Kasım 2008

Ö T E S İ

 

14.07.2024 Köşe Taşı

 
Prof Dr. Ali Osman Özcan

Akrebin Huyu


“Bak dostum, kendimi buraya kadar tutabildim. Artık dayanamıyorum iğnemi sana batırmadan rahat edemeyeceğim. Kusura bakma” der.

Akrep bir gün ırmak kenarında telaşlı telaşlı dolaşır. Bir işi, bir sorunu varmış gibi bir o tarafa, bir bu tarafa gidip gelir, arada düşüncelere dalar bir tutum içindedir. Bu durum suyun kenarında bulunan kurbağanın dikkatini çeker. Kurbağa, akrebin davranışlarını izlemeye başlar ve bir derdi olduğu kararına varır. Ona yardımcı olmak ister. –“Akrep kardeş bir derdin mi var?” diye sorar. Akrep: -“Evet. Karşıya geçmek istiyorum, fakat yüzmede bilmiyorum, bir aracım da yok” der. Kurbağa bunun üzerine akrebe yardım edebileceğini söyler. Akrep can kulaklığı ile dinler ve neşelenir. Kurbağa, akrebi bir şartla karşıya geçirebileceğini,yoksa yardım edemeyeceğini akrebe söyler. Akrep, o şartın ne olduğunu sorar.
Kurbağa -“Şayet akrepliğini bırakır, beni sokmamaya söz verirsen, seni karşıya geçirebilirim” der. Akrep bu teklifi hemen canı gönülden kabul ettiğini söyler. Bu sözleşmeden sonra ikisi de dostluk kurduklarına sevinirler. Kurbağa, akrebe daha içten davranır. Akrebin arzusunu yerine getirmek için suyun kenarına gelir ve akrebi sırtına bindirir. İki dost sohbet ede ede ırmağı geçmeye başlar.
Irmağın tam ortasına geldiklerinde akrep, kurbağaya seslenir: -“Bak dostum, kendimi buraya kadar tutabildim. Artık dayanamıyorum iğnemi sana batırmadan rahat edemeyeceğim. Kusura bakma” der.
Bu sözü duyar duymaz kurbağa acele ile sulara dalar ve akrebi sırtından düşürür. Akrep, kötülüğünün cezasını çeker. Irmağın sularında boğulur.
“Olmayanları Araştırma Enstitüsü” olarak çalışan bazı kurumlardaki araştırmacılardan bazıları da akrep huyundan gider gibidirler. Bindiği dalı kesenler, kötülük yaptıktan sonra iyilik yaptıklarını iddia ederler aramızda dolaşıp duruyorlar. Fırsat ve imkan buldukça söz ve davranışlarıyla milletimizi incitip gücendirmekten çekinmeyen ve milletimizin geleceğini karartma arzusunda olanların akrepten ne farkı vardır? Bunlara nasıl güvenelim?
Milletimizin defterini dürmek için huylarını değiştirmeden çözüm üretip son anda ihanetiyle övünenlerin olduğu da tarihimizin tozlu sayfaları içinde vardır. Bu akrepler çıkardıkları yangında kendileri de yanmıştır. Kötülükleri günümüze kadar dillerden düşmemiştir ve düşmeyecektir. Akrep huylu olanlara fırsat ve imkan vermek, düşmana silah vermektir. Ona kale kapılarını açıp buyur etmektir. Milletin iradesini akrep zehriyle uyuşturup etkilemek isteyenler, kendilerini kahraman ilan etseler de tarih onları kahraman değil, ancak birer zehir şırıngası olarak yazacaktır.
Diğerlerini araç olarak kullanmayı alışkanlık haline getirenler, millet tarafından boğulmak üzere denizin derinliklerine gömülecektir. Akrep huylu olanlar bile bile kendi ölümlerini de kendileri hazırlayacağından, yaptıkları kendileri içindir. Milletimizin düşünce, duygu ve davranışlarını sahte dostluklara veya önemli biriymiş gibi davranarak zehirlemek isteyenler, akıllarını başlarına almalıdır. Bazı akrepler zaten bu huyların cezasını çekmiştir. Diğerleri de bundan ders almalıdır. Milleti zehirledikten sonra kurtarma çabasına girişenlerin bu tutum ve davranışları gerçekçi değildir. Timsah gözyaşları dökmek, yalancılık sahtekarlık ve ikiyüzlülüğün ta kendisidir.
Sık sık gündem değiştirerek millet için önemli olan konuları önemsizleştirmek, perdelemek, gerçekliği gizleme yöntemi olarak kullanmak, millete tehlikeyi haber vermek isteyenleri etkisizleştirmek bu millete düşmanlıktır. Milletin çıkarları aleyhine imzalar atma cüretinde bakınanlar ise, geleceğimizi zehirlemek isteyen akreplerdir. Bu akreplerin ürediği çevreyi de çok iyi temizlemek bilimsel yöntemlerle ve stratejilerle olabilir. Yabancılarla işbirliği içinde bulunan akrep huyluların merhametine muhtaç olmak, yol almaya ve ölüme davetiye çıkarmak, beka davasından vazgeçmek demektir. Akrep huylulara karşı el ele, gönül gönüle, sırt sırta verme zamanı çoktan gelmiştir. Akrep huylulara imkan ve fırsat verilmemesi dileklerimle....


