" mantığı.

Geçen haftaki yazımı bir cümleyle özetleyeyim. Eşine bakmakla yükümlü olan Emekli Sandığı emeklilerinin maaşları kesilivermeye başladı. Sebep, "senin eşin SSK'lı. O halde Emekli Sandığı'nın hastanelerindeki, yani devlet hastanelerindeki muayene, tedavi ve ilaç giderlerini tahsil ederiz" mantığı. Üstelik bunu da haber vermeden yapıyorlar.
Aslında parayı emekliden değil SSK'dan almaları gerek. Zaten Emekli Sandığı ile SSK arasında anlaşmaya da varılmış durumda. Gerçekten de Emekli Sandığı, bu konuda harekete geçip SSK'dan para talebinde bulunmuş. Ancak 3 yıllık çaba karşısında bir sonuç alamamış. Ve sonunda çareyi bulmuşlar: Emekliden kesin!
Şunu bilin ki yasa gereği SSK emeklisinin maaşına haciz konamaz. En küçük bir miktarda bile kesinti yapılamaz. Ama Emekli Sandığı emeklisinin durumu farklı. Ondan kesilebildiği için bu uygulama yapılıyor.
Bu konuda on binlerce mağdur kişinin olduğu bir gerçek. Pekiii ne yapmalı? Elbette ki topluca mahkemeye verme hakkınız var. Yani birlikten kuvvet doğar. Birlikte hareket etmeniz için işte size bir 'mağdur'un telefonu. 0212 679 42 96'dan Nihal hanım ile irtibata geçin. El ele verin, haksızlık karşısında direnin. Hakkınızı arayın.

Hastayı öldürdüler

Bakın... Altan bey derdini şöyle anlatıyor: "Geçtiğimiz eylül ayında SSK ve Emekli Sandığı'na bağlı kuruluşlar, sağlık açısından birlikte hizmet verecekleri konusunda anlaştılar. O halde bu tutum, yani 'yasal olmayan haciz' de neyin nesi? Vallahi anlamış değilim. Bu bir hatadır. Bu hatadan derhal geri dönülmesini, mağduriyetimizin karşılanmasını Emekli Sandığından talep ediyoruz."
Örnek 1-2 tane değil ki. Bakın Emekli Sandığı'nın şu insanlara yaptığına (Soyadları bende saklı). Okuyun da ibret olsun:
HANİFE D.- Kalp hastası. Tedavilerini devlet hastanelerinde yaptırıyor. Dış hastanelere cebinden para bile vermiş. Mecbur. Bakıyorlar ki emekli maaşı kesiliyor. Çocukları gidip sebebini öğreniyorlar. Cevap: Annenizin 40 milyar lira tedavi gideri borcu var. Eve dönüp söylüyorlar. Anne zaten hasta. Birkaç gün içinde küt diye gidiyor. Oturdukları evin değeri 20 milyar lira. Çocukları Emekli Sandığı görevlileriyle anlaşıyorlar. 20 milyarlık evi alan Emekli Sandığı borcu siliyor.
VEDAT T.- Gazi. İki eli, iki ayağı yok. Emekli Sandığı aynı nedenle kesinti yapıyor. Yazdığı dilekçede gazi olduğunu belirtiyor. Ancak cevap vermek gereğini bile görmüyorlar. Halen üç ayda bir aldığı 350 milyon liradan kesinti yapılıyor.
MUSTAFA A.- Kendisi memur emeklisi. Bakmakla yükümlü olduğu eşi ise SSK'lı olarak yıllarca çalıştıktan sonra emeklisi olmuş. Olmuş da, bu zaman içinde böbrek hastası da olmuş. SSK'da zaten tedavisi imkânsız. Tedavi masraflarının çoğunu zaten cepten karşılıyor. Zira sürekli hastaneyle olmuyor, özele de gitmek durumunda. Devlet hastanesine bir gidişinde eşinin elinden sağlık defterini almışlar. Defter olmadığı için, artık devlet hastanelerine gidemiyor. Üstüne üstlük Emekli Sandığı eski giderleri maaşından kesiyor.
MEHMET A.- İzmir'den arıyor. Aynı durumdan ötürü dertli mi dertli. Neden kesildiğini sormak için Emekli Sandığı Bölge Müdürlüğü'ne gitmiş. Aldığı cevap ilginç: "Biz haber vermeden keseriz." Gerçekten de kesiyorlar ve kesmeye de devam ediyorlar.
FAHRİ B.- SSK emeklileri 19-21 günlük maaş alacakları için kampanyalar düzenledi. Bunlardan biri de Sayın Cumhurbaşkanımız Ahmet Necdet Sezer'e faks çekmek, ondan yardım istemekti. Sayın Sezer gereğini yapıp talimatını vermişti. O, bir hukukçu. Bizim derdimizi en iyi o bilir. Bu iş için de devreye girmesini bekliyoruz. Tekrarlıyorum: Sayın Cumhurbaşkanım, lütfen maaşlarımızdan yapılan bu kesintiyi durdurun. Bütün ümidimiz sizsiniz.
BEDRİ Ç.- Memur emeklisi. Eşi SSK emeklisi. Binlerce örnekten biri daha. Eşinin devlet hastanelerinde yaptırdığı tedavi, muayene ve ilaç paralarını şimdi emekli maaşından kesiyorlar. Diğerlerine olduğu gibi, hiç haber vermeden.


