Kasım 2008

Ö T E S İ

 

24.06.2024 Çapraz Ateş

 
Kemal Çapraz

Gerginlik politikası


Türkiye çok ciddi iç ve dış tehditlerle karşı karşıyayken, hızla toplum laik-antilaik kamplaşmasına doğru sürükleniyor. Türkiye’de özellikle laikliği dinsizlik gibi göstermeye çalışan bazı laikler ve bazı antilaikler olduğu müddetçe mevcut iktidarın ekmeğine yağ sürülmeye devam eder. Önümüzde yerel seçimler var. Yerel seçimlere kadar Türkiye’deki gerginlik tırmandırıldıkça tırmandırılacak…

Türkiye ekonomisi hızla bir krize doğru sürükleniyor. Küresel dalgalara direnebilecek sağlıklı bir ekonomik yapıyı oluşturabilmiş değiliz. Türkiye hızla fakirleştiriliyor. Yabancı yatırımcılar iç piyasadaki parayı toparlayacak sektörlere para yatırıyorlar. Türkiye’den toplanan paralar böylelikle tamamen dışarı çıkarılacak şekilde kontrol altında tutuluyor. Yabancıların para yatırdığı alanlara bir bakmanız meseleyi çözmeye yeter de artar bile… Bankalar, hipermarketler, Telekom, mobil telefonlar, iş merkezleri, enerji santralleri, otobanlar… Türkiye’deki hazır parayı dışarıya çıkaran sektörler… Yani ülkemize yeni istihdam alanları açılmıyor, mevcut kâr eden kuruluşlarımızın kârı dışarı çıkarılıyor.
Türkiye bunları tartışacağı yerde suni gündemlerle gerginlik oluşturuluyor. Bu gerginlik de iktidarın işine geliyor. Hatta gökçek Türkçemizdeki, “Yangına körükle gitmek” tabirinde olduğu gibi davranıyor. Basında bu körüğü işleten mekanizmanın başında… Türkiye gerildikçe geriliyor. Geçmişte sağ-sol, daha sonra Alevi-Sünni, laik-antilaik tartışmaları hep bu yüzden… Gerginlik politikalarından medet umanların ürettiği senaryoları topluma kabullendiriyorlar.
Türkiye çok ciddi iç ve dış tehditlerle karşı karşıyayken, hızla toplum laik-antilaik kamplaşmasına doğru sürükleniyor. Türkiye’de özellikle laikliği dinsizlik gibi göstermeye çalışan bazı laikler ve bazı antilaikler olduğu müddetçe mevcut iktidarın ekmeğine yağ sürülmeye devam eder. Önümüzde yerel seçimler var. Yerel seçimlere kadar Türkiye’deki gerginlik tırmandırıldıkça tırmandırılacak… Gerginliği ranta dönüştüren bir iktidar başımızda olduğu sürece, karşılarında da adeta iktidara çalışan bir CHP olduğu müddetçe, daha bu iktidar bütün sıkıntıları unutturup oy almaya devam eder.
Bir ülke düşünün ihracatı 105 milyar dolar, ithalatı 167 milyar dolar. Gazeteler, “İhracatta yüz milyar doları geçtik” diye başlık atıyorlar. Ama ithalatta da 167 milyar doları aştığımızı söyleyen yok. Makas hızla açılıyor. Ülke tamamen dış borç batağına gidiyor. Dolar kurunu düşük tutarak milli gelirimizi yüksek göstermek tamamen sanal bir aldatmaca değil midir?
Hep söylüyorum, söylemeye de devam edeceğim. Türkiye’de birinci problem basın problemidir. Basınımız pembe tablolarla uçuruma doğru sürüklenen insanımızı uyutmaya devam ediyor. Sanal olarak oluşturulan gündem maddeleri ve gerginliklerle asıl mesele göz ardı edilmektedir.
Türkiye’yi az buçuk tanıyan yabancı insanlar bile Türkiye’de sivil insanların darbe yapamayacağını bilir. Ama günlerce, aylarca, basınımız insanları darbeci olarak tanımlayarak yine gündem saptırılmaktadırlar.
Türkiye’de bir suç varsa bunu kimse savunmamalıdır. Ama, suçu kanıtlanmamış insanları da sırf gündem saptırmak için aylarca basının malzeme olarak kullanılmasına müsaade edilmemelidir. Bütün bu çalışmalar gündem saptırmaktır.
Türk halkı sağduyuludur, gündem saptırmak isteyenleri çok iyi görmeli, bilmeli ve yapılmak istenenleri anlamalıdır. Gerginlik politikaları her zaman Türk milletinin zararınadır. Gerginlik yaratacak her türlü eylem ve tavırdan kaçınmalıdır. İktidarın gerginlik politikalarına da alet olunmamalıdır.
Şimdi Türkiye süratle laik, antilaik gösterilere sahne olacak… Bu gösteriler asla ve asla Türkiye’yi doğru bir istikamete götürmeyecektir. Gerginlik politikalarından rant elde edenlerin dışında kimseye yaramayacaktır. Sağduyulu vatandaşlarımız bu gerginliklerin aleti olmayacaktır, olmamalıdır da…
Türkiye’de oynanan oyunları göz ardı ederek, gündem saptırma çabaları boşa çıkartılmalıdır. Şimdi Türkiye’nin önünde çok önemli meseleler vardır. Birinci mesele Azınlık Vakıfları ile ilgilidir. İktidarın hazırladığı bu yasa Türkiye’nin altına dinamit koymak kadar önemlidir. Fener Rum Patriğinin ekümenikliğinin kabulü yine öyledir. Ek protokolde imzalanan Kıbrıs Rum kesimi gemilerine limanlarımızın açılması meselesi öyledir. Irak’ın kuzeyinde oluşturulmaya çalışılan kukla devlet öyledir. Bunun gibi birçok madde sıradadır. Sevr horlatılmaya çalışılmaktadır. Ama biz bir noktaya kilitlenmiş, kalmışız. Laik, antilaik mücadeleye…
Bakın Türkiye’de ciddi bir zemin kayması yaşanıyor. Bu ülkenin bütün temel değerleri erozyona uğruyor. Kültürdeki yabancılaşma, değer yargılarında da yabancılaşmayı beraberinde getiriyor. Böyle olunca insanların tehdit algılamalarında da farklılıklar oluşuyor. Türkiye silahlı değil ama ekonomik olarak işgal altına girmiştir. Kültürel işgal de hızla yayılmaktadır.
Eğer gelecekte adı Türk ama ruhuyla, kültürüyle, yabancı olmak istemiyorsanız, sömürgeleştirilmiş aydınların yazdığı senaryolara kanıp, oynamaktan vazgeçin…