ufuk@ufukotesi.com

Bu yazı toplam defa okunmuştur.

Ufuk Ötesi Gazetesi'nde yayınlanan yazı, haber ve fotoğraflar kaynak gösterilerek iktibas edilebilir.

UFUK ÖTESİ.COM

BU YAZIYI TAVSİYE EDİN

Adınız  Soyadınız

E-posta adresiniz
Arkadaşınızın e-posta adresi

 

Yazdır  - Sayfanın Başına Dön 

 

 Sayı :79

 KÜNYE
 
 ARŞİV
 
 ABONELİK
 
 REKLAM
 
 
  YAZARLAR
 Ali Arif Esatgil
Bayrak gibi yaşamak...
 Alptekin Cevherli
En zor yazım…
 Doç. Dr. Fethi Gedikli
Şimşek gibi çakıp geçen ülkücü
 Dr. Yusuf Gedikli
Sevgili Kemalciğim, candaşım, kardaşım, arkadaşım…
 Kemal Çapraz
Son söz...
 Olcay Yazıcı
Asil Neslin Son Temsilcisi: Kemâl Çapraz
 Bayram Akcan
“BOZKURT” Kemal ÇAPRAZ
 Aydil Erol
Bu çapraz, kimin çaprazı?!!
 Şahin Zenginal
Sensiz hayat zor olacak
 Ünal  Bolat
Sevdiğini Türk için seven Alperen
 Hayri Ataş
“YA BÖYLE ÖLÜM DEĞİL Mİ ERKEN”
 Mehmet Türker
Türk Dünyasının dervişi
 Mehmet Nuri Yardım
Kemal Çapraz diye bir kahraman
 Prof Dr. Ali Osman Özcan
Ufuk Ötesinde Çapraz Ateş
 Orhan Seyfi Şirin
Çapraz doğuştan ‘Reis’ti
 Rasim Ekşi
Kardeşim Kemal’in Vasiyeti
 Dr. Orhan  Gedikli
Sevgili Kemal Kardeşimin Ardından
 Özdemir Özsoy
Seni unutamayız
 Dr. Ünal Metin
“Ufuk Ötesi” yaşıyor
 Aybars Fırat
Kastamonu Beyefendisi
 Süleyman Özkonuk
Öteki Ufuk
 Zeki Hacı ibrahimoğlu
30 yıllık dostumdu
 Coşkun Çokyiğit
Kemal Çapraz “Tek Ağaç”lardandı
 Baki Günay
Kırım Meclisinde Kemal Çapraz sesleri
 Ahmet Tüzün
İz Bırakan
 Cem  Sökmen
Metropoldeki dâvâ adamı: Kemal Çapraz
 Hüseyin Özbek
Kemal Bey
 Asuman Özdemir
Sermayeye kurban gittin…
           
       
 
   

Karahan 2002