Kasım 2008

Ö T E S İ

 

16.06.2024 2008 | 2007 | 2006 | 2005 | 2004 | 2003 | 2002


ARŞİV : Kasım - 2008

 
 

Köşe Yazıları


Geniş Açı :  Bayrak gibi yaşamak... -  Ali Arif Esatgil
Beyt-ül mal'den nemalananlar "Öyle değil, böyle" derdi, bıyık altından güler 'yemiş' gibi yapardık... Onlar harbi harbi yerdi... Kıptiler, nesebi gayri sahihler, buçuklar, koftiler bizden fazla 'bizci' olur çıkardı, oysa biz ‘saf’ adamlar gerçeği çok sonra çakardı... Devşirmeleri, dönmeleri bile bağrımıza basardık, onlarsa bizim üstümüze basa basa, ikbal merdivenlerini çıkardı... Bayrak gibi yaşardık be, gölgemizde çakalı, kurdu, kuşu...
(48025)
Sözün Özü :  En zor yazım… -  Alptekin Cevherli
Öyle insanlar vardır ki; öldüğü haberini aldığınızda dahi onun ölebileceğine inanamazsınız. Yaşamınızda öyle önemli ve vazgeçilmez bir yere sahiptirler ki; onlarsız bir hayat düşünmemişsinizdir bile…Tıpkı Kemâl Çapraz gibi. Telefonda vefat haberi geldiğinde bile kendi kendinizi kandırarak, ‘Hayır ölmemiştir. Yanlış anlamışsınızdır, yaralı hastahanede yatıyordur’ diyerek size telefon edene verdiğiniz cevap gibi…
(33445)
Evrak-ı Perişandan :  Şimşek gibi çakıp geçen ülkücü -  Doç. Dr. Fethi Gedikli
Ufuk Ötesi gazetesi yazıhanesi bir merkezdi. Birçok arkadaş ve dostla orada karşılaşıp sohbet etme imkanı buluyorduk. Burası yurt içinden, dışından ve bilhassa Türk ülkelerinden birçok yeni insanla da tanışma fırsatı sunuyordu. Birçokları için İstanbul’da mutlaka uğranılması gereken bir yer, Kemal Çapraz’ın başında bulunduğu Ufuk Ötesi yazıhanesiydi. Bir buluşma yeriydi.
(31056)
Aykırı Bakış :  Sevgili Kemalciğim, candaşım, kardaşım, arkadaşım… -  Dr. Yusuf Gedikli
Senin hakkında yazmak ne kadar zor. Ne yazayım senin hakkında? Ne diyeyim? Nasıl diyeyim? “Ölümün kollarına niye böyle doludizgin atıldın mı?” diyeyim. “Niye o kadar dalgındın mı?” diyeyim. “Acaba neler düşünüyordun mu?” diyeyim. “Ellerimizi niye Tanrı’ya açılı halde bıraktın mı?” diyeyim? Nasıl oldu böyle, nasıl? Niye seni buldu bu feci kaza, niye? Her zaman bize önderlik ettin, bizi etrafında topladın. Bizi istediğin yere götürdün. Çünkü sana “hayır” diyemezdik, demezdik.
(25250)
Çapraz Ateş :  Son söz... -  Kemal Çapraz
“Bizler AB-D fonlarının veya başkalarının doldurduğu dolmakalemler değiliz. Bizler kurşun kalemleriz. Bu mücadelenin sonunda kurşun kalemlerin galip geldiğini göreceksiniz.”
(23946)
Düşün/ce :  Asil Neslin Son Temsilcisi: Kemâl Çapraz -  Olcay Yazıcı
Dürüst, namuslu, genç yaşına rağmen bir Osmanlı beyefendisi, bir hürmet âbidesi gibi yaşadı. Delikanlı gibi yaşadı. Ne yazık ki, 70 yaşına gelmesine rağmen bu erdemden nasibini alamayan insanlar var hâlâ. Genç öldü ama kısa ömrüne, efsâneleşecek kadar büyük işler, başarılar sığdırdı. Çirkin siyaset ile küstah sermayenin kirlettiği ülkemizde, o genç bir Kutup Yıldızıydı, Türk tefekkürünün, millî kimliğin, büyük ideâlin insanıydı.
(23751)
Pusula :  “BOZKURT” Kemal ÇAPRAZ -  Bayram Akcan