ufuk@ufukotesi.com

Bu yazı toplam defa okunmuştur.

Ufuk Ötesi Gazetesi'nde yayınlanan yazı, haber ve fotoğraflar kaynak gösterilerek iktibas edilebilir.

UFUK ÖTESİ.COM

BU YAZIYI TAVSİYE EDİN

Adınız  Soyadınız

E-posta adresiniz
Arkadaşınızın e-posta adresi

 

Yazdır  - Sayfanın Başına Dön 

 

 Sayı :79

 KÜNYE
 
 ARŞİV
 
 ABONELİK
 
 REKLAM
 
 
  YAZARLAR
 Ali Arif Esatgil
Bayrak gibi yaşamak...
 Alptekin Cevherli
En zor yazım…
 Doç. Dr. Fethi Gedikli
Şimşek gibi çakıp geçen ülkücü
 Dr. Yusuf Gedikli
Sevgili Kemalciğim, candaşım, kardaşım, arkadaşım…
 Kemal Çapraz
Son söz...
 Olcay Yazıcı
Asil Neslin Son Temsilcisi: Kemâl Çapraz
 Bayram Akcan
“BOZKURT” Kemal ÇAPRAZ
 Aydil Erol
Bu çapraz, kimin çaprazı?!!
 Şahin Zenginal
Sensiz hayat zor olacak
 Ünal  Bolat
Sevdiğini Türk için seven Alperen
 Hayri Ataş
“YA BÖYLE ÖLÜM DEĞİL Mİ ERKEN”
 Mehmet Türker
Türk Dünyasının dervişi
 Mehmet Nuri Yardım
Kemal Çapraz diye bir kahraman
 Prof Dr. Ali Osman Özcan
Ufuk Ötesinde Çapraz Ateş
 Orhan Seyfi Şirin
Çapraz doğuştan ‘Reis’ti
 Rasim Ekşi
Kardeşim Kemal’in Vasiyeti
 Dr. Orhan  Gedikli
Sevgili Kemal Kardeşimin Ardından
 Özdemir Özsoy
Seni unutamayız
 Aybars Fırat
Kastamonu Beyefendisi
 Dr. Ünal Metin
“Ufuk Ötesi” yaşıyor
 Süleyman Özkonuk
Öteki Ufuk
 Zeki Hacı ibrahimoğlu
30 yıllık dostumdu
 Coşkun Çokyiğit
Kemal Çapraz “Tek Ağaç”lardandı
 Baki Günay
Kırım Meclisinde Kemal Çapraz sesleri
 Ahmet Tüzün
İz Bırakan
 Cem  Sökmen
Metropoldeki dâvâ adamı: Kemal Çapraz
 Hüseyin Özbek
Kemal Bey
 Asuman Özdemir
Sermayeye kurban gittin…
           
       
 
   

Karahan 2002