Kasım 2008

Ö T E S İ

 

2.03.2024 Aynada Görünen

 
Hüseyin Aynalı

Osmanlı Sarayında 3 gün


Batı Karadeniz’de etrafı tepelerle çevrili, yarların ortasında kurulmuş, çam ağaçları içinde, her karış toprağı tarih, sanat ve estetik kokan şirin bir Anadolu şehri KASTAMONU. Karadeniz’e uzaklığı ise 135 km.

Batı Karadeniz’de etrafı tepelerle çevrili, yarların ortasında kurulmuş, çam ağaçları içinde, her karış toprağı tarih, sanat ve estetik kokan şirin bir Anadolu şehri Kastamonu. Karadeniz’e uzaklığı ise 135 km.
Bu şehre ilk kez 1987 yılında ticari bir iş nedeniyle gelmiştim. İşimi bitirip hemen döndüğümden 3-4 saat kalabilmiş, şehrin tarihi ve turistik yerlerini gezme fırsatım olmamıştı.
Aradan 15 yıl geçtikten sonra bu kez, Kastamonu Belediye Başkanlığının 23-25 Ağustos 2002 tarihleri arasında düzenlediği 6. Türk Dünyası Günleri etkinliklerine katılmak için bir grup arkadaşımızla Kastamonu’ya geldik. Grubumuz içinde TRT Türk Halk Müziği sanatçısı sayın İclal Akkaplan da vardı.
Uyuyarak geçirdiğim gecenin sonunda, 23 Ağustos sabahı otobüsümüz Kastamonu’ya vardığında; şehrin sakin, sessiz ve oksijen dolu havası “hoş geldiniz” der gibi bizi karşıladı.
Yapımına 1898 yılında başlanan ve 1915 yılında hizmete açılmış olan Osmanlı Sarayı’nın taş merdivenlerinden içeri süzüldüm ve 102 no’lu odaya yerleştim. Uzun yıllar Belediye binası olarak kullanılan yapı, birkaç yıl önce Kastamonu’lu bir iş adamı tarafından 30 yıllığına kiralanıp aslına uygun restore edilerek turizme hizmet verebilecek güzel bir otel haline getirilmiş. Adı da Osmanlı Sarayı Oteli konulmuş. Doğrusu isim binanın tarihi geçmişiyle özdeşleşmiş, adını bulan çocuklar gibi bu tarihi binada adını bulmuş.
23 Ağustos aynı zamanda Atatürk’ün Kastamonu’ya gelişleri Şapka ve Kıyafet İnkilabının 77. Yıl dönümü törenleri ile başladı. Günün ilerleyen saatlerinde katıldığımız Devlet Bakanı sayın Reşat Doğru’nun konuşmaları, Türk Dünyası kitap, giysi ve resim sergisi, Kırımlı ressam Ramiz Netovkin’nin resim sergisi ve gece Halk Konseri ilk günün diğer etkinlikleri idi.
İkinci gün şehrin bazı tarihi ve kültürel mekanlarını gezme fırsatımız oldu. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına ait dokuma atölyesindeki dokuma ürünlerini ve bunlardan imal edilen ev eşyalarındaki sanatı ve estetiği zevkle gördük, inceledik. Kastamonu İl ve İlçelerinin düzenlediği bir sergiden Küre İlçesinde dokunan kök boya bir kilim satın aldım, şimdi evimin antresinde zevkle kullanıyorum.
Öğle yemeği sonrası Tosya İlçesi saz ekibi, mahalli sanatçıları ve TRT Türk Halk Müziği sanatçısı sayın İclal Akkaplan, Kastamonu Kalesini karşıdan gören Saat Kulesi Parkı’nda bize bir müzik ziyafeti verdiler. Saat Kulesi Parkı, şehre hakim bir tepenin üzerinde kurulmuş, Kale’yi tam cepheden görüyor. Bu parktan şehri panoromik olarak seyredebilmek mümkün, bende zevkle, doya doya, müzik eşliğinde seyrettim. Sanırım törenler nedeniyle kale’ye büyük bir Türk bayrağı asılmış, kale ve bayrak birbirlerini tamamlamışlar, sevgiyle kucaklaşan iki insan gibi.
İlerleyen saatlerde Türkmenistan Büyükelçisi Annaguli Nurmemmet’in konuşmasını ve sayın Namık Kemal Zeybek’in “Atatürk ve Avrasya” konulu konferansını dinledik. Sayın Büyükelçi’nin konuşmasından “gerçekçi olalım Türk Devletlerinin Devlet Başkanlarının zirvesi kültürel boyuttan öteye geçememiştir. Bizim kardeşler olarak iş yapmaktan ziyade siyasi hata yapmamamız önemli” cümleleri dikkatimi çekti.
Üçüncü günkü programımızda Pınarbaşı İlçesine gezi vardı. 2900 nüfusa sahip etrafı tepelerle çevrili, tepeleri sık çam ağaçlarının kapladığı şirin bir İlçe Pınarbaşı. İlçe’nin ortasında ahşabın cömertçe kullanıldığı küçük bir park, taban dışında her şey ahşap. Parkta dedelerimizin, ninelerimizin kullandığı çömlekten eleğe, güvece, tavaya, sofraya, yabaya, dirgene, boyunduruğa kadar bize geçmişimizi hatırlatan ev ve iş eşyaları sergilenmiş. Pınarbaşı’nın tabii güzelliklerinden biri Ilıca Şelalesi, Şelaleyi görme fırsatını yakaladık. Şelale başında öğle menümüz mantarlı ekmek ve ayrandı.
Gezi dönüşü gazeteci – yazar sayın Kemal Çapraz’ın “Türk Dünyası” konulu slayt gösterisi, bize 300 milyonluk Türk Dünyasında duygu yüklü bir yolculuk yaptırdı.
Aydınlar Ocağı Genel Başkanı sayın Prof. Dr. Mustafa Erkal “Avrupa Birliği Sürecinde Türkiye” konulu konferansında, asıl meselenin Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne “Ulus Devlet kimliğini muhafaza ederek girmesi” olduğunu üstüne basa basa vurguladı.
Bu tarih yüklü şehrin sokaklarında dolaşırken, adım başı geleneksel Türk evi ve yakın dönem Osmanlı mimarisi örneklerini görmeniz mümkün her eser kendi lisanı ile size geçmişten bir şeyler anlatıyor sanki. Bu anlatım duyulmuş olsa gerek, şehir kentsel sit alanına alınmış.
Kastamonu’da Küre Dağları, Ilgarini Mağarası, Valla Kanyonu, Ilgaz Dağı, Kaya Mezarları ile bunlar dışında daha çok gezilip görülecek doğal, tarihi ve kültürel yer ve eserler var. Ancak bu üç günlük kısa ziyaretimizde, tabiatıyla bunların hepsini gezip görme fırsatımız olmadı. Bilmeden Nasrullah’tan da suyu içtiğime göre, yolumun daha çok Kastamonu’ya düşeceğini, bir şeylerin beni bu şehre tekrar tekrar çekeceğini hissedebiliyorum.
Biz tekrar tekrar Kastamonu’ya ve Osmanlı Sarayı’na geleceğimizi hissede duralım; bazıları yıllardır üst üste işledikleri hataları neticesi, bir daha Ankara’ya ve Meclise gelemeyeceklerini, üç günlük daha siyasi ömürleri kalmış olabileceğini, derinden hissetmiş olmalılar ki; kendilerini sıtma tutar gibi “3 Kasım Sendromu” tutmuş gözüküyor.
Ne diyelim... Bir açıdan bakarsan ekme-biçme dünyası... bir başka açıdan bakarsan her şeyin hayırlısı... Daha farklı bir açıdan güçler savaşı... Bir de dördüncü açıdan bakarsan denge siyaseti...
Peki hangisi doğru? Doğruyu görebilmeniz, sanırım hangi açıdan veya açılardan bakabildiğinize bağlı. Değil mi arkadaşlar?