Kemal Çapraz, “fikri de-zikri de erkek”, inancının, ülküsünün adamıydı. O, büyük dâvâ adamı pozlarında gezip, masa başı toplantılarında milliyetçilik yapmadı. O milliyetçiliği, Türkçülüğü hücrelerine varıncaya kadar yaşayan bir adamdı. Evet adam, hem de “adam gibi adam”dı. O Türk’ün ateşle imtihanında, o ateşi söndürmek için sürekli çırpınan, kendini paralayan bir gönül eriydi…
(23056)
Bamteli :  Bu çapraz, kimin çaprazı?!! -  Aydil Erol
Dünya dünya olalı yiye yiye doymak bilmeyen kara toprak, “Bağrımda Kemal Çapraz gibi bir er yatıyor!..” diye ne denli övünse azdır. Şairin “Bir namazlık saltanatın olacak/Taht misali o musalla taşında” deyişine aldırma. Senin gönüllerdeki saltanatının dünya durdukça devam edeceğine Tanrı’ya inandığım gibi inanıyorum.
(22133)
Kuşbakışı :  Sensiz hayat zor olacak -  Şahin Zenginal
Kemal Çapraz’ın çok seveni vardı… Kemal Çapraz’ı tanıyıp da sevmeyen hiçbir Allah’ın kulu yoktu… Ama kendisi, Türk Milleti’nin birlik ve bütünlüğüne kastedenlere, Türk devletinin bağımsızlığını ve bölünmezliğini hedef alanlara düşmandı… İşsiz kaldı, parasız kaldı… Gün geldi parasızlıktan Ufuk Ötesi’ni abonelerine geç ulaştırabildi… Ama hiçbir zaman yılmadı, çizgisini değiştirmedi…
(21444)
Hedef :  Sevdiğini Türk için seven Alperen -  Ünal  Bolat
Herkesin bir gün mutlak surette bir şekilde içeceği ecel şerbetini içtiğinde, herkesin imtihanda olduğu bu dünyada tertemiz alnının akıyla, mübarek bir Ramazan-ı şerif ayı içersinde imtihanını verenlerden olmanın huzuruyla yatıyor kabrinde… Böylece bu meşrebi dönek olan dünyadan ve onun ikiyüzlülüğünden ve riyakârlarından kurtuldu.
(20922)
Seyran :  “YA BÖYLE ÖLÜM DEĞİL Mİ ERKEN” -  Hayri Ataş
O, insanları oldukları gibi, yani hatalarıyla sevaplarıyla kabul ederdi. Bu, bazen sıkıntılar doğursa da, onun kendine has mahcubiyeti şikâyet etmesine mani olurdu. Kemal Ağabeyi tanıyan herkesin ittifak ettiği şey onun nezaketidir. Kendisine kaba davrananlara bile cevap verirken bu tavrını kaybetmez, oldukça nazik ve kibar olurdu.
(20184)
. :  Türk Dünyasının dervişi -  Mehmet Türker
O dünyada iki şey için yaşamıştı: Al bayrak ve Bozkurt. Al bayrağı herkesten fazla hak etmişti. Tabutun üzeri Kırımlıların Tarak Tamgalı Gök bayrağının yanı sıra diğer Türk cumhuriyetlerinin bayraklarıyla süslenmişti. Yumruk kadar kalbine dünya Türklüğünü sığdırmış 44 yaşında bir insanın cenaze töreninde, bu dünyada tekrar her şeyin karşılıklı olduğunu gördüm: Sevenin sevildiği gerçeği cami avlusundaydı.
(19955)
- :  Kemal Çapraz diye bir kahraman -  Mehmet Nuri Yardım
Genç neslin âdeta uç beyi, düşünce sakasıydı. Bir gün geldi, dostlarına bile veda edemeden havalanıp kanatlanıverdi. Şimdi dostları onu gözyaşları arasında rahmetle anıyor. Kemal Çapraz, bugün ne yazık ki nesli tükenen, geçmişte örneği daha çok bulunan mefkûre sahibi, ideal sahibi, ülkü sahibi insanlardandı.
(19897)
Köşe Taşı :  Ufuk Ötesinde Çapraz Ateş -  Prof Dr. Ali Osman Özcan