kemalcapraz@ufukotesi.com

Bu yazı toplam 4309 defa okunmuştur.

Ufuk Ötesi Gazetesi'nde yayınlanan yazı, haber ve fotoğraflar kaynak gösterilerek iktibas edilebilir.

UFUK ÖTESİ.COM

BU YAZIYI TAVSİYE EDİN

Adınız  Soyadınız

E-posta adresiniz
Arkadaşınızın e-posta adresi

 

Yazdır  - Sayfanın Başına Dön 

 

 Sayı :79

 KÜNYE
 
 ARŞİV
 
 ABONELİK
 
 REKLAM
 
 
  YAZARLAR
 Ali Arif Esatgil
Bayrak gibi yaşamak...
 Alptekin Cevherli
En zor yazım…
 Doç. Dr. Fethi Gedikli
Şimşek gibi çakıp geçen ülkücü
 Dr. Yusuf Gedikli
Sevgili Kemalciğim, candaşım, kardaşım, arkadaşım…
 Kemal Çapraz
Son söz...
 Olcay Yazıcı
Asil Neslin Son Temsilcisi: Kemâl Çapraz
 Bayram Akcan
“BOZKURT” Kemal ÇAPRAZ
 Aydil Erol
Bu çapraz, kimin çaprazı?!!
 Şahin Zenginal
Sensiz hayat zor olacak
 Ünal  Bolat
Sevdiğini Türk için seven Alperen
 Hayri Ataş
“YA BÖYLE ÖLÜM DEĞİL Mİ ERKEN”
 Mehmet Türker
Türk Dünyasının dervişi
 Mehmet Nuri Yardım
Kemal Çapraz diye bir kahraman
 Prof Dr. Ali Osman Özcan
Ufuk Ötesinde Çapraz Ateş
 Orhan Seyfi Şirin
Çapraz doğuştan ‘Reis’ti
 Rasim Ekşi
Kardeşim Kemal’in Vasiyeti
 Dr. Orhan  Gedikli
Sevgili Kemal Kardeşimin Ardından
 Özdemir Özsoy
Seni unutamayız
 Dr. Ünal Metin
“Ufuk Ötesi” yaşıyor
 Aybars Fırat
Kastamonu Beyefendisi
 Süleyman Özkonuk
Öteki Ufuk
 Zeki Hacı ibrahimoğlu
30 yıllık dostumdu
 Coşkun Çokyiğit
Kemal Çapraz “Tek Ağaç”lardandı
 Baki Günay
Kırım Meclisinde Kemal Çapraz sesleri
 Ahmet Tüzün
İz Bırakan
 Cem  Sökmen
Metropoldeki dâvâ adamı: Kemal Çapraz
 Hüseyin Özbek
Kemal Bey
 Asuman Özdemir
Sermayeye kurban gittin…
           
       
 
   

Karahan 2002