ufuk@ufukotesi.com

Bu yazı toplam defa okunmuştur.

Ufuk Ötesi Gazetesi'nde yayınlanan yazı, haber ve fotoğraflar kaynak gösterilerek iktibas edilebilir.

UFUK ÖTESİ.COM

BU YAZIYI TAVSİYE EDİN

Adınız  Soyadınız

E-posta adresiniz
Arkadaşınızın e-posta adresi

 

Yazdır  - Sayfanın Başına Dön 

 

 Sayı :79

 KÜNYE
 
 ARŞİV
 
 ABONELİK
 
 REKLAM
 
 
  YAZARLAR
 Ali Arif Esatgil
Bayrak gibi yaşamak...
 Alptekin Cevherli
En zor yazım…
 Doç. Dr. Fethi Gedikli
Şimşek gibi çakıp geçen ülkücü
 Dr. Yusuf Gedikli
Sevgili Kemalciğim, candaşım, kardaşım, arkadaşım…
 Kemal Çapraz
Son söz...
 Olcay Yazıcı
Asil Neslin Son Temsilcisi: Kemâl Çapraz
 Bayram Akcan
“BOZKURT” Kemal ÇAPRAZ
 Aydil Erol
Bu çapraz, kimin çaprazı?!!
 Şahin Zenginal
Sensiz hayat zor olacak
 Ünal  Bolat
Sevdiğini Türk için seven Alperen
 Hayri Ataş
“YA BÖYLE ÖLÜM DEĞİL Mİ ERKEN”
 Mehmet Türker
Türk Dünyasının dervişi
 Mehmet Nuri Yardım
Kemal Çapraz diye bir kahraman
 Prof Dr. Ali Osman Özcan
Ufuk Ötesinde Çapraz Ateş
 Orhan Seyfi Şirin
Çapraz doğuştan ‘Reis’ti
 Rasim Ekşi
Kardeşim Kemal’in Vasiyeti
 Dr. Orhan  Gedikli
Sevgili Kemal Kardeşimin Ardından
 Özdemir Özsoy
Seni unutamayız
 Dr. Ünal Metin
“Ufuk Ötesi” yaşıyor
 Aybars Fırat
Kastamonu Beyefendisi
 Süleyman Özkonuk
Öteki Ufuk
 Zeki Hacı ibrahimoğlu
30 yıllık dostumdu
 Coşkun Çokyiğit
Kemal Çapraz “Tek Ağaç”lardandı
 Baki Günay
Kırım Meclisinde Kemal Çapraz sesleri
 Ahmet Tüzün
İz Bırakan
 Cem  Sökmen
Metropoldeki dâvâ adamı: Kemal Çapraz
 Hüseyin Özbek
Kemal Bey
 Asuman Özdemir
Sermayeye kurban gittin…
           
       
 
   

Karahan 2002