Müsrif, acımasız ve bencillerin eziyetlerine, entrikalarına, suikastlarına, güvensizliklerine; kısaca ihanetlerine göğüs germeyi becerdin. Fakat yüzündeki gülümseyişi ve davranışlarındaki nezaketi hiç kaybetmedin. Sevgisizliğin, kıskançlığın, hasedin, hasımlığın, düşmanlığın ne olduğunu bildiğin halde şefkat ve merhamet duygularından asla vazgeçmedin.
(19471)
Şiir :  Çapraz doğuştan ‘Reis’ti -  Orhan Seyfi Şirin
Kemal Çapraz Ural’dan Kıbrıs’a, Ohri’den Çin Seddi’ne kadar yedi diyarda birden toprağa düştü. Kemal Çapraz elde kalan son yurtluklardan Ilgaz dağında ulu bir kayın ağacının koyu gölgesi dâhil, yedi diyara birden uzandı. Milletimiz Kemal Çapraz’la birlikte âdeta yedi dövüşken taburunu yitirdi.
(19268)
- :  Kardeşim Kemal’in Vasiyeti -  Rasim Ekşi
Kemal’in fedakârlıkları bitmek bilmezdi. Hatırladığım heyecanlı anlarından birisi de, Azerbaycan Türk Cumhuriyetinin meşru Cumhurbaşkanı Ebullfez Elçibey’le görüşmek için Nahçıvan’ın Ordubad ilçesine bağlı Keleki köyüne gitmesidir. Gaz lâmbasının ışığında yaptığı konuşma Türkiye gazetesinde yayınlandı.
(18921)
- :  Sevgili Kemal Kardeşimin Ardından -  Dr. Orhan  Gedikli
Kemal ile ileriye dönük purojelerimizde Ufuk Ötesini günlük gazeteye çevirmekten tutun da Türk Dünyasına düzenli kültür turu yapacak bir tur şirketi kurmaya kadar pek çok puroje vardı. Hatta bunlardan tur şirketi kurma işini 13 Eylül’de karara bağlamış ve hazırlıklara başlamıştık. Bu tur şirketi Balkanlardan başlayarak Yakutistan’a kadar bütün Türk devletlerini içine alan geziler düzenleyen bir yapıda şekillenecekti.
(18580)
Gerçek :  Seni unutamayız -  Özdemir Özsoy
Öncü idin, münci (kurtuluşa yönelten) idin. Kendine özgü ve sana çok yakışan öyle bir tevazu içindeydin ki önde gittiğin sezilmezdi. Birçok yeteneğin gibi bunu da gizli tutardın. İşte yine önde gittin, yine öncülük yaptın. Takdir-i ilâhî böyle tecelli etti. Buradaki hikmeti, gönül dostların, arkadaşların zamanla daha iyi yorumlayacaklardır. Bütün dostlar, kederli ailen ve masum, sevimli yavruların gün geçtikçe seni daha iyi anlayacak ve değerlendireceklerdir.
(18468)
Yakın Takip :  “Ufuk Ötesi” yaşıyor -  Dr. Ünal Metin
Ramazan’ın ikinci haftasının başlarında sabah saat yedibuçuk sıralarında cep telefonum çaldı. Baktım Serdar arıyor. Telefonu hayırdır diye açtım... Serdar’ın dediği “Kemal’i kaybettik”. Serdar bu şaka yapmaz... Aramızdaki en ciddi adamdır. Gene de “Hangi Kemal?” dedim. “Çapraz” dedi. “Hadi len!” demişim.
(18375)
Göğe Merdiven :  Kastamonu Beyefendisi -  Aybars Fırat
Kemal Bey’in keskin, çarpıcı kalemini, olayların içinden en hayatî olanlarını tespit etme yeteneğini önemle zikretmek istiyorum. Bu gazeteci kimliğiyle, dostlarının yardımlarını alarak “Kastamonu Türk Dünyası Günleri” geleneğini başlatması bile Kemal Bey’e “Kastamonu Beyefendisi” olarak bakmamız için yeterlidir. Başlattığı bu gelenek, Kastamonu için çok mühim bir hizmettir, önemi gelecek yıllarda daha da iyi anlaşılacaktır.
(18360)
Öteki UFUK :  Öteki Ufuk -  Süleyman Özkonuk
-
(18323)
Zekice :  30 yıllık dostumdu -  Zeki Hacı ibrahimoğlu
Kemal Çapraz’la tanışmış olmaktan büyük mutluluk duymaktayım. Bu tanışıklığımız ve dostluğumuz 30 seneyi buldu. Kemal Çapraz gerçek bir dost, dürüst, güvenilir, saygın bir insan olarak devamlı kalbimizde ışık olarak doğmaktadır.
(18253)
Kültür-Sanat :  Kemal Çapraz “Tek Ağaç”lardandı -  Coşkun Çokyiğit
Ağaç adlı bir hikâyemde yazdığım gibi, Kemal Çapraz büyük bir ormandan arta kalmış “tek ağaçlardan” biriydi. Etrafındaki ağaçlar çetin bir kış sonucu ya kurumuş veya kesilip eşyalaştırılmak üzere pazara çıkartılmıştı: o inatla ormanı yeniden diriltmeye çalışıyordu. Tohumlarını dört yöne saçıyordu ama orman bir türlü yeşeremedi. Neden? Topraktan mı? Yoksa “muktezayı hali zaman” böyle mi istemişti bilemiyorum.
(18249)
Net P@no :  Kırım Meclisinde Kemal Çapraz sesleri -  Baki Günay
Kemal abi ile en son, vefatından bir hafta önce görüşmüştük. Benim geciktirdiğim yazımı göndermem için her zamanki gibi şikâyetten uzak bir tonla, sevgi dolu ve içten bir hâlde: 'Bakicim yazını bekliyoruz' demişti. Bu ses ona dair bende kalan en son anı.
(18097)
Yeni Ufuklar :  İz Bırakan -  Ahmet Tüzün
O; “inandığı gibi”, “istediği gibi” yaşadı… Eğer başka bir hayatı tercih etseydi; çok değişik mevkilerde olabilirdi. Ama dedim ya, inandığı ve istediği gibi yaşadı.“Fark” da buradaydı. Belki çok parası, ışıltılı makamları olmadı, lâkin ülke sınırlarını aşarak, bütün Türk Dünyasının gönlünde taht kurdu. Vahşi kapitalizmi, Amerikan emperyalizmini kıracak yegâne gücün Türk Birliği olduğuna inanıyordu. Ve son nefesine kadar bunun için çalıştı.
(18018)
Ölçü :  Metropoldeki dâvâ adamı: Kemal Çapraz -  Cem  Sökmen
Kemal Reis’ti o… 1980’lerin başında, öğrencisi olduğu İstanbul Üniversitesi Basın Yayın Yüksek Okulu’nda, Anadolu’nun çeşitli yerlerinden gelen gençlere ağabeylik yapan bir Horasanlı Alperen’di. Türk Dünyasının Evliya Çelebisiydi o… Yıllarca esaret altındaki soydaşlarımızın meselelerini Türkiye’ye duyurdu. Kırım’dan Doğu Türkistan’a uzanan bir gönül köprüsü kurdu. Kemal Ağabey’di o…
(17855)
Tutanak :  Kemal Bey -  Hüseyin Özbek
Adın çağrıştırdığı anlamla kişinin karakter uygunluğunu eskiler ismiyle müsemma olarak tanımlarlar. İsimle karakter uygunluğunun birebir örtüşmesinin mükemmel örneğiydi Kemal Çapraz. Çok genç yaşlarında bile Kemale ermişliğin, olgunluğun bütün özelliklerini taşıdığını, kişiliğinin, kimliğinin ayrılmaz parçası haline getirdiğini görürdünüz.
(17845)
Ünlem ! :  Sermayeye kurban gittin… -  Asuman Özdemir
Halen duruyor mu yerinde bilmiyorum ama şimdi Sultanahmet meydanında, tarihî Bizans sarayının duvarları dibindeki çay bahçesinde, bir ikindi saatinde olmak vardı. Sohbet muhabbet, dedikodu, kahkaha derken gölgesinde oturduğumuz ağaçların dallarındaki silme dolu serçeler cıvıltıları ile bize katılmalıydı. Hiç az olmazdık. Adres belliydi. Ya gazetedeyiz ya da orada…
(17683)

*

Haberler


Canım, kanım, benim değerli parçam Kemal’im -  Ufuk Ötesi
Her anne için evlâdı neyse, benim için de Kemal’im öyleydi. Beş evladım vardı ama o bedenim, yüreğim idi. Yüreğim koptu, ayakta durmakta güçlük çekiyorum. Gözümün nuruydu, söndü! Bu gözler dünyaya baksa da artık görmez, ufka bakamaz.
(17346)
Ondört yıllık hayat arkadaşım, iki evladımın babası Sevgili Çapraz; -  Ufuk Ötesi
Kısacık ömrüne bunca hizmeti nasıl sığdırdın, nasıl hızlı, dolu dolu yaşadın ve nasıl aniden bizleri şok ederek aramızdan ayrıldın?
(16355)
Canım biricik kardeşim KEMAL -  Ufuk Ötesi
Her kesimin örnek alması gereken mütevazı, yardımsever, vatansever, milliyetçi kişiliğinle her zaman bizim kalbimizdesin.
(15863)
Gönlümüzde yaşayacak -  Ufuk Ötesi
Türk Dünyası’nın çilekeş gazetecisi, kalemini doğruluktan başka hiçbir şey için oynatmayan, dürüst ve örnek insan Kemal Çapraz, elim bir trafik kazası sonucu hayata veda etti. Kemal Çapraz ebedi yolculuğuna binlerce seveni tarafından gözyaşları ve dualarla uğurlandı. Ama Kemal Çapraz gönüllerde hep yaşayacak
(15805)
Bu yazıyı yazmak benim için çok zor… -  Ufuk Ötesi
Tanıştığımda efsane olarak dinlediğim Kemal Çapraz'ın bu kadar sevecen, bu kadar iyi niyetli, komik, eğlenceli biri oluşuna şaşırmıştım…
(15423)
Vah Kemal Çapraz’ım Vah -  Ufuk Ötesi
Kemal Çapraz, hayatı boyunca mukaddes bildiği Türk devletinin ruh köküne hep sadık kalarak onu koruyup, kollamak için yüreğiyle çalıştı. Türk devleti güçlü olduğu zaman bütün Türk dünyasının da ayağa kalkacağına bütün kalbiyle inanan bir gönül, bir dava adamıydı.
(15410)
Kastamonu’nun değerli evladı -  Ufuk Ötesi
Kastamonu, çok değerli bir evlâdını kaybetti. Gazeteci yazar Kemal Çapraz, genç yaşta aramızdan bir trafik kazası sonucunda ayrıldı. Bu sebeple üzüntümüz büyüktür.
(15350)
Uğurlarken... -  Ufuk Ötesi
Türk Dünyası sevdalısı Kemal Çapraz'ın ardından gazetemize birçok taziye mesajı geldi.
(15286)
Cemal Çapraz’ın oğlu -  Ufuk Ötesi
Benim bir Kemalim vardı; bundan sonra binlerce Kemalim oldu. O manevi güç bana yeter. Geride kalanlara Allah uzun ömür versin. Kemalimin hatıraları yaşadıkça o huzur içinde yatacaktır.
(15200)
Değerli Hemşehrim Kemal Çapraz'ın Ardından -  Ufuk Ötesi
Bir ülkede namuslu kalmanın bedeli bu kadar ağır ödeniyorsa, bir ülke gerçek aydınına sahip çıkmak yerine soytarılarına alkış tutuyorsa... Zordur o ülkenin ayakta kalması.
(15149)
Gözü yaşlı soru soran tek gazeteci... -  Ufuk Ötesi
Türk dünyasının değerli insanı, aziz dostumuz, kardeşim Kemal Çapraz’ın aramızdan ayrılmasına halen alışmış değilim. Alışmak da zor. Ama Allah’ın emri, insanlar doğacak ve ölecek. Her canlı bunu yaşayacak. Ancak, insanlar yaşarken yaptıkları ile anılacaklar. Arkasında da yaptıkları kalacak.
(15003)
Severek yaşayanlar, sevilerek ölenler -  Ufuk Ötesi
Ölüm sevinmesin hiç, ömrünü vermez bada El kadrini canından daha artık bilenler Hazin bir hatıra tek kalacaktır dünyada Severek yaşayanlar, sevilerek ölenler.
(14950)
O, “adam gibi adam” değildi -  Ufuk Ötesi
Kemal’in sevdikleri de vardı, hiç şüphesiz sevmedikleri de. Üstelik sağlığında pek çok dostu (!) ona kazık atmıştı. Ama 20 yıldan fazla yakından tanıdığım Kemal’in ağzından hiç kimsenin aleyhinde tek bir hece bile duymadım.
(14902)
Ablasının Ağzından Kemal ÇAPRAZ -  Ufuk Ötesi
Yetmiş yıllık ömrü kırkdört yıla sığdırdın. Demek acelen onun içinmiş. Boş geçirecek bir dakikan bile yoktu... Herşeyi arkanda bırakıp gittin. Boşluğunu hiçbir şeyle dolduramayız. Senin yorgunluğunu gördükçe boşuna yoruluyor diye düşünürdük. Meğer hiç de öyle bizim düşündüğümüz gibi değilmiş. Bunu seni son yolculuğuna uğurlarken anladık
(14866)
Gönül adamı Kemal Çapraz… -  Ufuk Ötesi
Çapraz’ın en verimli yaşında, talihsiz bir kaz aile aramızdan ayrılması, hem Türk dünyası, hem de gazetecilik mesleğimiz için büyük kayıptır
(14822)
Onun tek derdi ülkesiydi -  Ufuk Ötesi
Kardeşim dünya malını hiç umursamazdı. Allah bana sıhhat vermiş. Dünyanın en zengini benim derdi. Onun tek derdi ülkesiydi. Vatanının çıkarı için çalışırdı.
(14706)
Mümtaz şahsiyet -  Ufuk Ötesi
Kemal, çırpınarak, borç içinde, varını yoğunu da tüketerek ”Ufuk Ötesi” gazetesini çıkarttı. Bu muhteşem eser onun fedakârlığının çok parlak bir örneğidir. Burada yazdığı yazıları okumayanlar okurlarsa “Kemal kimdir?” çok iyi anlarlar.
(14633)
O, Kırım için Kırım O'nun için farklıydı -  Ufuk Ötesi
Rahmetli Kemal Çapraz Türk dünyası ve bilhassa Kırım konusunda çok üretken yazılar yazan, görseller hazırlayan, imkânları nispetinde seyahat eden bir gazeteci idi.
(14431)
Kemal Çapraz’ı kaybettik -  Ufuk Ötesi
Kemal Çapraz, tam bir dâvâ adamıydı. Dâvâ ise Türklük dâvâsıydı. O kısacık hayatını Türklüğün yücelmesi için yaptığı çok büyük işlerle doldurdu ve gök kubbede hoş sadâ bırakıp gitti.
(14187)
Sayın Çapraz -  Ufuk Ötesi
Çapraz aslında tek kişilik bir orduydu. Savunduğu fikirleri tek başına da olsa gerçekleştiriyordu. Sadece fikir adamı değil, aynı zamanda aksiyon adamıydı da.
(13705)
KASTAMONUMUZ’UN EVLÂDI KEMAL ÇAPRAZ’IN ARDINDAN -  Ufuk Ötesi
Adı Kemal, yüzü cemal, alnı hep aktı, Gönlü zengin, dünyası engin, gülüşü sımsıcaktı… Kavuştu, rahmet-i Rahmân’a apansız, Gözlerimizde yaş, gönlümüzde keder bıraktı…
(13662)

2008


OCAK

ŞUBAT

MART

NİSAN

MAYIS

HAZİRAN

TEMMUZ

AĞUSTOS

EYLÜL

EKİM

KASIM

ARALIK

2007


OCAK

ŞUBAT

MART

NİSAN

MAYIS

HAZİRAN

TEMMUZ

AĞUSTOS

EYLÜL

EKİM

KASIM

ARALIK

2006


OCAK

ŞUBAT

MART

NİSAN

MAYIS

HAZİRAN

TEMMUZ

AĞUSTOS

EYLÜL

EKİM

KASIM

ARALIK

2005


OCAK

ŞUBAT

MART

NİSAN

MAYIS

HAZİRAN

TEMMUZ

AĞUSTOS

EYLÜL

EKİM

KASIM

ARALIK

2004


OCAK

ŞUBAT

MART

NİSAN

MAYIS

HAZİRAN

TEMMUZ

AĞUSTOS

EYLÜL

EKİM

KASIM

ARALIK

2003


OCAK

ŞUBAT

MART

NİSAN

MAYIS

HAZİRAN

TEMMUZ

AĞUSTOS

EYLÜL

EKİM

KASIM

ARALIK

2002


NİSAN

MAYIS

HAZİRAN

TEMMUZ

AĞUSTOS

EYLÜL

EKİM

KASIM

ARALIK

 

 Sayı :79

 KÜNYE
 
 ARŞİV
 
 ABONELİK
 
 REKLAM
 
 
  YAZARLAR
 Ali Arif Esatgil
Bayrak gibi yaşamak...
 Alptekin Cevherli
En zor yazım…
 Doç. Dr. Fethi Gedikli
Şimşek gibi çakıp geçen ülkücü
 Dr. Yusuf Gedikli
Sevgili Kemalciğim, candaşım, kardaşım, arkadaşım…
 Kemal Çapraz
Son söz...
 Olcay Yazıcı
Asil Neslin Son Temsilcisi: Kemâl Çapraz
 Bayram Akcan
“BOZKURT” Kemal ÇAPRAZ
 Aydil Erol
Bu çapraz, kimin çaprazı?!!
 Şahin Zenginal
Sensiz hayat zor olacak
 Ünal  Bolat
Sevdiğini Türk için seven Alperen
 Hayri Ataş
“YA BÖYLE ÖLÜM DEĞİL Mİ ERKEN”
 Mehmet Türker
Türk Dünyasının dervişi
 Mehmet Nuri Yardım
Kemal Çapraz diye bir kahraman
 Prof Dr. Ali Osman Özcan
Ufuk Ötesinde Çapraz Ateş
 Orhan Seyfi Şirin
Çapraz doğuştan ‘Reis’ti
 Rasim Ekşi
Kardeşim Kemal’in Vasiyeti
 Dr. Orhan  Gedikli
Sevgili Kemal Kardeşimin Ardından
 Özdemir Özsoy
Seni unutamayız
 Dr. Ünal Metin
“Ufuk Ötesi” yaşıyor
 Aybars Fırat
Kastamonu Beyefendisi
 Süleyman Özkonuk
Öteki Ufuk
 Zeki Hacı ibrahimoğlu
30 yıllık dostumdu
 Coşkun Çokyiğit
Kemal Çapraz “Tek Ağaç”lardandı
 Baki Günay
Kırım Meclisinde Kemal Çapraz sesleri
 Ahmet Tüzün
İz Bırakan
 Cem  Sökmen
Metropoldeki dâvâ adamı: Kemal Çapraz
 Hüseyin Özbek
Kemal Bey
 Asuman Özdemir
Sermayeye kurban gittin…
           
       
 
   

Karahan 2002